yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  1. Küçükken öğreniyorsanıZ siz hiç fark etmeden gelişen, ileri yaşlarda öğreniyorsanız başlarda "bu ne biçim ayak çırpma, hocam boğuluyorum, dur ayağım değecek mi, ya ben ilerleyemiyor muyum sanki" sorularını ve sorunlarını beraberinde getirirken zamanla dünyanın en keyifli işlerinden birine dönüşür. Kendinizi suyun üzerinde resmen öZgür hissedersiniz.

  Ayrıca bence son derece de gereklidir. Hayatın ne getireceği belli değil.

  Tercihim çocuklara küçük yaşlardan itibaren öğretilmesidir.

  9 şubat 2016 17:14

  2. Süslüler selam, ankara Çukurambarda güzel bir tesiste her yaşa ve su korkusu olup olmaması farketmeksizin yüzme dersi veriyorum. Tesis pandemi kuralları çerçevesinde kontenjanlı olarak çalışıyor. İlgilenenlerin her türlü sorusunu bekliyorum :)

  17 ağustos 2021 10:17 17 ağustos 2021 10:18

  3. Yüzmeyi öğrendiğimde 20 yaşımdaydım. Bir arkadaşımın hadi olmayacak böyle diye ittirmesiyle 7 yıl önce 8 seans yüzme dersini 300 tlye almıştık bir otelin havuzunda,şu an fiyatlar nasıl bilmiyorum. Hocamız birebir ilgilenmişti. 8 seansta olur mu yeter mi derken öğrenmiştim resmen.Hatta yüzme stilleri,atlayışları bile göstermişti hocamız.Arkadaşım kafasını suya soktuğunda korku yaşadı ve dersi yarıda kaldı o öğrenemedi malesef.Bence bu işin temeli korkuyu bırakacaksın,cesur olacaksın.Biraz klişe olacak ama su zaten sizi kaldırıyor.Otel havuzları derin olmuyor onlarla başlayabilirsiniz.

  Ben ilk etapta olimpik havuzlarda kolluklu yüzüyordum :d Sonra onu attım,kenarlardan yüzüp yarısında duruyordum,sonra nefes ve bol bol pratikle tek seferde durmadan olimpik havuzu gidip dönmeye başladım.Deniz dalgalı ve derin diye korkuyorken hep tatilde vaktimi havuzda geçiriyorken,bu sene de arkadaşlarımla dalgalı denizde bile yüzdüm ve ondan da baya keyif aldım. Ben bu kadar öğrenip geliştirdiysem kendimi siz de yaparsınız bence yani yaşımı aldım geç kaldım diye hiç düşünmeyin.Ama tabi ki kısmet olursa çocuklarımın küçüklükten ders almasını sağlıyacağım.Çünkü yıllarca hep dalıp çıkan çocuklara imrendim ve onların çok daha fazla gelişmiş olduğunu gördüm 😊

  17 ağustos 2021 14:18


  4. suyla ilgili herhangi bir korkum olmamasına rağmen, 29 yaşıma kadar bir türlü öğrenememiştim yüzmeyi. ama artık tatillerde kenarda oturmaktan sıkıldım ve bu sene tatillerimde mutlaka yüzeceğim diyerek haziran ayında birebir yüzme dersi almaya başladım. 2. derste köpekleme yüzmeyi öğrenmiştim bile. 7. dersin sonunda suda durmak, kurbağalama, kafa suyun içinde yüzüş, kulaç atmak vs gibi yüzerken en çok kullanılan stilleri öğrenmiştim. son dersi almadım :D temmuz ayında 2 tatile gittim ve hepsinde derinlerde de yüzdüm. ilk defa tatillerim bu kadar keyifli geçti. deniz gözlüğüm artık plaj çantamın olmazsa olmazı. yani süslüler, bu yaşımda ben yüzmeyi öğrendiysem, herkes öğrenir :D

  17 ağustos 2021 20:59

  5. Genelikle bir anda refleks olarak öğrenelim diye babaların bodozlama suya atması sonucu pek çok gencin yıllarca su fobisi neticesinde öğrenemediği eylemdir.

  Ben antalyalı olarak küçük yaşta öğrensem de hep bir derin korkusu yaşıyordum. Gittim 2 3 ayn belediyenin yüzme kursuna (gizlinot: Daha ucuzdu ajssj) serbestte nefes eğitimi sayesinde sağlam yüzüyorum. Yani korkmayın gidin harika öğretiyor hocalar.

  Bu arada her canlı aslında doğuştan yüzme biliyor bebekleri suyun üstüne bıraktığınızda batmazlar, keyif alırlar..daha sonra korkuyu ve ölümü öğreniyoruz ve panik bizde su fobisi oluşuyor. Tavsiyem bebekleri ağaç yaşken eğitin gerek skolyoz gerek omurga problemleri için yüzme çok önemli bir spor.

  Bilmiyorsanız da alın makarnanızı yüzün kız utanacak hiç bir şey yok keyfini çıkarın tatilin.

  18 ağustos 2021 11:01 18 ağustos 2021 11:02

  6. Korku bilincinin henüz yerleşmediği bebeklik döneminde çok daha kolay olsa da yetişkinlikte de korku ve panik kontrolü sağlandıktan sonra oldukça kolay şekilde öğrenilebilen rahatlatıcı, sağlıklı ve eğlenceli bir spor yüzmek. Daha önceki girdilerde de değinildiği şekilde klasik bir türk erkeği olan canım babamın küçükken beni asosta kayalıklardan aşağı iterek (yok yok gerçekten kötü niyetli değildi, eminim) öğretmeye çalışmasıyla başlamıştı benim yüzme serüvenim. Karakter olarak zorda kalmadıkça asla riskli bir duruma girmeyen inatçı ve huysuz yapım yüzünden boğulayazmadıkça asla yüzmeye çalışmayacağımı biliyordu babam. Sonuçta suya düştüğümde kendimi kurtaracak kadar yüzmeyi öğrenmiş ama asla keyif almamıştım. Taa ki 20li yaşlarıma kadar. Sıfır teknik, bolca panik, öfke ve hayatta kalma içgüdüsünden ibaret olan yüzme eyleminden zevk almaya başlamam ilerleyen skolyozum için doktorun fizik tedavi veya yüzme seçenekleri sunmasıyla başlamıştı. Başta fizik tedaviyi seçmiştim ama çok canım yanıyordu ve hareketler zor geldiği için sırt ağrılarım dayanılmaz bir hal almaya başlamıştı. Yine canım babam devreye girdi ve "gel bakem yüzmağa gidelim" diyerek bana birkaç teknik öğretip yüzmeyi sevdirdi. Skolyozum çok kısa sürede %15ten %5e geriledi sırt ve boyun ağrılarından kurtuldum. O gün bugündür deniz gördüm mü sıyırırım pantulu girerim bi su!

  19 ağustos 2021 09:52

  7. sayısız kadına yüzme öğrettim. iş tamamen kafada bitiyor. su içerisinde rahat hissettiğiniz an her şeyi yapabildiğinizi göreceksiniz. belli bir yaş üzeri kadınlar teknik öğrenmemelerine rağmen yüzmekten suda durabilmekten çok mutlular. ilk derste 55 yaşındaki bir öğrencimi havuzun içine bile sokamazken, 6. haftada bak nasıl atlıyorum diye gösteri yapıyordu. sizi rahat hissettiren bir eğitmen bulun ve yüzmeyi öğrenin. insanı kendine yapacağı en güzel yatırımlardan birisi olarak düşünüyorum.

  20 ağustos 2021 10:04


  8. 3 arkadaşıma farklı farklı zamanlarda öğrettim. Biri çok otokontrollü olduğu için kolluk taktık beraber. Etraftan utanmasın diye ben de alıp taktım. Bir iki gün sonra kollukları çıkarttırdım. Başardı. Diğer arkadaşlarımı suyun üstünde tutuyormuş gibi yaptım ama aslında benim tutmadığımı alıştıra alıştıra söyleyerek suya güvenmelerini sağladım. Şimdi belki benden iyi yüzüyorlardır. Yüzlerindeki mutluluğu görmek beni de çok mutlu etmişti. Canım kadınlar. (gizlinot: 💜)

  20 ağustos 2021 13:02