sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (8)
 • medya (0)

1. Yaparken hem huzur bulduğum hem de ya tutmazsa diye dertlenip stres olduğum eylem. Bir kere başladıktan sonra zaten bırakamıyorsunuz. Yaklaşık 6 senedir mayalanmış yoğurt yiyorum, çok memnun ve mutluyum bu durumdan. Mayalayalım mayalattıralım süslüler.

Ukte sahibi: (yazar: spsknsy)

29 kasım 2016 20:50

2. Yatağımdan kalkıp yapmam gereken eylem. Yoğurt makinesinde mayalıyorum. Sabit sıcaklıkta tuttuğu için daha kıvamlı oluyor. Süt olarak da sütaş günlük sut kullanıyorum.

29 kasım 2016 21:28

3. Market yoğurtlarının pek bir yararı olmadığı ve tatlarından midem bulandığı için senelerdir yoğurdumu kendim mayalıyorum. Çok kolay gerçekten, hiçbir esprisi yok. Hatta bana mayalamayı öğreten ev sahibimin kocasıydı. Hazır alma ev sütü geliyor pinkdore, sana da alalım evde yoğurdunu kendin yap dedi. Gösterdi ve yaptım. Ben cam kavanozlarda yapıyorum reçel, çikolata kavanozları falan. Bir ay kadar da bozulmadan kalıyorlar.

Sütü yeterli miktarda kaynatın, ne kadar çok kaynarsa O kadar katı kıvamlı olur deniliyor fakat ben sütün yararları azalmasın diye yeteri kadar kaynatıp,abartmıyorum. Kaynadıktan sonra biraz bekleyin. Parmağınızı daldırdığınızda süt ılık olmayacak, parmağınız bir süre dayanıp sonra dayanamayacak derecede olmalı sıcaklık. Sonra sütü kavanozlara boşaltın. bir kase içinde bir iki kaşık maya için kullanacağınız yoğurtla ılık sütü karıştırın. Kavanozlara bu karışımdan bir veya iki kaşık (gizlinot: büyüklüğe göre) ekleyip iyi bir şekilde karıştırın. Sıcak bir yere alın üzerine bir Sofra ya da elbezi örtseniz yeter, kat kat kapatmaya gerek Yok. 8 saat kadar bu şekilde kalsın. 8 saatten sonra buz dolabına alın ağzı açık şekilde bir gün beklesin dolapta. yazarken uzun yaparken iki dakikalık olaylardan. Küçücük çocuk bile yapar İnanın.

Ekşi olmasının nedeni ya ekşi bir yoğurt maya olarak kullanılmıştır ya da maya olarak kullanılan yoğurt miktarı olması gerekenden fazladır.

29 kasım 2016 21:35

4. her şeyin yapaylaştığı bu sağlıksız dünyada en elzem işlerden biri sanırım kendi yoğurdunu kendin yapabilmek. Eğer şanslıysanız otlayarak beslenen bir ineğin sütünü edinmeye çalışın. ki bu arada minnet ve şükran esastır o güzel anne ineğe ve buzağılarına, umarım ki o bebelerin süt hakkı yenmeden payımıza düşen süt bize verilir. Adilce..

Sütümüzü edindikten sonra gerisi kolay,Alt tabanı kalın Çelik bir tencerede sütümüzü kaynatıyoruz. kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını en alt seviyeye getirip bir beş dakika daha kaynatmaya devam ediyoruz. kaynatırken karıştıyoruz aynı zamanda sütümüzü. Kaynama esnasında karıştırmakla Kaymak tutmasını engelliyoruz, böylece yağ molekülleri üstte birikmiyor ve buhar çıkışı gerçekleşiyor. sonra ocağın altını kapatıp, sütümüzü mayalamak istediğimiz cam/porselen kabımıza boşaltıyoruz. ve olması gereken sıcaklığa düşmesi için bekliyoruz

mayalama işi ise eski usulle devam ediyor ben de. serçe parmağımla 10a kadar sayıp bekliyorum, parmağım yanıyor mu yanmıyor mu diye? parmak dayanıyorsa tamamdır. 1 litre süte 1 kaşık, 2 litre süte 2 kaşık oranla maya yoğurdumuzu çalıyoruz süte. 2-3 karıştırmadan sonra süt bebeğimizi sarıp sarmalayıp uykuya bırakıyoruz. 5-6 saat uyku modu ideal. ekşi bir yoğurdum olsun dilerseniz uyku süresini uzatabilirsiniz.

herkesin ev yoğurdu yemesi gereklidir ancak (link: https://www.suslusozluk.net/b/otoimm%C3%BCn-hastal%C4%B1k otoimmün hastalığa) sahip biriyseniz şayet sizin kutu yoğurt yeme lüksünüz yoktur. çünkü sızıntılı bağırsak sendromuna gelen en iyi şey ev yoğurdudur, evde yapılan kefirdir. bol probiyotik içerdiklerinden ötürü. ben bazen arada mayaladığım yoğurdun içine probiyotik saşe de katıyorum böylece yoğurdumun probiyotik oranı iki ile çarpılmış oluyor. yol arkadaşlarıma önerebileceğim küçük bir not olsun bu da.

şifa ile.

30 kasım 2016 09:49 30 kasım 2016 09:51

5. ikinci denememde tutturdum çok mutluyum. ilk denememde 6 saat bekleyip açtıktan sonra ee sulu bu hala diye kaşığı içine daldırmıştım, eş zamanlı annem telefonda sakın elleme diye ikaz ediyordu :) bu sefer kapağını açtıktan sonra dolapta bıraktım bir gece. dün denedim, çok katı olmasa da gayet güzeldi.

ortival organik yağlı süt ve hazır yoğurt ile yaptım mayam olmadığı için. bundan sonra hep kendim yapacağım kararlıyım.

21 mart 2017 18:12

6. Uzun zamandır mecbur kalmadıkça marketten yoğurt almadığım için tecrübeli olduğum eylemdir. Oldukça da iddialıyım vallahi kızlar açılın tarif geliyor. Öncelikle maya olarak kullanacağınız yoğurdu esirgemeyin süslüler. Öyle bir litreye bir kaşık falan hikaye.. Kıvamı tutsun yok tadı güzel olsun diye tereyağı, şeker, tuz filan da eklemeyin kulaktan dolma bilgilerle. Zaten kıvam konusu tamamen eklediğiniz mayayla ilgili, çok eklerseniz katı az eklerseniz sulu olur. Öyle 7 saniye parmağını içinde tuttuğun sıcaklıkta yetmiyor. Biraz daha sıcak olmalı. Ben önce bir iki kaşık yoğurdu kaba koyup üzerine plastik bir çorba kepçesi sıcak sütü ekliyorum. Bir çırpıcıyla çırpıyorum (gizlinot: metal değil silikon ). İyice pürüzsüz olunca hemen kap dolana kadar süt ekleyip bir kez daha çırpıyorum. Kapağını kapatıp hemen peteğin yanına bir sandalye dayayıp peteği sonuna kadar açıyorum. Sandalye üzerine de bi battaniye koyup arasına kabı koyuyorum. Yoğurt yaparken saatin akşamüstü 4-5 olmasına dikkat ediyorum ve gece yatmadan önce de sallamadan alıp buzdolabına koyuyorum. Son olarak bence yoğurdun sulu olmaması için mutlaka yapılması gereken işlem sabah yoğurdu dolaptan çıkarıp üzerine 4-5 kat kağıt havlu koyup iyice suyu emmesini sağlıyorum. Havlu kağıdı koyunca şekli bozulmuyor, içine batmıyor merak etmeyin. Bunu yapmazsan yoğurt böyle vakumlu gibi kenarlarından falan çekmiş küçülmüş bir şekilde suyun üzerinde yüzüyor gibi oluyor bende. Suyu çektikten sonra tekrar kapağını kapatıp dolaba atıyorum. Bir de ben küçük cam saklama kaplarına yapıp açtıktan sonra iki günde bitiriyorum. Açmazsam 2 hafta durmuşluğu var yoğurdumun.

21 mart 2017 22:32

7. Birkaç senedir yaptığım şeydir ve gayet de kolaydır. Ancak yazın taşındığımda maalesef birkaç senedir kullandığım mayam heba oldu. Çevremden yeni maya da bulamayınca Activia'nın yoğurdunu maya olarak kullandım. (Spoiler: Kullanmayın!) Normalde yazın 4, kışın 5 - 5,5 saatte tutar yoğurdum. Bu süre zarfında yoğurdumu açtığımda maalesef yoğurda dönmesi gereken süt olduğu gibi duruyordu. Ertesi gün dökerim diye bıraktım karışımı. Sonraki gün baktığımda cıvık olmakla birlikte mayalanma gerçekleşmişti. Sevindim tabii. İkinci mayalayışımda daha makul bir sürede tuttu yoğurdum ve daha katı oldu. Ancak birkaç gün sonra rahatsız edici bir durum oluştu. Normalde uzunca süre dolapta dayanabilen yoğurdumun 5-6 gün sonra kapağını açtığımda üstünün pembe pembe olduğunu gördüm. Netten baktığımda hiç tekin bir durum olmadığını, sütün içindeki bir çeşit bakterinin ya da hasta bir hayvanın sütünün kullanılmasının buna sebep olabileceğini okudum. Önce kullandığım sütten kaynaklandığını düşündüm ve başka markaların sütleriyle birkaç defa daha Activia'yı denedim. Aynı durum tekrar tekrar olunca sorunun Activia'da olduğunu anladım.

Sonrasında aktarlarda satılan kuru yoğurt mayalarından kullandım. İnanılmaz kesif bir maya kokusu ve tadı geliyordu o yoğurttan. Geçer diye birkaç kere daha o yoğurdu kullandım mayalamak için ama geçmedi. O yüzden onu da bırakmak zorunda kaldım. En son yakınımda doğal süt ürünleri satan bir dükkandan doğal yoğurt aldım ve o yoğurdu maya olarak kullandım. Sonunda vuslata erdim gibi gözüküyor (gizlinot: oh be :))

12 mart 2018 00:12 12 mart 2018 00:32

8. yoğurdunuzun ilk mayası market mayasındansa eğer daha sonra yaptıklarınızı kendi yoğurdunuzdan mayalasanızda farketmiyor, kısmen sağlıksız market yoğurdu yemiş oluyorsunuz.

kendi mayanızı oluşturmak önemli, bu çok zahmetli bir iş ama bir defa yapıldıktan sonra o mayayı yıllarca kullanabilirsiniz.

mayanın tarifi:

8 tane kuru nohutu bir kavanoza koyun, 1 bardak taşım taşım kaynatılmış sütü (kutu sütler değil, açık süt olması lazım) yoğurt mayaladığımız sıcaklığa düşünce kavanoza ekleyin.

çalışmayan fırına kavanozu ağzı açık koyup tam bir gün boyunca bekletin.

çıkardığınız zaman ince telli (metal olmaması lazım) süzgeçle süzün, nohutlarla beraber bir pıhtı oluyor, nohutları çıkarıp o pıhtıyı, 1 bardak kaynatılmış sütle mayalandırın yine 1 gün boyunca bekleyip yine çıkarıp süzün, 4- 5 gün sonunda katı bir yoğurt elde ediliyor ve doğal ömürlük mayanızı oluşturmuş oluyorsunuz.

mayanızı oluşturmak için bilgiler bir çok video ve bloglarda var.

bilgileri (link: https://youtu.be/CDMjdRkzLAo bu ) videodan edinerek yazdım.

bir de bakarsanız (link: https://anetteinselberg.com/2015/09/15/yogurt-mayasi-nasil-yapilir/ şurada ) fotoğrafla anlatımı var.

13 mart 2018 16:52