sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (3)
 • medya (0)

1. Üniversiteyi bitirip denkliğimle planladığım şey. Tabi bunun için önce ders çalışmam lazım (gizlinot: swh ) instagramda yurtdışında yaşayan insanları takip etmek hoşuma gidiyor (gizlinot: hem de özeniyorum ) hırslandırıyorlar (gizlinot: swh )

6 nisan 2018 19:02

2. öncelikle, gitmek isteyen bütün süslülerin dileklerinin gerçekleşmesini tüm kalbimle temenni ediyorum.

yurtdışında yaşamak benim çocukluktan beri hayalimdi. yabancı dile ilgi duyardım, etrafta turist gördüğüm zaman kalbim sevinçten hoplardı; çok hoşuma giderdi farklı ülkelerden, farklı diller konuşan insanları görüp dinlemek.

aslında nasıl gidebileceğime dair somut bir planım, çok imkanım da yoktu. üniversitede ispanyol dili ve edebiyatı okudum ancak o dönemde de maddi sebeplerden ispanya veya ispanyolca konuşulan bir ülkeye gitmem mümkün olmadı. çalışma hayatına atılıp bir şekilde fırsatını bulacaktım.

daha sonra, biraz şans biraz kader mi desek, üniversiteye başladığım yıl finlandiya'ya deli gibi merak saldım. bu merakım da apocalyptica'yı dinlemekle başladı. ama ondan öncesinde de, ispanyol dili ve kültürüyle de ilgili olmama rağmen, yine de içimde sessiz sakin, büyülü, dingin bir yere karşı özlem vardı sanki. kalbim oradaydı, hissediyor gibiydim hatta böyle bir yer olduğunu ve oraya gideceğimi ama neresi olduğunu bilmiyordum. sonra apocalyptica'nın nothing else matters videosunu izleyince "işte istediğim yer bu!" dedim. ülkeyi, dilini, kültürünü araştırmaya başladım, araştırdıkça daha da çok sevdim.

sonra internet üzerinden fin arkadaşlar edinmeye başladım. aslında lise yıllarından beri de hep arkadaşlarım olmuştu farklı ülkelerden. tanıştığım kişilerle finlandiya hakkında, yaşamları, dilleri, kültürleri hakkında konuşmaya başladım. bu tanıştığım kişilerden biri 10 senedir arkadaşım; internette tanıştık, sohbetimiz hep devam etti ve son iki senedir de aynı şehirde yaşıyoruz.

bu kişilerden bir diğeri de sonradan evleneceğim ve maalesef boşanacağım kişi oldu. şunu en başından söyleyeyim; çok zordu, çok delice bir şeydi, çok radikal bir karardı. 4 sene uzaktan ilişki yürüttük ve ben mezun olunca da evlendik. ben de bu şekilde finlandiya'ya taşındım. derseniz ki, sırf finlandiya'ya taşınmak için miydi bu ilişki: hayır. çünkü ben onunla nerede olsa yaşamaya hazırdım. gerçekten sevmiştik birbirimizi. ama burada bir yaşam hem onun için daha kolaydı hem de elbette benim için muhteşem bir şeydi; sevdiğim insanla hayallerimin ülkesinde yaşayacaktım.

ilişki kısmından daha fazla bahsetmeyeceğim. boşandık ama ben hala finlandiya'dayım, 3 senedir de çok guzel bir ilişkim var. çok zor dönemler geçirdim ama kendimi buraya ait hissettiğim için burada kalmaya karar verdim.

öncelikle, yurtdışına taşınmak ve bunu istemek çok cesurca bir karar. o sebeple kendinizle gurur duyabilirsiniz. ancak gitmeden önce birkaç naçizane önerim var:

- gideceğiniz ülkenin kültürü, insanları, yaşam şartları hakkında olabildiğince doğru kaynaklardan ve tarafsız bilgi edinin. örneğin, ben buraya gelmeden önce finlerin akdeniz insanı gibi kanlı canlı, konuşkan olmadıklarını biliyordum. o yüzden buraya taşındıktan sonra bunun şokunu yaşamadım. elbette bazen zorlandığım zamanlar oldu ancak bunu tamamen göz ardı edip, sırf insanlar kendi ülkenizin insanlarından farklı diye onları "soğuk, itici" vs olarak yargılamamalısınız. unutmayın, gideceğiniz ülke, yüzyıllarca kendi kültürünü, düzenini, sosyal yaşantısını oluşturmuş bir ülke. adapte olması gereken sizsiniz, o ülke insanları değil.

- yeni bir ülkede yepyeni bir hayata başlamanın çoğu zaman sıfırdan başlamak olduğunu unutmayın. bir adaptasyon süreci olacak ve bu süreç hemen atlatılamayabilir. yeri geldiğinde kendinizi çok yalnız, çaresiz hissedeceksiniz; evinizi, ailenizi, içinde büyümüş olduğunuz kültürün bazı yönlerini özleyeceksiniz. ama bu sizi korkutmasın. bu çok doğal bir süreç. kendinizi yalnız ve eksik hissetmeden, paniğe ve üzüntüye kapılmadan kendinize zaman tanıyın.

örneğin eğitimini almış olduğunuz ve iş deneyimiz olan bir alanda çalışamayabilir, iş bulamayabilirsiniz. yaşadığınız ülkenin dilini öğrenmeniz gerekecek. bu gibi unsurlar kariyer veya eğitim konusunda çok farklı şeylere yönelmenizi gerektirebilir. bulunduğunuz ülkenin şartlarını ve kendi yetenek ve deneyimlerinizi de göz önünde bulundurarak fırsatları değerlendirin.

- gittiğiniz ülkede ilk birkaç sene boyunca her şey size kusursuz, muntazam, ütopik gelecek. yavaş yavaş alışmaya başladıkça aslında orada da her şeyin tam tıkırında işlemediğini fark edeceksiniz, biraz daha objektif olmaya başlayacaksınız. bazı durumlarda bu hayal kırıklığına, hüsrana ve hatta öfkeye yol açabilir. bu gibi durumları normal ve doğal karşılayın. dünyada gerçekten kusursuz bir yer yok. ama çok çok daha iyi veya çok çok daha kötü olan yerler varlar. bulunduğunuz yerin, ülkenin iyi yönlerini düşünerek aşırı olumsuz bir tavır takınmaya engel olun. çünkü bir süre sonra her şeyden şikayet eder hale gelme riski var. örneğin benim çevremde çok var bu tip insan; sorsanız finlandiya'nın her şeyi kötü, yemeği kötü, insanı kötü, ama şu şöyle ama bu böyle. e o zaman neden buradasınız?

- belki de bazı şeyler beklentilerinizin altında kalacak. umduğunuz gibi olmayacak. böyle bir durumda seçimlerinizi yargılamayın ve kendinizi suçlamayın. "nereden geldim ben buraya, neden geldim?" diye düşünmeyin. eğer gitmemiş, görmemiş olsaydınız asla bilemeyecektiniz; gitmiş, görmüş ve deneyimlemiş oldunuz, en önemlisi bu. ve inanın, "keşke gitseydim" demektense, sonuç ne olursa olsun "iyi ki gittim, kendi seçimimdi" diyebilmek çok daha iyidir.

romanımı burada sonlandırıyorum :)

ekleme: anne babami cok seviyorum, canimdan cok. ihtiyaclari oldugu her an da yanlarindayim ve olacagim. ama kimse annesinin babasinin dibinde surdurmuyor hayatini. hayata atilmak, baska bir ulkede yasamayi secmek sizi daha kötu evlat da yapmiyor.

6 nisan 2018 21:05 6 nisan 2018 21:42

3. (link: https://www.youtube.com/watch?v=YluMTDNFTdI yurtdışında mutluluk var mı?)

ex aşkım (gbkz: iphonedo)'cuğum şöyle bir video çekmiş. baya bir önce çekmiş ama ben yeni izledim. ilk defa yurtdışı ile alakalı bu kadar dürüst ve net tavsiyeler dinledim. efendim dolar kuru dalgası hepimizi sarsmışken, eğer aklınızın ucunda kıyısında yurtdışına taşınmak varsa (gizlinot: bence hepimizin var) bir izleyin derim.

10 ağustos 2018 22:20