yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  3.0
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • oylar (2)
  • medya (1)

  1. 23 yaşımdayım, bu yaşıma kadar hiç ergenlik sivilcem olmadı. Son 1 yıldır yüzüm deli gibi  sivilcelemeye başladı. Düzensiz beslenme ve su içmeyi aksattığım için olduğunu düşünüyorum, çok fazla cilt bakımı ürünü denemem de büyük etken olabilir. Sebeplerini biliyordum ama sivilcelerim yayıldığı için telaşlandım ve daha sonrasında cildiyeye gittim. Doktor sivilcelerim icin bana ‘Zorente’ adlı ilacı yazdı yazarken de Roaccutane adlı ilacın jel versiyonu demişti.

   Yeni sivilcem çıkmadan yada sivilcemi söndürmek icin sadece sivilce üzerine kullanmamı ama cildimde çok tutmamı önermişti. Ben çoğu zaman sivilcelerin üstüne ince bir tabaka halinde sürüp temizlemeden uyuyordum fakat böyle kullanmanın yanlış olduğunu fark ettim. Bu şekilde kullandığımda sivilceler çok hızlı kuruyup, kremi sürdüğüm bölgelerde resmen güneşlenme sonrası cilt soyulması gibi kabuk atıyordu, cildim kabuk attıktan sonra sivilce kurumuş olmasına rağmen ciddi şekilde iz kaldığını ve bir kaç gün sonra ilacın kuruttuğu sivilcelerin çok yakınlarında yeni sivilcelere sebep olduğunu farkettim. 

   İlacı doktorun söylediği bir şekilde kullanıp, yakın zamanda başlıkta ki bu girdimi güncelleyeceğim.   Aynı doktorda yakın zamanda tekrar bir randevum olduğu için bu durumu kesin güncelleyeceğim.

  güncelleme: doktor artık hasta bakmıyor bir daha görüşemedim kendisiyle ama kremi ne şekilde sürersem süreyim hep sivilceyi yanık izine çevirdi, doktorun dediği gibi bir saat tutup cildimden arındırdığımda bile ertesi gün yılan gibi deri döktüm, kenarda duruyor asla cildime bu işkenceyi yapmak istemiyorum.

  9 haziran 2019 23:41 8 mayıs 2020 22:35

  1

  2. Differinin bir başka türevi. Bursa'da gittiğim bir devlet hastanesinde ilk olarak cildiye polinkinliğinin  idari sorumlusu olan hocaya gittim cildimi bir güzel pakladı sağ olsun. Aradan bir yol geçti sorunlarım tekrar peydah oldu. Sonra gittiğim cildiye  polikinliğinin idari sorumlusu olan Hocam orada olmadığı için başka bir doktora gittim. Bana differin verdi, bir de içeriği temiz güneş kremi istemiştim dermoskin önermişti. Neyse ben bu differinden hiç memnun kalmadım, yüzümü soyuyor, sürünce acıtıyor, günlerce bu acı geçmiyor. Pul pul dökülmeler de cabası.  Cildim iyice hassaslaştı filan. Kullanmayı bıraktım ve sonra tekrar yüzümü piripak eden hocama gittim. Beni bu sefer sallamadı. Güneş kremi vs isteyecektim. Kış günü ne gerek var dedi ve bana bu zorante denilen, differinden bir farkı olmayan kremi yazdı. Tabi bilmiyorum ben, başka bir şey bekliyorum. Neyse aldım kremi ve kullanmaya başladım. Differinden farkı yok. Ama sanki differinden daha yumuşak ve daha etkili gibi. Fakat Ne kadar iyi olursa olsun bu tür kremlerden nefret ediyorum. Yüzümün soyulmasından, dökülmesinden ve acımasından. Ayrıca sivilcelerim çıkmaya devam ediyor.  Diyeceğim o ki, doktorlar bu tarz kremler veriyorsa yani sivilce izleri için bir de yanında sivilceleri engelleyecek bir şey vermeleri gerek. Bana teatrio çay ağacı yağlı jel verdi bir şeye yaradığı yok. Üstelik bu kremi kullanmaya başladığımdan beri hiç sivilce çıkmayan yanaklarımda sivilce çıkmaya başladı. Böyle kremleri tedavülden kaldırmaları gerek bence. Geçici bir çözüm.

  17 aralık 2019 15:18

  3. ergenliğimde bile yüzümde tek bir şey çıkmamıştı ama havasi oldukca kuru olan bie sehirden istanbula taşınınca kuru olan yüzüm yağlıya döndü. burun ve yanak bölgemde goz altimda yağ tabakasi seklinde sari kabartilar cikinca cildiyeye gittim. bunu verdi iki aydır kullanıyorum. kullanırken etkili ama kullanmayi bıraktığımın ikinci günü yüzüm hızla eski pütürlü haline dönüyor. bir yandan ilaci birakmak istiyorum bir yandan kullanmazsam kotu olur diyorum. ama şunu söyleyeyim cildi bayağı hassaslaştiriyo kullanacaksaniz elinizin altinda mutlaka bi hametan bulundurun.

  17 haziran 2020 02:11


  5

  4. Neredeyse 2 aydır akne tedavisi ve hiperpigmentasyon için kullandığım topikal retinoid türü. İçeriğinde tazarotene isimli retinoid var. Tatilden döner dönmez kullanmaya başladım. Feci bir leke ve akne problemim vardı (özellikle yanaklarımda çok fazlaydı). retinoid kullanırken de cildi güneşten korumak gerekiyor. Dışarıya çıkacaksanız mutlaka güneş kremi kullanmanız gerekiyor. gözlemlerim ise cildi baya soyduğu ve ilk başta kusturma yaptığı. İlk 1 ay cildinizde sivilce/akneler iyice artabiliyor. Ama tamamen normalmiş. 2. ayımdayım ve o sivilceler de geçmeye başladı. Fakat Cildim hala soyuluyor. Bir de Lekelerim baya açıldı. Renk eşitsizliği de gitmeye başladı. Kuruluğum arttı cildim soyulduğu için ama iyi bir nemlendiriciyle bu sorunu da çözebiliyorum. Bir nevi chemical peeling gibi bir şey. Tedavi süresi 12 hafta diyordu kullanma talimatında. 1 ay daha kullanıp yine clindoxyl'e başlayacağım sanırım... Bu lanet sivilceler asla bitmiyorlar. Tam iyileşti bir daha çıkmaz diyorum yine pörtlüyorlar bir gün.

  Not: bu arada cildim yılan derisi gibi soyuldu diyenler olmuş. Çok çok az miktarda (nohut tanesi kadar) bütün yüzünüze sürmeniz yeterli olacaktır. Ay bu miktar çok az falan diyip fazla miktarda sürerseniz cildiniz baya soyulur. Cildiniz zaten bu tür soyucu ürünlere de alışık değilse bu kadar kızarması soyulması normal. Bide ben cildimi hafifçe ıslatıp öyle sürüyorum yayılması daha basit oluyor. 2 saat cildimde tutup yıkıyorum. Cildiniz çok kuruysa da nemlendiriciyle karıştırıp kullanmanızı öneririm.

  ilgili medya:
  1
  24 ağustos 15:33 24 ağustos 15:39