yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (27)
  • medya (6)

  1. genellikle üzümün fermante edilmesiyle meydana getirilen alkollü içecek. (gbkz: beyaz şarap) ve (gbkz: kırmızı şarap) olmak üzere versiyonları bulunur. yemeklere eşlik ettiği gibi, peynirle birlikte de sıkça tüketilir. bu arada vedat milör, peynirin kırmızı şarapla daha iyi uyum sağladığı şeklinde yaygın bir kanı olsa da, beyaz şarapla daha iyi uyum sağladığını belirtmişti, belirteyim.

  ayrıca (link: https://www.pasabahcemagazalari.com/ca/images/large/509531.jpg kırmızı şarap kadehi) ve (link: https://www.pasabahcemagazalari.com/ca/images/large/633169.jpg beyaz şarap kadehi) de şekil olarak farklıdır. kırmızı şarap, beyaz şaraba göre daha sıcak içildiğinden daha büyük kadehte sunulur. bu arada sıcaklık demişken, şarap kadehi ayaklarından ya da tabanından tutulur. çünkü üst kısmından tutulursa vücut ısısına göre şarap ısısı değişir.

  ayrıca "atanamayan şarap" için (bkz: şampanya) (ybkz: swh)

  3 mart 2016 20:32

  2. BU AKŞAM BİR ŞİŞE ALIP DİBİNİ BULMAK İSTEDİĞİM SON DÖNEMDE DÜŞKÜNÜ OLDUĞUM ALKOLLÜ İÇECEK.

  üniversitede meyvelisi ile başladım, bayağı bir süre de meyvelisinin içimi kolay geldi.ama sonra anladım ki kırmızı ya da beyaz yanlış tercihler yapmışım hep.doğrusunu bulunca içimi çok güzel olabiliyor.

  4 mart 2016 10:01

  3. sevenlerinden ve iyi içicilerden (gizlinot: bu ben değilim) öneriler beklediğim başlık.

  ben bir bardakta baş ağrısı çekmeye başladığım için pek ahkam kesecek durumum yok şarap üzerine.

  hatta şarap kelimesini duyduğumda içkiden önce mutlaka (link: https://www.youtube.com/watch?v=FnARXrGXJM8 ekmek, şarap, sen ve ben) (gizlinot: mazlum çimen) geliyor öyle diyeyim.

  tanım: estetik görünümlü (gizlinot: ciddiyim) bir içki.

  8 mart 2016 21:25


  4. (link: http://youtu.be/PHo5U9Rios0 mehmet Güreli - kimse bilmez)

  Gül rengi şarap içilmez mi böyle günde?

  (gizlinot: kayra vintage serisi merlot 2014 )(gizlinot: tavsiye ederim )

  11 haziran 2016 21:42

  5. "tanrıların içkisi"

  üretimi mö'ye ve antik mısır'a dayanır (makyajın da dayandığı gibi). antik mısır'da halk arpadan üretilen sert ve koyu renkli biralarla susuzluğunu giderirken asiller üzüm ve incirden yapılma, tatlı ve serin şaraplarla keyiflenirmiş.

  günümüzde ise italya ve fransa'nın yanı sıra türkiye'nin de oldukça başarılı olduğu sektördür.

  benim için şarap dediğin, yumuşak içimli, meyvemsi alt tonlara sahip, kekremsi olmayan, serin içilebilecek türde olmalı.

  denediğim italyan şaraplarından beğendiğim olmadı şimdiye kadar, fazla kekremsi geliyor bana. ama fransız şaraplarını ve kavaklıdere selection 2009 serisini çok beğenmiştim. aynı marka, aynı seri alsanız dahi yıl o kadar önemlidir ki :( misal selection'da 2009'dan sonra asla o kadar lezzetlisini bulamadım :(

  2 ağustos 2016 11:06

  6. bakınız (gbkz: mavi şarap)

  15 kasım 2016 16:38

  7. roma mitolojisindeki tanrısının adı bacchus'tur. yunan mitolojisinde dionysos.

  (gizlinot: şarap bilgim bu kadar) (gizlinot: bilgim bitti)

  15 kasım 2016 17:03


  8. doluca sek <3

  neden sek? cunku sek saraplarda seker katkisi digerlerine gore cok daha dusuk oluyor ve dolucanin alkol orani tam benim damak tadima layik.

  dolapta yarim sise var. bugun baya da canim cekti ama sevgilimin dogum gununde iceriz diye sakliyorum haftasonuna :(

  15 kasım 2016 21:47

  9. Annemin mesleği dolayısıyla çocukluğumdan beri eve giren çok çeşitli ülkelerden şaraplar arasından bilgi/fikir paylaşacak olursam;

  Fransız, İtalyan, Portekiz şarapları zaten genellikle çoğu kişinin az çok aşina olduğu türler.

  Ancak benim denediklerim arasında, bana göre en nev-i şahsına münhasır olan ve özel ilgiyi hak edenlerden bahsetmek isterim.

  Gürcü Şarabı: en bilindik olanlar kindzmarauli ve ayıkanı'dır (gizlinot: türkçe değil tabii). Gürcü şarapları genel olarak tatlı ve baharatlı olur, bu sebeple hızlı çarpar ancak içimi kolaydır. Buruk ve kekremsi his bırakmazlar ağızda, yağ gibi akarlar. ayıkanı daha tatlı, kindzmarauli daha baharatlıdır. her ikisi de içinizi ısıtır. (gizlinot: coğrafi konum gereği) Ben yemekten ziyade meyve/peynir/kuruyemiş aperolarına yakıştırırım.

  Macar şarabı (Tokaji): Aklımıza ilk gelen Hungarian Wine'dan farklıdır. Zaten şişesinde de Tokaji yazar, yine de kalitesine göre çeşitleri vardır. Tatlı bir beyaz şaraptır, rengi bildiğimiz beyaz şaraptan daha koyu bir sarıdır. Ballı bir aroması vardır ve bazı kişilere sanki şurup içiyormuş gibi hissettirdiği olur bu da bekletilmesiyle o aromayı veren küften kaynaklanır. Çok spesifik olan tadı sebebiyle yemeklerle pek tercih etmezdim. Hem yemekten rol çalar hem de şaraba yazık olur bence. Tek başına bile keyifle içilir.

  Yunan şarabı (Malamatina/Retsina): Benim için hepsinin babasıdır. Retsina üzümü sadece ve sadece Yunanistan'da yetişen bir üzümdür. İnanılmaz özgün bir tadı vardır. Öyle ki bazı üst düzey şaraplara bu üzümden de eklerler ve eğer daha önce içmişseniz direkt tadını ayırt edersiniz. Hafif asidik, tatlı ancak garip şekilde ferahlatıcıdır. Tek başına Retsina olarak satılmakla birlikte Malamatina da bu üzümden mamul olup, gazlı bir içecektir. Beyaz şarapla light bir birayı karıştırmışsınız gibi ama çok daha lezzetli tabii ki. Örneğin yemekte bira şişirmesin, şarap da baymasın dedikleri zaman genellikle Malamatina içerler gazoz niyetine. Retsinayı ve içerisinde Retsina bulunan herhangi bir şarabı ise ister hafif bir yemekle (tercihen deniz ürünü) ister aperolarla zevkle tüketebilirsiniz. Gürcü şarabından farkı tatlılığına rağmen hızlı çarpmaz, baş ağrısı yapmaz. (gizlinot: tertemiz)

  Şarap konusunda yenilikleri sevenler için benim bildiklerim/tavsiyelerim bu kadar. Dipsiz bir kuyu sonuçta keşke bir Vedat Milor olsak da ülke ülke gezip analizini yapabilsek (gizlinot: swh)

  16 kasım 2016 10:57 16 kasım 2016 11:01

  10. ben sahsen secerken yerine ve yilina cok onem veriyorum. ve o yilin hasat zamanini biliyor olmak da cok onemli. hasat raporlari vardir genelde bolge bolge, anlatir ne zaman buyumeye baslamis uzumler, ne zaman toplanmis, seker seviyeleri falan filan.. bir sommelier asla degilim tabii ki.. whiskey tercih ederim her zaman..

  10 ocak 2018 15:14