yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (34)
  • medya (1)

  1. yakın akrabalıklarda karşı olduğum evlilik türü.

  mesela benim en büyük teyzemin oğluyla, ondan bir küçük teyzemin kızı evli. kuzenler evlenmiş oldu. iki de çocukları var.

  anne tarafıma bakılınca bir tek annemle babam arasında akrabalık yok. onun dışında eniştelerim bir yerden mutlaka akraba. küçük bir ilçede yaşanılmasından kaynaklanıyor. bir de yani eski zaman. buluşup, görüşme yok. uygun gören anne-babalar evlendirmiş çocuklarını. bence hoş değil.

  bir eniştem annemlerin dayısının torunu, biri başka dayılarının yeğeni. bayramlarda bir araya gelinince falan herkes birbiriyle akraba, yemin ediyorum kafam karışıyor. "kız selma yenge sen mithat'ın nesi oluyorsun şimdi ?" muhabbeti dönmeye başlıyor.

  annemlerin iki amcası da iki teyzeleriyle evlenmiş. iki kardeş iki kardeşle evlenmiş. abla- kardeş elti oldular. abi-kardeş de bacanak.

  bizim ailede çok var ama ben hoşlanmıyorum. başta belirttiğim gibi yakın akrabalıklarda karşıyım. biz kuzenlerimle kardeş gibiyiz. başka gözle bakmam ki yani, bilmiyorum bana tuhaf geliyor.

  (yazar: makyaj dukkani ) uktesiydi.

  14 şubat 2016 04:28

  2. Türkiyede yaygın olan ensest ilişkilere sebebiyet veren evliliklerdir.

  Ensest günahtır değildir doğrudur yanlıştır iğrençtir ve ya iğrençtir bir kenara eğer hamile kalınırsa doğan çocukta bir sürü genetik çözümü olmayan hastalıklar çıkar.

  Sonra al o çocuğun vebalini.

  Konu mini etek olunca canım ülkemin vatandaşı en müslümanken konu gayet günah olan enseste gelince umursamazdır.

  14 şubat 2016 04:36

  3. gözlemlediğim kadarıyla bunun bir çevrede kabul görmesi ne kadar kapalı bir toplumda yaşandığıyla alakalı.

  tabi ki sağlıklı bir durum olduğunu düşünmüyorum ama yasal sınırlamalar konusunda katı görüşlere sahip değilim, ikinci derece hatta birinci derece akrabalarla bile isteyen evlensin devlet kimsenin kukusuna pipisine kilit vurmasın derim. fakat şahsi fikrim şu ki insan olarak doğamıza uygun bir şey değil akraba evliliği. mümkün olduğunca sağlıklı genlere sahip çocuklar meydana getirmek için kendimizden farklı insanları çekici bulmak üzere tasarlanmışız. dolayısıyla açık veya gizli birtakım sınırlamalar, yönlendirmeler olmazsa kimse de pek kuzenine sarkmaz. ama kapalı bir toplum yapısında bulunuyorsan ve tek opsiyon oysa; bir şekilde çok kuvvetli olan üreme, neslini devam ettirme güdün öne geçer ve genetik altyapının ciddi bir bölümünü paylaştığın 1. derece kuzenine dahi hallenirsin (gizlinot: hatta bu iş anneye babaya kadar gider mazallah) (gizlinot: melekler korusun yavrum biraz dışarı çıkın). hatta bunun biyolojik altyapısını anlatmak için örnek vereyim; bu kedi köpekte de aynen böyledir. bir sürü kediyle birlikte sokakta yaşayan bir yavru kedi büyüdüğünde gidip annesiyle, babasıyla veya kardeşiyle çiftleşmez ama bahsi geçen ana baba veya kardeşle aynı evin içinde kapalıysa ve görebildiği başka bir kedi yoksa tereddüt etmeden çiftleştiğini görebilirsiniz.

  mesela ege'de, trakya'da çok tuhaf karşılanıyor akraba evliliği. hatta bu bölgelerin kırsal kesimlerinde (gizlinot: köyde yaşamadım bilmiyorum ama duyduğum kadarıyla) aynı köyden kız bile alamazsın derler. zira geleneksel olarak pek kaç-göç geleneği olmayan, kadınlarla erkekler arasında fazla asimetri olmayan ve farklı cinsiyetten insanların akraba olmasalar da nispeten rahat bir araya gelebildiği yöreler bunlar. dolayısıyla bence doğasına daha uygun hareket edebiliyor, başkalarını çekici buluyor ve kuzenine kardeş gibi bakıyor insanlar. bunun bir benzerini amerika'da da görebilirsiniz. ülkede en liberal, açık toplum yapısına sahip olarak bilinen, yüksek eğitim ve refah oranlarına sahip doğu kıyısı eyaletlerinde akraba evliliği, isterse 5. dereceden kuzenle olsun, kabul edilemez olarak görülen bir şey. hatta bu eyaletlerin çoğunda kuzeninizle evlenmek yasal olarak mümkün değilken(gizlinot: bizde böyle yasa çıksa nikahların %30'u düşer sanıyorum, gerçekten o civarda oranlar) tutucu oluşlarıyla tanınan güney eyaletlerinin çoğunda serbest. hatta dizilerde mizilerde dikkat ederseniz güneylilerle ilgili "kuzeniyle hatta kardeşiyle evli, 10 tane sakat çocuğu olan köylüler" mealli şakalar yapılır sık sık.

  ayrıca şöyle bir gözlem yaptım, akraba evliliği günümüz batı toplumlarında asla kabul görmeyen bir konu, bilen bilir ingiltere de bunun en katı olduğu yerlerden biri. fakat şaşırtıcı bir şekilde (gbkz: jane austen) ve çağdaşlarının romanlarında kuzen evliliği, kuzenine aşık olma gibi durumlar gayet sık geçiyor ve hiç tuhaf karşılanmıyor. alt tarafı 200 yıl öncesinden bahsediyoruz aslında. ben bu ekstrem değişimi sanayi devrimi, sonrasında da dijital çağ derken insanların gitgide kendi kabuklarından daha kolay çıkabilir hale gelmesine bağlıyorum. bu durumların göbeğinde yer alan ingiltere'de de dönüşümün daha dramatik görülmesi normal belki.

  bu arada bilinenin aksine akraba evliliklerinden doğacak çocuğun engelli olma ihtimali tamamen alakasız iki bireyin çocuğuna kıyasla çok fazla değil, belki istatistiki olarak ihmal edilebilecek bir oran hatta; 1. derece kuzenlerin çocuğunda %3, normalde de %2 diye biliyorum. yani gittin kuzeninle başgöz oldun diye otomatikman "allaaaah gitti çocuklar kesin engelli çıkacak" olmuyor. fakat çocukta akraba evliliği kaynaklı meydana gelebilecek tek sağlık durumu engelli olmak değil malumunuz, birçok başka kronik hastalık var. daha dar bir gen havuzundan meydana gelen nesillerin sağlık anlamında daha dayanıksız, psikiyatrik rahatsızlıklara daha çok meyilli olacakları da kesin gibi. zaten genellikle bir çift (özellikle de bu devirde) akraba evliliği yapıyorsa ailede onu yapan ilk nesil olmuyorlar, zaten aşağı yukarı herkes akraba evliliği yapmış olduğu için dapdar bir gen havuzuyla ve bunun o havuzdan üreyen bireylerde ortaya çıkaracağı binbir türlü problemle başbaşa kalıyorlar. sonuç olarak, bu anne babanın ciddiyetle oturup değerlendirmesi gereken bir risk.

  bu konuda benim kendi düşüncem, "bildiğin (gbkz: kuzen) ya bu, kardeşten öte, kıyılır mı ona?" şeklinde. ama kimsenin genital bölgesine kilit vurmak niyetinde değilim, dayımla kuzişimle evleneceğim diyen evlensin. ha şahsen benim gözümde kardeş nikahından farkı yoktur; "nikah düşüyor/düşmüyor" tartışmalarının da benim gözümde bir anlamı yok çünkü hepimiz dindar olmak zorunda değiliz, çağdaş ve seküler bir medeni hukuk böyle dayanaklar üzerine kurulamaz diye düşünmekteyim. fakat birinci derecede (anne, baba, kardeşler) bir sıkıntı görüyorum çünkü nerede başlayıp nerede bittiği çok muğlak, çok sıkıntılı olacak bir alan ve dolayısıyla çocuk istismarına rahatça kapı açabilir.

  edit: sevgili (yazar: edaltundal)'ın (link: http://www.suslusozluk.net/n/303392/ şurada anlattığı) aile hikayesi çok ilginçmiş ya ne bileyim teyzesiyle evlenen, sonunda kendisinin yengesi olanlar falan var. çözmeye çalışırken ilginç dakikalar yaşadım ve zaten çözemedim.

  edit 2: az önce oylanınca hatırladığım bu epey eski girdimi birkaç bilgiyle güncellemek istedim, kedi ve jane austen hikayeleri yenidir.

  14 şubat 2016 06:07 2 eylül 2018 19:05

  4. Çevremde sıkça gördüğümüm evlilik türü. Mantıkta şu eğer aileler kuzenlerin evlenmesini istiyorsa miras bölünmesin veya başarılı bireyler ise ele gitmesin. Desteklemiyorum ama evlenenleri de garipsemiyorum. Mesela ben de bir kuzenimle tamamen kardeş gibi büyümüşken bazı kuzenlerimi toplasan 3 kere görmüşümdür. E doğal olarak onlar bana yabancı gibi geliyor. Akraba evliliğinden doğacak çocuklar illa sağlıksız olacak diye bir şey de yok. Eğer ailenizde kalıtsal bir hastalik varsa onun çıkma olasılığı yükseliyor. Ayrıca ensestle bir olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Ve şunu da anlamıyorum eşcinseller için cinsel özgürlük isterken kuzen evliliğini sapıklıkla suçlayanları. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

  Dediğim gibi desteklemiyorum ama kinamiyorum da. Eşcinsellerin de herkesin de özgürlüğünün taraftarıyım.

  14 şubat 2016 10:40

  5. Anne tarafımda annemden başka yok ama baba tarafımın hepsi akrabasıyla evlenmiş. Babam teyzesinin kızıyla, bir amcam amcasının kızıyla, diğer amcam halasının kızıyla, halam da dayısının torunuyla. Hiçbir kuzenimde sağlık sorunu yok, hepimizin maşallahi var. Yani sağlık sorunlarıyla ilgili korkulan bir şey değildir.

  Ve aleviyim bu arada. Alevilerde en azından bizim ailede yabancıya gitmesin görüşü mevcut. Ve köyümüz küçücük bir köy olduğundan hatta köy demeye bin şahit istediğinden başka verecek güvenilir kimse yokmuş yani ve bu kişiler kuzen algısıyla büyütülmüyor zira annem babamı evlenmeden önce bir kere görmüş yani ne kuzenliği ne sevgisi (gizlinot: swh)

  Elbette șuanki nesil için çok zor. Çünkü kuzenlerimin hepsiyle ben kardeş ortamında büyütüldüm. Onu geçtim suan benim abim arkadaşlarıma bile abicim falan der yani ona bile o gözle bakamayız

  Ama ben karşı değilim çünkü șuan bile karşılaşıyorum gerçekten teyzesinin, dayısının, halasının çocuklarıyla sevip evlenenleri.

  Tabiki gidip amcasıyla, teyzesiyle evlenmesi doğal bi seydir demiyorum iğrenç bir şey. Onun çocuklarıyla olan evlilik bi nebze normal bence.

  Mesela arnavut göçmeni komşumuz var onlarda da hiç olmayan bir seymiş, evlerine giren çıkan birine o gözle bakmazlarmış. Annemin buna cevabı ise "e ne güzel evinize girip çıkıyo tanıyosunuz niye almayasınız" olmuştu (gizlinot: swh)

  14 şubat 2016 10:41 14 şubat 2016 10:42

  6. Azalarak bitsin istediğim sağlık düşmanı, nesil bozan uygulama.

  14 şubat 2016 11:29

  7. Sağlık sorunu olarak hiçbir zaman hafife alınacak bir durum değildir sırf başkalarında olmaması riske atılacak bir durum değildir. Sevip evlenecekseler bile doğacak çocuk için genetik danışman gerekecektir.

  Lütfen bu konuda kulaktan dolma şeylere itibar etmeyin. Yoksa doğmamış çocuğun hayatıyla oynamayı vicdanınız kabul etmeyebilir.

  14 şubat 2016 11:31

  8. Hayatta yapmam dediğim evlilik çeşidi. Biz 7 kuşakla evlenilmez evlenişen sülaleden atılırsın valla. Hoş bir sülalem yok ama yani olsa evlensem atılırım yani. Annem atmadan bir tür öldürür beni. Etlerimi lime lime eder. Sonra atar tabi. Tek bir saç telimi bile evde bırakmaz. Öncelikle 7 kuşak kardeştir sonra o doğacak çocuklara yazıktır.

  14 şubat 2016 11:42

  9. onaylamadığım gibi anlayamadığım durum.

  öncelikle çok bağlı bir aile yapımız olmadığını belirteyim. hiçbirini abi/kardeş gibi görmüyorum kuzenlerimin. buna rağmen içlerinden biriyle evlenme fikri (kişisel özellikleri yüzünden değil akrabalık bağı sebebiyle) beni rahatsız ediyor. doğacak çocuklarda problem olma riski konusuna değinmiyorum bile. bu bile zaten başlı başına karşı çıkmak için yeterli bir sebepken, ben olayın manevi yönünün de buna uygun olmadığına inanıyorum. kendi rızasıyla/aşık olarak bu evliliği seçen az kişi olacağına inanıyorum. mutlaka her olay kendi içinde değerlendirilmeli, peşin ve genel hükümlere varılmamalı elbette ama kendi çevremde duyduğum akraba evlilikleri de zaten bu şekilde, ailelerin kararı sonucu kurulan evlilikler.

  kendi aileme dönecek olursam da, birlikte büyüdüğüm komşu çocuklarından biriyle bile flört ediyor/evlenmek istiyor olsaydım ebeveynlerim tarafından kabul görmez, sert tepki gösterilirdi. akraba evliliğini dile getirmem söz konusu bile olamazdı özetle.

  14 şubat 2016 13:35 14 şubat 2016 13:39

  10. Kimse durup dururken dur ben halamın kızıyla evleneyim demiyor. Zaten günümüzde akraba evliliği de eskiye oranla daha az. Genellikle Türkiye'de yaşayan etnik ya da dini(mezhep) azınlıkların yapmak zorunda kaldığı evlilik türü. Zorunda kaldığı dedim çünkü azınlıklar kapalı bir toplumda yaşıyorlar, dışarıya kız verilmez kız alınmaz durumu çok yaygın. Tabii her azınlık grubu için geçerli değil bu,mesela çerkezlerde ve boşnaklarda akraba evliliği çok ayıpsanıyor.

  Ben Aleviyim. Aleviler adına konuşacak olursam genelde birbirilerinden kız alıp vermeyi tercih ediyorlar. Yabancıya(!) kız vermek çok da istedikleri bir şey değil. Tabii dediğim gibi günümüzde bu bir tık daha değişti, eskisi kadar akraba evlilikleri yaygın değil. Mesela benim Annem ve babam kuzen ama birlikte büyümemişler hatta babam şehirdışında okuduğu için annemi ilk kez gördüğünde annem 17 yaşındaymış. Yani birlikte oyun oynadığın, kardeş gibi büyüdüğün biriyle Nasıl evlenirsin olayı yok tabii ki. Zaten o enseste giriyor. Her akraba evliliği de ensest değildir. Bu arada annem de babam da üniversite mezunu yani cahillikten yapılmış bir şey olduğunu düşünmeyin. Tamamen kapalı bir toplum oluşandan yapılmış bir evlilik. Ama anne tarafımda annem dışında bir Aleviyle evlenen yok, yani her alevi akraba evliliği yapıyor diye de bir şey yok. Ama şimdi anneme soracak olursan annem ölse benim ya da kardeşimin akraba evliliği yapmamıza müsade etmez. Çünkü ileriki nesillerin sağlıklı doğmaması, genetik hastalıklar, sakatlıklar gibi bir sürü sakıncası var(gizlinot: bu arada annem doktor) çok şükür ben de kardeşim de sağlıklıyız ama bizim çocuklarımızın da sakat doğma riski var yani akraba evliliğinin kesinlikle onaylanacak bir tarafı yok. Ama yapanlar da bunu biraz zorunluluktan biraz geleneklerden ve toplum(gizlinot: kapalı toplum olmalarından) baskısından yapıyor.

  14 şubat 2016 14:37 ed.14 şubat 2016 22:46