girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (42)
  • medya (3)

1. tıbbi adı nevüs eksizyonu olan, benlerin ciltten bir operasyonla çıkarılması işlemi. benlerin yok edilmesinin birçok yolundan biri, belki de en çok kullanılanı.

kaşınan, kızaran, yara olan hatta kanayan, durduk yere rengi açılan veya koyulaşan, şekil değiştiren, dış hattı düzensiz dağınık olan benleriniz varsa bunları bir dermatologa gösterin. ucunda ışık olan dürbünüyle bakıp ne tür bir şey, riskli mi risksiz mi söyleyebilir. eğer riskli bulunursa benin alınması ve patalojik olarak incelenmesi gerekebilir.

veya bende olduğu gibi "seninkiler normal, güneş kremi kullan, ilerde şekil değiştirirlerse gel" diyebilirler. siz de hoşlanmıyorum ama yok olmalarını istiyorum diyebilirsiniz. ben bunu dediğimde karşıma bir sürü seçenek çıkacak sanıyordum, yok dondurma, yok lazer vs. 3 estetik cerrahla konuştum hepsi olaya "kesi izi kalır ama 6 ay içinde belirsiz hale gelir" noktasından başladı. kesiyle (neşterle, dikiş atarak filan...) alınması benin patalojiye gönderilip incelenebilmesinin, benin tekrarlamamasının, varsa bir olumsuzluk tedavi edilmiş olmasının tek yoluymuş. en yaygın olarak kullanılan ve doktorlarında kendilerine en çok güvendikleri yöntem bu sanırım.

daha da fazla araştırmadan, bu kış bitmeden olsun bitsin diyerek bir devlet hastanesinde yüzümden dört ben aldırdım. aslında en fazla 3 alabiliriz demişlerdi ama beni kırmadılar. ameliyata girer gibi diyeceğim ama zaten öyle, hasta önlüğü bone ve galoşla ameliyathaneye girdim. iğne ile lokal anestezi yapıldı. buruna iğne yapılması çok acı veriyormuş. korkumdan bağıramadım ama gözlerimden yaş geldi. sonra doktor bir güzel kesti, dikti. bütün işlemlerin yapılışını yani o baskı, çekme, kesilme gibi hareketleri hissettim. çok çok hafif acı duydum ama çok kötü bir histi. yaklaşık yarım saat sürdü sanırım. yüzümde siyah dikişler ve beyaz pansumanla ameliyattan çıktım. o gün mal gibiydim. yüzüm biraz ödem toplamıştı. 2 gün başım ağrıdı.

doktorun talimatıyla 48. saatin sonunda banyo yapıp pansumanı çıkardım. doktor bana dikişlerimin ıslanmasını özellikle söylemişti. sonrasında da kapatma (gbkz: bepanthen) sür yeter dedi. yara izine karşı kremlerden isteyen bir hastasını "katiyyen yazmam" diye reddetmiş neden bilmem. tabi bir de 50 faktörlük güneş kremini her gün kullanacaksın dedi. aynı işlemi yaptırmış olan bir arkadaşımdan yara izlerinin güneşle temas edince koyulaştığını duymuştum. yani güneş kremi kullanmamak tam bir saçmalık olurdu.

duş sonrası bantları yüzümden çıkarırken ilk kez dikişli halimi gördüm, elim ayağım kesildi. bana ilk kez dikiş atılmış olduğu için olabilir ama bir yandan da frankenstein'a benziyordum. tansiyonumun yerine gelmesi yarım saatimi aldı. güneş kremi kullansam da dikişler alınıncaya kadar hem güneşten korumak hem de insanlar dikişleri görüp korkmasınlar diye üstlerine yara bandı yapıştırdım. eve gelir gelmez çıkarıp havalanmasını sağladım. bol bol bepanthen sürdüm. yüzümü su ve misel su ile temizledim. dikişlerim 5-6 gün sonra alındı. alındığında kırmızılıklar ve yara kabukları vardı. dikişler alınırken de biraz acıdı.

sonraki günler yara kabukları düştü, alttan çiğ kırmızı/beyaz iyileşme derileri çıktı. aklıma geldikçe bepanthen sürmeye devam ettim, sanırım operasyondan sonraki 2-2,5. haftada bepantheni bıraktım. sonra yaptığım tek bakım her gün yüzümü iyice güneş kremiyle kremlemek oldu. kırmızı olsalar da kapatıcı, bb krem, pudra filan kullanmadım. neme lazım leke yapar, tahriş eder filan. zamanla kırmızılıklar da geçti. bu yaklaşık üç ayda oldu sanırım. bir de birkaç ay boyunca üstüne bastırırsam derinden ağrı hissediyordum, sanki ezilmiş gibi. tam olarak iyileşmesi 1 sene sürer demişlerdi, ilk 6 ayın sonunda ne kadar iz kalacağı belli olurmuş. 31 ocakta yaptırmıştım operasyonu (yeni bir yıl yeni bir bebe). şu an tam 6 ay oldu. tek dikiş, atılan küçük benimin izi uzun süre önce yok oldu. en eski ve köklü olan 2 dikiş atılan benimin yeri belli ama dikkat çekici değil. diğer iki benimin yerleri ise dikkatli bakınca belli oluyor. ancak deriyi gerersem kesi izi görülebiliyor. sonuç olarak bence durum iyi. "aldırma ya ne yapcaksın" diyenler bile şimdi "yüzün böyle daha duru oldu" diyor. bir tek erkek arkadaşım dudağımın üstündeki küçük beni hala özlüyor sanırım. arada "onu aldırmasamıydın acaba" diyip eliyle eski yerini yokluyor.

aldırmak isteyenlere birkaç ufak yorumla bitirmek istiyorum. söylendiği gibi çok basit, ağrısız acısız, 5 dakikalık bir iş değil. ben aldırdığım hafta kendimi sık sık "ben deli miyim ya bunu kendime nasıl yaptım" derken buldum. elimde, bacağımda da benler var ama onları aldırmak istemiyorum yeniden aynı eziyete katlanamam. ama benim gibi çok kararlıysanız aldırın rahatlayın. doktor konusunda fikrim yok, ben önüme çıkan en ilgili doktora yaptırdım gitti. benlerimi aldıracağım ve hiç belli olmayacak diye düşünmeyin. ilk anki yaranın %5-10'u incecik bir çizgi olarak orada kalacak. bu izin beninizden daha az dikkat çekeceği ve istenirse makyajla daha kolay kapatılacağı bir gerçek. zaten sizden başka kimse o izleri şıp diye bulamayacak bir süre sonra. (burada doktorun işini iyi yaptığını, sizin yaralarınıza iyi baktığınızı ve cildinizin yara izine ekstra meyilli olmadığını var sayıyorum). kesi mi diğer yöntemler mi derseniz bir şey diyemem. kesi zahmetli olsa da sonunda benlerimin incelenmesi ve tahmin edildiği gibi olumsuz bir şey olmadığının anlaşılması buna değdi.

2 temmuz 2014 09:15

2. yaklaşık dört sene evvel yaşadığım tecrübe. yüzümden üç, boynumdan da bir tane ben aldırdım. ben de bir devlet hastanesinin plastik cerrahi bölümünde oldum operasyonu. nasıl olduğunu anlamadan, zerre acı hissetmeden o masadan kalktım. anestezi yüzünden başımın dönebileceğini söyleyen bu yüzden yürümeme yardım etmek isteyen hasta bakıcıya bile teşekkür ederek gerek olmadığını söyledim, kalktım ve eve gittim gayet normal bir şekilde. o kadar rahat bir operasyondu ki senelerce neden yaptırmamışım diye kafamı duvarlara vurdum. bir on gün benlerin alındığı yerlerde minik bantlarla dolaştım bunun dışında hiçbir sıkıntısı olmadı bana.

24 temmuz 2014 03:45 24 temmuz 2014 03:46

3. özellikle sürtünme yoluyla oluşan ve boyun, meme altı ve kasık gibi bölgelerde sık rastlanan ancak iyi huylu ve zararsız olduğu için yakma işlemine uygun olduğu muayene ile tespit edilebilenleri mevcut olan cilt oluşumlarıdır(gizlinot: tek nefeste okunamayan cümle )yakın zamanda dermatoloğum boyun çevremdekileri kontrol ederek köksüz ve oldukça minik olmaları sebebiyle hemen yakılabileceğini söyledi. işlem çok kısa sürüyor ve doktorun tabiriyle "sinek ısırığı" acısından fazla bir şey hissettirmiyor. çocukluğumdan beri benimle olan ve alınamaz sandığım görece toplu iğne başından biraz büyük benimi bile bu şekilde 3 hamlede yakarak alabildi. şimdi oluşmalarına engel olmanın bir yolu olsun istiyorum. zira sürtünme devam ettikçe oluşmaları kaçınılmaz.

5 aralık 2014 22:06


4. ben yaptırmadım ama yaptıranlardan biliyorum. başta anlatıldığı gibi gerçekten kolay bir işlem değil. operasyon işlemi basit olsa da sonrası kişiye göre zorluklar yaşatabiliyor. mesela boynundaki hiç kötü belirti göstermezken vücudun başka bir noktasındaki ben iltihap kapma, kızarma, yara olma gibi şeylerle karşılaşabiliyormuş. devamlı pansuman yapmak gerekiyormuş falan... ama yine de bunlardan kaçmamak ve doktora sormak gerek. sonuçta ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

6 aralık 2014 01:18

5. izi kalabilir. belimden büyük bir fındık büyüklüğündeki benimi aldırdım. bir ay kadar oturup kalkarken veya sırt üstü yatarken dikkat ettim okadar. benim için tek zor tarafı dikişlerin iltihaplanması oldu, halbuki pansumanlara düzenli gittim ve dikişleri söylendiği zamanda aldırdım. sekiz dikişin sekizinin de tomurcuk şeklinde izi var. o da nazar boncuğu olsun canım beniniz kötü huylu çıkmasın yeter.

6 aralık 2014 12:08

6. çenemdeki bir beni aldırdım. ilk başta biraz kırmızılık kaldı. 1 haftanın sonunda kırmızılık beyazlığa dönüştü. şimdi olduğu yer cilt rengimden çok az daha açık ama belli olmuyor.

et beni değildi yalnız belki de bu nedenle her şey kolaydı.

6 aralık 2014 15:57

7. 2010 yılında burnumun yan tarafından mercimek tanesi kadar bir et beni aldırdım. 5 tane dikişim vardı 4. gün dikişleri alındı, 10 gün kadar dikiş diplerinin izi kırmızı ve belirgindi. Birkaç aya kadar izi kayboldu, şu an hiçbir şekilde belli olmuyor. Cilt tipinin de iz kalmasına etkisi olmasıyla birlikte işlemi yapacak doktor çok önemli.

6 aralık 2014 16:04


8. et beni değil de yüzeysel benler için, ciddi ciddi düşündüğüm ama nasıl bir tedavi olması gerektiğini bilmediğim ve iz kalır korkum olduğu için sürekli askıya aldığım olay. Önerisi olanlar mesaj atabilirse çok makbule geçer.

4 mart 2015 14:45

9. Kucukken ben de koltukatlimdaki benimi aldirmaya gitmistim asiri kucuk bir bendi 10 dakka falan surmustu benimki kalem gibi bir aletle uyusturdugu et paracasini yakmisti diye hatirliyorum ama siz yine de bi internetten bakin yanlis olmasin neyse pek bir sey hissetmemistim ta ki yasli doktor amcamiz ben sanip sivri sinek issirigimi yakana kadar -.-

29 mart 2016 22:55

10. üç sene önce melonoma yüzünden 8 ben aldırdım(ybkz: hastalık olaylarına hiç girmiyorum burda). bazılarını bayağı kazıyarak almaları gerektiğinden çoğunda yara izi kaldı(ybkz: bu arada ameliyatı yapan da rekonstrüktif cerrahtı, olabilecek en az iz kaldı o yüzden). ben 1 yıl falan kelocote kullanmıştım doktor tavsiyesiyle, o izleri düzleştirip beyazlaştırdı o yüzden hemen göze batmıyorlar ama yine de belli oluyorlar, zaten bana kesin iz kalacağı söylenmişti.

kısacası aklınızda bulunsun eğer benler et beni değil de leke tipi benlerdense iz kalması biraz kaçınılmaz oluyor.

29 mart 2016 23:50 30 mart 2016 09:39