yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (4)

  1. başıma gelendir. üstelik diyetisyen kontrolünde ve oldukça kararlı, diyet listeme sadık iken başıma geldi.

  öncelikle kendi başımıza diyete başlama kararı alırken 'nasıl olsa pazartesi başlayacağım şimdi istediğimi yiyeyim' düşüncesi kilo aldırıyor. sonra pazartesi istediğimiz bir şey olmadığında ucu hafiften kaçınca, salı da tekrar ayak uyduramayıp 'neyse pazartesi başlarım şimdi yarım olmasın' düşüncesi kilo aldırıyor. bunları anlayabiliyorum.

  ben meşhur bir diyetisyene, özel hastaneye gitmiştim. baya konuşup bir liste verdi bana. klasik sayılabilecek bir listeydi ve bende harfiyen uydum. ancak harekette etmeme rağmen kilo aldım.

  bunun nedeni doğduğumdan beri öğünlere uymayıp düzenli beslenmemem. 3 öğün + ara öğün yiyen bir insan hiç olmadım ve açıkçası vücudumda alışkın olmadığından bu bana baya kilo aldırdı.

  çok fazla yemek tüketen biri değilim çünkü verilen liste normal biri için sağlıklı olabilecekken bana ağır geldi.

  şu ana kadar profesyonel olarak da kendi başıma da bir çok kere diyet yaptım. bir çok farklı metot denedim. vardığım tek sonuç kimse kendi beslenme düzeyimizi bizden iyi bilemez oldu. diyetisyen kontrolü önemli ancak bizi tanıyabilecek zaman ayırabilecek biri olması çok önemli.

  ben diyetisyenim verdiği listeyi kendi yeme düzenime göre düzenleyip oluşturdum ve buna uyarak kilo verdim. sağlıklı beslenme nedir, neler zararlı - yararlı biliyoruz neticede.

  o aldığımız kilolara neyin sebep olduğunu da biliyorsak onu azaltarak kilo verebiliriz.

  ukte sahibi (yazar: sevv )

  9 mart 2016 20:50

  2. Okuduğum anda hüzünlendim. Spor yapıp eve gelirken 2 ekmek almayı anımsattı bana. Oluyor ama böyle şeyler. Bende diyetteyken hiç kilo veremedim, bıraktıktan sonra nasıl olduysa kendiliğinden yavaş yavaş gitti kilolar. Dikkat etmek bile fark ettiriyor zaten.

  10 mart 2016 02:31 27 mayıs 2016 22:56

  3. beni sinir küpüne çeviren olay...

  bir süredir bir personal trainer ile çalışıyorum, aldığım hizmetin içerisinde spor salonunun diyetisyeni ile çalışma da var. sistem şu: pt ücreti içerisinde hem spor salonuna gidiyorsunuz hem de oradaki diyetisyen ile görüşüp diyet yapıyorsunuz, diyetisyen ve ptniz kafa kafaya veriyor, size yaptıracakları egzersizlerin kalorisinden bölgesel yağlanmanıza kadar, efendime söyleyim hayat tarzınıza göre yemek yemeniz gereken saatlere kadar oturup karar veriyorlar. buraya kadar herşey pörfektoooo.

  yalnız bu olaya başladığım günden itibaren kah 100 gr verme 200 gr alma yok yarım kilo verme 300 kilo alma şeklinde mal bir döngü içerisindeyim

  birincisi şugüne kadar diyet ve kilo verdirmeye dair herşeyi ama herşeyi denemiş biriyim. detoxudur diyetisyenidir hepsini denedim. boyum 170 kilom 70 civarı olduğu için mide ameliyatı vs vs işleri olmuyor, epi topu vermek istediğim 10 kilo var çünkü. daha önce de diyetle kilo verdiğim oldu ancak diyeti bırakıp normal yaşantıya geçer geçmez aynı kiloya geri geliyorum. sağlıklı diyet bile olsam olmuyor yani. spor salonunun diyetisyeni de daha önce milyar tane diyetisyenin bana yaptığı gibi günlük 1500 kalorilik bir diyet verdi bana, çok ekstrem bir diyet değil ancak daha önce 1500 kalori ile kilo verdim.

  yalnız spor hiç barışamadığım nefret ettiğim kendimce zaman kaybı gibi gördüğüm bir olay oldu. şuanda spora gitmemin tek sebebi kilo vermek ve sıkılaşmak, istediğim kiloda olsaydım beni kesseler sağlık içinmiş bilmem neymiş dinlemem asla spora gitmezdim.

  geçen yaz bir spor girişimim oldu o zaman diyet yapmıyordum ancak kendimce dikkat etmeye çalışıyordum. bir ay içinde vücut yağ oranım %4 arttı. eeee başlarım böyle işe diyip yemeye abanınca da kilo verdim bayağı. ve yine tam bir yıl sonra aynı şey oluyor, yine diyet yapıyorum ve şuan deliler gibi cardio ve fitness olan bir egzersiz programı uyguluyorum (geçen seneki neymiş ki) hatta vücudum o kadar zorlanıyor ki her spordan sonra deliler gibi uçuk çıkarıyorum. (zorlandığımda uçuk çıkıyor bende).

  diyet yaparken spor olursa kilo veremezsiniz kasa döner miti ne kadar doğru bilemiyorum. eğer öyleyse tüm diyetisyenler ağız birliği etmiş gibi aaa spor yapmassan ollmas cicim demeleri ne alaka? bu nasıl yaman çelişki anlamış değilim.

  kafayı yemek üzereyim yakında ipi koparıp 100 kilo olana kadar yemeyi ve mide ameliyatına girmeyi bile düşünür oldum. emeğime mi yanayım verdiğim paraya mı anlamış değilim...

  edit: başlık altında gerek mesajla yprumda bulunan herkese çok teşekkürler, ancak malesef bir cm dahi incelmediğimi ve sıkılaşmadığımı belirtmek durumundayım :((( incelseydim en azından sıkılaşıyorum veya yağlar kasa dönüyor diye sevineceğim :((

  18 ağustos 2016 16:29 18 ağustos 2016 17:42


  4. Türk halkı ne yazık ki kilo vermek ile zayıflamayı aynı şey olarak görüyor. "tartı yeter ki daha az göstersin, su veya kas kaybetsem de olur, yeter ki tartıda daha düşük kiloda çıkayım." gibi yanlış bir düşünceye sahibiz genelde.

  Kısa kısa yazayım;

  1- Sporsuz ol-maz. Sporsuz yapılan diyette kaslar erir. Spor, sağlıklı vücudu oluşturmada bu işin %30'unu oluşturuyor.

  2- Geriye kalan %70 ise beslenme. Protein ağırlıklı, low - karb yani basit karbonhidratlardan uzak bir diyet gerekiyor. Yağı yağ çözer, yağ yemeyeyim, yağlarım gitsin diye bir olay yok. Sağlıklı doymamış yağlardan bahsediyorum tabii ki.

  3- 60 kilo iki insan yan yana otursun. biri skinny fat olsun (yani sporsuz olduğundan kasları biçimlenmemiş, sarkık vücudu olan biri). Diğeri ise fit, kaslı olsun(erkek gibi iri kaslar değil, biçimli vücut). Kaslı olan kişi tüm gün içinde daha çok kalori yakar. Tüm gün otursa, hiç iş yapmasa dahi oturduğu yerde kalori harcar çünkü kaslar kalori canavarıdır. O yüzden ağırlık çalışın, kaslarınızı büyütün diyor insanlar.

  4- Eğer spor sevmiyorsanız, derhal seveceğiniz bir spora yönelin. bu bir ömür sürecek bir olay. zorla devam edemezsiniz hiçbir şeye. sıkılıp bırakınca da eski haline dönersiniz. danstır, yüzmedir, oyundur, uzak doğu dövüşleridir, bir spor mutlaka size uyar. En azından çıkın her gün 1 saat yürüyün, hareketsiz yaşam olmaz.

  5- Diyet yaparken Spor olursa elbet kilo veremezsiniz çünkü başta kaslar biçimlenir, kas artışı olur vücutta ve bu da kilo alımı olarak yansır. Ancak kalori alımınızı arttırmaz, eski düzeninizde yemeye devam ederseniz zamanla o kaslar kalori yakmaya başlar ve bunun sonucunda hızla zayıflarsınız. Özetle, spor diyet dostudur, kısa vadede değil, uzun vadede zayıflamanıza yardımcı olur.

  6- düzenli olarak kas - yağ ölçümü yapan bir tartı ile sonuçlarınızı öğrenin.

  yağdan gitmesi = zayıflamak. Kastan ve sudan gitmesi = sağlıksızlık.

  ekleme: Sağdaki görsel çok iyi örnek oldu anlattığım olaya.

  özetle: spor yap, vücut kas oranını arttır, ama spor yapıyorum diye günlük kalori alımını arttırma, normal beslenmene devam et, vücudu kıtlığa sokacak kadar aç kalma, bir hastalık durumu yoksa beden incecik olur.

  ayrıca ekleme: leptin diye bir hormon var, geceleri yağ yakar. ama karnınız tok yatağa girdiyseniz, yağ yakmaz. stres, kilo veremiyorum korkusu gibi durumlarda da leptin devreye girmez. kortizol hormonu vardır, stres hormonu diye geçer ve yağ depolamada görevlidir. Stres yapmayın.

  18 ağustos 2016 16:52 19 ağustos 2016 15:30

  5. https://www.facebook.com/groups/860956677351097/?ref=bookmarks

  18 ağustos 2016 17:15

  6. inandırıcı gelmemiş, başka kanıtlar da var: https://www.instagram.com/p/BIVJquZAghL/

  https://onedio.com/haber/zayiflamanin-terazide-gorunen-kilo-farkiyla-degil-sporla-oldugunu-kanitlayan-genc-anne-723790

  http://www.radikal.com.tr/saglik/1-kilo-kas-4-kilo-vucut-agirligina-esit-1050467/

  18 ağustos 2016 17:37 18 ağustos 2016 17:47