yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (16)
  • medya (2)

  1. Malesef ki en çok duyar kasmaktan şikayet edenler tarafından kasılır böyle yeri geldiğince sinsice. Kimse de anlamaz. Sözlüğün vebası.

  17 kasım 2015 15:22

  2. (yazar: Femme) sayesinde hakettiği görsele kavuşan (gizlinot: swh)

  29 kasım 2015 19:15

  3. bir da duyar kastırtmak var. sosyal medyadan yada magazin muhabircileri tarafından. kötü bir olay olur, sosyal medya başlar. bu olay esnasında siz yok bilmem ne bardasınız. magazin muhabiri sorar, üzüldünüz mü.... ne yapacaksın üzülmese yada üzülse. kastırtmayın adamı yahu, inandırıcılığı kalmıyor...

  15 aralık 2015 17:15

  4. duyarlı olmak değil, ben duyarlıyım demektir. genellikle gözünüze sokulur, başınıza kakılır. kınanır, ezilirsiniz. bir tür prim yapma aracıdır. çeşitli konularda, dahil olunmak istenen çevreye göre kasılabilir. karşı tarafın mide bulantısıyla sonuçlanır. duyar kasan arkadaşımız başarılı ve yerinde kasıyorsa muhtemelen alır yürür.

  8 ocak 2016 10:46

  5. kişileri benim için anında "boş insan" statüsüne indiren ifade. mesela adama(ya da kadına) işkencenin neden kötü bir şey olduğunu, neden işkence yasağının evrensel bir değer olduğunu (ya da olması gerektiğini), bir kere delindi mi ne gibi sonuçları olabileceğini medeni bir insan olarak anlatmaya çalışıyorsun, sığır diyor ki duyar kasma. sığır çünkü.

  keşke bunları işkence yöntemleriyle ünlü orta çağa yollayabilsem. vın diye ışınlarım dakika beklemem.

  20 ocak 2017 16:08

  6. Bir şeyi söylemenin yeri ve zamanı var ama genelde duyar kasanlar buna hiç dikkat etmezler. Mesela yemek yerken tecavüz olayından bahseder suriyelilerden bahseder bahseder de bahseder. "Bi dur yemeğimizi yiyelim ne alaka ?" olur insan. Genelde her ortamda bu tip konuşmalar yaptığı için ne kadar doğru konuşsa da, ne kadar o olay önemli de olsa o konunun değerini Azaltmış olur. insanlar "off yine başladı " deyip dinlemezler. Bu nedenle önemli meseleleri yine vaktinde ve yerinde konuşmak lazım.

  28 nisan 2017 08:25 28 nisan 2017 17:37

  7. Duyar kasmanın politically correct olma kısmı beni çok darlıyor. Her şeyi tartışılamaz hale getirebiliyor bana göre. Mesela culture appreciation denen şey benim için tam bir 'duyar kasma' konusu. O kadar anlamsız buluyorum ki. Veya mesela kısa boylu kadın demenin ofensif kabul edilmesi de saçma geliyor. Kısa boylu bi insana kısa boylu demenin gücendirmesi mesela kediye kedi demenin gücendirmesi gibi geliyor. Kısa boylu olmak kötü bi şey mi ki öyle demek ofensif olsun? Veya mesela milletlerle ilgili yapılan şakalar bana ırkçı gelmiyor pek. Her milletin bi karakteristiği veya fiziksel özellikleri var. Mesela Almanlara çalışkan demek ofensif değilken atıyorum başka bir milletin daha olumsuz sayılabilecek bi özelliğinden bahsetmek ofensif sayılıyor. Politically correct olucaz derken her şey biraz tartışılamaz, üzerine konuşulamaz bir hale geliyor sanki çünkü bir cümlede 5 farklı kesimi gücendirebiliyorsunuz. Bilemiyorum, bu konularda okumuş, araştırmış bilgili bi insan değilim ama sağ duyum bana böyle söylüyor.

  15 mayıs 2017 09:00

  8. "duyarlılık gösterme", "duyarlı olma" gibi bildiğimiz ifade şekilleri var o tamam da duyar kasmak nedir yani? bu kadar zorlama bir şekilde oluşmuş bu ifadenin neden ısrarla kullanıldığını bir türlü anlamadığım söz kalıbı. sözlük sayesinde bu kadar yaygın kullanıldığını gördüm, ama bu ifadeyi itici ve saçma bulan bir tek ben miyim diye de düşünmeden edemedim. en basitinden biri bir şey diyor, gelen cevap hemen cevap duyar kasmakla ilişkilendiriliyor. pardon da nasıl oluyor bu kasma işi ben sahiden anlayamadım. anlamsızca dillere pelesenk olmuş, Kilometrelerce öteden bile kulak tırmalayan bir söz değil de nedir peki?

  15 mayıs 2017 09:59

  9. Duyarlı olmak ve duyar kasmak aynı değildir. Duyarlı insan aklı başında insandır, duyar kasmaya çalışan insan gerekli gereksiz herşeyde duyarlı gibi davranmaya çalışır ve bu da yapmacıklıktır.

  Tanım: Yapmacıktan duyarlı görünmek için yapılan eylem.

  15 mayıs 2017 11:30 15 mayıs 2017 11:31

  10. çok gıcık olduğum bir ifade. iyi ki böyle bi şey çıktı da duyarsız insanlar duyarsızlıklarını saklayabiliyor. bi şey açıklıyorsun hemen ama şimdi napalım ki sen de duyar kasıyorsun deniyor. tecavüz gibi iğrenç ve kabul edilemez bir konuda duyarlılık gösteren bir yazara duyar kasıyor bile dedi bazı tiksinç insanlar. üzgünüm ama duyar kasmak bu değil. sırf sanal yalakalık ve özgüvensiz haliniz yüzünden duyarsız olmanızı aa ama samimi bi insanmış diye göremeyeceğiz.

  göte göt demek eyvallah ama duyarsız duyarsız saçmalamak çok iğrenç. ve biri çıkıp saçmalıyorsun dediğinde duyar kasıyor olmuyor tespit yapıyor oluyor. aradaki fark dağ gibi ama göremeyice göremiyor demek ki bazen insan.

  15 mayıs 2017 12:19