yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  1. Bu başlık daha önce nasıl açılmamış, şaşırdım doğrusu. Baştan söyleyeyim, çok uzun bir yazı. Ama danışmanlığını yaptığım bir işle ilgili size de bir nebze olsun faydam dokunsun isterim. Yakın zamanda bu hengameden geçmiş ve çevresindeki pek çok insanı bu konudan dertli görünce hiç başım ağrımadan geçirdiğim bu süreci madde madde yardımcı olacak şekilde sizlerle paylaşmak istedim, umarım faydalı olur.

  1. Her şeyden önce neden evlendiğiniz, kiminle evlendiğiniz çok önemli. Mantık evliliği ya da görücü usulü evlenenleri da kapsamakla beraber daha çok aşk evliliği yapanlara ilk tavsiyem, eşinizi asla zorlamayın. Hem madden, hem manen. Çünkü artık bir yola çıkmışsınızdır, evleneceğiniz kişi belliyse ona taşıyabileceğinden çok daha fazla yük yüklemek eziyet olacaktır ve ilişkinizi daha başından yıpratmaya başlayacaktır.

  2. Olabildiğince en az borçla evlenmek gerek. Borçsuz demiyorum çünkü günümüz şartlarında bu şekilde olabilmek için ya aileden bir şeyler geliyor olması lazım - ki bu en kötüsüdür, on yıllık mesleğiki tecrübemde mağazada nişan atan onlarca çift gördüm. Aileler masrafları yüklendiğinde size söz hakkı daha az düşüyor ve siz daha fazla birbirinize giriyorsunuz.

  2. Aile ilişkilerini belirli bir seviyede tutmak, saygı çerçevesinden asla çıkmamak lazım. Yoksa en ufak tartışmada nifak tohumu evlilik toprağınıza salınıyor ve bu hayat boyu sürüp, gidiyor. Eşinizin annesini sevmek zorunda değilsiniz ama eşinize verdiğiniz değer için saygı duysanız bir şey kaybetmemekle birlikte eşinizin gözünde daha değerlenirsiniz.

  3. Bu kısma kadar tamamsanız şimdi cafcaflı kısım geliyor. Söz merasiminden hemen önce, evlilik teklifi sizin isteğiniz dışında (malum artık haberimiz oluyor bir şekilde :p) gerçekleştiyse birlikte oturulup her şey tek tek yazılmalı. Elde ne kadar para var, söz nişan düğünde üç aşağı beş yukarı ne kadar takı gelir, maddi imkanlarınız nelerdir, ailenizden ne kadar destek gelir bunları iyice yazıp, toplayıp, hesaplayıp öyle işe başlanmalı.

  4. En zarar edilen kısım altın kısmı. Artık hiçbirimiz doğru düzgün set falan takmıyoruz arkadaşlar. Hele hele o bilezikler falan tamamen kasa işi, takmayacağınız şeyler için sırf millet taktı desin diye asla boşu boşuna masraf listenizi arttırmayın. Maalesef örf ve adetlerimiz yüzünden biz önemsemesek bile ailelerimiz "bizim gururumuz, takılacak" diyorsa da en azından iki bilezik gibi kayda değer genel geçer rakamlarla bunlar sınırlandırılmalı. Mesela kesinlikle aşağılamak için vermiyorum bu örneği, eşiniz çalışıyor siz çalışıyorsunuz, ortalama üçer bin liralık maaşlarınız var, tutup da adama beş bin liralık tek taş aldırmaya çalışıp en baştan bir sıfır başlamayım duruma. Çünkü aynı evde yaşamaya başladıktan sonra yaşanan her sıkıntıyı birlikte yaşayacaksınız. Yeri gelecek belki tatile gitmek isteyeceksiniz ama o çekilen zıkkım krediler yüzünden gidemeyeceksiniz. Ben mesela hiçbir şey istemedim. Eşim set almadı bana, eksik de değilim. Bileziklerim falan da yok olanları bozdurduk, düğüne müğüne giderken takıyor millet ben düğüne de gitmem zaten, evimin huzurunu düşünmek varken neden milletin gözünü düşüneyim?

  5. Ev için semt seçme kısmı. Bu en önemli maddelerden biri. Eğer çalışıyorsanız evinizin ihtiyaçlarını karşılamasına ve işyerinizin yakınında olması hayati bir önem taşıyor. Çünkü akşam eve gittiğinizde yine yemek yapacak, sofra hazırlayıp toplayacak, çay içecek hasılı mutfak içi çalışmanız devam edecektir. Dolayısıyla işten eve ne kadar erken giderseniz o kadar az yıpranırsınız.

  6. Evi tutma zamanı geldiyse, öncelikle ne tür eşyalar alacağınızı kafanızda belirleyin ve asla ama asla evi tutmadan bir tane bile eşya almayın. Özellikle günümüz şartlarında evler İstanbul ve çevresinde bir hayli küçük, büyük risk. Tuttuğunuz ya da aldığınız eve göre yine de ölçüsel olarak genel geçer eşyaları seçmek çok önemli.

  7. Gelelim evlilik masraflarının en büyük paydasına sahip eşya alımına. On senedir mobilya sektöründeyim ve hemen her ürünün mali boyutunu biliyorum. Bu sebeple evlenirken gittim her şeyimi ikeadan aldım. Çünkü biliyorum ki bana verilen her fiyatta aklımda ürünün maliyeti beliriyor, o zaman ben de çıldırıyorum. Mobilya sektörü inanılmaz bir kar sağlıyor şu anda. Sorduğunuzda dükkan kiraları çalışan giderleri vesaire deyip ürünün fiyatının yüksek oluşuna çeşitli bahaneler üretirler, ama çoğunlukla yalan olur. Velev ki mobilyacıdan alıyorsunuz, etiket üzerinden en az %30 indirim yapmayan hiçbir mağazadan alışveriş yapmayın. Çünkü o etiket fiyatları her zaman balon olur. İkea alışverişi nasıl yapılır diye bir başlık daha açacağım, ikea kalitesiz ürünler satmıyor yalnızca doğru ürün seçimiyle alışveriş yapmak gerekiyor. Buraya kadar her şey aklınıza yattıysa oraya da bir göz atmanızı tavsiye ederim.

  8. Düğün yapmayın. Başkalarının eğlendiği sizin oradan oraya koşturarak yorgunluktan geberdiğiniz bir etkinliğe tonla para dökmeyin, onun yerine güzel bir yere bir hafta balayına gidin hiç olmazsa kendinize harcayın.

  Bütün bu kısımları geçtikten sonra artık sevdiğiniz adamla aynı evde yaşamaya başlayacak, bir hayatı paylaşacaksınız. Bu süreci ne kadar az masraf ve harcamayla geçirirseniz emin olun ev içindeki huzurunuz o kadar fazla olur, dilerim mutluluğunuz daim olsun. Benim de inşallah bir nebze olsun faydam olsun.

  Kolay gelsin süslüler! :)

  7 temmuz 2018 12:47

  2. Genelde faturası erkeğe çıkarılan masraftır. Sanki adam tek başına evleniyor da, onun maddi/manevi sıkışması evleneceği kadını etkilemiyecekmişçesine böyle bir gelenek sürdürülüyor. Ben şahsen masrafların -aileler istese bile- kız/erkek tarafı diye ayrılmasına karşıyım. Masrafları iki kişi birlikte karşılamalı. Özellikle ikisi de çalışıyorsa aynı derece yükün altına sokmalı elini. Borç da yapılsa, kredi de çekilse bu iki kişinin ortak hesabıdır. "Hastalıkta sağlıkta" diyip de adamı masrafa boğup hasta ederek düğün günü göbek atmak pek de mantıklı gelmiyor. Erkek bir veriyorsa kadın da bir vermeli.

  7 temmuz 2018 13:04 9 temmuz 2018 09:08

  3. Masrafları kız tarafı erkek tarafı diye ayırmak adetlerimizden. Mesela Muğla'da kız tarafı yapiyor. Bana göre herkes gücü neye yetiyorsa onu yapmalı.

  Bir yandan da içimdeki türk kızı diyor ki madem erkek bunları karsilamicak kız isteme, alma olayları olmasın hatta tersine dönsün. Kadın erkeğin soyadını almasın, erkek kadının soyadını alsın

  Not: girdim şaka amaçlı yazılmış olsa da ufak bir gerçeklik içermektedir.

  8 temmuz 2018 00:44


  4. Canıma okumuş masraflardır. Söz nişan düğün arasını çok açıp masrafları iki seneye yaymamız bile bize pek yardım etmedi. Yok arkadaş, kendime bir şey alamaz oldum. Sürekli ev eşyası. Nişan için bile ufak bir servet harcadım ne yapacağımı bilmiyorum gerçekten. Bir de hadi öylesine bir yemek takımı alalım durumu yok, gelinsin ya her şeyi en ihtişamlı almak zorundasın. Takımlarda hir sürü saçma eşya oluyor. Bir masa örtüsü bile büyük olay yapılıyor. Sanki evimde benden başka herkes yaşayacakmış gibi her kafadan ses çıkıyor. Halbuki bu yola girerken ne hayallerim vardı. Çok masraf etmeyelim, borç içinde başlamayalım hayatımıza. Yemeğimizi yerde de yeriz, gerekirse ilk birkaç ay mindere de otururuz falan diyordum. Bugün bir satıcı kız ağzımdan girdi burnumdan çıktı bana krep tavası aldırdı. Şu kadar indirim sana bu kadara malolacak falan zaten ambale olmuş kafamı iyice bulandırdı. Zaten düğün lafını duyunca tüm herkesin kafasında aynı ampul yanıyor, aha da sağılacak bir inek. Beynini allak bullak edip cahilliğinden yararlanıyorlar.

  Benim önerim düğünden önce heves edip tüm eşyaları dört dörtlük döşemeye kalkmayın, ayıp olacak ama öyle yaparsanız mağazalar esnaf falan da size döşüyor. Evin içinde yaşarken ihtiyaç duyulan şeyi ihtiyaç oldukça almakta fayda var. Ben pes ettim siz dirayetli olun.

  Seni hiç affetmeyeceğim satıcı kız.

  Edit: dikkatli olun çok masraf yapmayın dediğim entry neden bu kadar eksi aldı anlamak çok zor gerçekten. Krep tavamı mı beğenmediniz ne ettiniz? Ben de bayılmadım, iş çıkışı yorgunluğunda el blenderı almak için girdiğim mağazada kafamın doluluğundan yararlandılar açıkçası, muhtemelen anneme hediye edeceğim ama size başınıza geleceği söylüyorum dikkatli olun diye. Onun dışında dikkatliyimdir yani evimdeki en pahalı eşya sanırım eşimin bilgisayarı olacak.

  Bu arada nişan bohçası işine hiç girmedim, sözde halam tutturdu illa olacak bohça diye ben de kayınvalidemden paramın yetip alamadığım akademik birkaç kitap vardı onları istedim.

  9 temmuz 2019 01:39 10 temmuz 2019 20:14

  5. Bana kalırsa her şeyin dört dörtlük tamam olması takıntısından vazgeçilirse insanların yıllarını ipotek etmesine gerek kalmadan altından kalkılabilir masraflardır. Sen bi evini tut, yatağını beyaz eşyanı al. Gerisini peyderpey alırsın. düğün öncesi bilmem kaç ekran son model tvlere, salon takımlarına milyorlar gömmenize gerek yok yani. Hepimizin ailesinin evi tabak çanak dolu. Karacaya milyarlar bayılmana da gerek yok. Çok klişe olucak ama o paraya balayınızda yunan adalarını filan gezersiniz ya da geleceğinize yatırım yaparsınız malum ülke krizde. sanki evdeki yepisyeni eşyalar, tonla borç sizi mutlu edecekmiş gibi eve servet dökmeyin. letgo da, spotcularda çok çok az kullanılmış tam takım salonlar, beyaz eşyalar var hemde yarı fiyatından da ucuza satılıyor. Her ay ya da her iki ayda bir, bir tane ihtiyacınızı alırsınız mesela. Bir defa evleniyorum diye ne kendinize ne partnerinize işkence çektirmeyin, annenizin dolduruşuna da gelmeyin. Benim anneme kalsa eve 3k'lik klima taktırmıştım daha bir sürü ıvır zıvır yaptırmıştım. Dertleri senin evine gelince rahat edebilmek, düzenine karışabilmek. Mahal vermeyin böylelerine.

  9 temmuz 2019 12:38 9 temmuz 2019 12:44

  6. Eşimin bekar evime taşınmasıyla neredeyse sıfır masrafla atlattığım kalem. Evde zaten kendimce bir düzenim vardı evlenmeden bir kaç ay önce yatak aldık sadece bunun dışında eve ilişkin bir masrafım olmadı.

  Evleniyorum diye misafir yemek takımı falan almadım. Misafir bir zahmet benim tabağımdan yesin.

  Nişanı evde aile arası yaptık. Düğün kına yapmadık onun yerine yurtdışında nikah ve balayı birlikte oldu. Gelinlik yerine de beyaz bir elbise aldım. Eşim de gömlek pantalon ayarladı bitti gitti.

  Kendi evim vardı bizim için çok rahat oldu bu süreç. Sıfırdan eve çıkanlar için yorucu ve bir o kadar masraflı. Ama evlenirken her şeyim eksiksiz olsun mantığından çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Elalem ne der diye düşünüyorsanız da şimdiden geçmiş olsun.

  9 temmuz 2019 13:26 9 temmuz 2019 13:26

  7. Benim bu konudaki görüsüm, durumu olan istediğini yapar ancak, durumu olmayan neden kendini bu kadar zorlar anlamış değilim. Herkes evlenirken millete bir şeyler ispatlama derdine giriyor. He bir de daha kötüsü var, biz evlenmeden önce tamam cok masraf yapmayız falan diye düsünürken aileler şu da olsun bu da olsun, bir tane isteğine tamam dediniz mi zaten gerisi hoopppp geliyor. Bence ailelere en basta hicbir sekilde söz hakkı tanınmaması lazım. 

  9 temmuz 2019 20:51


  8. İnsanlar sahip oldukları zenginliği sadece para ve şatafattan ibaret sandıkları için bu denli çığırından çıkmış masraflardır.

  Keşke insanlara karakterlerindeki zenginliği gösterebilseler. Kayınvalidesini insan içinde itin bi tarafına sokmak yerine olgunluklarını, anlayış ve samimiyetlerini gösterseler.

  Keşke yolun saf sevgiden geçtiğini bilseler ve insanlar gelinliğin kaç bin lira olduğunu değil de gözlerinin haykırdığı sevgiyi tahmin edebilseler.

  9 temmuz 2019 21:17

  9. ‘Adetten’ olduğu savunularak kimsenin durduk yere zora sokulmaması gereken bir şey evlilik. Başlığı görür görmez aklıma şu paylaşım geldi. (link: https://www.instagram.com/p/BtnaXW2l5dZ/?igshid=85w59daudgif Link )

  9 temmuz 2019 21:28

  10. fazlasında gözü olan biri değilim. fazla eşyadan da hoşlanmıyorum zaten :(

  evlendiğim zaman eşime tek bir şey rica etmiştim. Ev alalım. Peşinatı benim ve senin ailen toparlasınlar. kredi çekip ev alalım, eşya, düğün falan istemiyorum. eşyayı zaten yavaş yavaş alırız diye düşünmüştüm.

  ben peşinat falan veremem ayrıca bi oğlum var eşyalarını alamıcak mıyım dedi kaynanam.

  aldığı da köşe koltuk ve yemek masası. onu da 4000 tlye kapattırdım ben. ev çok ufaktı zaten koltuk takımı sığmıyordu.

  kayınbabama kalsa 300 tlye köşe takımları varmış (gizlinot: fgsjgkdsljglksdjglksd) nerde allah aşkına gösterin cidden varsa alcam dedim. ondan sonra konu kapandı :D sürekli pahalı bilmem ne diye laf ediyordu kendisi. 2 çocuk ardarda evlendirdi. diğeri kızdı. her şeyi ona aldılar kız çeyizi daha zahmetli bilirsiniz. Nevresim takımına 2bin lira verildiğini biliyor muydu acaba benim köşe takımıma laf ederken :D işte aman çok harcanmasın diye diye kıymetimiz bilinmiyor. O yüzden acımamak lazım.

  yeni evleneceklere tek bir tavsiye verebilirim. eşyalara anlam yüklemeyin. eksikler asla bitmiyor. temel eşyalarınızı alın zaten 2 seneye kalmadan sıkılıyorsunuz. gözden çıkarması daha kolay oluyor.

  boşa masraf hepsi.

  10 temmuz 2019 11:18