yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

  1. yıllarca kendimi tembel zannetmeme sebep olan hastalık. enerjim düşük diye kan değerlerimi ölçdürdüm. takviye vitaminler kullandım. tansiyon düşüklüğünden dolayı sürekli yorgun, halsiz hissettiğimi zannettim. onu da düzelttik hala devam eden halsizlik ve kas ağrılarım vardı, üstelik son 3-4 yılda ortaya çıkmıştı. yatağımda mı problem var acaba, kaliteli uyku uyuyamıyorum ondan mıdır? diye düşünüp yatağımı da değiştirdim. yine geçmedi yine geçmedi. en sonunda bir arkadaşım masaja gitmemi önerdi. masajdan sonra rahatlama oldu fakat tam anlamıyla geçmedi. fizyoterapist bir tanıdık buldum (arkadaşımın arkadaşı) o bana fizik tedaviye gitmemi önerdi ve bu şekilde bu hastalıktan haberdar oldum.

  şiddetli kas ağrıları, uyku bozukluğu, yorgunluk, endişe ve depresyon gibi semptomlarla ortaya çıkan bir hastalık. çogunlukla 20 yaşından sonra ortaya çıkan bu hastalığın kadınlarda görülme oranı daha yüksekmiş. uzun süreli stres veya travma durumlarında ortaya çıkabilen hastalığın net bir tedavisi yok. ağrı kesiciler, masaj, fizik tedavi, antidepresanlar, akupunktur gibi şeylerle geçici rahatlama sağlayanlar olabiliyor. işin psikolojik kısmı da şu bence, kendinizden çok başkalarını düşünüp herkesin yükünü sırtlanan bir karakteriniz varsa veya küçük yaştan beri sorunlarla baş etmeye yönelik bir hayat yaşadıysanız, travma oluşturabilecek olaylar atlattıysanız bu hastalık sizi bulabiliyor. omzumdan enseme doğru gelen kasların içeride düğüm düğüm ve kaskatı olduğunu resmen hissedebiliyorum. ensemden yukarı doğru gelen baş ağrısı bir dönem beni çok korkutmuştu çünkü asla geçmeyen bir ağrıydı bu. önümüzdeki ay fizik tedaviye başlayacağım. umarım etkili olur.

  tanım: kas ağrılarına sebebiyet veren, çaresi henüz bulunamamış hastalık.

  ukte sahibi: (yazar: starsaround)

  edit: düzeltme

  17 nisan 2019 11:39 17 nisan 2019 13:18

  2. Kendimi bildim bileli çok enerjik ve kafası zehir gibi çalışan bir insandım. Hastalıktan korkmam, ağrı eşiğim çok yüksektir vs. Son 3 - 4 yıldır bana bir şeyler oldu. Her yerim ağrıyor (ağrı eşiğimin yüksek olmasına rağmen), sürekli felaketleştirme senaryolarıyla kendimi hasta sanıyorum, gözlerim kuruluktan kıpkırmızı, migrenim coştu, üstüne üstlük bir de auralı migrene döndü. Geceleri doğru düzgün uyuyamıyorum, sabahları hep yorgun uyanıyorum. En çok üzen ise beynim tam bir pelte! Konuşurken ne konuştuğumu unutuyorum, adımı unutuyorum bazen, konsantrasyon problemi yaşıyorum.

  Allah başka dert vermesin ama hayatımın tadı tuzu kalmıyor özellikle atak dönemlerinde. Bu satırları yazarken bile kulağımda lanet bir çınlama var.

  Tedavisi yok fibromiyaljinin ama ağrıları, beyin sisini azaltacak yöntemler var. Bunlardan en önemlisi glutensiz beslenmek ve pilates yapmak. Ben pilates yapmaya zaman ayıramıyorum ama en kısa zamanda yeniden başlayacağım aletli pilatese. Glutensiz beslenmeyi de her zaman beceremiyorum ama 15 gün glutensiz beslensem beyin sisim azalıyor.

  Yeni yıla girdik kendimi toplayayım glutensiz beslenmeye başlayayım tamamen diyorum. Eğer becerebilirsem buraya tekrar yazarım.

  7 ocak 2020 14:29

  3. bir doktor olarak bir meslektaşımın daha bu hastalığı "hassas kadın hastalığı" olarak tanımlarsa cinnet geçireceğim artık. bu hastalık ağrı regülasyonu ile ilgili bir bozukluk, genetik çalışmaları olan bir hastalık. evet ben de bu hastalığa sahibim.

  bendeki formunda mevsim geçişleri tam bir eziyet haline geliyor. iyi gelen şeyler ise sıcak uygulama, yoga ve bol sıvı tüketimi. süt ve süt ürünlerinden uzak durmanın, glutensiz beslenmenin iyi geldiğine dair çalışmalar mevcut.

  7 ocak 2020 15:59


  4. Kuru iğne -hacamat ikilisiyle en az 6 aylığına vedalaşabileceğiniz hastalık

  7 ocak 2020 23:41

  5. Ben kendimi nerelere atayım, kafamı hangi duvarlara vurayım! Çok fena bir fibromiyalji atağı geçiriyorum. Önce bacaklarımda ve kollarımda huzursuzlukla başladı, gece bacak ve kollarımdaki ağrı ve sıkışma hissinden uyuyamadım resmen boğulduğumu hissettim, sonra 3-4 gün ağır baş ağrıları çektim, ardından belim ve kalçam ağrımaya başladı. Belimin ağrısından nefesim kesiliyor resmen şuan. Ayrıca alerjim de coştuğu için burun etlerim tıkanmış durumda ve kulaklarım tıkanıyor. Arada kaçamak yaparak glutensiz sütsüz beslenmeye çalışıyordum, bu atakların gelmesiyle tamamen kestim yine. Gözlerimdeki kuruluk cabası!

  Beni sadece benim gibi bu hastalığı çekenler anlar diye yazmak istedim çünü etrafımdan gelen saçma yorumlardan cinnet geçireceğim az kaldı.

  Örn: Bir çocuğun olsun da peşinde koşarken fibromiyalji ağrısı falan kalmaz hepsini unutursun.

  Bu ne kadar gerzekçe bir cümle? Delirtecekler beni!

  31 mayıs 2020 18:16

  6. Günlük hayatı, iş hayatını çok olumsuz etkileyen hastalık. Kas ağrısı, yorgunluk ,depresif ruh hali, uykusuzluk hepsi bi arada olunca çekilmez hale geliyo. Son iki aydır stacalm diye bi takviye kullanıyorum ve egzersize başladım çok iyi geldi bana. Gün içindeki yorgunluğum baya azaldı uykuya dalmam kolaylaştı nasıl rahatladım anlatamam

  7 şubat 12:59