sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (10)
 • medya (0)

1. tv deki doktorların birine göre, çaresi adaçayıyla yapılan gargaraymış..

ukte sahibi: (yazar: cerberus)

1 aralık 2014 19:38

2. burunda kemiğin yani deviasyonun da neden olabildiği sağlık sorunu.

13 ocak 2016 00:53

3. alerjik rinitden kaynaklı yaşadığım durum. düzenli olarak alerji ilacı kullanıyorum. geniz akıntımın boğazımda düğümlendiğini hissettiğim zamanlarda da risonel burun spreyi kullanıyorum yanında. kesiyor akıntıyı fakat acayip kaşındırıyor. boğazıma şiş sokasım geliyor kaşımak için. 10-15 dk sonra geçiyor. yaşam kalitesini de kesinlikle arttırdığını düşünüyorum. sürekli boğazında bir şey olduğunu hissederek, yarım yamalak aldığın nefesle konuşmaya çalışmak işkence gibi çünkü.

not: doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayın. güçlü bir ilaç olduğunu düşünüyorum çünkü.

13 ocak 2016 01:13

4. Burun akıntısı sümük olarak önden çıkmadığı, geriden boğaza doğru akıp genizde biriktiği durumdur. Boğaz da bir yumru olur. Öksürüp onu atmak gerekir. Bu atım, boğazda tahriş yapabilir. Bazen, zamanında müdahele edilmezse akciğerlere kadar inebilir. Zaten biliyorsunuzdur ama, kesinlikle yutmamak gerekir. Genelde alerji ile beraber, görünür. Alerjiden dolayı burun etleri şişer ve akıntı genizden boğaza doğru gider. Burun spreyleri ve balgam söktürücüleri ile çok ilerlemeden tedavi edilebilir. Yoksa yazın ortasında kısık bir ses, bir kutu ilaç, şiddetli boğaz ve kulak ağrısıyla gezdirir, hayata küstürür.

13 ocak 2016 13:17

5. uzun vadede benim gibi kronik geniz akıntısına sahip olabilirsiniz, aman dikkat.

nedenlerinden biri de mide hastalıklarıdır, reflü gibi. Gece uyurken midenizdeki gaz boğazınıza kadar gidip tekrar aşağı inerek gezintiye çıkabilir, ve bu nedenle boğazınız tahriş olabilir. bu da geniz akıntısına davetiye çıkarırmış. doktor bana böyle demişti. bir de bunu önlemek için yastığın hafif kalkık olması gerekiyormuş uyurken. zaten geniz akıntısı çeken insan dümdüz yatamaz.

(ybkz: dümdüz yatmayı özledim)

adaçayının iyi geldiği doğrudur, ayrıca ada çayı ile yapılan gargara da biraz rahatlatır.

13 ocak 2016 13:21

6. oooo 10 senelik kankam hakkında burada ileri geri konuşulmuş, şimdi iki kelam etmezsem akıntılı günlerime haksızlık olur!

Doktorlar, sinüzit değil alerjik bir akıntım olduğunu düşünmekte, üniversite sınavına hazırlanırken belirgin olarak başladı, ne doktorlar ne incelemeler, hiç birşey tam anlamıyla çare olmadı.yazının devamında da -ne yazık ki- çare içerikli birşey olmayacak, sadece içimi dökeceğim.

Akıntım en çok tozdan etkileniyor, avm kabinleri bir numaralı düşmanım. akıntım durduğu tek bir zaman olmadı, ilaç kullandığımda bile hafif hafif akar. sadece mikrop kapıp boğaz enfeksiyonuna çevirmesin diye uyguladığım bir kaç şey var, çünkü mikrop kaparsam o işin sonu sinüzit iltihabı, boğaz iltihabı. bir numaralı yöntemim, tuzlu-karbonatlı su. yapmaktan nefret ediyorum, saya söve zorla yapıyorum fakat eğer düzenli yaparsam ya da hastalığın ilk belirtilerinde kullanırsam iltihabı toparlayabiliyorum.

zibilyon tane alerji ilacı verdiler, hiçbirini içmiyorum, kısa süre baskılamaktan ve uyku yapmaktan başka işe yaramıyorlar. fakat burun spreyleri çok tıkandığımda kurtarıcım oluyor.

sık sık sinüs ağrısı çekiyorum, tüm yüzüm ağrıyor, her seferinde ''bu sefer kesin sinüzite bağladım'' diyorum, filmler çekiliyor, ''alerjik bir durum sizinki birşey yok'' deniyor.

yalnız en son 1 antibiyotik ve bir de burun fln açan alerji ilacı olmayan birşey içtim, genzimden akmaktan vazgeçer gibi oldu ve burnumdan aktı, çok tatlış günlerdi ve sona erdi.yine...

boğazımdan birşey akmasına alıştım artık, ağrısına sık sık hasta yapmasına tabiki alışamıyorum.

Sanırım fazla söylendim, bak yine ağrımaya başladı sinüslerim, alıngan bir de pis sinir!

13 ocak 2016 22:31

7. geniz akıntısı ile savaşma yöntemim; üst solunum yollarımı eczanelerde sinüs rinse adı altında satılan, şu karbonat karışımını burnun içine yüksek tazyikle sıkarak yıkamaya yarayan alet. bu aletle genize doğru akmaya hazırlanan akıntıları güzelce temizledikten sonra hali hazırda genizde olan kısmı da adaçayı gargarası ile temizlerim ve en azından 10-12 saat bu şekilde rahat ederim. tekrar birikme başladığında tekrar aynı işlem uygulanarak hem iltihaplanma engellenebilir hem de rahatlama sağlanabilir.

bu arada geçen kış yoğun olarak yaşadığım geniz akıntısını bu kış evdeki klimaların filtrelerini temizleterek minimuma indirdim. eviniz klima ile ısınıyorsa ve yoğun olarak klimalı ortamlarda bulunuyorsanız mutlaka filtrelerin düzenli olarak temizlendiğinden emin olun.

13 ocak 2016 23:49 ed.7 şubat 2016 11:41

8. Genelde soğuk algınlığı, sinüzit, alerjik rinit gibi rahatsızlıklarla birlikte görülen, acayip mide bulantısı yapan bir akıntı. faranjitin bir numaralı sebebi. bende geniz akıntısı ile birlikte geniz kaşıntısı da mevcut. tantum verde boğaz spreyi kullanıyordum eskiden, şimdi var mı bilmiyorum, gayet de iyi gelirdi. hey gidi günler.

14 ocak 2016 17:28 ed.15 nisan 2016 13:45

9. Kızımda sürekli yenileyen durum hayat kalitesini düşüyor, ne ona ne bize uyku uyutmuyor, iltahaplandigindan sürekli hasta. Hastayken de sürekli ateşli :( zaten alerjik bünyeli çocuğumu süründürüyor :( yaşı küçük olduğu için (3) tuzlu su da yapamıyoruz :( onu delicesine öksürürken görmek berbat bisey :(

24 ocak 2016 12:59

10. Kabusumdur. Faranjiti olanlar iyi bilir ne olduğunu hele benim gibi ağır geçiriyorsa. Vallahi ben çözümü bol tarçınlı salepte buluyorum. Olabildiğince fazla su ve her sabah düzenli salep 1 haftaya beni toparlıyor. Tabi ki ilaç takviyeli

24 ocak 2016 19:37