yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. Alerjik ilaç reaksiyonları belirli bir ilacın uygun dozda kullanımından sonra dakikalar- saatler içinde ortaya çıkan öngörülemeyen, zararlı, kişinin bağışıklık sistemi hücrelerinin beklenmeyen bir şekilde çalışması sonucu görülen belirti ve bulgulardır.

  Alerjik ilaç reaksiyonları sırasında en sık deri tutulumu olur ve kendini kaşıntı, nokta nokta ya da daha büyük kızarıklık ya da kabarıklık, ürtiker (kurdeşen) şeklinde gösterir. Buna dudaklarda, göz kapaklarında, yüzde veya vücudun başka yerlerinde şişme de eşlik edebilir. Nadiren derinin büyük bir kısmında ve ağız içi, dudaklar gibi daha iç organları saran zarlarda yaygın su toplaması ve soyulmanın olduğu durumlar da görülebilir.

  Öksürük, hırıltı, nefes darlığı, boğulma hissi gibi alt solunum yoluna; burun akıntısı, kaşıntısı, hapşırık, yutkunamama, dilde şişme gibi üstma, karın ağrısı, ishal gibi sindirim sistemine ve kan basıncında düşme, bayılma gibi kalp-damar sistemine ait belirtiler görülebilir.

  "En korkulan durum ise iki veya daha fazla farklı organ sistemi belirtilerinin bir arada görüldüğü hayatı tehdit eden allerjik reaksiyon(anafilaksi) gelişimidir. Erişkin ve yaşlılarda ilaçlar anafilaksinin en sık nedenidir."

  kaynak: Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği

  bu alerjiye 30 yaşından sonra sahip oldum, yaş otuz iş bitmiş oldu herhalde bende. bir anda vücudum 180° değişti. sanırım hamileliğin etkisi var. yani doğumdan sonra tepkimeler farklı oluyor.

  10 yıldır aşk yaşadığım majezik'le vukuu buldu olay. tabi ki bok sürmedim ihtimal bile vermedim çünkü aşkımıza o kadar güveniyordum. lakin ikinci alerjide ortak payda majezik olduğu için suçluyu bulduk. doktor bey, 50 kere penisilin kullanırsın 51'de tepki verir vücut dedi. yani bir anda olabiliyormuş. dün gece de nezlemi hafifletsin yardımcı olsun diye nurofen aldım. klasik 30 dakika sonra bitlenmiş uyuz olmuş gibi kaşınmaya başladım. soluğu acilde aldım haliyle yine, avil ampul baya etkili hatta böyle çakır bile yapıyor. ama o kaşıntının durması paha biçilemez.

  velhasıl her alerji kötü ama ilaç olması durumu biraz daha kötü yapıyor. öyle ki kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar bile reaksiyon gösterebiliyormuş. ikinci çocuğu yapmayı düşünürken bu durumu atlamışım, ya kullanacağım ilaçlarda alerji yaparsa? o yüzden ihmal etmeyip alerji testi yaptırmakta fayda var.

  11 ocak 2016 16:29

  2. novalgin, aspirin, majezik gibi güçlü ağrı kesicilere ve kas gevşeticilere karşı bende de olan durum. mukozaların şişmesi sonucu burnum, genzim tıkanıyor, nefes almakta zorlanıyorum, bunlara bitmeyen hapşırık, burun akıntısı ve kalp çarpıntısı eşlik ediyor. benim de (yazar: floyd floydian) gibi 30 yaşımdan sonra başladı bu alerjim. vücudun alerjik reaksiyon göstermesi için daha önce bir kaç kere aynı maddeyle karşılaşması gerekiyormuş okuduklarıma göre. 30 yaşımda apandisit ameliyatı olmuştum, ona bağlıyorum. malum, ameliyatlarda hem ağrı kesici hem de kas gevşetici veriliyor, benim de bu iki gruba alerjim var...

  11 ocak 2016 16:38

  3. antienflamatuar ilaçlara karşı alerjim var. Bu tür ilaçlara olan alerjim dolven içtiğimde ortaya çıkmıştı. İlaç alerjisinin ne zaman ortaya çıkacağı belli olmuyor. En kötüsü de bu zaten. Hastaneye gittiğimde alerjim olduğunu söylemem gerekiyor yoksa el titremesiyle başlayıp nefes alamamaya kadar giden bir alerjik reaksiyon gösteriyor bu ilaçlar.

  11 ocak 2016 18:37


  4. (yazar: floyd floydian) ve (yazar: sagenit) gibi benim de 20 yaşımda başlayan majezik alerjim var. Oysaki önceden hiç bir sorun yaratmazdı. Her yanım kabarıyor ve en güçlü alerji ilaçlarını bile alsam en az 1 hafta geçmek bilmiyor.

  Önlem olarak aynı etken maddeye sahip ilaçların da hiç bir koşulda içilmemesi gerekiyor. Mesela Nurofen gibi bir çok soğuk algınlığı ilacını da içememek özellikle kış mevsiminde sık sık hasta olan birisinin hayatını işkence haline getirebilir.

  İlaç alerjilerinin testi de malesef bulunmuyor. Her hangi bir kan tahlilinde de alerji tespit edilemediği için ilacı içip kumar oynamak tek test yöntemi. Siz siz olun doktorunuz bir ilaca alerjiniz olabileceğini söylerse sakın denemeyin.

  11 ocak 2016 18:52 11 ocak 2016 18:52

  5. Sanırım en sık penisilin ve aspirinde görülüyor.yada en kötü etkileri olanlar öyle.benim de mesela ananemde var penisilin alerjisi,gençken başlamış.bir gün iğne yapmışlar yüzü dudakları falan şişmiş hastanede yatmış tabi kaç sene evvel.sonra bir 5 sene önce bir doktor penisilinli antibiyotik vermişti orada da tansiyonu düşmüş yine kendinden geçmiş.bende de küçük bir miktar var penisilin iğnesi olmuştum çocukken yüzümde bir yer devasa bir şekilde şişip kızarmıştı.gerçi o günden sonra her ne kadar o devasa boyuta ulaşmadıysa da yüzümde ara sıra öyle kabarıklık ve kızarıklık oluştu o yüzden önlem olarak penisilin içeren ilaçlar almıyorum.

  Bir de geçen gün doktorumun yazdığı relpax adlı migren ilacı böyle garip etkiler yapmıştı.şöyleki anlatıyorum efendim;ilacı ilk içtiğimde yaklaşık 3-4 ay öncesiydi ve migrenimi durdurmuştu yani ağrısını.olumsuz bir etkisini görmemiştim.sonra bir gün yine başım ağrıdı ben 2 tane hafif ağrı kesici aldım geçer şimdi diye ama geçmedi 3-4 saat sonra yani akşam olduğunda relpax içtim.aman allahım nasıl halsizim,uyku bastı,midem bulanıyor tansiyonumun da düştüğünü anladım hemen bardak bardak su içtim.migren ağrım olmasına rağmen bir baş ağrısı daha başladı migrenden bağımsız,migren hafifliyor o şiddetleniyor öyle bir ağrı.saat de geçti ben de gittim yattım salak gibi.allah'a şükür bir şey olmadı sabah uyandım asfdafs neyse ben yine relpax'a toz kondurmuyorum,çok ilaç içtim yiaa ondan oldu modundayım.bir gün yine meşhur migrenim tuttu.yine aldım bu ilaçtan yine aynı etkiler hemen anladım ki bu ilaç dokundu.o günden beri içemiyorum...halbuki majezikten bile daha çok işe yaramıştı migrenimde,tabi ilk kullandığımda.ama allah'a şükür majeziğe alerjim yokmuş maşallah diyeyim de bu şom ağzımı da kapatayım artık.

  12 ocak 2016 00:06