sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (3)
 • medya (0)

1. westeros aleminde davos seaworth'le birlikte en sevdiğim, gerçek hayatta olsa aşık olup peşinden koşacağım adam. iyisiyle kötüsüyle george abimiz çok güzel yazmış kendisini. westeros'ta mutlak iyilerden fazla olmasa da mutlak kötülerden geçilmiyor. arada kalan grilerin içinde en empati kurulanı, en anlaşılanı kendisi.

-kingslayer lakabı kendisi için haksızlıktır, mad king'i öldürerek kral muhafızlığı görevine ihanet etse de, westeros'u kurtarmıştır. bunun onda yarattığı etkileri brienne'yle olan konuşmalarında anlarsınız zaten.

-ilişkilerinin ensest tarafını saymazsak bu adam cersei'ye aşıktır ve hayatında ondan başka kadın olmamıştır. bu ilişkisindeki en büyük yanlışı cersei'nin de onu kendisi kadar seviyor sanmasıdır. (söylemeden de gecemeyecegim targaryen hanedanında ensest ilişki gayet normaldir. çoğu kral soyun saflığı için kendi kardeşiyle evlenir. targaryenlerin çoğunun hafif sıyrık olması da bu yüzdendir. yanlış hatırlamıyorsam khaleesi'nin anne babası da kardeştir. )

- cersei'yle olan derin bağlarını saymazsak, ailesini sever sayar. tyrion'u ailede tek seven kendisidir. tyrion, catelyn manyağı tarafından kaçırıldığında hiç düşünmeden ned stark'ın karşısına çıkmıştır. babasına karşı da saygıda kusur etmez.

-brienne'yi kurtarıcam diye ayının üstüne atladı adam,daha ne yapsın.

benim gözümde tek affedilmez hatası bran'i kuleden itip sakat bırakıp, üstüne birde cocukla dalga geçmesidir. ama nerdeyse iyi ki onu da yapmış diyeceğim, cocuk bu sayede kendini buldu (gizlinot: evet belki yürüyemeyecek ama uçabilecek )

28 kasım 2015 02:29 28 kasım 2015 02:35

2. kitapta onun pov bölümü gelene kadar sevmediğim ancak ondan sonra favorim olan karakter. nikolaj coster waldau tarafından canlandırılır. bütün westeros yansın ama sana bir şey olmasın jaime.

tyrion lannister'ın dünya üzerinde sevdiği ve güvendiği tek kişi, cersei'den sonra doğan ve barristan selmy'nin hayatında gördüğü en doğuştan yetenekli savaşçıdır.

13 yaşında turnuva kazanmış, 15 yaşında westeros aleminin en iyi şövalyesiyle yan yana çarpışmış ve şövalye ilan edilmiş hemen akabinde en genç kral muhafızı olmuştur. 17 yaşında ise kralı öldürerek kral katili ve bir şehrin kurtarıcısı olmuştur.

deli kral aerys eşine tecavüz ederken kraliçeyi korumak isteyen ve ned stark'ın babası öldürülürken buna ses çıkaran sadece jaime olmuştur. deli kralın insanları diri diri zevk için yakmasını izlemiş ve en sonda tüm şehri kadın,çocuk demeden yataklarında çılgınateşe verme emrini duyunca kralı öldürmüştür. bu nedenle yemin bozan ve kral katili olarak anılır. kral muhafızı kitabına kendisi hakkında yazdığı olaylarda robb stark'ın ve brienne'nin hakkını yememiş ve catelyn stark'a karşı sözünü korumuştur hala da korumaktadır.

en çok eleştirildiği nokta kibri ve her şeyi alaya almasıdır ancak bu özellik tyrion'da da vardır. tyrion gibi jaime'de haksızlığa uğradığı için alaylarını kalkan olarak kullanmıştır.

bütün hayatı boyunca sevdiği ve birlikte olduğu tek kişi cersei'dir. sevgisine asla ihanet etmemiştir. zaten en büyük suçu kız kardeşini sevmesi ve bran stark'ı itmesidir. bran stark'ı itmesini yazar sevdiği kadının hayatını kurtarmak için yaptı dediyse bile ben affedememiştim ancak kefaretini eliyle ödedi. ensest meselesi de zaten cersei'nin suçuydu ve brienne ile tanışınca zaten cersei etkisinden kurtuldu. politika ve güçten nefret eder. tyrion'u cersei'ye karşı her zaman korur.

kendisiyle ilgili ilginç olansa kitabın ilk halinde tahta geçmesidir. yazar kitabın taslağını anlattığında serinin sonunda jaime tahta geçiyordu ancak kitap sonradan tekrar yazıldı. ancak buna gönderme olarak ilk kitapta jon snow, jaime'yi ilk gördüğünde içinden 'işte bir kral tam da böyle görünmeli' diye geçirir.

"kralın yanına gittim teslim olması için yalvardım. ama o benden babamın kellesini istedi. sonrada ateş üstadına döndü. 'hepsini yakın' dedi. 'evlerinde yakın, yataklarında yakın.' söyle bana,değerli renly'n kendi babanı öldürmeni emretse ve binlerce erkek, kadın ve çocuk diri diri yanarken seyretmeni istese yapar mıydın? yeminine sadık kalır mıydın?" - jaime

29 kasım 2015 00:41 29 kasım 2015 00:45

3. bir tek benim mi dikkatimi çekiyor bilmiyorum ama çok güzel ata binen karakter.Atın üstündeyken o hareketleri falan karizmasını beşe katlıyor.Bundan sonrası spoiler,okuma.

spoiler!!

spoiler!!

Çoğu kişi jon'nun azor ahai olmasını beklerken bence jamie olacak.Malum azor ahai sevdiği birini bıçakladıktan sonra azora dönüşecek.Jon sevdiği birini öldürebilecek biri değil ama jamie öyle.Sezon finalinde olanlardan sonra cersei'nin ilerleyen zamanlarda gözü iyice kararacak.Zaten kehanetinde kardeşi tarafından öldürülmek vardı.Böylelikle jamie azor ahai'ye dönüşecek.

28 haziran 2016 18:31