yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. Çoğunlukla gelişmemiş afrika ülkelerinde (özellikle somali ve mısır'da) kız çocuklarının cinsel organlarına yapılan cerrahi bir müdehaledir.3 farklı çeşidi vardır.Tamamında klitoris hasar görür,bazen yalnızca klitoris soyulur/çizik atılır yada tamamen kesilip çıkarılır,bazen klitoris çıkarıldıktan sonra vajina iç ve dış dudakları yarılarak birbirlerine dikilir sadece idrar ve regl kanı için küçük bir delik bırakılır,kızların iki ayakları birbirine bağlanır ve haftalarca/aylarca (kesilen kısımlar birbirine yapışana dek) bu şekilde yatırılır,gelecekte doğum yaptıklarında bu kısımlar yırtılarak açılır ve doğumdan sonra da aynı işlem tekrarlanır.anestezi uygulanmaz ve aletler tek kullanımlık olmayabilir;bu durum şok,aşırı kan kaybı,aids benzeri bulaşıcı hastalıklar ve ortamın steril olmamasından kaynaklı enfeksiyonlara neden olabilir.geleneksel yada dinsel bir işlem olmakla birlikte kayda geçmiş herhangi bir faydası yoktur,cinsel sakatlama olarak kabul edilir.amaç kadınların cinsellikten zevk almasını engellemek,bakire olarak evliliği beklemelerini ve sadakati kesin olarak sağlamaktır.çok büyük bir fiziksel ve psikolojik travmadır.gelişmiş ülkeler bu durumu engellemeye çalışmaktadır.

  Ne yazık ki bu tür gelenekleri engellemek pek mümkün değil,bu kıtadaki insanların tamamı eğitilmeden olabilecek bir şey gibi de görünmüyor.ve gelişmiş ülkelerin bu konudaki çabalarını sadece göstermelik buluyorum,aynı açlıkla mücadele gibi.çok üzgünüm,umarım hiçbir kadının böyle vahşetleri yaşamayacağı günler görürüz...

  3 ağustos 2015 12:53

  2. erkek egemenliğindeki toplumların kadının söz hakkını bastırması yetmiyormuş gibi, ölüme neden olabilen ve inanılmaz acılara sebep olan bu ameliyatla (?) kadınların cinsel hazları ellerinden alınıyor hem de sanki toplumun verdiği rol yetmezmiş gibi iyice kadını "doğuran kimse"ye döndürüyorlar. hayatları boyunca bu acıyı tekrar tekrar yaşarlar. her birlikte olduklarında, doğurduklarında bu acı tekrarlanır. ne kadar engellemek için kampanyalar yapılsa da durdurulabildiği pek söylenemez

  ayaan hirsi ali kadın sünnetine karşı duruşuyla gönülleri fetheden kadın sünneti mağdurlarından sadece biridir

  3 ağustos 2015 16:30

  3. 03.12.2015 itibariyle gambiya'da yasaklanan "insanlık dışı" olaydır. umarım diğer ülkelerde de bir an önce yasaklanır. çekin pis ellerinizi klitorisimizden!

  3 aralık 2015 23:24


  4. İnşallah bunun fetvası çıkmaz dediğimdir. Kızına hallenen babalardan amcalardan sonra hamile sokağa çıkamayan kadınlardan sonra ve çok gülemeyen karı kız kısmından sonra yine de çok umudum olmayan hadisedir.

  Edit: eksileyen sanırım klitorisini ormanda kestirmeye gidiyor...

  8 şubat 2016 23:24 8 şubat 2016 23:37

  5. Tıpkı erkek sünneti gibi bireyin 'vücut bütünlüğünü koruma hakkı'nı ezip geçmek. İnsan haklarını ihlal etmek demektir.

  Erkek sünneti ile ilgili daha önce (link: http://www.suslusozluk.net/n/138666/ yazmıştım).

  Kadın sünneti ile ilgili de (gbkz: Waris Dirie)'nin (gbkz: Çöl Çiçeği) (link: http://www.idefix.com/kitap/col-cicegi-waris-dirie/tanim.asp?sid=VMWUDTZSW6GRC2IY6UIH kitabı)nı okumanızı tavsiye ederim. Öncesinde (link: https://www.facebook.com/390362044351270/photos/a.579443212109818.1073742080.390362044351270/579450668775739/?type=1 şu) yazıyı da okuyabilirsiniz.

  8 şubat 2016 23:41

  6. klitorisin kesilmesi yani tıbbi adı Klitoridektomi olan khatna, Cinsel Sakatlanmalar söz konusu olduğunda en yaygın olarak kullanıldığı bilinen uygulamanın genel adı.

  Kadın sünnetinin, Yaklaşık 2 bin yıl kadar önce Mısır'da başladığı, o döneme ait birtakım kazılarla, o dönemden kalma mumyalar aracılığıyla incelenmesi sonucu tahmin edilen, sonraları ise Yeni Gine, Etiyopya, sudan, senegal başta olmak üzere Afrika'daki birçok ülkede yaşayan Müslüman, Hristiyan ya da çok tanrılı dine mensup birçok farklı topluluklarda ve de Avusturya Aborjinleri'nde yaygınlaşarak bir gelenek halini aldığı biliniyor. Hatta sadece ortadoğu ve Afrika ülkeleri de değil, İngiltere (orada yasaklanalı 30 yıl olmuş sanırım), yeni Zelanda, Kanada, Amerika (1996'da yasaklandığını okumuştum ama bütün eyaletlerinde geçerli değil bildiğim kadarıyla) gibi ülkelerle batı dünyası da bu vahşete uzun yıllar seyirci kalmış. hem de sadece kökenine, geleneklerine bağlı kalmak adına.

  Sünnet denince genellikle ilk akla gelen Erkek sünnetinde penisi örten ve onu koruyucu durumdaki derinin kesilmesi esas olup, direkt olarak penise zarar verme gibi bir durum amaçlanmıyor. Tabii Onun ne kadar sağlıklı ya da doğru olduğuysa ayrı bir konu. Kadında yapılan sünnette ise amaç, kadında cinsel açıdan zevk almayı sağlayan klitorisi tahrip etme pahasına kadında bekareti korumak, içinde bulunduğu düzen gereği onu tek eşliliğe yöneltme ve bu yolla da kadının cinsel birtakım dürtülerini engellemek gibi tamamen insanlık dışı bir durum söz konusudur.

  Dünya Sağlık Örgütü'nün hazırladığı son raporlara göre, bugün 4 farklı çeşitte kadın sünneti uygulandığı biliniyor. İlkinde klitorisin bir kısmı, hatta bazı durumlarda tamamıyla birlikte etrafındaki deri kesiliyor. Bir başka tipte hem klitoris hem de kadın dış üreme organları olarak Bilinen dudaklar yine kısmen veya tamamen kesiliyor. 3.tipte vajinanın daraltılması amacıyla o bölgeye dikiş atılıyor. 4. tipte ise genital bölgeye uygulanan bazen kilitorisi işaretleme olarak da bilinen her şekilde cinsel hazzı önleme, kadının ilişki esnasında aktif değil, aksine erkeğe bağlı ve sadece onun cinsel ihtiyaçlarını karşılaması amaçlanarak, adeta birer seks kölesi olarak varlığını sürdürmesine yönelik hiçbir şekilde tıbbi dayanağı olmayan uygulamalardan oluşuyor.

  tıbbi dayanak demişken bu işlemin çoğu ülkede, son derece ilkel ve hijyenik olmayan koşullar altında yapıldığı da bir gerçek. kullanılan jiletlerin tek kullanımlık olmaması ve herhangi bir sterilize etme işleminden geçmeden kullanılıyor oluşu kadınların enfeksiyon kaparak, aids başta olmak üzere birçok hastalık açısından da risk unsuru oluşmasına neden oluyor. çok az ülkede o da yeni yeni doktorlar tarafından uygulanıyor bu işlem. yasak olan ülkelerde caydırıcı bir yaptırım uygulanma kısmıysa hala sıkıntılı.

  savunulacak hiçbir yanı olmayan, kadının hayatını kaybetmesi, ölü çocuklar dünyaya getirmesi ya da en iyi ihtimalle bile nefes aldığı sürece türlü komplikasyonlarla karşılaşmasına neden olabilecek ağrılı ve sancılı bir sürece giden yolda, kimi zaman karşılaşılan bazı enfeksiyonlarla çocuk doğurabilme yetisini dahi kaybetmesine yol açan, geleneksel yapının kadına yaşattığı fiziksel olduğu kadar, psikolojik zararlarıyla da en büyük şiddet, dahası bir insanlık suçudur kadın sünneti.

  düşünsenize kadın, her şey bir yana bir insan olarak vücut bütünlüğünüze direkt olarak zarar veren, sizi elleriyle bu iğrenç ritueli büyük bir gururla gerçekleştirenler tarafından, ileride sahibiniz olacak erkeğe en temiz şekliyle sunma amacı taşıyan bir işlem bu. Kadın sadece neslinin devam edebilmesi, doğanın kanunu gereği üreyebilsin, yani tamamen erkeğin sperm hücresinin dölleyebileceği bir yumurta hücresine ihtiyaçtan dolayı cinsel ilişkiye girebilsin diye yapılan bir vahşet. Kısaca Kadının burada bir kuluçka makinesi olarak görülmesinden hiçbir farkı yok yapılanın.

  Sağlıklı kadınlar olarak her gün, birçok kez gerçekleştirdiğimiz idrara çıkma ve her ay yaşadığımız adet dönemi bile, sünnetli kadınlar için başlı başına bir sorun. Çünkü bu işlemin bazı türlerinde o kadar küçük bir delik bırakılıyor ki, adet kanının dışarı akmasındaki zorluk nedeniyle bu, kadınlar için adeta birer işkenceye dönüşüyor. Bunun gibi en basit şeyler bile kadına acı veriyor ve kadın olmaktan, kadın olarak dünyaya gelmiş olmaktan nefret eden, doğum esnasında sözüm ona rahat bir doğum gerçekleşsin diye o bölge yeniden yarılıp, sonrasında tekrar dikilerek çektiği acı katbekat artan, hayatlarının sonuna kadar da bu acıyla yaşayan insanlar haline getiriliyorsunuz bu şekilde. özellikle ilk iki tip şeklinde uygulanan sünnetler çok daha yaygın olarak görülüyor. küçük delikler bırakılarak uygulanan yöntemde kadına her doğumdan sonra yeniden aynı işlemin tekrarlanması söz konusu olduğu için, bu işkence dünyaya gelen her çocuktan sonra kadına acı vermeye yine aynı şekilde devam ediyor.

  fiziksel açıdan bu kadar zarar veren bir işlemin kadın, dahası çocuk psikolojisinde yarattığı etkiyi anlatacak söz yoktur sanırım. genellikle çok küçük yaşlarda gerçekleşen bu olay, çocuğun ailesine güvenini kazanmaya başladığı bir döneme rastladığı için ayrıca bir travma yaratması, ömrünün sonuna kadar bunun izlerini taşıması yönüyle de son derece trajik bir etkiye sahip tabii.

  (link: http://imaginingequality.globalfundforwomen.org/content/female-genital-cutting mariya taher ) de tıpkı waris dire gibi bu kadınlardan sadece biri. henüz 7 yaşındayken maruz kaldığı bu olay ve sonrasında yaşadıklarını anlatıp, insanlarla bunu tüm açıklığıyla paylaşarak konuya dikkat çekmek amacıyla bir organizasyon kurmuş hatta. hala sırf bunu bir gelenek olarak görenlere karşı, risk altında olan kız çocukları için mücadele etmeye devam ediyor. Her gün kadına şiddet olarak görüp, duyduğumuz birçok olayla birlikte ele alınacak çok ciddi bir konu bu. yeryüzünden tamamen silinip yok olduğu günleri de çok yakın bir zamanda görebiliriz umarım.

  6 temmuz 2017 17:47

  7. Kadının adete susturulması, makineleştirilmesi ve köleleştirilmesi gerektiğini düşünen kanser zihniyetin ürünü olan dehşet verici durum. halen daha var olması tüyler ürpertiyor. Klitorisin alınmasıyla kadının tüm cinsellikliği elinden alınıyor. Yani sadece çocuk doğurmak ve karşıdaki kişiye zevk verebilme yetisine sahip olmak demektir. Erkek kadının zevk aldığını biliyor ve tek egemenin kendisi olduğunu düşünüyor. bu durumdan ötürü gidip başkalarıyla bu zevki tatmasın diye mi kadının klitorisi alınıyor.? Kadınların var olduğunu, dünyanın dengesini sağlayan yegane varlık olduğu anlaşılmadığı sürece bu kapkaranlık zihniyet var olmaya devam edecek. Düşündükçe canım acıyor.

  7 temmuz 2017 02:22


  8. Çöl çiçeği (dessert flower) isimli filmde olay çok etkileyici bir şekilde anlatılıyor. gerçekten ne kadar kötü bir şey olduğunu anlamak için bu film bile yeter. bir yerlerde hala bunun devam ettiğini düşünmek bile dehşet verici

  7 temmuz 2017 09:27

  9. Az önce banu çiftçi'nin bu konuyla ilgili paylaşımını okudum, yazının sonuna geldiğimde ağlıyordum.

  Kadın zevk almasın diye yapıldığını biliyordum ama olayın arka yüzünden bu kadar haberdar değildim. Gerçekten kanım dondu. Benim okurken dayanamadığım şeyleri dünyanın bir yerinde kadınlar hayatları boyunca yaşıyorlar. çok korkunç, çok.

  "zevk alamasın ki kocasına sadık olsun" düşüncesiyle milyonlarca kadın hayatları boyunca sürekli acı çekiyor. Her gün defalarca yaptığımız idrar bile onlar için korkunç bir işkence. Söylenebilecek çok şey var ama kelimeler yetmez...

  Belki okumak isteyen olur (link: https://www.instagram.com/p/CB6FWoNgcFh/?igshid=dpteme9280nn Banu çiftçi'nin paylaşımı)

  26 haziran 2020 22:50