yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (18)
  • medya (2)

  1. kapitalizm balığa çıktığında yem olarak kadını kullanır.

  Bugün ne yaptığını anlatayım sana.

  Önce takip ettiğin bloggerların paylaştığı makyaj videolarını izledin. O sana "Bak, bu son fondöten yüzde pul pul olmuyor, bebeksi bir yüzün oluyor, kadife bir ten için yarı mat bitiş sunuyor, kesinlikle öneriyorum, sivilce de yapmadı" dedikten sonra, onun önerdiği fondötenin adını aklına kazıdın.

  sonra takip ettiğin moda trendleri sayfasında "bu sene kesinlikle yılın rengi bebe mavisi ile şeker pembesi kızlar. bebe mavisi bir elbise ve lilaya yakın renklerde pastel bir mantoyu gardrobunuza koymanız şart." önerisini okudun.

  aklına takıldı, markafoni'ye baktın. aman tanrım, ayakkabılarda feci indirim var. zaten ihtiyacın da vardı. şu çanta da son aldığın elbiseyle beraber öyle güzel kombin olur ki...

  ardından gündelik diğer işler ve ihtiyaçlarını hallettikten sonra, aynaya baktın. burnun biraz eğri sanki. saçların sönük. yeni sivilce de çıkmış yüzünde. vermek istediğin o 3-5 kiloyu da vermek bir yana, basenlerin şişip göbeğinde katlı katlı bir görüntü mü var ne? off spora yazılman lazım, hem de yaz gelmeden!

  kendini iyi hissetmek için bir makyaj yaptın, üzerine bir şeyler geçirip dışarı çıktın. keyfini yerine getirmek için tek bir şey var aklında: alışveriş! ee, bunu hak ettin. kendini şımartman lazım biraz. üstelik bir de kahve içersin üzerine, olması gerekenden pahalı kahveni yudumlarken de son model telefonundan nette olup bitene bakarsın arada, mis...

  her yerde indirim var! mağazada gördüğün montun üzerindeki etikette 300tl'nin üzerine bir çizik atılmış, yeni fiyat 220tl! Gerçi geçen hafta aynı montun üzerindeki fiyat 200 müydü ne? yok yok, yanlış hatırlıyorsundur. üstelik o monta ihtiyacın var! eski montunun modası geçti, üstelik bu renkte bir montun da yok.

  hazır kendini şımartma modundayken, bir de dergi aldın öylesine. içi boş bir dergi, bir kadın dergisi. sana bu hayatta kullanmaya değer hiçbir şey öğretmeyecek, aksine seni kendi vücudundan nefret ettirecek bir dergi. sayfalarını karıştırdıkça photoshop işlemi görmüş bedenlerin kusursuzluğuyla kahroluyor, sende aynı fizikten olmadığı için çok kıskanıyorsun. belki de bugün kendini olması gerekenden fazla şımarttın, o son waffle'ı yemese miydin, neydin?

  eve mutsuz dönüyorsun, günah işlemiş gibi. bu günahı telafi etmek için tahta tadında bisküviler ve yeşil çaylar aldın marketten. odana girip satın aldıklarını yatağın üzerine serince bu keyifsizliğin yok oluyor. yeni cicilerini hemen deniyorsun üzerinde, çok da yakıştı hani. hevesini aldığın için dolaba kaldırılıp iki üç seferden fazla giyilmeyecek ürünlere yenilerini ekledin ama olsun, bunu hak ettin.

  sonra internette geziniyorsun biraz daha. gratis'te indirim varmış, kesinlikle almam lazım o far renginden, gözlerime çok yakışır. aa, bak şu blogger şu şampuanı övmüş, saçları güzelleşmiş, muhakkak denemem lazım. ayy bayıldım şu kombine, yeşil ile mor rengi ne güzel yakıştırmış. bende yeşil bir etek vardı, bir de mor bluz alayım en kısa zamanda. aa yeni diyet önerisi, kesinlikle işe yarıyormuş.

  Merhaba, ben kapitalizm.

  Küçük kızlarınızı barbie bebeklerle büyüttüm. büyüdüklerinde estetik operasyon isteyecek kadar özgüvenlerini sarstım.

  mankenlerin kendilerinin bile sahip olamadığı sahte vücutlara ulaşmanızı talep ettim sizden. yeteri kadar zayıf, yeteri kadar büyük göğüslü, yeteri kadar beyaz tenli, yeteri kadar ince belli ve uzun bacaklı değilseniz; kendi bedeninizden nefret etmeniz için eğittim sizi.

  mükemmel değilseniz, çirkinsiniz benim gözümde.

  Sonra "şımart kendini" deyip ihtiyacınız olmayan ürünlere saldırttım sizi. son çıkan fondöteni, yeni moda olan rengi, bu sefer yeni formül kullanılan şampuanı aldırttım size. "bir kereden bir şey olmaz" diye fast food yedirdim, ardından kendinizi kötü hissetmenizi sağlayıp spor salonlarında fazla yağlarınızdan kurtulmak için koşu bandının üzerinde koşturttum sizi. ünlülerin incecik fiziklerini gösterip "onlar başardı, sen niye başaramıyorsun?" diye depresyona soktum sizi, dünyada her yıl binlerce çocuk açlıktan ölürken.

  dergilerde "seksi hisset", "erkeğini baştan çıkarmanın yolu" gibi taktikler verdim size; böylelikle erkeğinizi zekanızla değil, vücudunuzla etkilemenin daha makul olduğunu düşünüyorsunuz.

  dolabı tıklım tıkış giysi dolu olan bir kadına "giyecek hiçbir şeyim yok" dedirttim. küçücük bir fara 100tl vermelerini fısıldadım kulaklarına. erkeğini elinden kaçırmaması için daha büyük göğüslü olması gerektiğine inandırdım. yaşlanmanın çirkinleşmek olduğunu empoze ettim, bir cilt kremine bir servet ödemenin normal olduğunu anlattım.

  görünüş her şeydir! lütfen görünüşe önem vermeye devam edin. lütfen satın almaya, para harcamaya devam edin. lütfen ihtiyacınız olmayan şeyleri alın ve kredi kartı borcunuzu kapatmak için her ay para yatırmaya devam edin bankaya.

  lütfen o son çıkan ruj rengini de deneyin, bu kez cidden o dergideki mankenin dudakları gibi görünecek dudaklarınız. lütfen lütfen lütfen, devam edin. etrafınızdaki insanları görünüşleriyle yargılamaya, giyimlerini incelemeye, ucuzcudan aldıkları ürünleri küçümsemeye, kısacası kendinizi olmadığınız şımarık hollywood ünlüleri gibi hissetmek için kibirli bir şekilde yaşamaya devam edin. "Mac'ten aldığım rujla aşk yaşıyoruz" deyin, aşk bu kadar basit bir kelimeymişcesine.

  merhaba, ben kapitalizm. siz kendinizi aynada beğenmedikçe, siz kendinizi çirkin hissettikçe, siz güzel hissetmek için alışveriş yaptıkça sömürüyorum sizi.

  haydi, "şımart kendini".

  1 şubat 2014 22:21

  2. bir allığa 200 tl veren kadının da, çocuğuna harçlık verirken yarını düşünmesi gereken kadının da farkında olduğu ama farklı koşullarda oldukları için farklı yorumladıkları sistem. karşıt görüşlü olan komünist ve sosyalistlerin mal varlığına kavuşmalarıyla kapitaliste dönüştüğü bir dünyada suçlu sistemler değil insanın ta kendisidir.

  18 mart 2014 21:19

  3. son zamanlarda ülke ve dünyadaki gündem, kişisel endişeler nedeniyle baygınlık getiren sistemdir. allah belasını versin bunun dostlar. dünyayı, kırk milleti yedi doymadı.

  18 mart 2014 22:57


  4. indirim mantığının atasıdır.fiyat neden iner.neden inmek zorunda.nasıl inebiliyor.madem inebiliyor neden o fiyattan alınamıyor.ve neden biz bir kazak 100 den 10 a düşünce seviniyoruz.normali buymuş gibi zihniyet.çark tersten işler insanlarda terse uymak zorunda kalır.

  23 mart 2014 06:23

  5. zirveye ulaştığı sektörlerden biri de bakım ve makyaj sektörüdür. youtube'daki makyaj koleksiyonu videolarına bakmak bunu görmek için yeterlidir ya da günlük bakım rutinim videolarındaki onlarca ürüne.

  5 mayıs 2014 10:23 6 ağustos 2014 00:09

  6. soma'daki maden kazasının özet sebebi.

  19 mayıs 2014 23:10

  7. adam smith aklıma geliyor. ve okulun tuvaletinde, adam smithin görünmez eline dikkat kızlar yazısı. hakketten bu görünmez el yada eller kim. çeksinler bu ellerini. kapitalizmin boyunduruğundan kurtulmak için sürekli geliştirmemiz gerekiyor kendimizi. bu ellere muhtaç olmamalı. yani ülkeden petrol çıkıyorsa bunu dingiltere çıkarmamalı. ihtiyaçlarımızı başkaları belirlememli. bir markete girdiğimizde ihtiyacımız olanı unutup olmayanları toplamamalı.. çalışmak ibadetse kapitalizme kurban edilmemeli. emeğe yazık.

  28 temmuz 2014 22:58


  8. Not: komünizmi savunmak için değil bilgilendirmek amaçlıdır.

  Herseyden önce komünizm, arkadaş herkes her şartta eşit sen eşek gibi çalış ama ben yan gelip yatayım aynı parayı alalım demez. Komünizm sınıfsız parasız ve devletsiz bir toplumsal düzendir. Bütün bireyler çalışmasının karşılığında hakettiğini alır. Yani bu durumda bir fabrikada asgari ücretle 12saat işçi çalıştırıp onu sömürerek kazandığın parayla gittiğin restorantta aynı parayı garsona bahşiş diye bırakamazsın. Fabrika orda çalışanlarındır üretim ortak yapılır en az bir işçi kadar babadan zengin züppe gencimiz de çalışmak zorundadır. Komünizm insanları yatanlar ve çalışanlar olarak ayırmadığı için herkese iş bölümü yaptığı için çalışma sürelerini minimuma indirmeyi ve insanlara sosyal yaşam alanı yaratmayı amaçlar. Insanı temel ihtiyaçları çerçevesinde ele alır. Evler arabalar cep telefonları insanların birbirine hava atacağı halden çıkarılır. Böylece aç gözlülük yapıp hep bana diyemezsin. Evet eğer hala evi olmayan varsa sana ikinci evi vermem der. Eleştirilen noktası çoğunlukla budur, para kazanıyorsam herşeyin ikincisini almak hakkım diyebilirsiniz ama zaten para diye bir kavram olmadığında mülkiyetinde anlamı yoktur. Insanı en basit halinde düşünürseniz yemek, korunma, barınma, bedava sağlık, bedava okul, bedava elektrik, bedava su , bedava yol..... Bütün ihtiyaçlarınız karşılanıyorsa toplumda bir kaos yoksa herkes birbirini rengine dinine diline bakmadan insan olarak kabul ediyorsa zaten hep bana duygunuz kalmaz.

  Ha burdan kapitalizme geçersem kapitalizm tam anlamıyla şu an içinde bulunduğumuz noktadır. Biri niye benim iPhone 5 im var 6 çıkmış diye ağlarken milyonlar açlıktan ölür kimsenin ruhu duymaz. Biri ben Christian Louboutin giycem derken biri o ayakkabının ham maddesi için deri tabakhanesinde canını verir üç kuruşa. Biri ev yapar süper lüks, ne ağaçlar katledilmiş kimlerin cebi dolmuş kaç işçi iş güvenliği olmadığı için hayatını kaybetmiş bakmazsın düşünmezsin ikinci evimizi burdan alalım dersin. Allah daha çok versin kimsenin gözü yok da kefenin de cebi yok be arkadaş. Bu dünya iki gün sonra senin çocuğuna kalacak. Ona mirasın 3+1 değil insanlık olsun.

  Not 2: komünizm hali hazırda sadece ütopiktir. Hiç bir devlette uygulanamamıştır çünkü komünizmde devlet yoktur. O örnek verilen devletler ağır sosyalizmle yönetilmeye çalışılmış ama kapitalizme direnememiştir.

  29 temmuz 2014 02:15 ed.29 temmuz 2014 09:10

  9. karl marx kapitalizmin kendi kendini yok edeceğini öne sürmüştür. komunist manifestoda "Modern sanayinin gelişmesi, burjuvazinin ayaklarının altından bizzat ürünleri ona dayanarak ürettiği ve mülk edindiği temeli çeker alır. Şu halde, burjuvazinin ürettiği, her şeyden önce, kendi mezar kazıcılarıdır.Kendisinin devrilmesi ve proletaryanın zaferi aynı ölçüde kaçınılmazdır." demiştir. tarih bir noktada onu haklı çıkarsa da gün olmuş devran dönmüş ve doğu bloğunun yıkılmasıyla komünist sistemin de kendi kendini yok ettiği görülmüştür.

  yine de vahşi kapitalizmin kendi kendini yok edecek bir sistem olduğunu düşünüyorum. çünkü köle gibi çalıştırılan ve alım gücü olamayan kesimdeki insan sayısı çoğaldıkça, sömürü ve fakirlik artmaya devam ettikçe kaybedecek hiç bir şeyi olmayan toplumlarda sosyal patlamalar kaçınılmaz olacaktır ve ekonomik çark artık kendini döndüremeyecektir. bunun anti tezi komünizm midir ondan emin değilim ama emin olduğum şey kapitalizmde ısrar eden ülkelerin ekonomilerinde daha ılımlı bir yaklaşım göstermezlerse batmaya mahkum olduklarıdır.

  20 ekim 2014 16:35 20 ekim 2014 16:41

  10. üç adamlık işi bir adama yükleyen aç gözlü patronların varoluşunu besler, kendini çarkta koşan bir hamster gibi hissetmene, kendine yabancılaşmana, umutsuzlaşmana sebep olur.

  20 ekim 2014 17:27