yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (298)
  • medya (6)

  298. uzun zamandan beri kilo veremiyordum, abur cubur yemesem bile. sonra kalori saymaya başladım benim porsiyon kontrolüm , porsiyon anlayışım yokmuş. 27 yaşımdayım, 158 boyundayım 58 kiloydum. ilk haftalarda hiç kilo veremedim, her yediğimin gr ölçtüm fatsecret'a kaydettim. mayıs 20'den beri yapıyorum, 10 haziranda ölçüldüm 56.2 ydim. gören arkadaşlarım 2 kilodan fazla vermişsin diyor, lakin eskiden de 58 kilo olduğuma kimse inanmazdı kilomu göstermiyordum. şuan kendimi daha ince ve daha sağlıklı hissediyorum. genel olarak baktığım nokta günlük karbohidratı 100-110 gr tutarak , ağırlığım kadar protein almaya çalışıyorum. 3 seneden beri yapmadığım spor kalmadı ilk defa zayıflayabiliyorum. evde bir tane ve ayrı olarak cebimde-çantamda taşımak için küçük bir tane mutfak terazisi taşıyorum. biraz paronayaklık ama ben böyle kilo verebiliyorum ve keşfettiğim için çok mutluyum :)

  26 haziran 17:32

  297. Boyum 159 ve kilom 57.

  Yıllardır hep 52 kiloydum ve kilomu koruyordum ama Şubat ayından beri kendimi saldığım için 5 kilo aldım.

  Küçükken halk eğitimde karate kursuna kayıtlıydım ve haftada 2 gün kursa giderdim. Geri kalan günlerde evde esneme hareketleri yapardım. Lise 1. sınafa geçeceğim yıla kadar böyle devam ettim yani az çok spor yapmıştım. Sırf benle dalga geçmesinler diye liseye geçmeden önce, büyük bir hata yaptım ve karateyi kahverengi kuşakta bıraktım (gizlinot: Şimdi ki aklım olsa, dalga geçecekler diye umursamam ve devam ederdim.). Son 8 senedir, nadiren uzun süreli yürüyüş yapıyorum ya da hiç yapmıyorum. Ailem sayesinde sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edindim ve kilomu koruyordum.

  Virüs yüzünden sürekli evdeyim ve spora başlamaya karar verdim çünkü kilo vermek istiyorum ama hızlı kilo verdiren diyetlerden yapmayacağım ya da bir anda ağır egzersizler yapmayacağım. Sporu hayatımın bir parçası haline getirip, kas kaybetmeden sıkılaşmak ve bu şekilde kilo vermek istiyorum.

  Son bir aydır, haftada 6-7 gün aynı saatte 1 kez egzersiz yapıyorum ve her gün aynı saatlerde 2 ayrı öğün yemek yiyorum (gizlinot: Günde iki öğün bana yetiyor ama istersem bazen bir öğün daha ekliyorum.) Günde en az iki litre su bitiriyorum. Şimdilik şu şekilde evde egzersiz yapıyorum: Önce 5 dakika ısınma hareketleriyle başlıyorum, 15 dakika asıl egzersizi yapıyorum ve son olarak 10 dakika esneme odaklı soğuma hareketleri yapıyorum. Birkaç ay sonra, ihtiyaç duyarsam eğer, egzersiz süresini kademeli olarak arttırıp bu temelde devam etmek istiyorum.

  Bu şekilde mutluyum, uykum düzene girdi, yemek yeme miktarım düzene girdi ve çalışırken motivasyonum artıyor. En önemlisi de böyle bir meşguliyetimin olması, evdeki can sıkıntımı önlüyor.

  Edit: tarih 7.7.2020. Şimdilik 2 kilo vermişim. Egzersiz süreleri yeterli gelmemeye başladı o yüzden ısınma hareketlerinin süresini 10 dakikaya ve asıl egzersizin süresini 20 dakikaya çıkardım.

  26 haziran 13:04 7 temmuz 20:57

  296. vermem gereken 29 kiloyla bugün itibariyle bismillah dediğimdir. hep sağlıksız beslendiğim için yediklerime biraz dikkat etsem yeteceğini düşünüyorum diyet namına, spor için de bin tane video beğendim başlangıç - orta - zor seviye, yavaş yavaş gideceğim. biraz heyecanlıyım biraz da veremezsem diye korkuyorum. hayırlısı olsun. 

  15 haziran 17:19


  295. bir hafta içinde muhtemelen çoğu ödem olsa da 1.2 kilo vermişim susluler, bu sefer o beş kilodan kurtulacağım galiba hadi bakalım(gizlinot: swh). eskiden yaptığım gibi myfitnesspal'a yediklerimi yazmaya başladım, her gün her şeyi gramı gramına yazmasam da kendimi kontrol etmede büyük katkısı oluyor bana. yoksa fark etmeden peynir, kuruyemiş vs fazla kaçırıyorum, ne kadar sağlıklı olsa da yağlı ve kalorili şeyler sonuçta. akşam otururken öylesine içilen biraları da azalttım, haftada bir gün en fazla. sporu da boşlamazsam yoğunum diye çok iyi olacak.

  15 haziran 16:10

  294. Yazın çok daha verimli şekilde yapılabilecek eylem. Yeşillikler bol, domates, salatalık tatlandı. 1 haftadır akşam yemeklerini iptal ettim, her akşam salata yapıyorum kendime. Yeşil soğanlı, lor peynirli, ton balıklı canım ne istiyorsa, hem çok doyuru oluyor hem de hafif. Canımın istediklerini gündüz yiyorum, tatlı çok seviyorum, o yüzden kendime hafif ama gözümü doyuracak tatlılar yapıyorum, sıkı, sert kurallarım yok yani. Gündüz tüketiyorum o yaptıklarımdan. Bir de bence ilk öğün mühim, ben mümkün mertebe geç yemeye çalışıyorum, öğlen 12-1 arası ilk öğünümü bol proteinli bir şeyler yiyerek geçiriyorum, kahvaltı tarzıysa yumurtamı yiyorum. Bir de tabii paketli gıdaları tamamen terk ettim ve günde 2 litre suyumu muhakkak içiyorum. Ramazan bittiğinden beri, yani yaklaşık 2 haftadır bu şekilde besleniyorum, hiç sporsuz 3 kilo gitti.

  12 haziran 10:08

  293. (gbkz: clenbuterol) ile spora gerek kalmadan yapılabilen aktivite. clenbuterol teknik olarak bir (gbkz: bronkodilatör), yani solunum yollarını genişleten bir beta-2 agonisti. astım ilacı olarak kullanılması gereken ilaç, sporcular arasında bir dönem popüler olmuş. şimdilerde ise vücut geliştiricileri arasında kullanılıyor duyduğum kadarıyla, fakat ülkemizde satışı da yok-muş. bunlar hep spor salonuna gidip ağırlık kaldıran, 43cm kolu olan beyefendi arkadaşlarımdan aldığım bilgiler.

  vücuttaki etkisi şu: bu ilaçtan içtikçe vücut durduğu yerde yağ yakmaya başlıyor. bütün vücutta yağ yakımı gerçekleşiyor. viseral yağ depolarından subkutan depolara kadar. göbek de dahil yani. kullanım şekli ise şöyle:

  - 1. gün 1 tablet

  - 2. gün 2 tablet

  - 3. gün 3 tablet

  ...

  - 7. gün 7 tablet

  şöyle anlatayım daha da perçinlensin: oturduğunuz yerden yağ yaktıran, kilo verdiren, nabız ve enerji miktarını artırdığı için insanı daha aktif yapan (gbkz: mükemmel) doping.

  (gbkz: mükemmel)e bir parantez açayım hemen.

  - vücut ısısını yükseltip vücudu yağ yakmaya zorladığı için siz farkında olmasanız da fizyolojik değişimlere neden olacaktır. mesela bu yüksek vücut ısısıyla başa çıkabilmek için bol bol terleyecektir vücut.

  - (gbkz: tremor) gerçekleşebilir. sebebi bilinmiyor. (link: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22209959 makale)

  - uyku kalitenizi etkileyebilir. (gbkz: insomnia), (gbkz: vivid dreaming), uykusuzluk gibi durumlara yol açabilir. (link: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8719233 makale)

  - kalp dediğimiz organ bir çizgili kas yapısında olup düz kas gibi otonom kontrol edilir. düz kas olduğu için yapısında beta-2 reseptörleri de var. yani aldığınız clenbuterol, kalp üzerine de sempatik etki edip kalp atışını artırır. yani kalp nabız artar, kalp durduğu yerde sürekli çok çalışır, bu da kalbin "ben işimi düzgün yapamıyorum sanırım, yetemiyorum bu vücuda, daha güçlü olmalıyım" diyerek büyümesine sebep olabilir (bkz: kardiyak hipertrofi). kardiyak hipertrofiye sebep, vücuttaki iskelet kaslarının büyümesine sebep olan şey de olabilir (sonuçta bu ilacı kullandıkça yağ yakıp kas kazanacaksınız).

  - benim kişisel tahminim de uzun dönem kullanımda böbrek yetmezliğine sebep olabileceği. clenbuterol değil ama başka bir beta-2 agonisti olan (gbkz: tetrabutalin) ile yapılan (link: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17211154 çalışmada) sıçanlara bu ilaç veriliyor. glomerular fonksiyonun azaldığı ve kan basıncının düştüğü görülüyor (böbrek yetmezliği) (ek bir şey daha bulmuşlar, bu duruma düşürdükleri sıçanlar gram negatif bakteri enfeksiyonlarında çok çabuk ölmüşler).

  özet: kullanmayın. clenbuterol bir ilaçtır, supplement değildir. kısa vadede kazanırsınız belki ama uzun vadede kalp-damar sisteminizi, böbreklerinizi haşat etmeye gerek yok.

  p.s. bilim gerçekten büyülü bir dünya. kimin aklına gelirdi astım ilacını yağ yakmak için kullanmak, vay be.

  10 haziran 09:53

  292. gözlemlediğim kadarıyla birçok normalin üstünde kilosu olan kişinin (sık sık) başladığı bu serüven, devam ettirilemiyor. bu konuda oldukça üzüldüğüm için, gerçekleri yansıtan kendi hikayemi anlatmak istiyorum. babamın iki sene önceki vefatı ardından, zaten kiloluyken, yirmiye yakın kilo almıştım. aynalardan nefret ediyor ve yokluğu yemekle doldurmaya çalışıyordum. duygusal açlığım hat safhadaydı. bu noktada şuna değinmek istiyorum: etrafımdaki kilolu birçok kişide bu problemin olduğunu düşünüyorum: duygusal açlık. bu yüzden kilo vermeye başlarken dış etkenlerden çok kendi içimizde bu yola kendimizi hazırlamayı, gerekirse uzman kişilerden de destek alarak sağlam ruh sağlığı ve aklı edinilmesi gerektiği kanaatimdeyim. bana göre başka bir sorun ise, heyecana kapılıp yanlış yollara başvurmak. hangimiz hemen zayıflamayı istemedik ki? heyecan ve motivasyonun olması elbette iyi ama ilerlemeyi seçtiğimiz yolun sağlıklı olması da çok önemli. herkesin bünyesi o kadar farklı ki, bunun bilincinde olmak ve kendi hem beden hem ruh sağlığımızı kimse yüzünden geri plana atmamamız gerekiyor. bu anlattıklarımdan sonra kendi hikayemi anlatmak istiyorum. babamın vefatından 7 ay sonra 18 yaşında ve 110 kiloydum. bu acı gerçeği biliyor ama görmezden geliyordum..yüzleşmem o kadar uzun sürdü ki. bu noktada yeniden her şeyin içten başladığına vurgu yapmak istiyorum. insanlar ister sizi kibar dille, ister kaba dille uyarsın bunlar hiçbir etki yaratmayabilir. ama kendiniz sağlığınızı istediğinizde her şeyi yapabileceğinizi düşünüyorum. ben bir sene içinde 30 kilo verdim, süre belki uzun gelebilir kimselere ama benim ruh sağlığım için en iyisi buydu. sosyal medyada sıkça pozitif ama bana göre pek de gerçekçi olmayan hikayeler görüyorum, motivasyon etmesi açısından iyi ama bu yolda tökezlemek çok doğal olduğu için gerçekçi yönlerin de açıklanması gerektiğini düşünüyorum. şu an çok mu iyiyim diye sorarsanız, bir şeyleri başardığım için iyi hissediyorum. 79 kiloya düşmüştüm, çoğu kişinin kabusu olan sayı benim mutluluğumdu.. ama üç hafta önce aldığım kötü haber yüzünden 4 kilo aldım. ama kendimi telkin ediyorum, duygusal açlığımı bitirmeye çalışıyorum. insanız, nasıl üzülmeyebiliriz ki? ama hayal kırıklığına uğrasak bile yeniden ayağa kalkmak gerek. içimi döktüğüm bu yazıyı burada bitiriyor, kimseyi gücendirecek cümle kurmadığımı ümit ediyorum. herkesin mutlu olduğu şekilde olmalarını diliyorum.

  29 mayıs 14:02


  291. 30 yaşında, 1.60 boyunda bir kadın olarak tartı 86 kiloyu gösterince tutuşup bu böyle olmayacak diyerek diyete başladım. 3 günkafama göre yaptım. Dün ise bir diyetisyene başvurdum. Bütün testlerim normal çıktı. Ölçümlerim yapıldı. Ve ben obez olduğumu öğrendim. Evet biliyordum ama insan kendinin farkında olamıyor. Diyetisyenimin bana sorduğu ilk şey "günde az öğün mü yapıyorsun?" Oldu. Ve evet ben daha az kalori alırım mantığı ile 500-600 kalorilik iki ögün yapıyordum. Göbeğimdeki yağlanma şeklinden bunu tahmin etmiş. Uzun süreli açlıklar herkese göre değildir. Senin daha kısa aralıklarla normal kalorili ögünler Yapmam lazım dedi. güzel güzel anlattı bana. Porsiyon kontrolümün nasıl olması gerektiğini,neyi neyle yemem gerektiğini. Salt kalori diye düşünmek çok çok yanlışmış meğer. Çorba ekmekten daha sağlıklı değilmiş. Bana hiç çorba vermedi mesela. Velhasıl gerçekten de en doğrusu bir uzmana görünüp kişiye özel destek almakmış. 

  Düzenleme: günde 3 ana 1 ara öğün yaparak 1 ayda 4 kilo vermiş bulunmaktayım. spor olarak leslie sansone ile evde yürüyüş veya yürüyüş bandında orta tempoda yürüyüş yapıyorum. 

  28 mayıs 16:18 27 haziran 17:09

  290. beslenme alışkanlığı ile doğru orantılıdır genelde bu durum.

  eliptik bisiklet, ip atlama, yürüyüş gibi egzersizler ve düzgün bir beslenmeyle rahatça kilo verilebilir.

  eğer beslenme alışkanlığınızı değiştirmezseniz, hızlıca kilo alırsınız.

  28 mayıs 12:41

  289. 12 kilo fazlam var süslüler, yaklaşık 10 gün önce diyete başladım ve baya iyi gidiyor, tartım olmadığı için tartılamıyorum ve bu benim için oldukça iyi, biraz kilo verdiğimi hissediyorum ama azsa bile moralim bozulup motivasyonumu kaybetmiyorum. günde 6000+ üzeri adım atıyorum ama acil spora başlamam lazım, etim çok gevşek :( bence en önemlisi kararlı olmak ve kendinizi hiç aç bırakmamak, benim gibi açken gözünüz dönüyorsa mutlaka öğünlerinizi erkenden hazırlayın ve acıkınca yiyiyin. atıştırmayı ve gece yemeyi bırakmakta cabası

  ve ilk 1 haftayı tamamlayınca tatlı hamurişi vb. krizler daha çekilebilir seviyeye geliyor

  27 mayıs 21:10 28 mayıs 20:10