yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (38)
  • medya (2)

  1. derinin altında büyüyen, baş vermeyen, bir tanesinin iyileşmesi aylar alan derin ve ağrılı sivilce çeşidi/problemi.

  sebebi genelde ya hormonaldir ya da tüketilen gıdalarla alakalıdır ve dışarıdan yapabileceğiniz çok fazla bir müdahale yoktur. aylarca yüzde kalabildikleri için çukur iz bırakma ihtimalleri yüksektir ve sıkmaya çalışmak durumu daha da kötü yapar. dokunmamak, cilde nazik davranıp kurutucu ürünlerden uzak durmak ve altında yatan sebebi araştırıp çözmek yapılacak en doğru şeydir.

  onun haricinde yeni çıkarken buz tutmak, çay ağacı yağı sürmek, kükürtlü ürünler kullanmak bir nebze küçülmesine yardımcı olur. anti-inflamatuar ağrı kesiciler(hapları içebilir, ağrı kesici merhemleri sivilcenin üzerine sürebilirsiniz mesela), antibiyotikler ve kortizonlu kremler de çıkanları küçültecektir ancak tedavi değildir. sıcak kompresi önermiyorum, hızla patlamasına sebep oluyor ve iz bırakma riskini arttırıyor maalesef.

  (yazar: kedimisinne) uktesiydi.

  15 eylül 2015 10:24

  2. ağrıyor, acıyor, geçmiyor. doktorum bu tür sivilcelerin hormonal dengesizliklerden kaynaklanabildiğini söylemişti.

  ellemeniz işi daha da kötü yapıyor. bende antibiyotik tedavisi biraz düzelme sağlamıştı. ancak özellikle boynumdakilerin izleri kırmızı kırmızı hala duruyor, baktıkça sinirimi bozuyor.

  15 eylül 2015 14:06

  3. Böyle sivilcemiz varsa sıkmayın, durumu daha çok daha kötü yapar. Bir kaç günde geçmiyorsa tıbbi tedaviye başlamalıyız evlerde bulunan fucidin sudocream gibi ilaçlarla bu durumdan kurtulabilir. Olmadıysa hastaneyle uğraşmayıp aile hekimimize gidip gerekli kremi yazdırabiliriz. Daha olmadı cildiyeciye gidip gerekli tedaviyi yaptırmalıyız. Bende çıkan kistik aknelere aile hekimimin yazdığı imex krem çok iyi geliyor fiyatıda çok uygun yazdırdığınızda.

  16 eylül 2015 09:57 ed.11 kasım 2015 14:27


  4. Aylarca gördüğüm antibiyotik tedavisiyle geçmeyince doktorumun verdiği 6 aylık bir roaccutane tedavisiyle geçen iğrenç şeyler.çok rahatsız edicidir temel nedeni ise sıkıntı, stres veya hormon dengesizliğidir

  12 kasım 2015 12:17 12 kasım 2015 12:17

  5. Çıkacağını düşündüğünüz anda ya da yeni farkettiğiniz anda biraz taze limon suyu sürüp 15 - 20 dk bekletebilirsiniz. Kesinlikle asidik yapının iyi geldiğini düşünüyorum. Ancak daha sonra yıkamanızı öneririm ve yara haline dönüşmüş sivilcelere sürmeyin tahriş olmasına ve leke kalmasına sebep olabilir. Nadixia krem de fena değildir. Bu aralar hem sivilce lekeleri hem de sivilceler için fucidin krem kullanmaya başladım sivilcelerde olumlu sonuçlar alıyorum. Lekeler için ise biraz daha sabretmek gerekiyor sanırım. Deneyimlerimi paylaşacağım.

  5 ocak 2016 00:24 ed.31 mart 2016 18:41

  6. Bir kaç senedir sürekli çenemde ve hep aynı yerde çıkıp duran ağrılı, ucu olmayan, kocaman, nalet sivilce türü. Bi hafta önce yine aynı yerde çıktı. Böyle içinde bilye var sanki dokunduğumda semsert. İkinci bi çene gibi mübarek. Tabii ki durunamadım sıktım, çıkmayıp daha da şişti. Dün yine abandım bildiğiniz siyaha döndü. İç kanama oldu galiba. Ama çıkmıyo arkadaş ne akneymiş. Çaresiz bir şekilde buz kompresi yapıyorum. Bi çaresi yok mu bunun ya bıktım a dostlar :(((

  15 şubat 2016 13:20

  7. yetişkin aknesi olarak da geçer. hormonal bozukluk, gıda alerjisi ( gluten, kafein, süt ürünleri başı çekmekte) nedeni olabilir. benzoik asit içeren ürünlerin faydalı olduğu doktorlarca söylenir.

  genelde insanlardan ergenlikte bile sivilcem olmamıştı yirmili yaşlarda tanıştım diye duyarsınız. benim durumum da böyleydi.

  hormonlarım bi sıra dengesizdi, artık normal. doğum kontrol hapı yine bazı doktorlarca önerilen bi yöntem.

  bana doktorum roaccutane önerdi istemedim kullanmayı. kendi başınıza yapabilceğiniz bir şey yoktur. insanın psikolojisini mahfeden "noldu yüzüne?" sorularından verem olduğunuz bir dönem içerisindesinizdir. sıkmak hiç bir zaman önerilmez buna fayda da etmez. ben zamanında aklı evvel davranıp delmeye bile çalıştım ( psikolojisi çok ağır olduğu için kaldıramadım ne olsa yapardım) sakın ama sakın benim salaklığıma düşmeyin. yüzünüzde iz kaldığı gibi enfeksiyonun yayılmasına ve yeni bakterilerin cildinize hücum etmesine neden oluyorsunuz. efendi gibi doktorunuz önerdiklerini dinleyin, ancak dışarıdan kullanılan ürünlerin fayda etmediğini söyleyebilirim. antibiyotik + merhem kombine veya deminki ilaçla doktor gözetiminde tedavisi mümkün.

  kimi zaman kendiliğinden patlıyor ( iğrençleşiyorum burdan sonra, mideniz sağlamsa devam edin) yüzünüzden oluk oluk akan irine karşı soğuk kanlı olmanız mümkün değil. yıllar oldu hala elim ayağım titriyor patladığında.

  sahip olmanın zorluğunun yanı sıra, izleri ya geçmez ya geçmesi bir yılı aşar.

  bu lanet şeye sahipseniz lütfen doktora başvurun, bu lanet şeye sahip insanlar etrafınızdaysa lütfen cildi hakkında yorum yapmayın. neye sahip olduklarını önce aynada kendileri görüyor zaten, üzmeyin.

  6 mart 2016 22:10 6 mart 2016 22:13


  8. antibiyotik ya da bitkisel iltihap söktürücüler haricinde asla geçmeyen akne türüdür. yüzeysel sürülen şeyler en fazla kızarıklığını alıyor ama dokununca hissedilen acı ve kabartı hep Baki. doktorlara kalsa jellerle kremlerle geçecek ama geçmiyor sözlük. hap, tablet falan kullanmalıyım bence. öyle inatçı bir akne türü.

  8 nisan 2016 14:30

  9. eğer hakikaten kistikse, yani içindeki inflamasyon kistleşecek kadar süredir sizinleyse o sivilce, dermatolojiden başka çare aramamak gerekir diye düşünüyorum.

  8 nisan 2016 14:43 ed.8 haziran 2016 01:03

  10. Çok çektim ben bu akneden süslüler. Hala da çekmeye devam ediyorum ama çok şükür azaldı biraz. Çenede çıkan kistik aknelere genelde hormonel sorunlardan ötürü deniyor ama hormonlarımda bi sıkıntı yokmuş. Salisilik asit içeren temizleme jeli kullanmaya başladım bence azaltan o oldu. Kesin çözümü dışardan müdahalelerde değil içerden bence.

  8 nisan 2016 15:28