sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (16)
 • medya (1)

1. 2. kutusunda olduğum antidepresanım.

depresif nöbet tanısı konduğunda işe ilk olarak (bkz: cipralex ) ile başladım. ama cipralex beni daha da durgunlaştırdı ve depresif nöbetin getirilerinden biri olan anksiyete bozukluğuna da pek iyi gelmedi. doktoruma bunu anlattım, o da bana lustral yazdı.

lustral gerçekten iyi geldi. anksiyete bpzukluğum oldukça geriledi, daha umursamaz bir insan oldum, bir şeylere daha az üzülebiliyorum. ama kafama müdahale edemedi, hala çok fazla olumsuz düşüncem var ve küçük şeyleri bile çok fazla takabiliyorum.

bende unutkanlık falan yapmadı ama uykumu çok getirdi. doktorum buna şaşırdı aslında çünkü bana enerji vereceğini söylemişti, o yüzden gece yatarken içiyorum. bu ilacı ve bana hissettirdiklerini seviyorum. hatta bu nedenle "gece lustrale sarılıp uyuyorum." diyorum.

ne kadar zaman kullanırım bilmiyorum ama şu an için kendisinden ayrılma gibi bir düşüncem yok.

20 mart 2015 17:32

2. kardeşimin annemin babamın yıllardır kullandıkları ilaç. artık azaltarak bitirmeye çalışıyorlar ama babamda almadığı ya da azalttığı zaman baş dönmesi yapıyor. annem olur olmaz şeylere ağlıyor. kardeşimde mide bulantısı depresif ruh hali yapıyor. sanırım bırakmak kolay olmayacak. doktor da azaltarak bırakabilirsiniz kendinizi iyi hissediyorsanız diyor. annemin her sıkıntıda üzüntüde soluğu doktorda almasından mütevellit ailece bağımlı oldular. ben de dinleyip doktora gitseydim 6 senedir kullanıyor olacaktım. inanın kullanması başlaması dert değil ilk kullandıkları zamanlar çok mutlulardı ama bırakması çok zor.

21 mart 2015 03:28

3. türk kadının hayatla imtihanının simge haplarından. git bir psikoloğa hemen dayasınlar lustrali mutlu olmaya çabala. devlet resmen torbacılık yapıyor. bir gazetede okumutum sokaktaki her 4 kişiden birisi bu tarz psikosomatik haplardan kullanıyor diye.

21 mart 2015 12:41

4. Ciddi anlamda doktor kontrolünde kullanılmalı. Bende uzun süre psikolojik olarak etkisi gecmedi.Vucuttan atilmis olmasina ragmen uzun sure o hissizligim yok olmadi hala duygularimi ifade etmekte tutuklugum var.Kisiligimi degistirdi bile diyebilirim.

21 mart 2015 14:27

5. yaklaşık 8 sene önce çok kısa bir dönem kullandığım ilaç.. 3 ay kadar ki normalde en az 6 ay kullanılması öneriliyor. iştahı kapatıyor ve gece almama rağmen mide bulantısı yapıyordu.

bilmiyorum plasebo etkisi mi ama bu ilacı kullandığım sürede gökyüzüne bakıp bundan bile mutlu oluyordum ama sebebi yoktu ve resmen sentetik bir mutluluktu.

bu kadar kısa süre kullanıp bırakmamın nedeni ise beni depresyona ve anksiyete sürükleyen etkeni hayatımdan çıkarıp atmam oldu. o dönem hayatımda herşey çok hızla gelişti. yeni ve yoğun bir işe girmiştim, işimi seviyordum, kendim hakkında düşünme fırsatım bile olmuyordu.

yeni insanlar tanıyordum ve eğleniyordum. kısaca çevremin değişmesiyle 'benim gerçekten ilaca ihtiyacım var mı?' sorusu beynimde oluştu ve bıraktım.

arkadaşlarım dışarıdan baktıklarında 'zor bir dönemdi, iyi ki öncesinden ilaçla önlem aldın ve hafif atlattın' deseler de, ben açıkçası olayın ilaç kullanımıyla değil kendi kafamda bittiğini düşünüyorum. yoksa 3 ayda depresyonu tedavi edecek mucizevi bir ilaç yoktur dünya üzerinde, süslüler.

edit: bununla birlikte doktor ismini şu an hatırlamadığım bir besin takviyesi vermişti aminoasit gibi bir şeydi. çünkü ilaç kendinizi yorgun hissetmenize neden olabiliyormuş. (gizlinot: doktor öyle dedi)

21 mart 2015 22:07 21 mart 2015 22:10

6. HAYATIMI KURTARAN ŞEY. PANİK ATAK VE AGIR DEPRESYON TEŞHİSİ KONULMUŞTU ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANDIĞIM YIL(gizlinot: ÖSYM/YÖKVE tÜRKİYE CUMHURİYETİ EĞİTİM SİSTEMİNE KÜFÜRLERİMİ BİR BORÇ BİLİRİM.) BENİ DAHA İYİ TOPARLAYAN BİR İLAÇ DAHA OLMADI. NE ÖNCESİNDE NE DE SONRASINDA. HERKESTE ETKİLERİ FARKLIDIR ELBET. AMA BEN ÇOK MEMNUNDUM.

23 mart 2015 10:13

7. Depresyonuma deva olan güzel beyaz haplarım. Eskiden anti depresan kullananları resmen küçümser ve zayıf olduklarını düşünürdüm. Oysa herkes zaman zaman köşeye sıkışabilir, sorunları tek başına çözmeye çalışırken sağlığını kaybedebilirmiş. İlk 2 kutu pek bir etkisini göremesem de, şu an sanırım 5. Kutudayım ve eskisi gibi bir şeylere ağlamıyorum. Hayatı ve olayları boşveriyorum. Kendimi eskisi gibi kaşmıyorum. Hayatı kendime zindan etmeyi bıraktım. Eskiden resmen bir cehennemin içindeymişim. Ne gerek var insan kendi kendine de çözebilircilerdendim ben de. Ama bugün geldiğim nokta bu. Amaaan napayım, mutlu muyum ? Evet. Fazla da sorgulamaya gerek yok. (gizlinot: hihihi )

19 nisan 2015 18:40

8. bipolarların kullanabildiği türden bi antidepresan diye biliyorum. kulladım ama bana iyi gelmedi.

Edit: imla

19 nisan 2015 20:35 20 nisan 2015 08:50

9. Psikologa gittiğimde adamın bana "ciddi anlamda sorunların var" demesi üzerine yazdığı ilaç sjsjjd. "sen kim oluyorsun da bana öyle dersin?" diye adama çok sinirlenmiştim. ilk 3 gün kullandım sonra attım gitti. çok da gerekli değilmiş, ben sorunlarımla yaşamaya alışmışım zaten. :d çok kötü uyku yapıyordu ama, bir bunu hatırlıyorum. :d

22 ekim 2015 14:17 ed.22 ekim 2015 20:35

10. depresyon hastalığım için reçeteli olarak 2 sene kadar önce kullanmaya başladığım ilaç.

alışma döneminde bende feci bir uykusuzluk ve mide bulantısı yaptı. yatakta dönüp duruyordum, daldığımda ise huzursuzdum, sürekli uyanıyordum ve kaçta yatmış olursam olayım 6da ayağa dikiliyordum. sonradan çaktım ki huzursuzluk dışında zaten böyle olması gerekiyormuş, depresyon hastaları genellikle çok uyuyan ve yataktan çıkma motivasyonları olmayan hastalar oldukları için, ilaç gayet görevini yerine getiriyormuş. o zamanlar şikayet ediyordum ama 6da uyanınca baya bir iş hallediyordum doğal olarak, geç kalmak hayatımdan çıkmıştı.

etkisini çok uzun süreli kullanımda gösteriyor. zaten benim depresyonumdan çok sosyal fobime iyi gelmişti. üzülmek, iç sıkıntısı ve sürekli ağlamak açısından hafif bir hissizlik verdiği doğru. "amaaan boşver" değil de, robotik bir his bilmezlik (gizlinot: ???) oluşuyor. fakat dediğim gibi, daha çok toplum içinde daha rahat konuşmama yardımcı olmuştu benim.

bir de ek olarak, iştah da kesiyor. mideniz küçülmüş gibi hissediyorsunuz, lokmalar ağzınızda büyüyor.

4 şubat 2016 14:30