sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (187)
 • medya (0)

1. aramızda belki de makyaja yeni başlayacak olan süslüler olabileceğini ve (gbkz: süslü sözlük) gibi birbirinden donanımlı yazarların bulunduğu bir sözlükte böyle bir başlığın olması gerektiğini düşündüm.

keşke ben de makyaja yeni başladığımda elimin altında böyle bir kaynak olsaydı, o zaman belki de (gbkz: makyaj hataları) başlığı altında yazılan, birçoğunu kendimin de yaptığım hataları yapmazdım, yeni nesil bu bakımdan şanslı. parmaklarının ucunda her şey.

benim tavsiyem ise şu;

-makyaj bloglarından/kanallarından gördüğünüz, beğendiğiniz her makyaj size de uyacak diye bir şey yok. bu bana da olmuştu mesela, başkasında çok harika duran bir makyaj bende hezimetle sonuçlanabiliyordu. bu da moral bozukluğuna/geri çekilmeye sebep oluyordu haliyle. bunun nedeni yüzümüzü yeterince iyi tanımamak bence. malum herkesin yüzü eşsiz, ancak yüzünüzü iyi tanıyarak başkasında beğendiğiniz makyajı kendinize rahatlıkla uyarlayabilirsiniz.

yani demem o ki işe yüzünüzü tanıyarak başlayın.

örneğin (gbkz: düşük göz kapaklı gözler)'e sahipseniz çok kalın eyelinerdan uzak durun mesela.

ayrıca; (bkz: her yüzün her makyaja uygun olmaması)

3 nisan 2015 14:09

2. eminim çok kez yazılmıştır ama bloggerların ya da youtuberların tavsiyelerini reçete gibi alıp mağazalara koşmayın. çünkü herkese uyacak renk,yapı başkadır. temel malzemelerden sonra makyaj koleksiyonunuzu oluşturmayı zamana yayın.

3 nisan 2015 14:11

3. Nemlendirici, nemlendirici, nemlendirici... Belki bir de güneş kremi :)

Yeterince nemlenmemiş, düzgün bakılmamış cilde makyaj yapmak bana göre buruşuk kağıda resim yapmaya benziyor. O nedenle önce cilt tipinizi tanımanızı, sonra da yaşınıza uygun güzel bir nemlendiriciye yatırım yapmanızı öneriyorum.

3 nisan 2015 14:15

4. farı göz kapaklarınıza çok iyi dağıtın. bunun için iyi bir karıştırma fırçasına ihtiyacınız olacak. uygun fiyatlı olarak (gerçi yediği zamlarla artık pek uygun fiyatlılığı kalmadı ama neyse) size (gbkz: the balm give crease a chance un certain regard far fırçası) çift aplikatörlü fırçayı önerebilirim.

3 nisan 2015 14:41

5. Gözünüzü alıştırmak için her seferinde daha farklı eklemeler yapın. Bir anda gölgeler kontürlemeler koyu koyu rujlar yada çok çok açık rujlar gözünüzü korkutmasın zamanla yerine oturtacak ilk önce evde deneyerek başlayın.Videolar bu konuda çok yardımcı oluyor.

3 nisan 2015 15:18

6. - göz makyajına kalemle başlayın sonrasında eyeliner kolay oluyor

-ilk eyelinerinizi kendizin seçin ve çok profesyonel kullanmaya çalışmayın alın basit bir tane evde hobi gibi çekeceksiniz zaten sonra gelsin kuyruklar..

-transparan bir pudra edinmenizi öneririrm makyajı en çok rahatlatan şeylerden (bkz: rimmel london stay matte pudra)

3 nisan 2015 15:21 ed.4 nisan 2015 23:28

7. illa ki fondöten kullanmanıza gerek yok, kapatmak istediğiniz sivilceleriniz vs varsa kapatıcıyla bölgesel bir şekilde kapatmayı deneyebilirsiniz.

3 nisan 2015 15:34

8. Deli gibi ne bulursanız sürün!

Hayır dalga geçmiyorum şu an, cidden istediğiniz ne varsa istediğiniz gibi sürün sürüştürün. Ama bunu evde yapın. Sonuç itibariyle insanın içinde bir hırs oluyor her şeyi sürmek her şeyi denemek istiyorsun en başta, e üç tane malzeme alıp bunu baskılayacağına istediğin kadar al istediğini yap hevesini al daha iyi değil mi. Açıkcası ben makyaja sınava hazırlık senemde, evde michelle phan videolarını izleyip, enee çok zevkli ya bunu yapması diyip başladım. Kapıyı kitlerdim(gizlinot: çünkü o zamanlar utanıyodum makyaj yaparken :> ) alırdım ablamdan annemden ne bulduysam (gizlinot: sonra tabi kendi koleksiyonumu kurdum ehe ) açardım videoları taklit ederdim, başlarda palyaçoya benziyodum ama pratik yapa yapa profesyonel diyemesem de deneyimli bir seviyeye ulaştım.(gizlinot: ama sadece kendi göz tipimde :d) Ve işin güzel yanı bunu yaparken o kadar zevk alıyodum ki sınav senesinin verdiği tüm stresi makyaj yaparken atıyodum pamuk gibi bir şey oluyodum.

Bu yüzden demem o'dur ki istediğinizi alın, istediğinizi sürün, istediğinizi deneyin! ^^

3 nisan 2015 21:57

9. Aynaya baktığınızda gördüğünüz yüzle bir ömür geçireceksiniz o yüzden her şeyi yapacak bol bol seneleriniz geceleriniz iş yaşamınız okul hayatınız olacak. acele etmeyin her şeyi yavaştan alın derim. saçınızın rengi değişecek boyu değişecek o renge başka ruj başka renk allık gidecek yaş ilerleyince başka tonlara kayacaksınız kahve sizi daha yaşlı gösterecek veya daha doğal makyaja kayacaksınız 30lardan sonra vs vs.. o yüzden heveslerinizi alttan alın derim sakince başlayın..

3 nisan 2015 23:07

10. -makyajınızın vazgeçilmezleri ten ürünleri ve eyeliner olacak şekilde bunlara abanmayın. sizi en çok bunlar değiştiriyor. kendi doğal güzelliğinize yabancılaşırsınız. etrafınızı da yabancılaştırırsınız.

-doğal güzelliğinizi ortaya çıkaracak minik rötuşlar günlük makyajınızı oluştursun.

-insanları, sizi makyajsız gördüklerinde hasta mısın diye sordurtacak şekilde makyajlı halinize alıştırmayın.

-evet videolarda öyle yapıyorlar ama göz çevrenize her gün fondöten, corrector ve kapatıcı gibi şeyleri üst üste uygulamayın. göz çevresi bu göz...

3 nisan 2015 23:50