yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (81)
  • medya (7)

  1. süslüler için kendimi ateşe atıp denediğim (gizlinot: swh) ve çok sevdiğim tampon ve pede alternatif regl dönemi "şeysi"...kabı.

  regl dönemi çok sorunlu geçen bir insan değilim, az sancım olur, anormal sayılmayacak miktar ve sürede biter. ama tampondan oldum olası nefret ettim, çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen toksik şok ihtimali içim rahat kullanmama her daim engel. bazen yeterince dolmadığı için çıkartmak için beklemem gerekiyor (gizlinot: toksik şok toksik şok sesleri yankılanıyor bu sırada tabii) ve de ben hissediyorum bunu arkadaş! ped desen hadi kışın bir nebze de yazın hiç çekilmiyor, hışırtısı mı dersin, tahriş etmesi mi, kayması mı...

  ben bunu alalı üç aya yakın zaman oluyor, ama eski alışkanlıklardan bir türlü elim gitmiyordu. en sonunda sıcaklar da bastırınca, aldın madem dene diyip denedim. gerçekten bayıldım. regl dönemini ayın herhangi bir günü gibi geçirebilmek mümkünmüş, görmüş oldum.

  türkiye'de pek yaygın olmasa da yurt dışında oldukça popüler olmaya başlamış bu ürün, ve piyasada pek çok marka var. benim kullandığıma ilişkin detaylar için (bkz: meluna menstrüasyon kabı)

  genel özellikleri:

  altı kapalı huni şeklinde silikon / lateks (gizlinot: alerji ihtimaline dikkat) / tpe (gizlinot: biberonlar uçlarında kullanılan malzeme)'den üretiliyor.

  bunu reglin başlamasıyla vajinanıza yerleştiriyorsunuz ve günde 2-3 defa veya en geç 12 saatte bir doldukça boşaltıyorsunuz. aklınıza kan revan ve "ıyyy ivrenç" gibi bir düşünce gelmesin, yanlışlıkla kabı üzerinize devirmediğiniz sürece kan revanlık bir durum yok. ilk denemelerde takması çıkartması biraz uğraştırıyor ama 3. günün sonunda kendinize uygun gelen metodu bulup alışmış olursunuz. değiştirme sıklığınız da ped ve tampondan alıştığınızın çok altında olduğu için en yoğun gün hariç gün içerisinde kafanızı meşgul etmeyecek bir mesele.

  genellikle regl süresince kabı tekrar tekrar dezenfekte etmenize gerek olmadığı söyleniyor ve suyla durulayıp veya peçete ile temizleyip yeniden takmanız öneriliyor.

  regl bittikten sonra ise kaynatarak veya dezenfektan tabletler ile dezenfekte edip hava geçiren bir kese içerisinde - ki bu kese zaten kap ile birlikte geliyor çoğunlukla - saklıyorsunuz.

  anlayacağınız üzere kabı bir kere alıyorsunuz ve yalnızca tüm regl döneminizde kullanmakla yetinmiyor, dezenfekte ederek aylarca, yıllarca kullanabiliyorsunuz. ömrü en az 5 yıl olarak belirtiliyor ama internette 2,5 sene kullanımdan sonra hafif sızıntılar yaşayan ve bu nedenle yeni kap alan insanlara denk geldim.

  peki neden bu kadar bayıldım? anlatayim (gizlinot: toplanın menstrüasyon kabı anılarımı anlatıyorum)

  1. hiç, ama hiç hissedilmiyor. vajinaya göre şekil aldığı için kaslara baskı yapmıyor, bu da sancıların azalması demek.

  2. içerisinde pedler ve tamponlarda yer alan hiçbir kimyasal yok, bunlar gibi kanı emmiyor, sadece topluyor. hatta söylendiğine göre tampon ve pedlerdeki bu kimyasallar ve emme etkisi kanamayı arttırıyor. gerçek olabilir, zira normalde ama az ama çok 4-5 gün süren reglim 4. günde tamamen bitti.

  5. toksik şok (korkusu diyelim), mantar, tahriş, koku gibi regli asıl rahatsız hale getiren etkiler olmuyor / oluşmuyor, vajinanın doğal bakteri ve sıvı dengesini bozmuyor.

  4. defalarca kullanılabiliyor, bu hem önemli bir masraf kapısının kapanmasını sağlıyor hem de "pediniz var mı?" işkencesine, tuvalete giderken çantadan ped çıkarma akrobasilerine son veriyor.

  5. hiç hissedilmiyor demiş miydim :)

  hakikaten regl dönemine bakışımı değiştirdi, keşke adı biraz daha sevimli bir şey olsaydı. gerçi büyük ihtimalle zamanla bir marka alır yürür ve onun adı ile anılır olur bu da.

  2 temmuz 2014 10:03 2 temmuz 2014 10:16

  2. kadınların hayatını kurtaran kaptır.

  böyle bir rahatlık yok arkadaşlar. ilk başlarda bu fikre ne kadar mesafeli olsam, beni ne kadar şaşırtasa da, vajinal problemlerim nedeniyle pedi bırakmam gerektiğinden bir adet satın aldım. ilk zamanlar takarken bayağı zorlandım ama şimdi biraz alıştım. 3. periyodumu tamamlamış bulunmaktayım.

  benim için en zorlu kısımlarından biri 8-12 saat arası değiştirilmeli , 12 saati aşmamalı. bu süre dışarıda bir yere denk geldiğinde içerisindeki kanı klozete boşaltıp, peçeteyle temizleyerek kullanmak oldu. biraz kan bulaşsbiliyor insanın eline.

  ama bence denemeye değer. özgürleştiriyor insanı. mis gibi uyu, uyan, koş, eğlen hatta oynaş. (gizlinot: eheheh)

  16 nisan 2015 15:05

  3. iğrenç diye düşünen insanların ped içerisinde toplanan kanı ve yarattığı bakterileri düşünmesini öneririm. direkt mantara davetiye çıkıyor.

  ha bir de o iğrenç kanlı pedle deriniz temas içinde oluyor. bence bu daha iğrenç.

  ha bir de tamponların klasik vajina yararlı bakterilerini talan ettiğini de düşünsünler. lütfen. (gizlinot: swh)

  sonradan gelen not: bu ürünü kullananlara pasaklıi pis diyen insanları kınıyorum. o pedleri saatte bir değiştirmeniz gerektiğinin farkındasınızdır umarım. 1 saati aşmasıyla bakteri üretiyor. ve kan resmen cildinizle temas etmiş oluyor.

  16 nisan 2015 17:17 17 nisan 2015 14:03


  4. cafe ve avmler gibi başkalarının da kullandığı tuvaletlerde pedini bile adam gibi değiştirip çöpe atmayı beceremeyen kadınların kullanmamasını dilediğim şey.

  16 nisan 2015 17:55

  5. orkid'in 90'lı yılların başında çıkardığı minder kalınlığındaki pedlerini bile bunu kullanmaya tercih ederim dediğim zımbırtı. bana hiç pratik de gelmedi hijyenik de. görsellerini ekleyeyim de vatana millete faydam dokunsun (gizlinot: swh).

  16 nisan 2015 20:33

  6. İlk defa burada gördüm, okudum. Maliyet olayı değilde gerçekten pedin sıcaklığını o kapalı alanda mantarlara hazırladığımız müthiş ortamı düşününce. Bunun yanında sağa sola kayması ay çok önde oldu geride oldu derdi. Pişik oldu gibi sorunlar. Tampona hiç girmiyorum o şey içimde sürekli baskı yapıyor çıkıcam ben diye uğraş veriyor resmen berbat birşey bana göre. Bunları düşününce neden denenmesin ki dediğim icat fakat yaygın değil sanırım bildiğim satan bir yer yok şuan olsaydı adetimin 3. - 4. - 5. gününde denemeye başlayarak test etmekte sakınca görmedim ben. Fakat bunu içinden nasıl çıkaracaksın onu düşünerek çözemedim hala :)

  17 nisan 2015 13:56

  7. o ne yavvs diyerekten okuduğum, ismi cazip olmayan, kullanımı da sanki pek kolay olmayan, pede/tampona rakip bir zımbırtıymış kendileri. merak etmedim değil, hele yaz gelirken hımıs hımıs mantıklı olur da aslında diye düşündüm ama hijyen açısından pek tatmin olamadım, bende aynı şeyleri yazmıyım ama kadınlar tuvaletinde insanların pedleri nasıl kullandığını görüyoruz bunu düşünemedim bile, boşaltıcam diye her tarafı batırırlar valla o.O

  yalnız milletin 'aman allaam bana bişiler oluyor, bılınıyır içim bılınıyır' yazılarını da, -wtf sen her ay regl olduğundan emin misin bacım- şeklinde okudum :/

  17 nisan 2015 14:08


  8. yavaş yavaş sakin kalarak tepkisiz olmaya özen göstererek okudum lakin düşünmesi bile beni itti. herşeyden önce plastik bişeyi içime sokmak oldukça itici bir duygu. ayrıca o kadar çok kanı birarada görmek ister miyim bilmiyorum ya da buna hazır değilim. kullanananlara mutlu mesut regl dönemleri diliyorum zira ben almayacağım.

  17 nisan 2015 14:16

  9. vücuttan çıkması gereken şeyi vücudun içinde -dolaylı olarak- tutmak anlamına geliyor bana göre. açıkçası pek de sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. tamponla aynı mantık gibi ama tampon en azından kullan-at bir ürün. yani bunun yerine tampon kullanın daha iyi bence.

  18 nisan 2015 00:56

  10. (link: http://www.milliyet.com.tr/menstrual-kabi-icinde-unuttu--pembenar-detay-kadinsagligi-2085080/ dikkat etmekte fayda var. )

  8 temmuz 2015 15:34