yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (2)

  1. Eski Yunan'da “geçmişte söylenenlerin tekrar edilmesi” gibi bir anlam barındırmaktayken zamanla Doğu dilllerinde efsane, Batı dillerinde ise mit anlamı kazanmıştır. (gizlinot: wikipedia)

  pek çok farklı türü olsa da en bilinen ve akla geleni klasik (gbkz: yunan mitolojisi)dir.

  beni arkeolojiden sonra en çok heyecanlandıran şeydir mitoloji. arkeolojiye duyduğum bütün tutkuyu mitolojiye karşı da hissederim. (link: http://www.canakkalekulturturizm.gov.tr/Resim/64751,kazdagi28jpg.png?0 ida'da) mitoloji hayalleri kurduğum günlere ömrümce şükürler edebilirim. büyüleyici, gerçekten büyüleyici.

  4 mart 2016 22:07

  2. Mitoloji günümüzde belirli bir din veya kültürdeki insanlık ile evrenin yaratılış ve doğasını, geleneklere özgü inanç ve uygulamaların sebebini açıklamaya yönelik söylencelerin tümünü tanımlamak için kullanılmaktadır.

  Ben çok sevdiğim bir tablo üzerinden lilith mitini anlatmak istedim.

  Musevilik ve Hristiyanlık apokrif(dini kitapta yer almayan şüpheli bilgiler) inançlarında Âdem'in ilk eşidir. Talmud'da yer alan Yaratılış bölümünün 1. Bab'ında Âdem ile beraber bir dişi yaratıldığından, 2. Bab'ında ise Âdem'in kaburga kemiğinden bir dişi yaratıldığından bahsedilmektedir.

  Mite göre Lilith'in Adam'ın ilk eşi olduğu, altıncı gün kendisiyle birlikte ve aynı materyallerden yaratıldığı söylenir. Bazıları Lilith'in, Adam'ın Tanrı'ya yeryüzündeki yaratıklardan partneri olmadığından şikayet etmesinden biraz sonra yaratıldığını söyler. Her iki durumda da Lilith, Adam'dan bağımsız ve ona eşit olarak yaratılmıştır. Bu bazı sorunlara yol açacaktı. En önemli sorun, Adem sevişirken her zaman üstte olmayı sevdiği için ortaya çıktı. Hiç şüphe yok ki bu yalnızca daha derin farklılıkların bir belirtisiydi, ancak sonunda ayrılmaya neden olan konu buydu. Adem'in zorla kazanmaya çalıştığı şiddetli bir tartışmadan sonra, Lilith öfkeyle mistik, tarif edilemez Yüce Adı(musevilik inancına göre Tanrının adı-Almighty-) söyledi, ellerini çırpıp uçup gitti.

  Adem Yehova'ya-Jehovah- terk edildiğinden şikayet etti, bu yüzden Tanrı Lilith'i eve dönmeye ikna etmek için üç melek gönderdi. sanvai, sansanvai ve semangelof. Onu Kızıldeniz kıyılarında, özellikle şehvetli bir iblisin-Samael- yaşadığı bir yerde buldular. Melekler bunu Adam'a anlattılar. Üç melek Lilith'i Adam'a dönmesi için ikna etmeye çalıştı ama o sadece güldü: "Burada bu kadar eğlendikten sonra Adam'a nasıl dönebilirim?" Melekler onu ve çocuklarını öldürmekle tehdit ettiler ama onlar sadece denemeye cüret etti. ve Lilith sürgünde bazı büyülü numaralar öğrendiği için melekler başarısız oldular. Ancak büyük bir savaştan sonra onu Dış Karanlıkta -outer darkness-(Matthew inciline göre bir kişinin "atılabileceği" ve "dişlerin ağladığı ve gıcırdadığı" üç kez atıfta bulunulan yer.) toplayıp yavrularını katletmeyi başardılar. Bu arada Adam'a Eve şeklinde yeni bir eş verilmişti ve bu onun görev bilinciyle bağlanması umuduyla Adam'ın kaburgasından şekillendirilmişti. Ve hikayelerinin geri kalanı burada tekrar edilmesine gerek kalmayacak kadar ünlü. Dış Karanlıkta, en yaygın şekli belden yukarısı bir kadın ve aşağısı bir yılan olan Lilith, Samael'in ve diğer düşmüş meleklerin eşi oldu. Adam'a duyduğu öfke ve katledilen çocuklarının kederi Lilith'i intikam almaya yöneltti. Asi meleklerle çiftleşerek, dünyanın başına bela olacak en büyük şeytanların çoğunu doğurdu. Bunların başında antik dünyanın lilin veya lamiae'ları, succubi olarak da bilinen vampirler, erkeklerin ölümcül haydutları ve yeni doğan bebekleri yiyenlerdi.

  Lilith, Adam ve Eve dünyasından kovuldu, ancak ara sıra gizlice geri gelmeyi başardı. Eve'i Cennet Bahçesi'nde( Garden of Eden) ayartan yılanın Lilith'ten başka bir şey olmadığı sık sık söylenir ve Orta Çağ'ın birçok günaha teşvik etme sahnesinde, düşüşü-the Fall- meydana getirmek için ölümcül meyveyi teslim eden belden yukarı bir kadın olarak resmedilir.

  Lilith'in soyu, mümkün olduğunca succubi veya vampir olarak Adem'in torunlarını rahatsız etmeye devam etti. Çığlık baykuş-Megascops-, Lilith'in totem kuşudur. Geceleri dolaştığı formdur. Bazı eski heykeller onu baykuş kanatları ve baykuş ayakları olan şehvetli bir genç kadın olarak gösteriyor ancak insan gözlerine her türlü kılıkta görünebilir.

  Lilith efsanesi karanlık ve acımasız bir efsanedir.Gnostik efsaneler şeklinde Hıristiyan mitolojisine de süzülmüştür.

  ilgili medya:
  1
  13 eylül 21:21 13 eylül 21:27

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar