yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  1. Çocukluğumda bir çok kitabını severek okuduğum yazar.En sevdiğim serisi ise Ökkeş ve babasını anlatan seriydi.Şu saatlerde ne yazık ki vefat ettiği haberi dolaşıyor ortada.Umarım gerçek değildir ukte:(yazar: Tropsensible)

  Edit:Gerçek değilmiş ,sadece tedavi olmayı reddetmiş 

  21 ağustos 2017 01:52 21 ağustos 2017 01:56

  2. çocukluğumun en güzel hatıralarında kendisine yer bulmuş benim için özel bir yazar. ilkokuldayken hüseyin yurttaş ve gülten dayıoğlu'yla birlikte bizleri okulda bolca ziyaret eden, güzel sohbetiyle saatlerce konuşsa bıkmadan dinlediğim, ama her imzaladığı kitapta adımı önce yanlış yazıp, sonradan esprili bir dille düzeltmesiyle hafızamda yer etmiş biridir. o kitapları hala saklıyorum, çünkü her birinde bir anım var muzaffer izgü'yle benim.

    

  bir keresinde çocuklar geçip karşısına televizyon izlemek varken, niye kitap okuyoruz diye sormuştu bize? hepimiz başta biraz kem küm ettik, işte okumalıyız, okumazsak kelime dağarcığımız gelişmez gibisinden cevaplar verdik. önce bir durdu, hepimize bakarak inceden bir gülümsedi ve dedi ki; televizyonda sarı saçlı bir kız var, ve siz o kızı görüyorsunuz. üstünde ne var, uzun boylu mu, kısa saçlı mı değil mi diye hepsini size ekran gösteriyor. ama kitapta sarı saçlı bir kız desem size kafanızda binlerce şey canlanır. her biriniz farklı şekilde hayal edersiniz. gözlüklü, kırmızı elbiseli, saçı örgülü bir sürü sarı saçlı kız geçer gözünüzün önünden. işte bu size yaratıcılık kazandırır, hayal gücünüzü genişletir. çünkü okurken özgürsünüz. size anlatılanları istediğiniz gibi kafanızda yaratma şansınız var ki bu farkına vardığınız anda mükemmel bir şeydir, bunun keyfini çıkarın. okumak bu yüzden insanı özgürleştirir, farklı kapılar açar demişti. 

  bu sözler bende o kadar yer etti ki, üstünden neredeyse 20 yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen, hala gözümün ucunda bekleyen yaşlara aldırmadan bunları o günkü hislerimle yazabiliyorum. bir kitabı okumadan ben filmini asla izleyemem mesela. çoğu arkadaşım dalga geçer benimle, önce kitap bitecek de gidip filmi izleyecek diye. ama bu bir alışkanlık benim için. hem de taa o yıllardaki okul sohbetlerinden kalma bir şey. sırf bunun için bile muzaffer izgü'ye teşekkürü bir borç bilirim.

  çok kitabı var ama özellikle zıkkımın kökü mutlaka okunması gereken bir kitaptır. anneannem serisi, yumurtadan çıkan öğretmen, ekmek parası da çocukken zevkle okuduğum, günün birinde çocuğum olursa ona da okutmak için hala üzerinde muzaffer izgü imzasıyla sakladığım kitaplardandır. bu gece çocukluğuma geri döndüm resmen, sen de gitme be muzaffer izgü..

  21 ağustos 2017 03:00 21 ağustos 2017 03:35

  3. çocukluğum...

  ilk okuduğun kitabı ilkokuldayken "ekmek parası" idi. gariban mahallesinde, fakir bir aileyi anlatıyordu. çok etkileyiciydi ve neşeli bir dili vardı.

  sonra en sevdiğim seri, anneannem serisi! metin adlı bir çocuğun, tonton ve çılgın anneannesi hikmet hanımın akıl almaz maceraları...

  her kitabı birbirinden neşeliydi. aynı kitabı defalarca okuduğumu bilirim. anneannemin tarhana ağacı öyküsünde, tarhana çorbasını öyle bir tarif ederdi ki, nasıl da canım isterdi...

  bir diğeri, ökkeş serisi. ökkeş ve bubaa!sı. çok komik yerel ağız konuşmaları vardı.

  çocukken en sevdiğim yazardı. hatta bir keresinde rüyamda görmüştüm elini öpmüştüm falan. çocuk aklı işte. bana okumayı sevdiren yazarlardandı. gülten dayıoğlu gibi...

  çok hastaymış. çok yoruldum demiş. Allah şifa versin diyorum... tedaviyi reddetmiş maalesef.

  içimden bi parça cız etti sanki.

  21 ağustos 2017 03:52


  4. Çocukluğuma çok güzel izler bırakan harika insan... Anneannem serisini çok çok severek okudum, ayrıca dönemin toplumsal sorunlarına eleştirel bakış açısıyla yazdığı kitaplarını da çok severek defalarca okudum..(Devletin Malı Deniz, Dayak Birincisi, Gecekondu,Bando Takımı gibi)

  Çok üzgünüm, umarım acıları diner...

  21 ağustos 2017 09:01 21 ağustos 2017 09:33

  5. Tartışmasız gerçektir ki, kendisinin yazmış olduğu eserlerle büyüdük -iyi ki...-

  Şuan gördüm vefaat ettiğine dair haberleri. Ve resmen sanki çocukluğum parçalandı. Çok, çok üzücü. Mekanı cennet, ruhu şad olsun.

  26 ağustos 2017 23:52

  6. şimdikiler bilmez ama 80ler&90lardaki çocuklar için çok önemli bir isimdi. her okul hatta sınıf kitaplığında eseri olan bir ustaydı.

  şeker bayramı'nda didim'de görmüştüm kendisini ve her sene aynı yere şimdiki kitap okumaz nesle rağmen istikrarlı uğrayışını takdir ederdim.

  standında genelde kimse olmazdı. yaş almış haline rağmen okuruyla buluşma çabası çok hoşuma gidiyordu . duruşu nedense bana hep bir buruk gelirdi.

  temmuz ayında kanser olduğunu öğrenmiş ve tedaviyi reddetmiş ve maalesef bu sinsi hastalık da çok çabuk bir şekilde hayattan çekip almış muzaffer abiyi.

  bir neslin kitap sevgisinde çok büyük payın oldu.

  ruhun şad olsun.

  27 ağustos 2017 00:53

  7. ilkokulda okulumuza gelmişti, hayal meyal hatırlıyorum. o güne kadar hiç kitabını okumamıştım hatta tanımıyordum bile. o kadar sevecendi ki bizlere karşı en sevdiğim yazar olmuştu resmen o gün. her internette rastladığımda, kitaplarını gördüğümde bana o sevecenliği ve çocukluk saflığımı hatırlatır... ruhu şad olsun.

  27 ağustos 2017 01:00


  8. Inanmiyorum, kaybettik mi ?!

  Çok uzgunum. Türk edebiyatinin en üretken yazarlarından biriydi. Çok severdim kitaplarını. Neredeyse hepsini okumuşumdur. Üzgünüm.

  27 ağustos 2017 01:27

  9. girdiler bir anda artınca nedenini anlamak zor olmyor tabii. onu tanıyan ve kitaplarını okumuş bir nesil olarak başımız sağolsun..

  27 ağustos 2017 01:53

  10. kendisinin kitaplarıyla büyüyen bir çocuktum ben de. yeğeni twitter'da son sözlerini paylaşmış: "Ben bu ülkeye onurlu çocuklar yetiştirdim. Benim kitaplarımı okuyarak büyüyen çocuklarımın gözlerinden öpüyorum"

  biz de sizin ellerinizden öpüyoruz. iyi ki yazmışsınız, iyi ki okumuşuz. başımız sağolsun.

  27 ağustos 2017 04:55

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar