yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. Deist ya da ateist kişilerin veyahut inandığı dinin nüfus cüzdanında yazmasına gerek duymayan kişilerin yaptığı eylem, en doğal haktır.

  (yazar: tropsensible) uktesi =)

  14 kasım 2015 17:43

  2. günümüz şartlarında 'kendi fişini çekmek'tir.

  14 kasım 2015 17:58

  3. Bence burada tercihin yazilmasi degil, komple boyle bir bolumun olmasi sacma. Budist, yahudi filan yaZsa, buda sacma. Islam uzerinden gidersek; kulla allah arasinda olmasi gereken sey neden nufus cuzdaninda yazili. Yuh! Harbiden yuh. Bu nufus cuzdanini duzenleyen zekayi cok merak ettim.

  14 kasım 2015 18:17


  4. evlendigimde nufus kagidima belki de hic gormedigim bir yer olan esimin kutugunun islenmesi benim nereli olsugumu degisirmeyecek. Tipki hicbir dine inanmayan biri olsaydim nufus cuzdanimda yazan seyin bunu degistirmeyecegi gibi. Bu baglamda cok kafaya takilmasi gereken bir sey oldugunu dusunmuyorum. Onemli olan kafanizdakidir, benimsediginiz fikirdir. Devlet islerinde kullanilan bir kagit parcasinda bulunan bir ibareyi ciddiye almamak lazim. Bana ters gelen orada bunun icin bir alan olmasi. Ama bu konuya cok takilan ya da dusuncesini eyleme gecirmek isteyen insanlar olabilir. Boyle bir ozgurlugun olmasi da bu kadar kisitlandigimiz bir ulkeye gore iyi bir sey.

  14 kasım 2015 18:50

  5. Dünyanın en saçma seylerinden biri bence nüfus cüzdanında din hanesinin olması. Nüfus cüzdanında insanın uyrugunun olmasi, kütük vb gibi kokenlerinin nereye dayandığına dair ibarelerin olması çok normal ancak din bir uyruk değildir vicdan işidir. Hıristiyan , Müslüman, Yahudi bilmem ne fark etmez kimsenin inancının yazmamasi lazım.

  14 kasım 2015 22:15

  6. Fiştir bu, etikettir. Kimse kimseyi sırf müslüman çoğunluğu olan bir ülkede doğdu diye etiketleyememeli. Nasıl ki doğduğunuzda kan grubunuzu insanlar kafanıza göre yazamıyorsa, doğuştan kesinlik içeriyorsa, doğuştan gelmeyen bir şeyi kimse size etiketleyememeli.

  15 kasım 2015 02:21

  7. nüfus cüzdanında tercih ettiğimiz/inandığımız dinin belirtilmesi bir saçmalık, yeni doğan bebeğe din ibaresi eklenip direkt olarak ailesinin dinine mensup edilmesi ayrı saçmalık. el kadar bebeğin hangi dini seçeceğini nereden bilip de yazıyorsunuz? bir büyüsün aklı ersin de sonra seçsin.

  ama gidip de sildirmek için yürek yemek gerek bu ülkede, zira insanların laiklikle, kemalistliği bile küfür gibi kullandığı zamanlarda bir de ateist oluşunuzu elaleme böyle duyurmak kendi ipini çekmek demek. gönül rahatlığıyla bakın ben böyleyim, sizin inandıklarınıza inanmıyorum diyebilsek keşke.

  gerçekten kırgınım bu konuda. çok dindar bir aileden gelmiyorum. annem ara sıra dua eder, babam namaz kılar, ramazanda oruç tutar. öyle kuran kurslarına yollanıp namaz kılmayı öğren diye dayatmadılar. bugüne dek ilkokulda din derslerinde dua öğrendim yalnızca, sonra unuttum hepsini. bikaç sene önce, dine dair ne yaptığımı, müslüman olup olmadığımı sorguladım. gerçekten bişey yapmıyodum çünkü, oruç tutmam, namaz dua bilmem. bunları yapmak istiyor muyum diye sordum, istemiyordum. içimden gelmedi bunlar, hiç dua öğreneyim namaz kılayım demedim. din benim için korktuğum zamanlarda sığınıp içimi rahatlattığım bir araçtı yalnızca, böyle böyle uzaklaştım. daha sonra kuranı araştırdığımda bana, düşüncelerime hiç uymayan ayetler gördüm, müslüman geçinip zulmeden, içinde merhamet olmayan kalbi kötü insanlar gördüm. hiçbir dine mensup değilim, dinin insanları bir arada tutmaya, zor zamanlarında içlerini rahatlatmaya yarayan bir psikolojik araç olduğunu düşünüyorum. inandığım şey iyi insan olmak sadece. şimdi ben bunları aileme, etraftakilere söylesem birden gözlerinde kötü olacağım. söylemeden önce sevip, iyi yürekli olarak gördükleri kadın gidecek, inançsız, vicdansız olacağım; oysa aynıyım. hep aynıydım. bu konuda kırgınım bu yüzden, insanların hakkınızda ne düşüneceği tek kelimeye bakıyor bazen. keşke daha açık olsaydı kafalar, keşke daha özgür bırakılsaydı hayatlar

  15 kasım 2015 02:49 15 kasım 2015 02:52


  8. benim nüfus cüzdanımda din hanesi boş. gidip sildirmedim zaten yazdırmamışlar. başıma da bir şey gelmedi, ama gelirse editlerim alkjsjs

  15 kasım 2015 22:37

  9. kimliğimi yenilemeye gittiğimde oradakilerle baya baya tartıştığım konudur. boş bırakılmasını istedim ama çat diye yapıştırmış islamı oraya. neden böyle diye sorduğumda çünkü türk vatandaşısın müslüman olmalısın dedi. bak bak zekaya bak. sorun islam yazması değil sorun saçma sapan cevap vermesi. ortalığı birbirine katıp çıktım oradan. evlendiğimde yine aynı şey yapılırsa bu sefer daha büyük tepki veririm.

  3 aralık 2015 01:16

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar