girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

1. teledünya sayesinde izlenebilen, açık ara en sevdiğim tv kanalı.

belgesel izlemeyi seven özellikle de insan doğasına meraklı kişilerin severek takip edeceği bir kanal. hafta içi çok vakit bulamasam da, haftasonları mutlaka kahvaltıma bu kanal eşlik eder.

en çok keyif aldığım bir kaç belgeselden bahsedeyim kısaca.

geçen hafta sonu "saniyede 4 bebek" isimli belgeselini bir kaç bölüm üst üste izleme fırsatı buldum. bu belgeselde fransa, abd, senegal ve hindistanda bulunan hastanelerdeki doğum hikayeleri anlatılıyor. gerçekten ilgi uyandırıcı bir anlatımları var, her bölümde ayrı bir tema işliyorlar, örneğin bir bölümde babalara odaklanırken, bir diğer bölümde beklenmedik anda gerçekleşen doğumlarda hemşirelere odaklanıyorlar ve bu ülkeler arasındaki uçurum gibi farkları görmek sarsıcı olabiliyor.

bir de "annenizi öldürmenin 50 yolu" isimli belgesel açık ara favorilerimden biri. burda irlandalı bir adamın 70 yaşındaki annesiyle maceralarına tanık oluyorsunuz. bunlar taylanda gidip ladyboylarla dansetmekten tutun, cape towna gidip bungee jumping yapmaya, ya da oğlunun göğsüne annesinin piercing takmasına kadar oldukça çeşitli maceralar. aralarındaki iletişimi, annenin bazı olaylar karşısında oldukça soğukkanlı, bazılarında ise endişeli tavırlarını görmek çok sevimli.

"cesur şef" ise kiran jethwanın hem seyahat edip hem de gittiği yerlerin oraya özgü tadlarını denediği ve kendi yorumunu katarak ortaya bir şeyler koyduğu bir yapım. ama öyle turistik yerleri geziyor yemek yapıyor gibi düşünmeyin, bir gün nepale gidip dağlarda o yöredeki insanlarla bal ararken, başka bir gün dünyanın başka bir köşesinde su samurlarıyla oldukça ilkel bir şekilde balık yakaladığını, bir başka bölümde kazak kartal avcıları ile tavşan avlayıp sonrasında olağanüstü sunumlarla yemekler yaptığını izleyebiliyorsunuz.

"egzotik hayvalara ilk yardım" belgeselinde ise floridadaki bir veterinere konuk oluyorsunuz ve bir yılanın cildinin tedavi edilmesi, bir vaşağın ameliyet edilmesi ya da bir gelinciğin böbrek taşı ameliyetı geçirmesi gibi oldukça ilginç olaylara şahit olabiliyorsunuz.

"gizli iyilik melekleri" "köpeklere fısıldayan adam" "özgür yaşa" "hotel india" "poliklinik" "aşkın her hali" şimdi aklıma gelen diğer belgesel isimleri, bunlar gibi onlarca belgeseli izleme fırsatı bulacağınız bir kanal bu nat geo.

edit: güçlü kadınlar kuşağından bahsetmeyi unutmuşum. kızlara ses ver kampanyası kapsamında yayınlanıyor sanırım bu belgeseller "lizzie valasquez'in cesur öyküsü" "benim adım malala" "dört annenin atlantik macerası" gibi ilham verici kadınlara da tanık olmak mümkün bu kanalda.

17 haziran 2016 10:50 17 haziran 2016 15:07