yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (18)
  • medya (1)

  18. Benim bir türlü kendime uygununu bulamadığımdır. Yüzüme ne kadar asitli - gözenek temizlemeli küçültmeli bakım yaparsam yapayım,  bu adım nedeniyle dolu gözenek, siyah nokta ve t bölgesi yağlanmasıyla devam ediyorum. Hafif olanı nem vermiyor, yoğunu gözeneklerimi dolduruyor. Sanki tüm emeklerim bunun yüzünden boşa gidiyor.  Böyle hem dolu dolu nemlendirip hem de gözeneklerimi doldurmayan tek bir ürüne denk geldim, o da arkadaşımın italyadan aldığı ve sadece orada satılan bir üründü.  Hayatımın aşkına denk gelme ihtimalim daha yüksek diye düşünmeye başladım artık. 

  6 şubat 17:17

  17. karma yağlı cildim olduğundan kuruluk hissetmediğimden aloe vera jeli yeterli oluyordu. ama son zamanlarda kışın yüzüm fena çok kurumaya başladı. neutrogena yağsız nemlendirici aldım ama o bile yeterli gelmiyor gibi hissediyorum. önerileriniz varsa beklerim :(

  2 şubat 2023 19:17

  16. Elim kışın çok kuruduğu için ve parfüm/koruyucu bombası nemlendiriciler alerji yaptığı için evde yaptığım body butterı kullanmaya başladım. İstediğim kokuyu ekleyebiliyorum ve evde hangi yağ varsa (genelde hindistan cevizi ve shea ağırlıklı) Kıvamı bulana kadar katı-sıvı karıştırıp ara ara çırpıyorum.sonra 330 ml kavanozlara koyuyorum. Bazen koku versin limon ya sa vanilya esansiyel yağı ekliyorum ama pek gerek olmuyor.

  Hem fiyatı uygun oluyor hem de piyasadaki rahatsız edici içerikleri kullanmamış oluyorum. 

  7 aralık 2021 01:07


  15. bulamıyorum sözlük. bayılarak kullandğım, yağlanma/sivilcelenme yapmayan, temiz içerikli temiz kokulu bir nemlendirici bulamıyorum. Normal-karma cildimin sebum dengesi çok yerinde aslında (günde 3 lt su içtiğim için olabilir), akşamları bazen nemlendirici sürmediğim zaman hiç yağlanma problemi yaşamıyorum mesela ama kullandığım yağsız nemlendiricilerden sonra bile özellikle burnum yağ fışkırıyor. üzülüyorum sözlük. derdime deva olabilecek olan varsa dm kutumu yeşillendirirse çok sevinirim :(

  18 kasım 2020 20:42

  14. küçüklüğümden beri benim için oksijen gibi, su gibi bir şeydir. ıssız bir adaya düşsem yanıma alacağım ilk şey olur. 9-10 yaşlarımdan beri pityriasis rubra pilaris hastasıyım, zamanla hastalığım çok daha gerileyip etkisini azaltsa da tamamen geçmiyor, kuruluk ve pullanma devam ediyor. nemlendirici sürmediğim zaman derim baştan aşağı pul pul dökülüyor, kuruluktan deli gibi kaşınıyorum. bundan dolayı benim için nemlendirici kullanmak zaruri. yanlış hatırlamıyorsam şu ana kadar babe, topicrem, excipial lipo, ürederm lipo, isana med körpermilch kullandım ama içlerinde en etkilisi ürederm lipo oldu benim için. bebek yağı, hindistan cevizi yağı, shea yağı da denedim ama etki alamadım. umarım küçüklüğümden beri nemlendiriciye bulanma alışkanlığım ilerde yaşlanma belirtilerimi geciktirmek gibi güzel bir etki gösterir.

  10 kasım 2020 13:41

  13. Çok uzun yıllar cildim karmaya dönük yağlı diye kullanmadım. Başka sebepten gittiğim bir dermatolog kullanmamı önerdi. 2 yıl kadar kullandım. Başka bir dermatologa gittiğimde ise kuruyan bölgelerine veya cildinin neme ihtiyaç duyduğunda kullanman yeterli diyerek yine beni eski rutinime döndürdü. Kullandığım iki yıl boyunca cildimde gözle görünür fark görmemiştim açıkçası. Belki de yılların ihmalini düzeltememişti. Güncel durumu ileteyim; cildimde kuruluk var bu ara dolayısıyla nemlendirici kullanıyorum.

  18 haziran 2020 16:41

  12. en büyük problemlerimden biri, first world problems hatta bana göre. bi ürünü alıp asla sonuna kadar kullanamıyorum, deneme yapayım iyi gelirse bunla devam ederim dediğim üründe deneme yapabilme halimi istatistiğe vurunca 0 çıkıyor. bi süredir bioderma sebiumun nemlendiricilerini denedim minik minik, emin olduğum tek şey var ki cildim içten yanıyormuş, aşırı ihtiyacı varmış nemlendiriciye. eskiden clinique falan kullanmıştım, ama ne kullanırsam kullanayım sanki bi yerden sonra topak topak kusuyor gibi cildim. nemlendirici önerilerine aşırı açığım, cildim bi zamanlar t bölgesi yağlı ciltlerdendi ama roaccutane kullandıktan sonra o da değişti. valla ben bende değilim meçhullerdeyim, ne süreceğiz yüzümüze ya?

  19 temmuz 2018 17:42


  11. sanırım fazla nemlendirici kullanarak cildime zarar verdim. şöyle ki önceden nemlendiriciyi bir ya da birkaç noktadan ya da elimle dağıtıyordum. son zamanlarda alıyorum nemlendiriciyi alnıma yazı yazıyorum, suratıma şekiller çiziyorum, ay savaşçısı falan oluyorum. (gizlinot: swh ) 2-3 haftada 30 ml nemlendirici bitirmeye başladım. ama sonuç olarak yüzümde küçük kırmızı pütürler çıktı.. o kadar kullanmamak lazımmış.

  14 mart 2018 11:02

  10. (gbkz: cilt bakımı hakkında öğrenilen en önemli şey) başlığından geliyorum.

  çok önemli bir detayı birçok kişinin bilmediğini fark ettiğim için biraz teknik bilgi vermeye geldim. artık böyle laf anlatmayı pek sevmiyorum.

  insan cildi hidrofobik hatta çok yüksek oranda suya dayanıklıdır (su geçirmez değil). Yüzünüzde kurulamadan bıraktığınız su içeri girmez. buharlaşır uçar, hatta herhangi bir aşındırıcı temizleyiciyle temizledikten sonra nemlendirici sürmeden kurusun diye bırakırsanız cildinizdeki suyu da alır götürür.

  cildin üç tabakası olduğunu az çok okuyan herkes biliyor. kaba tabirle nemlendirici cildin en üst tabakasına (epidermis) ciltteki nem uçmasın diye sürülür. nemlendirici cildin alt tabakasına, içeriye girmez.

  nemlendirici bir emülsiyondur. içindeki süraktif madde ile normalde birleşmeyecek olan yağ ve su molekülleri birleşir. nemlendiriciyi sürdüğünde emülsiyondaki fazla su uçar. süraktif madde ile tutunan su cilde yapışır, yağ da en dışta bariyer oluşturur.

  cildin en alt tabakası (hipodermis) yağ dokusu, bağ dokusu bla bla. burada yeni hücre oluşuyor, olgunluğa erişiyor, genç yaşta 1 hafta, yaş ilerledikçe 6 hafta sürebiliyor bu olgunlaşma, en dışa atılıyor. işte o peelingle atmamız gereken ölü deri, bu ölü deri. eğer hücreler olgunlaşmadan habire peeling yaparsanız dış katmandaki canlı hücrelere zarar verirsiniz. gençlere pompalanan mekanik peelingler, yaş ilerledikçe nazik laktik asitlere döner.

  işte o en dış katman kuruduğunda çatlamalar, pullanmalar, kırışıklıklar başlar. hamilelik çatlağı da epidermiste başlar, alt katmana doğru iner, dermiste yırtılma olur, dermis (orta katman) elastikiyeti sağladığından karnı toplanmaz bir türlü bazı hamilelerin. yüzdeki de aynı terane. başka faktörler de var ama nemlendirme kısmına değiniyorum şu anda.

  içerik kısmı.

  su bazlı nemlendiricide, emülsiyondaki su oranı yüksektir. normal su içen, orta yaşta bir insan su bazlı nemlendirici kullanmalıdır. bunun tek istisnası yanık hastaları (güneş yanığı da dahil), a vitamini türevi herhangi bir topikal ya da oral ilaç kullananlar ve kabarcıklı (veziküler) cilt reaksiyonu olan hastalık geçirenlerdir. yağ bazlı nemlendirici kötü müdür, değildir ama vücuttan su hiç uçamasın, her şey içeride kalsın ve doku iyileşmesi hızlansın diyedir. (yağ bazlı nemlendiricide süraktif madde oranıyla ilgili sıkıntılar var, yazarken sıkıldım boşverin o kısmı.)

  hyaluronik asit. oley. neden oley? çünkü bu arkadaş suyu bağlıyor. ciltten uçmasını önlediği gibi, havadaki nemi de cilde alabiliyor.

  silikon, epidermisi pürüssüzleştiriyor, ufacık minicik girinti çıkıntıları dolduruyor. su kaybını önlüyor bir miktar yine ama bu gerekli değil.

  mineral yağ, silikonla aynı, daha kuvvetli bariyer.

  mineral yağ saflığı ile ilgili sıkıntılar olmasına rağmen en saf mineral yağ bile baya ucuz. silikon da ha keza öyle. içinde mineral yağ ve silikon olan hiçbir nemlendiriciye çok para verilmez.

  çok karışık yazdım gece gece biliyorum ama özetle,

  - yüzünüzü yıkadıktan sonra kurulayın.

  - su bazlı nemlendirici kullanın. (ilk içerik su olsun)

  - su için.

  - silikonla mineral yağa çok para vermeyin.

  - suratınıza fıs fıs mineral su sıkmayın (ilk madde).

  emir kipi değil de, öneri kapsamında alın bir de dediklerimi. dan dun konuştuğum gibi, öyle yazabiliyorum da.

  13 temmuz 2017 00:51

  9. Vücut için (gbkz: hindistan cevizi yağı)

  Dudak için (gbkz: blistex medplus lipbalm)

  El için (gbkz: arko nem yoğun bakım besleyici bakım kremi)

  Ayak için (gbkz: fraternikus Latschenkiefer ayak losyonu)

  Göz çevresi için (gbkz: himalaya herbals göz altı kremi)

  3 ekim 2016 03:22 3 ekim 2016 03:23