yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

  1. önce nezle ve grip nedir onu açıklamak istiyorum.

  nezle, üst solunum yolunun sebebi rhinovirüsler olan enfeksiyonudur. ateş genellikle 38°C nin altındadır veya görülmeyebilir. diğer genellikle görülen semptomları burun tıkanıklığı, hapşırma ve boğaz ağrısıdır. öksürük ve baş ağrısı gribe göre daha nadir görülür. yorgunluk ve vücut ağrıları da gribe göre daha hafif görülür.

  grip ise influenza virüslerinden kaynaklanan viral bir hastalıktır. ateş 38-39°C'dir. her ikisi de viral hastalıklar olduğu için antibiyotik kullanımı gereksizdir.

  nezle veya gripte yapmanız gereken temel iki şey var, bol sıvı almak ve yatak istirahati. bunlar haricinde ,bulunduğunuz yerin nemli olmasına dikkat edin. bolca c vitamini alın. taze meyve sebze tüketimini artırın. boğaz ağrısı için tuzlu suyla gargara yapılabilir.

  burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık, öksürük,ateş savunma sisteminizin virüslerle savaştığını gösterir. bu yüzden en ufak şikayette hemen burun spreyleri, damlaları kullanmamak öksürük şurubu içmemek en iyisi. ateş düşürücüyü çok hafif bir ateşte kullanmamak en iyisi. bırakın vücudunuz savaşsın virüslerle. doktor tavsiyesi olmadıkça ilaç kullanmayın.

  risk grubundaysanız (gizlinot: 2 yaş altı,65 yaş üzeri bireyler ) (gizlinot: kronik hastalığı olanlar ) (gizlinot: diyabet,böbrek,akciğer,kalp,karaciğer hastaları ) (gizlinot: immün sistemi baskılanmış kişiler ) (gizlinot: gebeler ve doğum sonrası ilk 2 hafta içindekiler ) en yakın zamanda doktora gidin.

  kendi ev tedavilerime gelirsem, burun tıkanıklığını hafifletmek için okyanus suyu veya tuzlu su kullanıyorum, dayanılmayacak seviyede olduğunda vicks kokluyorum. ayak altına sürün diyorlar ama bende işe yaramadı. öksürük için 1 yemek kaşığı pekmezin üzerine çok az karabiber serpip yemek veya 1 tatlı kaşığı zeytinyağını yutulabilir olması için biraz tuzlayıp içmek işe yarıyor.

  ukte sahibi: (yazar: teletabiis )

  22 şubat 2017 02:02

  2. Bal karabiber limon tylolhot 2 gune gecer

  22 şubat 2017 02:42

  3. Bana göre yapılacak en doğru şey bağışıklığı güçlendirmektir. Bu tip yaygın virütik hastalıklardan kaçabilmemiz mümkün değil, doğru da değil. Önemli olan o geldiğinde hazır olmak. Çok bilimsel bir dille olmasa da bu kış uyguladığımız ve sonuç aldığımız yöntemleri yazayım umarım birilerinin işine yarar. Eksiklerim için şimdiden affınıza sığınarak :

  -d vitamini takviyesi almak, rutin tahlillerimde d vitaminimin az çıkması üzerine doktor tarafından damla verildi ve iki üç aydır kullanıyorum. Biraz araştırınca gördüm ki ülkemizde hatta dünya nüfusunun çoğunda d vitamini eksikliği varmış. Bilirsiniz d vitamini bağışıklığı güçlendiren ve diğer vitaminlerin minerallerin vücutta daha iyi çalışmasını sağlamak gibi bir görevi de var. Yüksek faktörlü kremlerle güneşlenmek, kapalı ortamlarda çalışılması, kışın güneş ışınlarının yatay gelmesi ve d vit. sentezlenmesi için ihtiyacımız olan ışınların atmosfer tarafından dağıtılması bu eksikliğin başlıca sebepleri. Ben başladığımdan beri daha iyi hissediyorum. Henüz grip nezle uğramadı. Sık sık hasta olan eşim de başladı kullanmaya ve o da iyi gidiyor. Galiba bu kışı firesiz atlatacağız.

  -mümkün olduğunca doğal ve çiğ beslenmek. suşi diye bir şey icat etmişler azizim, şaka şaka yiyemiyoruz biz onu. Doğal ve çiğden kastım günlük yiyeceklerimizi türk damak tadına da uygun olacak şekilde daha sağlıklı hale getirmek. En basiti mesela, kuruyemişi kavrulmuş değil de çiğ tüketmek, buharda pişmiş sebzeleri yemek rutine dahil etmek, yoğurdu evde mayalamak, mısır şuruplu dondurma vs yerine ballı güzel bir smoothie yapmak. İnsanoğlunu binlerce sene yaşatan şey adaptasyon yeteneğimiz, biraz irade gösterirseniz yeni şeylere çok rahat adapte olursunuz inanın. Damak tadı zannedilenden daha kolay değişiyor.

  -hepimizin bildiği bir grip çayı vardır hani, sıcak suya bal limon karabiber falan. Onun şöyle bir yöntemi var ki, her seferinde sizi karışımı baştan hazırlamaktan kurtarıyor. Orta boy bir kavanozu alıyoruz içine bir parmak kadar Bal döküyoruz, ince ince doğradığımız limon dilimlerini koyuyoruz. Üzerine biraz taze zencefil, çubuk tarçın, karabiber ve karanfil taneleri atıyoruz.Üzerini limon dilimleri ile kapatıp yine bal döküyoruz. Ben bunu iki kat tekrarlayıp tüm kavanozu bal ile dolduruyorum. Bu karışım limon suyunu saldıkça şurup kıvamına geliyor, iki gün falan sürüyor bu da. Buzdolabında 15 20 gün saklayabilirsiniz. Çok da dekoratif görünüyor kerata. Ben her akşam bir kupa sıcak suya iki yemek kaşığı karıştırıp içtim. Hem önleme amaçlı hem de hastayken rahatlamak için kullanılabilecek çok güzel bir karışım.

  22 şubat 2017 03:07


  4. Nezle olduktan sonra öneri çok. Esas olan olmamak için ne lazım. O da; maske takmak. Niçinin izahı şöyle. Bir yılı aşkın süredir kendim nezle olmadım. Yakın çevremde de olanı duymadım. Basından da okudularımdan sonra anladım ki, maske koronavirüsten korurken; nezle, polen alerjisi gibi rahatsızlıklardan da bizi korumakta.

  30 nisan 14:47 30 nisan 14:53

  5. Şu dönemdeyse önce bir covid testi yaptırmanız :)

  30 nisan 18:46

  6. Covid olma ihtimali çok yüksektir. (bkz: Covid-19 geçiren yazarlar) 

  1 mayıs 14:27