yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (29)
  • medya (0)

  1. Replika çanta olayına her şeyden önce tasarımcıya saygısızlık olduğunu düşündüğümden hiçbir zaman yanaşmıyordum. Tabi bir de işin inandırıcılık kısmı var. O zamanlar ilk işe girdiğimde aldığım arabam fiattı. Yani fiat a binip de ysl çanta kim takar haksız mıyım sayın romalılar? Böyle böyle uzak duruyordum fakat binlerce lira bayıldığım balenciaga çantam iki seneyi bulmadan benden  vazgeçince neden olmasın dedim. Balenciaga replika almadım ama bir adet celine replikam var. Çok da sağlam çıktı. Mesela orjinal bir chloe m var, ama bir buçuk yılda sapında deformasyon oluştu. Yani niye vereyim ki şimdi o kadar parayı diye düşünüyor insan ister istemez. Ama burda bence inandırıcılık önemli, yani metrobüse chanel ile binen olacağını sanmam, en azından türkiyede. Tasarımcıya yapılan haksızlığa gelince de, south park ın bedava mp3 indirmeyle ilgili bir bölümü vardı hatırlayan hatırlar, artık böyle yaklaşıyorum konuya. 

  Ukte sahibi: victoria press

  17 ocak 2019 11:24 17 ocak 2019 11:26

  2. markalara ve emeğe saygım sonsuz olduğu için hiçbir zaman tercih etmeyeceğim üründür. genel olarak çakma ve korsan olan her şeyden uzak durmayı tercih ediyorum.

  17 ocak 2019 16:25

  3. Komik geliyor bana. 20-30 bin liralık çantanın çakmasını otobüste, minibüste kullanmak gerçekten çok komik. Sonuçta bu temel ihtiyaç kategorisinde bir şey değil. Kimse  marka çanta takmayınca ölmüyor. Ne gerek var cidden? Tamamen gösteriş yapmaya çalışmakla alakalı bir durum bence.

  17 ocak 2019 17:51


  4. bende bi huy var eğer çanta orijinal değilse en azından marka amblemi görünmeyecek bi yerinde. onun dışında takarım sorun değil. ama çakma olduğu belli olan bi çantanın üzerinde kocaman logosu olunca bu çantayı daha da ucuzlaştırıyor gözümde.

  17 ocak 2019 17:55

  5. Ben de bu sabah kütüphanede ders çalısırken bunu düşünüyordum. Önümde oturan kız takmıştı, derin düşüncelere daldım kendi kendime, ne gerek vardı dedim, insanlar hiç utanmıyor rahatsızlık duymuyor ben olsam o kadar pahalı bir çantanın sahtesiyle evden caddeye kadar inmeye çekinirim. Çünkü komik geliyor, o çantanın sahtesini taksam kim inanır benim onun gerçeğini aldığıma. emine erdoğan'ın takacağı çanta sonuçta, bir üniversite öğrencisine yakışmıyor bir kere ve anlamsız geliyor.  Hem zaten genelde sahtesi yapılan çantalar standart modeller ve bir gördüm aşık oldum, almazsam yaşayamam hissiyatı yaratan parçalar değil (böyle olsa evet anlaşılabilir sahtesini alıp takmak) ama buna rağmen gidip onu tercih etmek bana ayrıca çok saçma geliyor.

   Üstelik beni eleştiri olarak en üzen şey belki de "sahte giyiyor" damgası yemek olurdu. zevksiz desinler, Kilosuna göre giyinmiyor desinler, yakışmıyor desinler ama merikokos sahte giyiyor demesinler. Ben öyle insanlar gördüğümde artık her kıyafeti sahte olabilir gözüyle bakıyorum, diğer eşyaları sahte olmasa bile öyle bir imaj çizdiklerini düşünüyorum. ama bu insanları anlayamıyorum. böyle düşünceleri hiç yok, kendilerine güveniyorlar hatta insanların sahte olduğunu anlamadığını sanıyorlar. Ama takdir edilecek bir özgüven tarafı da var. Kısaca takanlara saygı duyuyorum, tercihtir ama hayatımın hiçbir döneminde benim yapacağım bir şey değil.

  NOT: sözlerim tonton teyzeler hariçtir. onların ne marka taktığının umurlarında bile olmadığını hepimiz biliyoruz.

  17 ocak 2019 18:49 ed.18 ocak 2019 14:24

  6. orta yaşlı veya yaşlı teyzelerde dolmuşta, otobüste vs. görüyorum. bugüne kadar hiç de görüp ay replika takıyor demedim. çünkü pazarda dahi satılıyor bu replika çantalar.

  michael kors, guess bilmem ne çantaları sosyal medya, internet, youtube sayesinde çoğumuz tanıdı. kaç kişi mağazalarına giriyor ki?

  belki genç kuşak için bilindik pahalı markaların replikasını kullanmak "bayağı" olabilir; ama bu teyzeler için eminim ki markanın bir önemi yok. modeli hoşlarına gitmiş, almışlar. hatta bu pahalı markaları bilmeyen gencinden yaşlısına bu ülkede çok fazla insan var. o yüzden genelleme yapmak, ay replika kullanacağına inditex'ten alsın bari demek bence asıl saçmalık.

  isteyen istediğini alır takar.

  mesela ugg başlığında, benzerleri bilmem ne markasında var, hem de daha ucuza, alın kızlar derken tamam da neden aynı çantanın benzeri pazarda, çantacıda satılınca alınınca "ay bu ne" oluyor anlamıyorum.

  17 ocak 2019 19:46 17 ocak 2019 19:47

  7. Çoğu lüks markayı tanımadığım için dışarda görsem tanımayacağım çantalardır. Chanel, fendi gibi çok bilinmiş markaları tabii ki biliyorum fakat soru cevap aparatında da bazen sorulan ama asla daha önce adını duymadığım markalar var. Mağarada yaşamıyorum. Sadece markalara ilgim yok. Takip etmiyorum. Beğendiğim şeyi pazar ya da mağaza farketmeksizin alan biriyim. Belki bende kullanmışımdır ama bilmiyorum. Benim gibi olan da tonla insan olduğuna eminim. Ha bilsem alır mıyım? Almam kesinlikle. Ama takan birini de gördüğümde aa çakma çanta takmış ne kadar utanç verici diye düşünmem. Üstüne kafa patlatmam.

  Pazardaki teyzelerde işim görülsün olarak düşünüyor çoğunlukla. Çantayı görüyor, inceliyor tipi fena değilmiş diyor. Takarım ben bunu ucuzmuş diyor ve satın alıyor. Replika nedir diye sor. Çoğu onu bile bilmiyor. Böyle insanları burda eleştirmekte ne bileyim. Biraz komik geliyor bana.

  Birde bu kadar farkındalığın sosyal medya ile beraber geldiğini düşünüyorum. Herkes linç edilme korkusu yaşıyor. Hep bi orijinal giyiniyorum kafası. Marka ürünler satın aldığını gösterme. Logo merakı. Çünkü çok fazla markaya maruz kalıyoruz. İnstagramda az ve ya çok takipçili herkes giydiğini, yediğini, gezdiğini, gördüğünü etiketlemeye başladığı için bu kadar replika çanta takıntısının arttığına inanıyorum. Blmiyorum, belki de ben daha yeni aydığım için herkes böyle zannediyor olabilirim. Kim bilir?

  17 ocak 2019 22:25


  8. bence konu pazarda satılan replikalar değil. Onu bilmeden satın alan teyzeler hiç değil. Zaten pazarda satılan 50 liralık çakma çantalar, biraz bu işten anlayan biri tarafından 10 km öteden farkedilir oluyor. Konu tamamen 1. 2. sınıf replika alan tayfa. Bu işin çok iyileri var arkadaşlar kapalı çarşıda binlerce liraya birebir gerçek deriden yapılmışları satılıyor. İzmir çeşme ve kıbrısta benim diğer bildiklerim. Dior lady modellerinin 1. sınıf replikaları 2 bin liradan satılıyordu mesela geçen yıl kıbrısta...

  Ama işte dior lady dediğin çanta 30 bin lira. Onu taşıyamayacak sosyal hayatın yoksa o taktığın çanta birebir 1. sınıf anlaşılmayan replika bile olsa çok komik duruyor. Kendimden örnek vermem gerekirse chanelin zincirli kapitoneli çantasına senelerdir hayranım. Kıbrısta bin liraya replikasını buldum. Bahsettiğim çantanın orjinali şuan 26 bin lira civarındaymış e benim arabamın iki katı parası :D Kim inanır şimdi buna ? O çantayı alacağına zırt pırt arızalanan arabanı değiştir demezler mi derler yani ben olsam derdim.Bahsetmeye çalıştığım şey tam olarak bu aslında.

  Hepimiz bazı şeyleri sosyal statü için kullanıyoruz. Bunu çok normal karşılıyorum ama bütçeniz dahilinde hem size şıklık katacak hem de sosyal statü kazandıracak onlarca ulaşılabilir çanta markaları var. Bu markalardan tercih etmek çok daha mantıklı geliyor bana.

  Birde belirtmeden geçemeyeceğim bahsettiğim 1. sınıf replikaları en çok zenginler alıyor:D Özel üniversite ve lisede okuduğum için maddi durumu çok iyi olan arkadaşlarım var. Kızların altında 200- 300 bin liralık arabalar var ve hemen hemen hepsi bu bahsettiğim replikacılardan alıyor çantalarını:D Çünkü kimse sorgulamıyor. Miami'de yazlığı olan, özel şöförü olan kız neden replika alsın ki? ama alıyor işte ve sosyal hayatı gereği herkes gerçek sanıyor...

  Neyse yine zenginin malı benim çenmi yordu ....

  17 ocak 2019 22:40

  9. Replikadan kasıt 1. Sınıf replikaysa çok iyi örneklerini gördüm. Sırf bu işi yapan bi yer tanıyordum. X markası çanta çıkardığı an kalkıp İtalya’dan alıp ürünün birebir aynını çok iyi kalitede yapıyordu. Hatta müşterilerinin ayağına getiriyordu. 

  Türkiye’deki müşterileri sosyeteden isimler, ekranlarda gördüğümüz ünlüler falandı. Geçen sayfalarına baktım ayakkabı yapmaya başlamışlar. 

  Sahibi sosyal hayatta tanıdığım biri olmasına rağmen fiyat sormaya çekiniyorum ben. Çantalar 2 bin liradan başlıyordu. Fiyatından daha çok ilginç gelense hem dünyadan Hem de Türkiye’den ünlü müşterileri olması.

  17 ocak 2019 23:03

  10. Kişisel olarak yanlış buluyorum çünkü ortada bir emek var hani benim üzerinde uğraştığım bir şeyin benden izin bile alınmadan sahtesinin üretilmesi beni üzerdi. Ben bu konu da inditex grubunu da suçluyorum. Tasarım ürünlerin güya uygun fiyatlı alternatifini yapıyorlar. Niye yapıyorlar yani herkes Gucci çanta dior ayakkabı giymek zorunda mı hayır siz de size ait özgün şeyler üretin ve bu sayede çeşitlilik artsın. İnsanlar da bütçelerine zevklerine göre tercih yapar. Aynılaşmış görüntüye sahip olmak zorunda değiliz. Konu da sapmadan etik olarak yanlış buluyorum. Tercih edeni de ayıplamam çünkü benim üzerime vazife değil. Ama çakma chanel alacağıma uygun fiyatlı daha özgün bir şey alırım.

  18 ocak 2019 02:04