yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (15)
  • medya (0)

  1. Anadiline sahip çıkmak isteyenler kendi yazımına dikkat edebilir, ben de çoğu yazdığım şeyi en son bir gözden geçirir öyle gönderirim.

  Kendi adıma dikkat ediyorum, ama sözlük vb ortamlarda yanlış yazan insanlara da sürekli yapılan “de ayrı” faşizmi can sıkıcı. Bu sürekli düzeltme durumunun karşı taraftaki yansıması olumlu değil dışlayıcı oluyor çoğu zaman.

  24 mayıs 2019 14:42

  2. İlkokuldan itibaren öğretilen en basit kuralları hiçe sayanların yazdıklarını ciddiye alamıyorum. 

  Bu sadece türkçe için geçerli değil, her dilde yazı dili düzgün olan insanla bozuk olan insan ayırt ediliyor ve ikinci gruba önyargı ile yaklaşılıyor. 21. yüzyılda yaşıyoruz, cahilliğin açıklaması ya da sempati duyulacak yanı yok. 

  24 mayıs 2019 14:59

  3. bağlaçların ve soru eklerinin hatalı kullanımına alıştım da, "ğ" yerine "y" kullanılması, harf hataları (örn: hormanel), "epilasyon olmak" gibi kullanımlar beni güldürüyor. küresel anlamda hatalı imla gün geçtikçe yaygınlaştığı için bize özel bulmuyorum, müdahale de etmiyorum, psikolog ve sosyolog süslülerin konuyu daha doğru değerlendireceğini düşünüyorum

  24 mayıs 2019 15:23


  4. Anadilini bilmeyen, yazım yanlışları yapıp üç kelimeyle derdini anlatan insanları Düzeltmeye çalışmıyoruz. Zaten koskoca insanları niye düzeltelim. İlkokul öğretmeni düzeltememiş en eğilebilir yaşında, ben mi düzelteceğim? Ya da Trump’ı düşünün, düzeldi mi? Hayır. Düzelir mi? Sanmam. Ben kendi adıma o insanları görmezden geliyorum ve sosyal hayatta ciddiye almıyorum. 

  24 mayıs 2019 15:25

  5. Buradaki imla bekçilerinin profillerini incelediğimde neredeyse hepsi türkçe cümlelerinin arasına ingilizce kelimeler serpiştirmiş. E madem anadilini iyi bilmeyi savunuyorsunuz, siz neden kendi anadilinizde karşılığı olan kelimeleri kullanmak yerine ingilizce kelimeler kullanıyorsunuz? Tdk'de bile dilimizle ilgili gereksiz kurallar var. Yok yeşilzeytin siyah zeytin bilmem ne. Kendi yazdığım cümlelerde bildiğim kadarıyla kelimelerin doğrusunu yazmaya gayret ediyorum ama kimseye gidip de sen şunu şöyle yazmışsın al sana eksi diyerek diyerek nefret kusmuyorum. Eğer aranızda gerçekten buna dikkat eden, karşı tarafı türkçeyi düzgün kullanmak konusunda bilgilendirmek isteyenler olsaydı onu rencide etmeden özelden mesaj atardı. Burada yok şu şöyle yazılır bu böyle yazılır diye reklam yapmazdı.

  24 mayıs 2019 15:32

  6. zorunlu eğitimin 12 yıl olduğu düşünülürse ve 1. sınıftan 12. sınıfa kadar her yıl türkçe dersi aldığımız göz önünde bulundurulursa, imlaya dikkat etmemek suç bence. kimse kimseye zorla yazarlık vermiyor, üstelik girdilerin incelenmesiyle yazar olunuyor. e o zaman bir zahmet düzgün yazalım, yazamayanlar da şikayet edilsin. bu bir görev değil ki sadece yerine getirmek için hızlıca türkçe olmayan karakterlerle yazıp girdi gönderilsin.

  ayrıca bence bunun sadece sözlük içinde değerlendirilmesi de eksik kalıyor. hani üniversitelerde "noktalama ve imlaya dikkat etmezseniz not kırarım" diyen hocalar var ya, onlara aşırı hak veriyorum. yıllarca öğrendiğimiz, hergün kullandığımız dili öğrenmemiz gerekiyor.

  edit: görüyorum ki, anadilini düzgün şekilde konuşmak ve yazmak istemeyenler seri olarak eksilemiş.

  24 mayıs 2019 16:40 24 mayıs 2019 18:14

  7. neden böyle bir konuda açılma gereği duyulduğunu anlamadığım başlık. evet bir şeyler yazarken de'ler da'lar ki'ler ayrı yazılabilir. rutin yazı dilindeki imlaya uyulmalı. bahsedildiği kadar zor ve zahmetli olduğunu düşünmüyorum.

  24 mayıs 2019 17:55


  8. ben imlaya dikkat ederim fakat aşırı kötü yazılmadığı müddetçe müdahale etmem sonuçta bana ne yani,belli bir yaşa gelmiş insana ne kazandırabilirim ki.geçen birisi ''dağa güzel'' yazınca katlanamadım ama gözlerimin kanadığını ifade ettim kendisine.o kadar da değil.Türkçenin katledilmesine de göz yumamam artık.

  edit: imla hahahgsah

  24 mayıs 2019 19:11 24 mayıs 2019 19:55

  9. burada imla bekçisi olarak tanımlanan arkadaşlar bence iyi niyetli uyaranlar değil, üst perdeden konuşup sanki biri hata yapsa da uyarsam egomu tatmin etsem der gibi uyaranlar. Şimdi böyle dedim diye beni imla düşmanı sayıp eksiye basacaklar ancak hayır değilim. Elimden geldiğince dikkat ediyorum. Ama maalesef başlıkta bekçi olarak adlandırılan, imlayla ilgili uyarıda bulunurken adeta aşağılar gibi konuşup laf sokan kişi sayısı hiç de az değil. Özellikle soru cevapta anonim olarak daha da sert üslupla yazıyorlar.

  İmla önemli ama iyi insan olmak daha önemli. İyi insanlar, diğer insanları kırmadan onların hataları için uyarıda bulunabilirler. Diğerleriyse imlayı bahane edip egolarını tatmin ederler.

  24 mayıs 2019 23:00

  10. bekçilik yapıp birini uyardığım olmadı ama beni de inanılmaz rahatsız eden bir durum imla hatası yapılması. yani bağlaçları yanlış yazmış olabilirsin ona alıştım artık, fakat noktalama işareti kullanmayanlar bile var bu sözlükte. soruyu okuyorum tek bir virgül, nokta yok. nefessiz okuma girişiminden sonra anlamayıp çıkıyorum sorudan. ama herkes nasıl anlamışsa altında bir sürü cevap oluyor :)

  kısacası bu konu hakkındaki fikrim şu, bu yaştaki kimseyi imla kurallarını bilmemesiyle rencide etmek istemem ama içimden çok yargılarım, tamamen saygı duymam maalesef. bu okuldaki hocam için de geçerli. o kadar okumuşsun profesör, doçent bilmem ne olmuşsun. hala o bağlacı o soru ekini ayıramıyorsan üzgünüm ben saygı duyamıyorum. aynı şekilde yazım yanlışı yapan birinden hoşlanma olasılığım da yok:( biraz fazla biliyorum ama aklımdaki 'sen daha kendi dilini öğrenememişsin' seslerini de susturamıyorum:(

  25 mayıs 2019 09:13 22 temmuz 2020 14:07