yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. saçta açığa çıkan dökülme durumu. alopesi areasta olarak bilinir. Herkesi balına gelebilir çok şaşırmayın bu durumu yaşarsanız panik yapmayın hemen kendiliğinden geçse de doktora gitmekte fayda vardır.

  "Alopesi areata (Latince: Alopecia areata) ya da halk arasındaki adıyla saçkıran ya da kılkıran hastalığı, saçlı deri, sakal bölgesi, kaşlar, kirpikler ve diğer vücut kıllarının, belli bir belirti olmaksızın, tüm vücuda yayılmış bir biçimde dökülmesiyle kendini gösteren bir hastalıktır.

  Hastalığın sık yinelemesi ve nasıl seyredeceğinin bilinmemesi nedeniyle hastaların yaşam kalitelerini etkilemesi olasıdır. Hastalığın nedenleri olarak genetik, psikolojik stresler, hücresel ve humoral bağışıklık, endokrin, bulaşıcı ve sinirsel etkenlerin rolü olduğu öne sürülmekle birlikte, altta yatan neden tam olarak bilinmemektedir." (link: http://tr.wikipedia.org/wiki/Alopesi_areata alopesi areata)

  saç kıran için bitkisel bir takım bakımlar yapabilirsiniz. kortizonlu kremler ve ilaçlara ek olarak. o da şöyle aktarılmış

  Sirke ruhu ele eldiven takılıp saçkıran olan kısma 2-3 gün sürülür. Saçkıran olan kısım yıkanmaz. 3-4 gün kendi haline bırakılır. Bu zaman içinde kabuk bağlar. Yara yıkanır. Hindistan cevizi yağı veya shea butter sürülür.(link: http://sackiranhakkinda.blogspot.com.tr/2013/11/alopesi-areata.html saçkıran)

  3 ekim 2014 22:48

  2. Geçtiğimiz yaz başı karşılaştığım kabus. Banyo sonrası saçımı tararken kafamın tam tepesinde baş parmağım kadar bir yerin kel olduğunu gördüm. Anam anam tarak bi tarafa ben bi tarafa,ağla ağla patladım. Hemen kardeşimi aradım,kız koştu geldi. Ağlarsan daha fena olur hiç geçmez dedi. Ertesi sabah hemen önerilen bir cildiyeciye gittim. Kafa derimin temiz olduğunu, mikrobik bir durumun söz konusu olmadığını tamamamen stresten kaynaklandığını söyledi. Saçın gelicek,onu düşünmemeye çalış dedi. Dökülen yere masaj yaparak uygulamam gereken iki ilaç bir de medikal şampuan verdi. Saçını boyatıyorsan bir süre boyatma ve saç kremi de kullanma dedi. Her banyoda medikal şampuanı kullandım. Katır kutur sert yapıyor ama olsundu. Önce sağlık. Diğer iki ilacı da sabah akşam parmaklarımla saçsız bölgeye masaj yaparak uyguladım. Yaz sonunda saçlarım geri gelmişti sözlük. O sevinci anlatamam. Allah bir daha göstermesin. Sarımsak kullananlar çok var ama yaz mevsimindeydik ben onu göze alamadım ve hiç sarımsak sürmedim. Kafa derisine iğne de yapılıyor tedavi sürecinde,ben onu da yaptırmadım. Son olarak; saç kıran olan kadın,erkeğe göre daha kolay saç çıkartıyormuş.

  18 mart 2015 01:30 18 mart 2015 21:07

  3. vücudun saçı yabancı bir madde olarak algılaması ve saç derisini koruma altına almasıymış. eğer böyle bir şeyden şüpheleniyorsanız doktor en kesin çözümü sunacaktır.

  18 mart 2015 02:20


  4. 2004 senesiydi sanırım bir gün saçımı tararken alnımın üst bölgesinde cay bardağı altı kadar bir yerde(gizlinot: nasıl anlatacağımı bilemedim) hiç saç yok,kel resmen.hemen yatağı altüst ettim ama saçları hiç bulamadım,nerde nasıl döküldü anlamadım da.komşum sağolsun bir tanıdıklarının bu işle ilgilendiğini söyledi,adam alternatif tıpla ilgileniyor.hemen gittik,saçıma bi sıvı sürdü ama nasıl yandı anlatamam,zıpladım resmen,10 gün sonra yine gel dedi,yine sürdü aynı şeyi,kafam yine yandı,sonra o bölge kabuk bağladı ve işlemden yaklaşık olarak 1,5 ay sonra kabuk kalktığında sapsarı saçların çıkmış olduğunu gördüm,zamanla o bölgedeki saçlar uzadı şükür.stresten demişti adam,rahat olursan tekrarlamaz.tişikkirler sipirmen diye sarılasım gelmişti amcaya:)

  18 mart 2015 11:17

  5. Demir eksikliği ve stresten kaynaklı saç kıran geçirmiştim. Kafamın 6 yerinde bozuk para şeklinde dökülmeler oldu. Banyo esnasında saçlarımı taramadığım halde avuç avuç dökülüyordu. Benim için gerçekten çok kötü bir dönemdi. Kan tahlili yaptırdım. doktor Demir ilacı ile birlikte biotin kullanmamı önerdi. Eczaneden el yapımı saç kıran ilacı aldım. 15 gün sonra saçlarım uç vermeye başladılar. Yeni çıkan saçlarımla mevcut saçımın arasında boy farkından kaynaklanan garip bir görüntü oluşmuştu. Yeni çıkan saçlarımın diğer saçlarımla kaynaşması 1 seneyi aldı.

  2 nisan 2018 14:44