yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

  1. tom cruise'un tarikatı.

  11 kasım 2015 23:38

  2. Scientology ile ilgili gereksizce fazla şey okudum, izledim. Adeta kendimi alamıyorum, bir kuzey kore bir bu. Kozmetik alışveriş bağımlılığımla yarışırlar yani. Aklımda kalan bazı şeyleri yazayım belki benim gibi meraklısı vardır. Sanırım uzun olacak bir de çok düzenli yazmayı beceremiyorum, şimdiden kusuruma bakmayın.

  hepimiz bir şeye inanıyoruz, bu illa allah, tanrı, yehova veya herhangi bir ilah olmak zorunda değil, sonuçta hepimizin inandığı bir/birçok şey var. Herkes birbirinin inancında saçma, tuhaf yönler bulabilir. Bu konulara çok takılmıyorum. Scientology ile ilgili takıldığım nokta biraz sonra yazacağım şeyleri müritlerine tarikate girdikten çok sonra, yani sağlam bir para ve kendileriyle ilgili bilgi kaptırdıktan sonra bir lütuf gibi açıklamaları. Gerçi gayet ifşa oldu artık, biraz konuyu araştıran veya (gbkz: southpark)ın 9. Sezon 12. Bölümünü izleyen biliyor(gizlinot: southpark hayranlarına selam ediyorum).

  Scientologlar neye inanıyor:

  bundan milyonlarca yıl önce kötü hükümdar xenu, galaksideki nüfus yoğunluğundan darlanıp sayısız uzaylıyı dondurarak füzeye koyar ve hawaiideki bir volkana atar. Onunla yetinmez üstlerine bir de atom bombası atar. Bedenler ölür(gizlinot: şok!). Ruhlar kalır ama havadaki xenu'nun kurduğu tuzaklarda hapsolurlar. Bu tuzaklarda beyinleri yıkanır. Sonrasında bu ruhlar insanoğluna musallat olur. Yaşadığımız tüm kötülüklerden, sıkıntılardan "thetan" denilen bu içimizdeki beyni yıkanmış ruhlar sorumludur ve scientology'nin nihai amacı bedenlerimizi bu thetanlardan temizlemektir. Bunu da psikanaliz ve hipnoz birleşimi "dianetic" adı verilen bir yöntemle scientology kilisesinin rahipleri diyebileceğimiz auditorlar yapar.

  Evet olay basitçe bu şekilde. Baştan söylememeleri mantıklı.

  Baştan söyledikleri şey ise aslında kişisel gelişim tarzı olaylarla ilgilenenlerin çok şaşıracağı türden değil. Ruhsal&zihinsel farkındalığı artırmak, zeka seviyenizi artırmak, bedensel hastalıklardan zihin gücüyle kurtulmak, her alandaki ilişkilerinizi iyileştirmek vs vs. Bu vadettiklerini de bahsettiğim auditing seanslarıyla verme iddiasındalar. Seanslar elbette ücretli ve kendiniz hakkında verdiğiniz en mahrem bilgilerin kayıt altında tutulmasına da yarıyor.

  Ayrıca Scientolgy içerisinde belli bir kast sistemi var. Bilmemkaçtane auditing seansını tamamlayıp "clear" olduktan sonra "operating thetan" denilen seviyeye ulaşılıyor, bu seviyeler de ot1,2,3... Diye devam ediyor. Bir üst seviyeye geçmek için belli bir ücret vermek gerekiyor(gizlinot: şok!). Tabii ki scientologynin iddiası seviyeniz ne kadar yüksekse şirinleri görme ihtimalinizin o denli arttığı yönünde.

  Geçenlerde bayılarak izlediğim "going clear: scientology and the prison of belief" belgeselinde en şaşırdığım şeylerden biri de scientology'nin irs(gizlinot: amerikan vergi dairesi) ile girdiği savaştan öyle böyle galip çıkması oldu. Amerikan yasalarına göre din olarak kabul edildiklerinden vergiden muaflar. Saati üç beş cente çalıştırdıkları üyeleri ve yapılan bağışları da hesaba katarsak ortada milyar dolarların dönmesine şaşmamak lazım.

  Buraya kadar okuyan ve beni şaşırtan sevgili süslüler için biraz da celebrity gıybeti yapayım. Tom cruise bilindiği üzere dünyada en çok tanınan scientolog ve hatta kilisenin yüzü denilebilir. Kiliseye ilk karısı mimi rogers sayesinde dahil olmuş. Kadın kiliseyle ilişiğini keseli çok oluyor ama tom almış yürümüş. Tom cruise sonradan nicole kidman ile evlendi ama kilise bu durumdan pek hazzetmedi. Büyük ihtimalle nicole scientology'e ilgi duymadığından ve evli oldukları süre boyunca tom cruise'u da kiliseden uzaklaştırdığından. Ayrıca Nicole kidman'ın babası avustralya'nın tanınmış psikologlarındanmış, scientology ise özellikle psikiyatriden nefret etmesiyle meşhur. Bu yüzden tom&nicole çiftinin ayrılması için ellerinden geleni yapmışlar. Bahsettiğim belgeselde kilisenin şu anki lideri david miscavige'ın (gizlinot: ki kendisi tom cruise ile kankadır) bu ayrılığı özellikle istediği söyleniyordu. Bu vesileyle zamanında, tom ile birlikte evlat edindikleri iki çocuğunu arayıp sormadığı için günahını aldığım nicole'den de özür dilemek isterim(gizlinot: :p). Scientology mensubu olmadığı için çocukların anneleriyle görüşmeleri yasaklandı muhtemelen. Evet böyle bir şey de var. Eğer ki ayrılmak isterseniz ve geride kiliseye mensup aile üyeleriniz&arkadaşlarınız varsa sizinle bir daha görüşmemeleri kuvvetle muhtemel çünkü scientology buna zorluyor insanları.

  Tom cruise en son dawson's creek'ten hatırlayacağınız(gizlinot: yaşınız ortaya çıktı) "uyuz joey" katie holmes ile evlenmişti. Hani bu scientology mevzusu olmasa da ben kendisini manyak buluyorum zaten, aşığım a dostlar diyerek oprah'ın kanepesinde zıplamışlığı var adamın. Neyse başta katie nasıl aşıksa, tuğçe kazaz misali scientology'e gönül verdi. Sonra Muhtemelen scientology yüzünden boşandılar katie de kilise mensubu değil şu an zaten. Küçük stil ikonu suri'nin velayeti annesinde, kadın yavrumun da beynini yıkarlar diye korktu zaar. Yalnız katie'nin elinde ne bilgiler varsa kızının tam velayetini almayı başardı. Bu kadından yıllar sonra "kocam manyaktı" tadında bir itiraf kitabı bekliyorum.

  Artık beni çatlak olarak yaftaladığınızı varsayıyorum ama son bir şey söylemem lazım. Sözlükteki şu son olaylardan sonra scientology ve adnan hocacıları benzetmemek mümkün mü? Başta komik, tuhaf, akıl almaz gelse de bunlar tehlikeli oluşumlar. Vaatlerle, şantajla, psikolojik ve fiziksel baskılarla yürüyorlar. Bir şekilde elini veren kolunu kaptırıyor. Gerçekten insanlar zarar görüyor ve içlerinde ne yaşadıklarını tam olarak bilmiyoruz bile. Dikkat etmek lazım.

  Okuyan herkese teşekkürler.

  28 kasım 2015 02:50 8 şubat 2016 16:04

  3. Bir yerde okuduğuma göre tom cruze yaklaşık 800 gündür kızını görmüyormuş. Bunun sebebinin, suri'nin scientology inancıyla yetişmemesi olduğu söyleniyor.

  28 kasım 2015 15:42