yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (24)
  • medya (1)

  1. öncelikle doğum yapmadığımı belirteyim sadece gözlemlerimi aktaracağım.

  sezaryen normal doğumun yapılamadığı koşullarda karnınızın kesilmesi suretiyle doğum işleminin yapılmasıdır.

  hem normal doğum hem sezaryen olan bir sürü tanıdığım var.

  normal doğum yapanlar çok sancı çektiklerini ve o sancıyı unutamadıklarını söylüyorlar. ancak 2-3 gün içinde tekrar eski hallerine dönebilmişler.

  sezaryen olanlar ise ameliyat yaralarının çok ağrıdığını ağrıların aylarca hatta bazen yıllarca (özellikle soğuk havalarda) nüksettiğini söylediler. bir de sezaryende göbek gitmiyor sanki.

  şahsen ben normal doğumu destekliyorum. (özel durumlar hariç tabi ki)

  ukte : (yazar: irdeleyen bayan)

  1 şubat 2016 16:29

  2. ne kadar doğrudur bilmem ama ben de sezaryende göbeğin gitmediğini duydum sezaryen doğum yapan tanıdıklarımdan. yine duyduklarımdan yola çıkarak normal doğumda ağrı ve acı sadece doğum yapana kadar olduğunu öğrendim. sezaryen sonrası o ağrılar uzun zaman boyunca devam ediyor. kendi adıma normal doğumu seçerim diye düşünüyorum bir terslik çıkmazsa

  1 şubat 2016 16:34

  3. göbek deliğinin 4-5 parmak altından 8-10 santimlik bir kesiyle bebeğin alınmasını sağlayan doğum şekli.

  deri altında da dikişler olduğu için, dışarıdan pek küçük bir operasyon gibi görünse de iyileşme süreci normal doğumdan bir miktar daha meşakkatli olabiliyor, üzerinden yıllar geçse de ağır bir şey kaldırıldığında içeride bir tel titriyormuş gibi bir his oluşuyormuş (gizlinot: ben söyleyenin yalancısıyım :))

  aslında bebekte ya da annede bir hayati risk söz konusu değilse ya da anne normal doğuma müsaitse tercih edilmeyen yöntemdir ancak operasyon puanı alındığı için bir dönem doktorların önlerine gelen her hamileyi bu yöntemle doğrtması sebebiyle çeşitli kriterler getirilmiştir ancak bu da doktorları engellememiştir; zira kadın doğumcu "hayati tehlike var" dediği taktirde sorgulama şansınız olmuyor.

  "benim bedenim benim kararım" konusunda elbette hemfikirim ama bu doğum yönteminin, bebeğin sağlığı düşünülmeksizin yapılmasına da karşıyım. (gizlinot: kuzenimin eşi, doktorun tatil günlüğüne göre bir hafta erken alındı doğuma)

  bebek doğuma hazır değilse ve sezeryanla alınıyorsa "zor bebek" olarak tanımladığımız, huzursuz, ağlamaya yatkın ve uyku problemi olan bir bebek olabiliyor.

  ukte (yazar: irdeleyen bayan)

  *ben baya bildiğin (yazar: irdeleyen bayan)a çalışıyorum ha :)))

  1 şubat 2016 16:35


  4. sezaryen doğum yapmış biri olarak kendi tecrübemden bahsedecek olursak: doktorum kemik yapmın doğal yönteme uygun olmadığını söylediği için sezaryen oldu.

  spinal anestezi ile belden aşağısını hissetmez ama uyanık durumdaydım operasyon sırasında.spinal iğnesinden ölesiye korkmama rağmen unutulmayacak bir acı duymadım.

  bebeği çıkarırken bir baskı hissedeceğim konusunda uyardı doktorum onun dışında bir şey hissetmedim.kesik 10 cm kadar ve bikini içinde kalıp dışarıdan görünmeyecek bir yerde.benim 2 yıl sonra izi geçmedi.jel kullanmıştım ama görünmediği için çok önemsemedim açıkçası.

  doğumdan çıktıktan sonraki ilk gecem çok zor geçti, çok ağrım oldu ve anestezi etkisi geçip tuvalete çıkana dek bir şey yiyememek insanı daha da zorluyor.

  daha sonra ağrılar acılar azaldı ve dikkatli olmak koşuluyla günlük hayatıma döndüm.

  oğlum açısından gözlemlerime gelirsek sağlık problemi olmadı, sarılık olmadı, iki yıllık hayatında ağlayan huzursuz bir bebek olmadığını söyleyebilirim.39.haftada doğdu zaten.

  göbek konusuna gelirsek, doktorum doğum öncesi sohbetimizde şöyle demişti: hamilelik öncesi spor geçmişin yoksa, göbek kalabilir.spor geçmişin var ve oradaki kaslar faalse o zaman toparlarsın.

  benim yaşadığım budur :)

  1 şubat 2016 17:01

  5. annenin sezaryen doğumdan sonra ağrı hissetmesinin genel sebebi, anesteziyi bebeğin almaması için doğumun hızla gerçekleştirilip daha sonra anneyle ilgilenilmesi. kesi dışarıdan kısa görünüyor evet ama aşağı doğru 7 kat kesi var, bu sebeple iyileşme süreci normal bir operasyonla aynı (gizlinot: 21 gün).

  doğumun doğrusu yanlışı yoktur, doktorunuz sizin için en sağlıklısını seçer eğer ona bırakırsanız. ama bazen hamileleri korku da yönlendiriyor :) ben de sezaryenden korkuyordum mesela :) çok şükür ben de bebek de uygundu da doğal yolla doğum gerçekleşti *-*

  1 şubat 2016 17:08

  6. Bebek doğurmaya vucudumun uyğun olmaması sonucu sezaryenla doğum yaptım, normal doğum yapanları gördüğüm için kendimi şanslı hissediyorum o psikolojiyi yaşamadım diye..

  Doğumdan sonra 10 gün eklem ağrısı çektim, doktor ani hareketlerden kaçınmamı söyledi.. İlk kışımda ara sıra ağrılarım oluyor..

  Bebeğime gelirsek maşallah hiçbir sıkıntı yaşamadık doğumda 39+1 de oldu

  ..

  Bilmiyorum alakası varmıdır ama kolik,aşırı derecede gazlı bir bebekti. Ve hala çok gergin :)

  Yine de Allahıma şükürler olsun. Sağlık versin kuzuma..

  Sezeryen mı normal mi deseler ben yine sezaryen isterdim

  1 şubat 2016 17:14 16 kasım 2016 15:07

  7. Lokal anestezi ile yapılamaz. Spinal ya da epidural anestezi ile yapılır. Bu anestezi şeklinde bel Bölgesi'nden omiriliğin geçtiği kanal içine anestezik maddeler verilir, verildiği bölgeden 2-3 omur üzerinden itibaren ayak parmaklarına kadar hissisleştirir. Lokal anestezi de ise sadece ilacın verildiği etki eden anestezi şeklidir.

  1 şubat 2016 18:18


  8. sezaryenle doğum ile ilgili benim tecrübem olumluydu. ilk olarak önceden planlı olduğu için doktorun kontrolünde olan bir süreç. hastaneye gittiğinizde doktorunuz, anestezist, hemşire herkes hazır oluyor. gecenin bir yarısı kimin yaptıracağını bilmediğiniz bir doğum yaşamıyorsunuz. elbette her ameliyatta komplikasyon riski var ama bence sezaryen çok basit bir ameliyat. bebeğin çıkması 10 dakika sizin dikişinizin atılıp reanimasyona alınmanız yarım saat sürmüyor. öyle ki annem beni beklerken aldığı kahveyi bitiremeden bebeği görmeye gelin diye çağırmışlar. ameliyat sonrası aman aman bir ağrı yaşamadım. evet sezaryende kesi var ama normal doğumda da genelde farklı bir yerde kesi oluyor ve normal doğum yapan arkadaşım 15-20 gün oturamadığını ve tuvaletini yaparken ağrı olduğunu söylemişti. bebeğin daha huysuz olacağı bilgisi hangi bilimsel çalışmaya dayanıyor bilmiyorum ama ben bebeğimde belirgin bir huysuzluk görmedim. sonuç olarak sezaryen veya değil dünyaya yeni bir nefes getirmek kolay iş değil. seçimin anne ve doktorun ortak kararına bırakılması gerektiğini düşünüyorum. ancak maalesef sağlık ödeme sistemleri hükümetleri bu konuda kısıtlayıcı olmaya itiyor gibi geliyor bana.

  1 şubat 2016 18:33 2 şubat 2016 10:48

  9. Simdi cinayet kime gore cinayet? Kurban bebekse o zaman ben olu muyum? Oha bu her seyi acikliyor.su an bir aydinlanma yasiyorum.Kurban olayim mumin olun gelmeyin buraya, her sey cok korkunclu her turlu pislik insan burada,oruc tutmayani dovuyorlar, tecavuz kurbanlarini cezalandiriyorlar filan. Bi de cok sicak, ama oyle boyle degil, asfalt akmis ust gecitte herkesin ayakkabılar pert.

  Kurban anneyse o zaman çok mantıksız cunku hepimiz kadini goruyoruz.

  yoksa hepimiz olu muyuz?

  Nick spencer plot twist.

  not: asagida internet var lo.

  19 haziran 2016 00:11 19 haziran 2016 00:12

  10. (gbkz: oecd) verilerine göre ülkemiz en çok sezaryen ameliyatının yapıldığı ülke konumunda. Toplam doğumların yarısından fazlası sezaryen ile gerçekleştiriliyormuş. Her 1000 doğumdan 511'i sezaryen, bize en yakın ülke olan kore'de ise 380. Sezaryen oranlarının en düşük olduğu finlandiya'da her 1000 doğumdan 158'i sezaryenmiş. finlandiya'yı 166 ile norveç takip ediyor.

  bu da böyle bir bilgi.

  (link: http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-40849538?ocid=wsturkish..social.sponsored-post.facebook.SMP%28AEP%29-csection.nneed3.Female18-65+.Ad1.mktg türkiye neden sezaryende dünya birincisi?)

  15 ağustos 2017 11:28