yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (3)

  2. Çocukken bir dünya ödevim olurdu ama oturup sulu boya yapardım, beni çok mutlu ederdi renklerle oynamak. Bunu bir video izleyince hatırladım ve gidip hemen st petersburg 24'lü boya ve iki fırça aldım. Bir de 300 gr kağıt a4 boyutunda ama ikiye bölerek çalışacağım yani a5 boyutu yeterli bence başlangıç için. Arkadaşımın tavsiyesi ile önce düz a4'te fırça kontrolü çalıştım. Fena da olmadı ama renkleri karıştırmak, açmak gibi şeyler normal kağıtta zor. Yine de biraz deneme yapıyorum elim alışsın diye. Gerçekten insanı başka şey düşünmekten çekip alıyor ve sadece o ana odaklanıyorsunuz. Terapi gibi oluyor. Kendine hobi arayan ve renklerden hoşlanan herkese öneririm. Resim bittiğinde bakıp bakıp bunu ben yaptım ya diyorum. (gizlinot: swh)

  ilgili medya:
  1
  14 ekim 2021 14:53

  1. Başlarda biraz tedirgin eden ama zaman geçtikçe çok keyifli gelen bir sanattır efenim. Şimdi başlamak isteyenlere bir takım tavsiyeler vereyim, tecrübelerimi yazayım.

  En önemli konu, boya. "Önce şu 20 liralık faber castellerle bir deneyeyim, devam edecek olursam iyi bir şey alırım." demeyin. faber castell'ler amatör çalışmalar için bile çöp. O kötü boyalarda elinize gelen tebeşirimsi his boyada kaçınmanız gereken bir şey. Kutusunu açınca renklere parmağınızla hafifçe dokunduğunuzda pürüzsüz yumuşak bir his gelmeli. Ayrıca (tabii buna ancak aldıktan sonra bakabilirsiniz ama) su geçirmez siyah kalemlerle de test edebilirsiniz. Kalemin üstünde tozlu/tebeşirimsi bir katman kalmamalı. Boyaları karşılaştırmalı inceleyen kanallar var. Onlara bakabilirsiniz. Benim ilk aldığım ve çok da memnun kaldığım boya st. Petersburg sonnet markalı 16'lı sulu boyaydı, size de tavsiye edebilirim. Renk adedinin çok olmasına hiç ama hiç gerek yok. Hatta tercihen olmasın çünkü bu işin zevki renkleri karıştırmakta.

  İkinci olarak, kağıdınız 300 gram olsun. (Aslında gram değil gsm, yani metrekare başına gram gibi bir şey ama çoğu yerde gram yazıyorlar). 300'den küçük olduğunda kağıtta çok fazla kıvrılma göreceksiniz. Hatta 300'de de göreceksiniz ki 300 gsm bayağı bir kalın :/ her kırtasiyede olan mona lisa marka kağıtları almayın, çok kötüler. Benim favorim canson. Biraz daha uygun olan alternatifi art marka. Ama iki markanın da 300 gsm olanları, unutmayın. Genelde küçük resimler yapılıyor çünkü boya hızlı kuruyor. Hele yeni başladığınızda küçük yapmanız daha iyi olacaktır. O yüzden kağıtların pahalı görünmesi sizi aldatmasın, kese kese uzun süre kullanacaksınız.

  Üçüncüsü fırça. En az önemlisi diyebilirim. Başlangıç için pebeo'nun 9 ve 6 numaralılarını alabilirsiniz. Yaygın kanının aksine İnce fırça başlangıç için çok da şart değil. Tarza göre değişir tabii ama başlangıçta wet on wet tekniği yapacağınızı, çiçek ve yaprak motifleri çizeceğinizi düşünüyorum. Ama detaylı çalışmalar için bir tane de 0 alabilirsiniz. 0'ı pebeo'dan almayın ama, o güzel diil. İlerledikçe çok geniş bir fırça daha almakta fayda var.

  Bir tane de maskeleme bandı diye mi kağıt bant diye mi geçiyor bilmiyorum, o bantlardan alın. Kağıdı masanın üstüne çerçeve şeklinde bantlarsanız kağıttaki kıvrılmayı azaltırsınız. Ayrıca çalışmanız bittikten sonra o bantları söküp muntazam beyaz bir çerçeve görmek de hoş oluyor :p

  Palet olarak mutfaktaki beyaz tabaklardan birini vermişti annem sağ olsun. Sonradan kendime o beyaz, yuvarlak boya bölmeli paletlerden de aldım ama hoşuma gitmedi. Sulu boyada geniş bir karıştırma alanı gerekiyor. Açıklık koyuluk, boya/su oranına göre verildiği için küçük alanlar yetmiyor. Bu noktada o çöp dediğim eski faber castell sulu boyamın plastik kapağını söküp palet yaptığımı söylemekten gurur duymuyorum ama evet, oldukça kullanışlı oldu. Yani paletlerim: tabak ve kapak. Winsor newton'ın kendi kapağı da palet şeklinde ama o da tek başına yetmiyor, ek bir tane gerekiyor.

  Son olarak, çok var ama bir tane youtube kanalı tavsiye edeyim: makoccino. Güzel bir kanal. Sorunuz olursa yazabilirsiniz, cevaplamaya çalışırım.

  (yazar: ocean1856) 'nın uktesiydi, umarım yardımcı olmuştur.

  Not: tdk'ye göre "suluboya" değil "sulu boya" ama yeni başlık açmaktansa halihazırda bulunan ukteyi doldurayım dedim. Başlık değişebiliyorsa bir el atarsınız. Ama benim gözüme de bitişik olması daha hoş geliyor swh.

  10 haziran 2020 23:33 10 haziran 2020 23:35