yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (28)
  • medya (0)

  1. 1.her dışarı çıkışımda yeni su almak yerine çıkarken kendi şişemle yanıma su almak.

  hatta biraz ölücülük yapıp bittiğinde de okul yemekhanesinden dolduruyorum bazen. (gizlinot: swh)

  2.kendi yemeğini pişirmek. her gün dışardan söylediğimde yemeğe harcadığım para ay sonunda dağ gibi birikiyor malesef.

  16 temmuz 2018 18:52

  2. Kendi yaptığım tasarruflardan bahsedecek olursam;

  •Yukardaki süslümün yaptığı gibi dışarı çıkarken evdeki herhangi bir pet şişeye su doldurmak (cafelerde iki katı bir fiyata satıldığını düşünürsek baya farkediyor)

  •Büyük marketlerden pet şişe suları çoklu alımlarda -tabi markasına göre-daha düşük fiyata satın almak ve buzdolabında hazırda bulundurmak. 

  •Kozmetik indirimlerini takip ederek pamuk, ped, diş macunu gibi temel ihtiyacımız olan şeylerin en az bir yedeğini yapmak (arkadaslar 3ay önceki gratis indiriminden alışveriş yapmıştım ve hala onlarla devam ediyorum.. Gereksiz yere ruj, allık, pudra almaktansa, ekstrede 'gratis' satırlarını görmemek daha çok mutlu etti)

  •Ev yemeği alışkanlığı kazanmak hem sağlığa hem bütçeye iyi geliyor. Evde iki kişiyseniz işiniz daha kolay. 

  •Cüzdanınıza ihtiyacınız kadar para koymak ( bir şeyi çook fazla da isteseniz, anlık hevese dahi kapılamıyorsunuz:))

  •Haftalık sebze meyvelerinizi pazardan almak -özellikle akşamüstü giderseniz- tasarrufunuza katkı sağlayacaktır. 

  •Eş, dost, yakın arkadaşlarınızın doğum günleri yaklaşıyorsa ve o ay bütçenizin sarsılacağını düşünüyorsanız, indirim dönemlerinde tatlış hediyeler bulursanız kaçırmamak bütçeyi kurtarıyor. Hattaa kendiniz emek verip hediyeyi hazırlayabilirsiniz (örneğin kış mevsimiyse sevdiği renklerde atkı-bere takımı örebilirseniz çok minnoş bir hediye olacaktır

  16 temmuz 2018 20:01 16 temmuz 2018 20:17

  3. Kozmetik alışverişinde mutlaka indirimleri takip edip en uygun hangi mağazadaysa onu almak.

  İhtiyaca göre alışveriş yapmak (bir alınacaklar listesi hazırlamak iş görür)

  Çok uzak olmayan mesafeler için taşıt kullanmamak. Ben yürürüm yaa hem spor olur diyerek kendini teselli etmek.

  17 temmuz 2018 08:06


  4. ekonomik durumumuz ortadayken uygulanması işe yarayacak yöntemlerdir. 

  tuvalet kağıdına dair öneride bulunacağım aklıma gelmezdi, böylesi bir distopyada yaşayacağımızı tahmin edememişim vallahi.

  naçizane bir öneride bulunmak istiyorum. benim gibi yurtta kalan/kalacak arkadaşlarımız varsa işe yarayacağını düşündüğüm bir öneri. kağıt fiyatları inanılmaz arttı ve bu tuvalet kağıdı fiyatlarını da inanılmaz etkiledi. 

  dün a101'de gezinirken gördüm, hem fiyat olarak uygun, hem de yer tasarrufu açısından mantıklı bir ürün; 

  mistral kağıt havlu, kocaman mutfak havlusu olarak kullanılanından. sanırım 10 kağıt havluya eşit uzunluktaymış. fiyatı da 7,95 gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam. alın odanızda masanızda dursun. uzun süre kullanırsınız. 

  9 eylül 2018 16:27

  5. Tuvalet kağıtları bile 60 lira olmuş. alternatif olarak akit, yeni şafak gibi paçavra gazeteleri tuvalet kağıdı olarak kullanabilirsiniz. hem daha ucuza geliyor hem de layık oldukları yer tuvalet zaten.

  9 eylül 2018 17:06

  6. Tasarruf önerisi sayılmaz ama eğer online alışveriş yapıyorsanız; alacağınız ürünü gizli sekmeden de inceleyin sepete atın ve sepet terk yapın. Çoğu site yeni kullanıcıya bu şekilde indirim kodu tanımlar. (gizlinot: İçerden bildirildi adajsv)

  9 eylül 2018 17:41

  7. 1.Kütüphane, okul gibi bir yere gidiyorsanız yanınıza termos, su ve yemek alın

  2.Çantanızda taşımak için peceteleri toplu alın (gizlinot: Bimde 10 paket 2 lira gibi bir şeydi tabi şimdi kesin artmıştır ama dışarıda mecbur kalınca tanesini 1 liraya alıyoruz.)

  3.Yeni defter almak yerine yarım defterleri bir yerde toplayın en azından müsvedde olarak kullanip bitirin. Kağıt israfı yapmayın. (gizlinot: Her şey para ya da zam değil. Doğa ve çevreyi de düşünün lütfen.)

  4.Manikür makası alın ve evde kendiniz manikür pedikür yapın. Tavsiyem Nascita(gizlinot: Solingen de yazıyor üstünde)

  5.Gittiğiniz yerlerde yemeğin yanında verilen ıslak mendilleri kullanmadiysaniz doğrudan çantaya :) (gizlinot: Yaşlılık belirtisi)

  6.Gratis, watsons, rossman gibi yerlerden uçuk fiyatlara pamuk almayın.(gizlinot: Migrosta satılan pamuk güzel fiyatı 1.45)

  7.Sezon sonu indirimi, yaz bitiyor seneye giyerim hem mevsim sonu alışveriş yapılır diye yazlık alışveriş yapmayın. (gizlinot: Bir sene sonra giyeceğiniz tshirtu düşünmeyin. Kaban, trençkot, bot gibi senelerce giyilecek bir şey olmadığı sürece alışverişi kesin merak etmeyin o para cebinizde dursun hatta banka hesabına köyün seneye harcarsınız çok istiyorsanız)

  8.Sürekli ihtiyaçlarınızı erteleyin. (gizlinot: Zaruri ihtiyaç değil. Bizim ihtiyaç olarak gördüğümüz ama onsuz da yaşanabilecek şeyler) mesela ben bu yaz ayakkabı alacaktım kumaş pantolon altına. Evde başka ayakkabılarım da var ama ben yine de her şeyin altına giyebileceğim bir ayakkabı diye tutturdum alcam diye. Sonra almadım. Yaz bitti şimdi, ihtiyacım da kalmadı.(gizlinot: Seneye Allah kerim)

  9.Evde olan ama bir tane daha istediğiniz hangi ürününüz varsa o ürünü temizleyin, yeni görüntüsü alışveriş isteğinizi bastirabilir.

  10.Abdest alanlar özellikle ayaklarını yıkarken altına kova koysun sonra onu tuvalete dokersiniz.

  11.Evde yemekleri siz yapıyorsanız kendinize gün belirleyin mesela bu hafta mutfak alışverişi yapmayacağım ya da 4 gün alışveriş yapamayacağım gibi. Dolaptaki, buzluktaki malzemeleri bitirin. (gizlinot: Kalabalık aileler için daha kısa bir süre olabilir. Ama dolapta unutup bozulacağına tavuğu hemen pişirin. Ertesi gün tavuk kalırsa tavuğun yanına makarna yapın. Domates salatalık şimdi hemen gevşemeye başladı. Sonuna kadar bitirin. Son kalan salataliklari cacık yapın. Ekmekleriniz bayatlamissa sabah kahvaltısında kizartin üstüne yoğurt sürün bu yogurdu pul biberli naneli yapın. Cips sosu gibi güzel olur.)

  12.Abur cubur almayı kesin.

  13.Evdeyseniz başka seylerle uğraşın, mesela temizlik yaptınız sonrasında dışarıdan sipariş vermek yerine temizlikten önce yiyeceğiniz yemeği hazırlayın.

  14.Çarşaflarınızı haftada bir degistiyorsaniz 10 günde bir değiştirin. (gizlinot: Yastık kılıfını 4-5 günde bir degistirirsiniz) (gizlinot: 10 gün bana pis gelmiyor, şimdi bana tü kaka demeyin. Pijamalar temiz olduktan sonra sorun yok bence)

  15.Çamaşır makinesi, bulaşık makinesini tam dolmadan çalıştırmayın. Ütüyü de acil bir şey olmadığı sürece haftada bir çalıştırın.

  16.Evde Yüzünüz dışında kağıt havlu kullanmayın. Sürekli elinizi kağıt havluyla kurularsaniz acayip kağıt harcamış oluyorsunuz.

  17.Kitaplarınızı kütüphaneden alın(gizlinot: Ankara'da oturanlar için kızılay'daki Adnan Ötüken kütüphanesi mükemmel bir kütüphane)

  18.makyaj malzemelerinizi bir çok amaç için kullanın. (gizlinot: Hayatım alliklarimi far olarak kullanmakla geçiyor)

  19.Bozuk para cüzdanı gibi cüzdanlardan alın pazardan. Kulaklığınızı ve şarj aletinizi onlara koyun. Cantaya atılınca çabuk bozuluyorlar.

  20.Yakın arkadaşlarınızla kıyafet alışverişinde sorun olmayacaksa özel günler için kıyafet istemekten çekinmeyin. Siz de onlara verin. Boşuna bir kere giyeceğiniz abiyelere para vermeyin.(gizlinot: Bedeninizin aynı olduğu ve size kıyafetini verecek arkadaşlarınız olduğu içinde dua edin (:)

  21.Eskiyen çarşaflarınızı direkt çöpe atmayın onlardan küçük bez çanta yapın içine kışlık kuru biber vs. koyarsınız(gizlinot: Bu bilgi size anneannemden geliyor.)

  Not: tlc'deki cimrilerden değilim. Lütfen yanlış anlamayın. Bunları aynı zamanda çevre ve doğa için yapın. Sizi seviyorum.

  Ekleme:

  22. Sıvı sabun gibi ürünleri 5 litrelik şeklinde alın. Küçücük sıvı sabunlara bakıyorum gratiste hiçbir özelliği olmasa bile fahiş fiyatlarda. Onun yerine bir kere alın evde önceden aldığınız bir sıvı sabun şişesine doldurun. bir yıl kullanırsınız resmen.

  23.yumusatici gibi ürünlerin testerlari çok oluyor. Bulduğunuz yerde onları alın, 4-5 yıkama belki bir aylık ihtiyacınızı karşılar.

  24. Parfümlerinizi yarım bırakmayın. Gerçekten teninize yakışmayan bir koku olmadığı müddetçe kendinize hedef koyun bunlar bitmeden yenisini almak yok diye. Yenisini alırken de içiniz rahat olur.

  25.evde herhangi biri saçını boyuyorsa içinden çıkan saç kremini kullanın(gizlinot: Lorealinki baya kaliteli zaten kavanozda satılanın aynısı diye biliyorum. Saç bakım kremi diye geçiyor, saçı baya iyi açıyor) saç kremi masrafınız ortadan kalksın.

  26. İndirimde diş fırçası ve diş macununu muhakkak yedekli alın. (gizlinot: Hem bir anda bitince sinir olmazsınız hem de indirim kovalamaya gerek yok)

  27. Evde giymelik kıyafetlerden bıktığınızı biliyorum. Ama yeni pijama almayın ucuz dahi olsa. Hedef koyup bu sene de bunları giyeceğim sonra atıp yerine yenisini alacağım diyin(gizlinot: Yukarıda da dediğim gibi ihtiyaç erteleme :D)

  28. Telefonunuzda listeler olsun. Ev alışverişini siz yapıyorsanız mutfak gibi. Ya da kiyafetse gri mont, beyaz gömlek. Alınacak kitapsa kitap listesi. Böylelikle onları alınca ihtiyaçlarınızı karşılamış olursunuz, paranız da azalınca gereksiz alışveriş yapıp tatmin olmaya gerek kalmaz.

  29. Ikea gibi yerlerden çekmece içi için kutu almayın. Onun yerine sütyen kutularınızı kullanın. Mesela benim üç kutum var biri külotlu çorap kutusu biri normal çorap kutusu biri kemer kutusu. Kapaklarını kullanmadan çok rahat bir kullanım alanı elde edersiniz.

  30. Alışveriş yaptığınız mağazalara askı verip vermediklerini sorun veriyolarsa kapın(gizlinot: Chimadan alışveriş yapıp 30 askı almisligim var dolabı düzdüm neredeyse) askıya para vermeyin.

  9 eylül 2018 23:56 10 eylül 2018 00:37


  8. ömrüm zaten tasarruf yapmakla geçiyordu, artık ülkece de master degree olduk bu konuda. ben kendi yöntemlerimi yazayım, çok farklı birşey yok ama belki faydası dokunur.

  -tüm temizlik malzemelerini (ev için olanları) en ucuzu neredeyse oradan alıyorum. genelde bim, a101 falan.

  -kişisel bakım, makyaj malzemesi tarzı şeyleri en aza indirdim. ihtiyacım olmayan hiçbirşeyi almıyorum. elimdekileri de bitene kadar kullanıyorum. çöpe giden ürünüm yok son zamanlarda.

  -ağdaya gitmiyorum, uzun zamandır jilet kullanıyordum zaten. sadece genital için ağda düşünebilirim belki ama tüm vücut için gitmiyorum 2 yıldır falan. jiletten de venus breeze olanı kullanıyorum 5-6 ay gidiyor bana (2 başlıklı) indirimden 20-25 lira gibi bir fiyata alıyorum genelde.

  -duş jeli kullanmıyorum son 1 yıldır. le petit marseillais sabunlardan almıştım 1 alana 1 bedava kampanyasıyla. 1 sabunun bitmesi 5-6 ayı buluyor en az. ve vücudum daha temizlenmiş gibi hissediyorum tavsiye edebilirim.

  -ıvır zıvır takı toka tarzı şeyler çok alırdım eskiden, artık almıyorum. altın kaplama halka küpelerim ve altın bir kolyem var sürekli onları takıyorum. zaten bunlar da annemin hediyesiydi.

  -elimdeki fazlalıkları 2. el olarak satıyorum. kıyafet, saç maşası, belirli makyaj malzemeleri vs. kullanmadığım hiçbir ürünü elimde tutmuyorum artık.

  -kıyafet alırken de 10 parça ama kalitesiz değil 1-2 parça ama kaliteli ürün tercih etmeye çalışıyorum. kapsül dolap mantığıyla ilerliyorum.

  -her ay maksimum 2 parça kıyafet almaya izin verdim kendime. bu ay ayakkabı aldıysam öbür ay elbise alıyorum gibi. çok beğensem de ihtiyacım olmayan şeyleri es geçiyorum artık.

  -bir de son olarak saçlarımı kestirdim ve gerçekten büyük rahatlıkmış. belime kadar olan saçı omuzlarımda kestirdim. zamandan tasarruf ediyorum böylelikle de. sabahları saçlarımı şekle sokmak için baya uğraşırdım şuan kurutup çıkıyorum.

  hem tasarruf hem de daha minimal yaşamak istediğim ve bu eşya fazlalığı beni çok yorduğu için bunları yapmaya karar vermiştim. zamanla yavaş yavaş oluyor, bir anda kurtulmaya kıyamıyorsun tabi. bazamın altında kışlıklarım var mesela onları da ayırdıktan sonra fazlalık pek birşeyim kalmayacak sanırım.

  10 eylül 2018 08:43

  9. Abur cubur yemeyi bırakmak. Hem çok pahalandı hem de çok sağlıksız. Korkunç içeriklere sahipler.

  Suyu evden alıp çıkmaya +1

  Bb kremi süngerle değil elle uygulamak. (gizlinot: Sünger çok ürün emiyor :()

  14 ocak 2019 00:08

  10. benim için:

  -kahvaltıyı evde hazırlamak

  -kahvemi evden görütmek

  -suyumu yanıma almak +1

  -ikinci üniversiteye kaydolup hem okumak hem öğrenci kimliğine sahip olmak böylece her aktivitede öğrenci bileti almak, istanbul kartı öğrenci tarifesinden kullanmak (hatta spotify bile öğrenci indirimi yapıyor) kültür tüketimimi böylece sürdürebiliyorum.

  -kindleım olduğu için yeni kağıt kitap almamak

  -drug storelardan sadece indirimlerde alışveriş yapmak

  -doğalgazı sadece evdeyken belirli saatlerde açmak (bu sene aşırı pahalı hale geldi)

  -bankacılık işlemleri için enpara.com kullanmak (çok güzel kampanyaları da oluyor mesela netflix ve spotify harcamalarının yarısını karşılıyor)

  -birikimli hayat sigortası ile her ay ödediğim prim tutarını vergiden indirmek (böylece her ay 50 usd'yi çok daha düşük bir fiyattan almış gibi oluyorum)

  -poşet almamak için çantamda her zaman bez bir şeyler taşımak

  bundan daha fazlası büyük tasarruf olur benim için.

  14 ocak 2019 18:27