girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (0)

4. Gelinliğimi Vakko'dan almak gibi bir düşüncem olmadığından (pahalı buluyorum) yalnızca yine de bakayım içimde kalmasın düşüncesiyle girdiğim mağazadan denediğim 3. gelinliği alarak çıktım. Benim bu konuda şansım şöyle yaver gitti: ocak ayıydı ve %50 indirim vardı ve böylelikle diğer mağazalara denk belki de daha uygun bir fiyata gelinliğimi ve duvağımı almış oldum. İndirim halihazırdaki ürünlerde oluyor ve onlar da genelde 38-40 beden.Ufak tefek tadilatla seçtiğim gelinlik üstüme tam oturdu, tadilatı da ücretsiz yapıyorlar zaten. Vakko'dan gelinlik alma hayaliniz varsa indirimleri takip edin derim. Çünkü Vakko gelinliklerinde özellikle kumaş, dantel ve dikim kalitesi sayesinde daha zarif bir görüntü oluyor ister istemez.

20 haziran 21:24

3. gelinlik denemek için rendavu aldığımda 150 tl hizmet bedeli talep etmesiyle beni şoka uğratan marka

20 haziran 08:39

2. Gelinlik artı duvak 9500 liraya almış bulunuyorum. Denediğim diğer gelinlikler 6 bin civarındaydı, yani duvakla 7 bine de mal edilebilir, eğer ücretli tadilat sınıfına giren bir şeyler yaptırılmayacaksa. Ben gelinliğin kol ve yakasını değiştirdiğim için bin lira fark etti. 

Gelinlikler gerçekten çok güzel, kalitesi pronovias’a taş çıkarır. Ancak arkadaşımın gelinliğini tunalı gelinlikçilerinin birinden çok daha ucuza almıştık, o da gayet güzeldi. Benim belki on yıldan fazladır kafamda olan bir şeydi gelinliğimi vakko’dan almak, o yüzden hiç gelinlikçi gezmeden oraya yöneldim. Bu sırada bir de pronovias’ a gittim ama bu sadece vakko’yu görür görmez kalitesini daha iyi anlamamı sağladı.

Terzinin ustalığı, işini iyi bilişi, fikir verişi, hem onun hem satış danışmanının ilgilenişi de çok güven vericiydi. 

8 ekim 2017 18:16


1. ukte (yazar: okuryazar)(gizlinot: süslü sözlük'te bunun boş olmasına şaşırdım swh)

dünkü girdimden sonra gelen mesajlar sonrası çok oyalanmadan, hazır hafızam da tazeyken yazayım dedim. önümüz düğün mevsimi zaten, yararı olur diye umuyorum. yazı vakko wedding ve pronovias ile ilgili olacak.

öncelikle şunu söyleyeyim ben donanımlı bir gelin adayı değilim yani uzun uzun araştırmalar, modellerde hakimiyet vs. falan yoktu bende. özel olarak buradan almalıyım gibi bir düşünce de yoktu. sadece sade bir şey istediğimi, kesinlikle fazla gezmek ve dikim gibi şeylerle uğraşmak istemediğimi, bir de düzgün hizmete çok önem verdiğimi biliyordum. bana da yakın olması sebebiyle suadiye vakko wedding'den hallettim işlerimi. bina onlara ait, aşağı katlar pronovias, üstler vakko wedding.

efsane 1: buradan randevu almak çok zorsfdsfd (gizlinot: bunu beauty gore mu demişti?)

gerçek : önünden geçerken girdim aldım, zenginlik kontrolü falan yapmadılar.

efsane 2: burası çok pahalı, çok lüks, çok korkutucu bir yer. en büyük hayalim pronovias. çok zengin olmak gerek vs.

gerçek: tamam çok bilgili değilim dedim de pronovias'ın falan inanılmaz lüks bir şey olmadığını gayet biliyorum. pronovias alt tarafı ortalama üstü standart bir gelinlikçi arkadaşlar, neden bu kadar abartılıyor inanın bilmiyorum. en fazla gelinliğin michael by michael kors'u falan derim yani. insanın en büyük hayali michael kors çanta mı olur yoksa hermes mi? öyle düşünün. Vakko wedding'te çeşit çeşit her bütçeye uygun gelinlik var. hiç gözünüz korkmasın. detaylı bahsedeceğim.

efsane 3: favorim bu aslında. pronovias ve vakko asla indirim yapmaz.

gerçek: hohoho o zaman o kocaman sale etiketleri neydi? ayrıca satıcılar gayet indirimdeki ürünlere yönlendiriyorlar. bunu sık gördüm sağda solda. sadece sample sale oluyor demişler. yok arkadaşım öyle bir şey, gayet indirimli ürünler her daim oluyormuş, sordum.

efsane 4: hepsi özel dikim, 6 ayda geliyor.

gerçek: hem vakko hem pronovias'ta ağırlıklı olarak hazır gelinlikler vardı. bir kaç tane çok pahalı olanlar dahil (gizlinot: 50 bin türk lirası) denediğinizi alıyorsunuz yani. size özel dikilenleri bir yere ayırmışlar pronovias'ta. onların da fiyatları aşırı değildi. modele has bir şey yani.

bir de sağda solda gelinlikler çok büyük beden söylentileri var. benim denediklerimin büyük kısmı 36, bir kaç tanesi 38 idi. ağırlıklı olarak 38 varmış sanırım. ama bedenlerde çeşit varmış gayet.

modellere internetten bakıp şu şu derseniz hayal kırıklığına uğrarsınız. 2012 den de model var geçen seneden de. benim bu olabilir dediğim hiç bir şey yoktu. randevu süreniz 1,5 saat. modelleri askıda görüp seçiyorsunuz. ben direkt sade, uçuşan tiril tiril bir şey istediğim için beni yönlendirdiler. zaten çok fazla model yok bu şekilde. çok fazla kabarık, straples var. vakko kısmı model konusunda bayağı iyiydi. sadece en sadelerine bakacağım derken bile 10 tane falan denedim. pronovias'ta ise benim istediğim tarzda tek tük vardı.

çok fazla designer ürün yok. o berta'lar falan galiba zorlu'da. ben bir kaç tane pahalı şey gördüm. onlar bu tarz markalardandı herhalde ama ağırlıkta değiller. orta kat designer kısmı ama hep tuvalet var gelinlik değil.

gelinlikler kılıfların içinde, etiketleri çoğunda görünür yere koymuşlar. yani askıdan indirmeden fiyatını görebiliyorsunuz. bu güzel bir şey, saklamamışlar içine yani. fiyatlar beni şaşırttı açıkçası. genel olarak işlemeliler daha pahalı diyebiliriz. vakko ile başlayarak aklımda kalanlar;

bir tane dümdüz inen tamamen işlemeli çok ağır bir gelinlik denedim. giyince ağırlığından çöktüm o derece. bunun aşırı pahalı olacağını düşünüyordum ama 9 bin tl idi (gizlinot: tabii ucuz değil ama ben 30 falan hayal etmiştim)

v yaka üst kısmı tamamen işleme altı tamamen ipek uçuşan etekli bir gelinlik: 7 bin

giriş katında vitrin gibi asılmış bir kaç daha çok tuvaleti andıran swarovski'li gelinlik: 15-20 bin (gizlinot: bunlar fazla pahalı geldi, hiç öyle aman tanrım ne şahane dedirtmediler) (gizlinot: birini çok beğendim ama yakışmayacağını düşündüm, 12 15 gibiydi o)

sanırım st patrick idi, (link: https://www.theknot.com/fashion/molokai-elie-by-elie-saab-for-pronovias-wedding-dress şu tarz) bir tane beğendim. daha kabarık, daha drapeli falandı. 7 bin

yine buna yakın ama tül değil daha ipek şifon ağırlıklı bir şey denedim, 5 bin.

tamamen ipek karışımlı sade bir şey denedim, 4 bin. bunlar thea markaydı sanırım.

bayağı güpür ağırlıklı, biraz işlemeli bir balık model: 7-8 emin değilim.

designer katında (link: https://cdna.lystit.com/photos/c4e6-2016/01/12/elie-saab-ivory-v-neck-guipure-lace-gown-white-product-4-953766738-normal.jpeg şunu )gösterdiler, ben bunu çok önceden vitrinde görüp bayılmıştım ve elie saab sanıyordum ama galiba değilmiş, çok benzeriymiş. bu 13 gibi bir şeyden 5 küsüre düşmüştü. ama harika bir şey, tam kumsal düğünü için bence.

prensesler: bu pahalıdır diye elimi attığım bol detaylı şeylerde 5-10 aralığında ffiyatlar gördüm. indirimde 12 bin liradan 4e düşmüş bir tane gördüm. bu tarz isteyenler şanslı çünkü model bol. (gizlinot: önceki yazdıklarım indirimsiz ürünler)

bir tane bej rengi dümdüz straples, hafif işlemeli tuvalet gibi bir şeyi öylesine gönderdim kabine. hani bej farklılık falan. kabinde gördüm fiyatını: 45 bin tele. bunu kılıfından çıkarttırmadım :D markasına bakacaktım unuttum.

pronovias'ta balıklar 6-8 aralığında bulunuyor gibi.

size özel dikilenler kısmında sade olmayan bir prensese baktım, 12 gibiydi.

sanırım (link: http://www.runbriderun.com/wp-content/uploads/2012/04/Pronovias-2013-Couture-Bridal-Gown-DALILA.jpg şunu )gördüm, değilse de çok benzeri. 6-7 gibi bir şeydi. tamamen saten bayağı gösterişli bir şey.

pronovias indirimini çok incelemedim çünkü bana göre modeller değildi ama 4 bin liraya balık ve prenses vardı.

(link: https://www.pronovias.com/media/catalog/product/cache/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/o/l/olimpia_b.jpg şunu )çok çok beğendim ve çok yakıştı. az kalsın alıyordum. fiyat 2 küsür tele.

üstteki modele taktıkları duvak en uzunuydu sanırım, 490 tl.

daha kısa işlemesiz duvaklar: 350 gibiydi.

pırıltılı, çok katlı kısa bir tane baktım, 500 gibiydi o da. yani duvaklar bu ayarda.

taçlarda sade gümüş kaplamalılar 800-1000 civarı. kumaş çiçek ağırlıklılar 400-500. bayağı ağır taşlı bir tane baktım, 1200 tl idi. bence bu kısım biraz pahalı. çok beğendiğiniz şey için düşünülebilir. indirim vardı bazılarında yine. benim işte bu dediğim %50'deydi. kemerlere hiç bakmadım.

şu (link: https://www.pronovias.com/tr/shoes-raisa ayakkabı ): 2600 gibi. (gizlinot: çok beğendiğim için girişte bakmıştım ama aldığım gelinlikle çok alakasız olacağından sonra eledim) pek ayakkabı yoktu. bir kaç sade dantelli vardı. en pahalılarından biri bu ayakkabı galiba. fikir olması açısından.

fiyat konusunda aklıma gelen bu kadar. sonra edit yapabilirim. genel olarak çok iyi çalışanlar. gayet güzel yönlendiriyorlar, sizi onlar giydiriyor. yanınızda gelenlere podyuma çıkar gibi çıkıyorsunuz, eğlenceli bir şey. kendinizi nasıl hissediyorsunuz diye soruyorlar. ben pronıvias'ta çok bir şey bulamadım. yukarı çıkıp vakko'dan beğendiğim bir modeli almayı düşünüyordum ama onda böyle çok hafif acaba mı? diyordum. en son bir şey getirdiler, giydim ve işte bu dedim. benim ay çok güzel falan dediğimi duyunca bir de fiyatı çok uygun dediler. yani çok daha pahalı olan ötekine yönlendirmeye çalışmadılar ki ben zaten modeli çok çok beğenmiştim. hep çok fazla para vermeyi de gereksiz bulduğumdan hepten içime sinmiş oldu. hep sade şeyler baktığım için zaten fiyatlara pek bakmadım çünkü bütçemin üstünde değildi sade şeyler. şu ilk dediğim ağır işlemeli olanı da düşünüyordum gerçi.

vakko karta %10 indirim var, yoksa oradan alıyorsunuz iki saniyede. onun dışında nakit alıma indirim falan yok.

kaba ölçüleri aldılar, benim aldığım kendi bedenim ama bir kaç oynama yapılacak. boy ayakkabıyı aldıktan sonra yapılacak. her türlü modifiyeyi de yapıyorlar bu arada. şuraya dantel ekleyelim, dekolteyi kapatalım gibi gibi. ben kuyruğun da biraz toplanmasını istedim. son prova düğnden bir kaç hafta önce oluyormuş. içine meme kupları dikecekler sütyen giymeyeceğim için. onun da ölçüsünü aldılar.

başka başka? fiyat ağırlıklı bir girdi oldu en çok bunlar sorulduğu için ama dediğim gibi istediğinizi bulma imkanınız yüksek ve cidden makul fiyatlar var yani dikimle uğraşmayı istemiyorsanız kesinlikle tercih sebebi. ben aldığımın fiyatını yazmayacağım (gizlinot: anlayış göstereceğinizi umuyorum) ama benzer bir modeli diktiren birisini görmüştüm. aynı fiyata geldi diyelim. ama çok gizemli davranmayıp modeli göstereyim; (link: https://media.xogrp.com/images/a62dc95e-8de1-0538-48e1-cc3c05e0f58c bunun )çok benzeri, daha doğrusu bu elie saab. aynısına yakınını pronovias yapmış. duvak da o uzun olan. kafaya da (link: https://www.pronovias.com/tr/headdress-lirio-tiara şu). truva'dan fırlamış gibi olcaz artık (gizlinot: swh)

sanırım tüm aklıma gelenler bunlar. buraya ayzmak için biraz daha detaylı bakmak istiyordum ama 1,5 saat ışık hızıyla geçti ilk randevumda ve prensesleri falan incelemeyi atladım kendi telaşıma kapılınca. hatta sırf meraktan birini deneyecektim onu da unuttum.

hah bir de aile üyeleri ve damat bey için indirim oluyor gelinlik alınca. %20 imiş o da. erkekler için özel dikim servisi varmış. 5-7 bin aralığındaymış o da.

sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplarım ^^

bir de şunu söyleyeyim ben gelinlik hayali falan kurmamış bir insan olarak bin tane şey beğeniyorum. aldığıma bayıldım bittim ama bir sürü şey daha beğendim. şimdi bakınırken yine aaa bu süper diyorum ki sade şeylere bakıyorum sadece. yani bu işin sonu yok. gerçekten içinize sinen ve bütçenizi aşırı zorlamayacak bir şeyi almanız ve gerisini unutmanız en iyisi olur gibi. alamayacağı bir şeyi tekrar tekrar gidip denemeyi önerenler var, hevesinizi almak için. yani ne gerek var bilmiyorum. güzel şeyler ama hepi topu bir özel gün elbisesi, abiye. ekstra anlam yüklemek çok çok gereksiz (gizlinot: buradan daha derin konulara girmeyeceğim o başka destanın konusu) bu kişisel fikrim ama yazmadan edemedim. bir gelinlik için kredi falan çekmeyi düşünmeyin, gerçekten. düğün piyasası 3 liralık malı 10 liradan geçirme üstüne kurulu tüm dünyada. bu kadar kapılmayın bu rüzgara.

orhun kitabesi yazmışım yalnız abovvv

14 nisan 2017 10:15 19 nisan 2017 10:23