sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (1)
 • medya (0)

1. sevgili (yazar: sevvll) bu ukdeyi benim doldurmamı önermiş.

vazektomi, erkeklerin sperm kanallarının bağlanması şeklinde uygulanan ve yapıldıktan sonra erkeğin gebe bırakma riskini ortadan kaldıran bir doğum kontrol yöntemidir. kısaca testise minik bir kesi uygulanarak yapılan ağrısız bir işlemdir.

uygulama sonucu cinsel açıdan herhangi bir soruna yol açmadığı gibi ereksiyon sorunları da meydana gelmez.

yani vazektomi yöntemiyle erkeklerdeki her iki tarafta bulunan meni kanallarının bağlanması sonucu bu sayede sperm üretimi devam eder fakat dışarıya çıkamadığı için korunma sağlanmış olur.

sperm kanallarının bağlanmasının ardından cinsel açıdan alınan haz ya da sertleşme gibi faktörler de değişmemektedir.

gebelikten koruyucu özelliği oldukça yüksek olan vazektomi neredeyse %100'e yakın bir koruma sağlar. ancak yine de çeşitli durumlarda %1 gibi düşük bir oran da olsa gebelik riski vardır.

vazektomi ardından, ejakülasyon yani boşalma sonrası sıvı, yine eski görünümündedir sadece içerisinde sperm hücreleri yoktur. bu nedenle de gebe kalma riski meydana gelmez.

vazektomi operasyonunda, sperm ya da sperm kanalları bağlandığı için menide bulunmaz ve bu sayede de gebelik oluşmaz.çünkü sperm hücreleri vücut tarafından emilmektedir.

genel olarak vazektomi çocuk sahibi olmak istemeyen ya da tıbbi açıdan çocuk sahibi olması hekim tarafından sakıncalı görülen çiftler tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

vazektomi işleminin geri dönüşü zor olduğundan, yaptırmadan önce çiftlerin bu konuda bilinçli olması ve danışmanlık alması gerekmektedir. ayrıca vazektomi için çiftlerden iki tarafın da imza ve onay vermesi gerekmektedir.

vazektomi ufak bir cerrahi işlemle yapılır. öncesinde deri uyuşturulur ardından da ufak bir kesi uygulanır. bu alandaki sperm kanallarının bağlanma işlemi yapılarak işlem 15 dakikada tamamlanır. işlem sonrasında herhangi bir iz vs kalması gibi bir durum ise söz konusu değildir.

ayrıca vazektomi için hastanede kalmaya ihtiyaç duyulmadan işlem sonrasında hasta, gün içinde günlük hayatına kolayca geri dönebilir.

vazektomi işlemi neredeyse %100 gibi bir oranda koruma sağlayabilen , gebelik riski yalnızca %1 olan ve basit denebilecek bir ameliyattır. aynı zamanda cinsel açıdan da herhangi bir soruna yol açmaz.

buna rağmen çoğunlukla kalıcı bir işlem olup, maliyeti biraz yüksektir.koruyuculuğunun başlaması için de biraz zaman geçmesi gerekir.(uygulama ardından hastaya ilk üç ay ek yöntemlerle korunması önerilir. çünkü işlem sonrası korunma hemen başlamaz ve bu nedenle de gebelik gerçekleşebilir.)

en önemlisi de vazektomi cinsel yolla bulaşan hastalıkları engellemez.

yine ayrıca işlem sonrasında uygulanan sperm tahlilinde sperm tespit edilemese dahi 1 ay sonra bu testin yeniden tekrarlanması gerekmektedir.

eğer vazektomi işlemi sonrasında yeniden çocuk sahibi olunmak istenirse mikrocerrahi yöntemiyle vazektomi geri dönüşüm girişimi uygulanılır. bu sayede kesilmiş olan uçlar yeniden birbirine dikilirek,

yeniden sperm hücreleri serbest kalır. başarı oranı da yaklaşık %80’dir. vazektomi ardından doğal yollarla gebelik sağlama şansı, vazektominin ne kadar süre önce yapıldığı ile ilişkilidir.bu süre ne kadar uzun olursa, geri dönüşüm ameliyatının başarısı da o kadar azalır.

vazektomi söz konusu olduğunda ilk akla gelen ve endişe yaratan konu bu işlem ileride kansere yol açabilir mi gibi bir düşüncedir. yapılan çalışmalar sonucu varılan genel görüş vazektominin herhangi bir kanserle doğrudan ilişkisi olmadığı yönündedir.

vazektomi sonrası oluşan riskler ve komplikasyonlar ile kadının tüplerini bağlatması karşılaştırıldığında, erkeğin sperm kanallarını bağlatması daha kolay ve basit bir işlemdir. ayrıca geri dönüşümü de olması açısından da daha avantajlıdır.

ülkemizde genel olarak tüplerin bağlatılması, rahim içi araç konulması gibi müdahale gerektirecek aile planlama yöntemleri kadınlar tarafından tercih edilmekte ve ya da eşleri tarafından tercih ettirilmektedir. esasen kadınlardaki kadar büyük bir girişim gerektirmeden erkeklerde yapılan vazektomi batı toplumlarında daha sıklıkla tercih edilmektedir.

bizde nadiren yapılmasının sebeplerinin başında esasen bu yöntemin bilinmemesi gelmektedir. ayrıca erkeklerin vazektomi işlemi sonrasında erkekliklerini kaybedecekleri gibi yersiz ve yanlış inanışları da genellikle erkekleri bu işlemden uzaklaştırmaktadır.

2 kasım 2016 15:05