yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  1. Annemin çektiği hastalık. Ne doktorlar gezdik. İç kulak ve kristaller ile ilgili olmadığı söylendi. Başka şeylerle de alakası yokmuş. İlk teşhis konulduğunda ben küçüktüm, çok hatırlamıyorum. Yıllarca gitti, sonunda psikolojik dediler. Dışarı çıkmaktan bile çekiniyor, yolda düz yürüyemiyor. Allah kimseye vermesin :(

  9 eylül 2014 20:44

  2. Sebebi açıklanamayan hastalıklarım listesine bugün katılan arkadaş. Orta kulakta sorun var herhalde diye gittim, vertigo hastası çıktım. Sebebi yok. Egzama, ürtiker ve beyinde damar tıkanıklığının da açıklaması yok demişlerdi.

  Bakalım bir sonraki sebepsiz hastalığım ne olacak?

  3 kasım 2014 19:43

  3. Durduk yerde hayatınıza giren hastalık. Bir sabah uyanırsınız ve başınız müthiş bir şekilde dönüyordur, dönmenin etkisiyle mideniz de bulanır. Siz acaba hamile miyim, tansiyonum mu düştü, kolesterolüm mü var diye düşünürken harekete bağlı vertigo teşhisi konur. Kafanızı sağa sola çevirmeye, eğilip kalkmaya korkar hâle gelirsiniz. Ömürlük olan türleri de vardır, arada bir gelip yoklayanları da, stresli ya da çok yorgun olduğunuz zamanlarda da. Tek bir türü yoktur. Mutlaka bir nöroloğa gidip muayene olmanız gereklidir.

  5 aralık 2014 11:58


  4. en stresli, en yoğun, sağlığınıza en çok ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda hayatınıza girer ve tüm yaşam kalitesini düşürür. kafanızı sağa sola çeviremezsiniz, eğilip kalkamazsınız zira başınız fırfır döner, dengenizi sağlayamazsınız. dengeyi sağlayamamayla orantılı olarak da boyun ve baş ağrısı ile bilimum kas ve eklem ağrısı da baş gösterir çünkü vücudunuz denge sağlamak için eskisinden daha fazla çaba harcamaktadır. bol istirahat, bol uyku ve az stres ister. doktorların söylediğine göre betaserc gibi baş dönmesi ilaçları tamamen psikolojik etki göstermektedir ancak hayatınızın çok yoğun bir dönemine denk gelen bu baş dönmesi nöbetleri sırasında sizi bir nebze rahatlatır ve günlük yapmak zorunda olduğunuz işleri yapmanıza olanak tanır. hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. pozisyonel vertigo'nun epley manevrası denilen bazı baş hareketleriyle tedavisi olmaktadır. ancak bu da geçici bir çözümdür çünkü kulak içi kristalleri her an tekrar yerinden oynayabilmektedir. meniere türünde ise ameliyata kadar giden tedaviler bulunmaktadır. bu hastalığın tedavisiyle ise kulak burun boğaz uzmanları ilgilenmektedir.

  19 ekim 2015 08:48

  5. Yer ayağınızın altından kayarcasına başınız dönüyorsa( dolaylı olarak mideniz de bulanır) ve basit tabirle kafanız üzerinde bir ağırlık hissediyorsanız, geçmiş olsun artık vertigo ne demek biliyorsunuz. Öncelikte şunu söylemeliyim ki; vertigo tıbben bir hastalık değildir; Vertigo bir belirtidir. şiddetli geçen çoğu zaman hayatınızı felç eden bu durum herhangi bir kaynağa bağlı olmak zorundadır. Kulak iltihapları, menenjit, gribal enfeksiyonlar, psikolojik rahatsızlıklar, şiddetli geçirilen kafa travmaları gibi sebeplerin tedavisinin ardından veya bu rahatsızlıklar teşhis edilmeden vertigo şeklinde bir belirti ile yüzyüze gelebilirsiniz. genel bir vertigo tedavisi de bulunmamaktadır. “Şu ilaç vertigoya iyi gelir” gibi söylemler tamamen yanlıştır. Vertigo ancak kaynaklandığı problem ortadan kaldırılırsa tedavi edilmiş olur. Bu bazen beyindeki basınç değişikliklerinden (tümör, Beyin kanamaları) kaynaklı ameliyat gerektiriyor olabilir, bazen de menenjit, gribal enfeksiyonlar, kulak içi iltihapları gibi antibiyotik ve dinlenme ile çözüme kavuşacak bir tedavi gerektiriyor olabilir. Vertigonuzun sebebi kulağınızda birikmiş ve uzun süredir temizlenmemiş doku da olabilir. Bunlara ek olarak halk içinde ‘kristal yapısı’ olarak adlandırdığımız kulak içi denge bozukluğunda oluşabilecek vertigonun tedavisi de yine aynı şekilde denge bozukluğunun giderilmesi ile düzelecektir. Bu tip rahatsızlıkların tedavisi de doktor gözetiminde belirli kafa ve vücut hareketlerinin tekrarlanması ile gerçekleştirilir. Hangi tedaviyi alacağınızı ancak doktorunuzun yönlendirmesi ile bilebilirsiniz, bu sebepten söylemlere, internet yorumlarına ve koca-karı iddialarına güvenmeyin. Vertigonuz normal seyrindeyken yanlış bir tedavi ile süreci hem uzatır hem zorlaştırırsınız. 

  Edit: sebebi bilinmeksizin, vertigo acil servis ve ambulans algoritmalarında belirtilmektedir. Yani acile gitmeye sebep olacak kadar güçlü şekilde size “merhaba!” Diyebilir. Anlık tedavi prosedürü( sıvı takviyesi, antiemetik ilaç uygulaması, vücut ısısı kontrolü ve  kontrollü dinlenme) uygulansa da bu kalıcı bir tedavi olmamaktadır. tedavinizi mutlaka gerekli klinik serviste yaptırın.

  2 temmuz 2019 15:41 2 temmuz 2019 15:51

  6. Bu belirtinin yarattığı en büyük risk faktörü hastanın düşüp kafasını sert bir yere çarpmasıdır

  3 temmuz 2019 11:47

  7. çok kötü bi şey bu. başım çok fena dönüyor, zonkluyordu ışık falan da inanılmaz tetikliyordu. odaklanma sorunu, elden dirseklere kadar titreme, aynı şekilde elde ayakta hissizlik yaşadım. inat ettim başım soğuk almıştır ondandır diye çünkü soğuk bi dönemdi en sonunda titrediğim görülünce götürüldüm hastaneye ve öğrendim. hastaneye geç gitmem sonucu baya bi süre bu baş dönmesini zonklamaları halsizliği gözlerimin ateş topu olmasını yaşadım. en uyanık halimde bile sarhoş gibiydim özellikle alanda ışık varsa küfrede küfrede yürüyodum. her şey farklı gözüküyor dümdüz duvar bile bıcır bıcır boyutlanıyor gibi bi his veriyor. cok kötü bi sey tavsiye etmem kimseye

  ekleme: hatirliyorum da o dönemi boşlukta olsam bile aşırı somut geliyodu. boş allahın yolu bile insanın üstüne üstüne gelir mi? öyle bi baş dönmesi işte. insan boşluğu sorguluyor felsefik bi rahatsizlik.

  10 eylül 2019 14:56 10 eylül 2019 15:01


  8. İnsanı yanıltabilen hastalık. Çünkü bazen altında yatan sebep bulunmadan direkt vertigo denip geçiştirilebiliyor.(gizlinot: Aynısı kaynımda var hesabı) eğer şüphelendiğiniz bir durum varsa iyice araştırın derim.

  11 eylül 2019 03:06