yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (18)
  • medya (2)

  1. Kozmetik ürünler, cep telefonu, sigara, alkol ile besin takviyesi gibi spor ve sağlık ürünlerinin nihai tüketici tarafından yurtdışından internet üzerinden satın alınarak Türkiye'ye sokulmasının tamamen yasaklanmasını, diğer alanlardaki alışverişleri senede beş defa 75 euro altı alışveriş ile sınırlanmasını öngören fantastik düzenlemenin fiili sonucu.

  Söz konusu düzenleme 2011 yılında gümrük genel tebliğinde değişiklik yapılması sonucu yürülüğe girdi, birkaç ufak değişikliklerle halen daha yürürlükte.

  Yasağın sebebinin bu ürünlerin vergi ödenmeksizin getirtilmesi olduğu söylenmekte. Ancak kulislerde dönen dedikodular bilhassa kozmetik sektörünün devlerinin bu yasağı hayata geçirmek için lobi faaliyetleri düzenledikleri yönünde. zaten vergi almak isteyen devletin alışverişi tamamen yasaklaması oldukça mantık dışı. gümrük kontrolünü arttırsınız, belirli bir meblağın üzerindeki gönderilen vergileri ödenmeden gümrükten geçmez olur biter. şimdi noluyor, vergisini ödeyeyim bile deseniz kozmetik getirtemiyorsunuz.

  ben internette görüyorum bazıları kozmetik getiriyor galiba derseniz bunun birkaç açıklaması var.

  Ama bunların hiçbiri garanti değil, yasak hala geçerli:

  - bir iki parça kozmetik gümrükten göze batmadan geçebiliyor,

  - takipsiz posta ile gelen gönderilen, yine küçük paketler / zarflar, gümrüğe takılmıyor,

  - paket "hediye" olarak geliyor veya paketin üzerindeki içerik açıklaması kozmetik olmuyor.

  Bu arada belirtmek isterim ki makyaj fırçaları, manikür ve tırnak süsleme setleri, saç maşaları vs. gibi ürünler kozmetik sayılmadığı için bunlar zaten yasağa tabi değiller, 75 euronun altında kaldıkları sürece bunların gümrükten geçmesi için ekstra bir çaba sarfetmenize gerek yok.

  Son bir not, bazı gümrük memurları 75 euro sınırına shipping'i de dahil ediyorlar veya gümrükte daha uzun bekletebiliyorlar. Bu nedenle benim tavsiyem alışverişinizde 75 euro sınırını ucu ucuna denk getirmemek yönünde.

  17 şubat 2014 15:35

  2. sanırım gümrüğün pek sallamadığı yasak bu. gerzek ebay satıcısı mesaj atmama rağmen paketin üstüne "cosmetics" yazmış. make up product falan da değil. gözlerine sokmuş resmen. elime nasıl ulaştı hala şaşkınım. fotoğrafını yükleyeceğim.

  29 nisan 2014 10:41

  3. Beni deli eden yasak. İsteyen istediğini istediği yerden alabilmeli. İki üç katı fiyatına satmayın ve yurt dışından istediğimiz şeyleri makul fiyatlara bizlere ulaştırın biz de almayalım yurt dışından. Rimmel London'ın, The Balm'ın falan burada satılan ürünlerini yurt dışından almaya kalkıyor muyuz? Hayır, çünkü alsak kargo ile buradaki fiyatını aşar. Burada indirim de yakalayınca iyi fiyatlara alabiliyoruz. Ama ulaşamadığımız onlarca marka varken böyle bir yasak olması haksızlık. Ben Sleek almak istiyorum, Revlon almak istiyorum, Milani almak istiyorum, Hard Candy almak istiyorum, var mı burada? Maybelline dream bouncy istiyorum L'oreal magic nude istiyorum, getiriliyor mu? 5-6 dolarlık L'oreal pudranın 45 liraya satıldığı konusuna girmiyorum bile. Kendi ceplerine para girecek diye bizi istediğimiz ürünlerin bir benzerine ya da beş katı fiyatlısına mahkum ediyorlar ya sinir oluyorum.

  11 haziran 2014 17:34


  4. makyaj ürünleri ve çanta konusunda benim için şuana kadar hiç sorun çıkmadı. almaya devam ediyorum hala. makyaj fırçaları aldım ve gayet kaliteliler 8 tanesi 30 tlye geldi, daha önce çanta almıştım onda da sorun olmadı. ebaydan alışveriş yaptım sürekli memnunum *-*

  12 haziran 2014 14:01

  5. nefret ettiğim durum. özellikle üst kalitedeki kozmetik ürünlerini alma konusunda sınırlı oluyor...

  şu siteler belki türkiye'ye gönderim yapıyordur, bir araştıralım süslülerim...

  http://www.selfridges.com/

  http://www.net-a-porter.com/

  http://shop.nordstrom.com/

  http://www.harveynichols.com/

  http://www.harrods.com/

  http://au.cosme-de.com/en/main/main.html

  13 ekim 2014 21:19 13 ekim 2014 21:39

  6. Geçen sene sonuna kadar çok takıyordum bu yasağı ve sinir oluyordum.Ama bu sene ohoooo diyim :) Kozmetik de getirttim,çanta da,ayakkabı da bir sürü şey.. Hem de ayda 3-4 sipariş verdiğim oldu ve hepsi de elime ulaştı. Burada önemli olan nokta,hem fiyat hem de paket olarak küçük miktarlarda almak arkidişler ;) Özellikle kozmetik konusunda bu şekilde.Gidip de 100 dolarlık kocaman bir kozmetik alışverişi yaparsan takılma ihtimali çok fazla olur tabi.

  13 ekim 2014 21:31

  7. Sözde olsa da uygulamada olmayan yasak.

  Genel olarak fiyat sınırı konusunda tek yapılması gereken satıcıya yada siteye sipariş notunda bunu belirtmek.Daha ucuz tutarlı gösterildiği takdirde sorun çıkmadan geliyorlarmış.

  Kozmetikte ise bu nedenle göndermeyen siteler olsa da işini bilen birçok site var. (bkz: beautyjoint ) (bkz: muastore ) (bkz: roseroseshop ) Bu sene içerisinde alışveriş yaptım bu sitelerden ve hiçbir sorun olmadı.

  Üzerine "gift" vb. bir şey yazmasını rica etmeniz yeterli. Hatta artık alıştıkları için bildiğim kadarıyla kendiliğinden bunu yapıyorlar.

  16 ekim 2014 19:47


  8. Bu ülkede hiçbir şeyin benim istediğim gibi olmayacağını biliyor ve gidip ağlayarak sözlük günlüğümde girdi yazıyorum. 

  Yurtdışından alışverişlerde kişi başı aylık sadece ve sadece 5 ürün alma sınırı getirilmiş, 14 Temmuz itibari ile yürürlüğe girecekmiş yasa. 

  Önce gümrük muafiyetinin kaldırılması, şimdi bu. 

  Zaten zaruri tüm ihtiyaçlarımıza zamlar getirildi, şimdi de iki eğlencemiz vardı onlara da yasak. Ha bir de yasanın çıkması ile işleme konulması hızı gerçekten göz yaşartıcı. Hayvan hakları, kadın hakları, insanlık hakları adına ölüm döşeğindeki bir kaplumbağa hızında çalışan sistemler konu birilerinin sırtına yük bindirmek olunca akıyor, ilginç.

  Ülkede bir oyundaymış gibi hissediyorum, hayatta kaldıkça daha da zorlaşıyor oyunda kalabilmek.

  9 temmuz 2019 16:24 10 temmuz 2019 09:01

  9. Yasak mı bilmiyorum ama iki defa aldığım far paleti gümrükten geri döndü. Hayır başka siteden aldığım fırça geliyor ama far paleti dönüyor.

  9 temmuz 2019 17:55

  10. Aylık 5 ürün nedir ya? Böyle bir saçmalık olamaz. Böyle saçma sapan yasaklamalar yerine ekonomiyi düzeltseler de yurtdışından alışveriş yapmak zorunda kalmasak... hem insanları yurtdışından ürün almaya mecbur bırakın, hem de yasaklayın. Bu nasıl iş yahu?! 1.5-2 aydır elime ulaşmayan 30 paketime ne olacak peki, saçmalar saçması..

  ilgili medya:
  1
  9 temmuz 2019 23:38