yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (2)

  1. ben 1 sene tel tedavisi gördüm dişlerim tam hizaya oturduğundada doktorum şeffaf plak yaptırdı. 1 sene boyunca hergün sabah akşam kullanacaksın, 2.sene gece yatarken kullanacaksın dedi. şu an sadece gece taktığım dönemdeyim. şöyle diyeyim ben telden de çok acı çektim ilk zamanlar, yemek çeşidim de baya kısıtlandı tabi acıdan dolayı ama plak bana telden daha çok acı çektirdi. ilk 2 hafta tabi ağızda yabancı bir cisim olduğu için dilimi kenarlarından kesti sürekli hafif kanamalı şekilde. sonra dilim alıştı bu seferde dişlerim yerinden oynamaya çalıştı. diş kıpırdamaya çalışıyor o plak onu zorla yerinde tutuyor ve bu çok acı veriyor. yemek, çay en küçük bişey yerken sürekli çıkarmanız gerek aşırı iğrenç bi tablo heryere salyanız akıyor. ben arkadaşlarımdan rica etmiştim plaklarımı çıkarırken lütfen bana bakmayın diye. yabancının yanında zaten çıkarmıyorum. gelelim en çok acı çektiğim konuya hepimiz ara sıra yaşarız kabus falan gördüğümüzde veya stresli günümüzde dişlerimizi sıkarız en kötüsü de uykumuzda çenemiz birbirine çarpacak şekilde ani ısırma hareketi olabiliyor. plak kullanırken 2-3 kere oldu benim. 1 hafta boyunca diş etleriniz mosmor ve acı çekiyorsunuz. benim için tek artısı dişler çok parlak, beyaz ve dolgun gözüküyor. herkes diş macunu reklamından fırlamışsın çok güzel diye iltifatlar ederdi. tamamlayıcı tedavisi bile çok zor, temizliği çok zor. şimdiki aklımla olsa yine tel kullanırdım. tedavidede telin daha kullanışlı olacağını düşünüyorum. dişlerimin son durumunu da medyaya eklerim. umarım birilerinin işine yarar.

  ilgili medya:
  2
  7 haziran 2020 20:58

  2. tel tedavisinden sonra mutlaka kullanılması gerekendir. düzenli olarak takın. çünkü çene tedavisi olduysanız, ilerleyen aylarda dişlerde kayma olabiliyor. ben tabii ki bir süre sonra üşenip takmadım ve pişman oldum.

  temizliği ise oldukça zor. ben bildiğiniz diş fırçası ile fırçalayıp su dolu bardağa koyuyordum. kimisi ağız bakım suyu ile yıkayıp kuru olarak saklıyormuş. tabii ki dişlerinizin tamamını kapladığı için hijyeni çok önemli. bir de dişler kapalı kaldığı için ağız kokusuna sebep oluyor. o yüzden sabah kalktığınızda diliniz ve diş arkalarını da iyice fırçalayın ki, ağız kokusu kalmasın.

  7 haziran 2020 21:37

  3. 3 sene önce 1.5 senelik bir diş teli tedavisinden sonra şeffaf plak kullanmaya başladım. Doktorum 6 ay gün boyunca, 6 ay da gece boyunca kullanmamı söylemişti. Ben dediklerine uymadım ve ne yazık ki şuan dişlerim teli taktırmadan önceki hali kadar olmasa da düzensiz bir hal aldı. Plağı kullanmama sebebim de şuydu ; o sıralar okul + etüt şeklinde yoğun bir çalışma düzenim vardı ve tüm günüm dışarıda yemek yiyerek geçiyordu. Yemek yerken o plakları çıkarıp takmadan önce de dişleri fırçalamanız gerekiyor ve ben dışarıda sürekli bunu yapamıyordum. Birkaç gün takmayıp boş olduğum günlerde de takmak isteyince takarken verdiği acıyı anlatamam. Diş etlerinizi morartıp kanatıyor. Yine de takmadığım için çok pişmanım çünkü diş teli sürecim çok sıkıntılı geçmişti, bu kadar uğraştığım bir işin sonucunun tekrar eğri dişlerle bitmesini istemezdim.

  7 haziran 2020 22:00


  4. 2 yıl diş teli taktıktan sonra doktorum şeffaf plağa geçmemi ve yanlış hatırlamıyorsam 6 ay takmamı söylemişti. birkaç kez şans verdikten sonra asla takmadım çünkü hem ağzımda iğrenç bir tat bırakıyordu hem de damağıma doğru hafiften uzandığı için öğürme refleksimi tetikliyordu. pişman mıyım asla, dişlerim zerre bozulmadı ancak bu kesinlikle kişinin diş yapısına göre değişen bir durum. plak takmadığı için dişlerinin şekli bozulan arkadaşlarım var ve çok pişmanlar. kısacası risk almaya değmez, tele verdiğiniz bir dünya paranın boşa gitmesini istemiyorsanız doktorunuzu dinlemelisiniz.

  7 haziran 2020 23:02

  5. 1 yıl diş teli taktıktan sonra günde 12 saat şeffaf plak takmaya başlamıştım. o varken bişey yiyip içmiyorum hiç ilk başta zor gelse de şuan gayet alıştım varlığını farketmiyorum. bi de bi süre takmama gerek yok diyip bırakmıştım ve dişlerim hafiften bozulunca doktorum yeniden takmamı söylemişti. aynı şekline gelmesi için aynı plağı takmıştım ve bozulan şeklinde ona alışmak o kadar zordu ki sakın düzenli kullanmayı bırakmayın. inci gibi dişlerinizi herkes beğendiğinde ve fotoğrafa bakarken diş macunu reklamından daha iyi olduğunu anladığınızda buna değdi diyeceksiniz :))

  8 haziran 2020 15:44

  6. 4 yılllık diş teli tedavim mart ayında bitmesiyle beraber üst dişlerim için kullanmaya başladım. Evet ilk zamanlar ağzımda huzursuzluk yarattı fakat yara vs herhangi bir sıkıntı olmadı yadırgadım sadece. diş hekimim 24 saat boyunca kullanmalısın dediği halde sadece geceleri taktım 1-2hafta.. Ama herhangi bir bozulma olmaması için gündüz de takmaya gayret ettim ve şu an alıştım artık eskisi gibi rahatsız etmiyor ve bazen takılı olduğunu unutuyorum bile yani kullanın kullandıkça süreç daha kolay ilerliyor💜

  9 haziran 2020 12:22

  7. telimi çıkaralı 7 ay oldu plak kullanıyorum iki üç gün takmadım az evvel zorla geçirdim dişlerime kafamı kesmek istiyorum öyle bir acı. keşke on yıl tel taksaydım da şu iğrenç aygıta mecbur olmasaydım. bu dişlerim de ömür boyu eski yerine dönmek isteyecek galiba....çok sinirliyim :(:(:(:(

  17 temmuz 2020 01:24