yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (254)
  • medya (5)

  1. öndeki üst iki dişim milimlik bir oynamayla üstüste binmişti. ergenlikte köpek dişi çıkarken bu oynama daha ilerledi ama yine de dikkatli bakmayınca belli olmadığını söylüyorlardı. iyi güzelde köpek dişi üstten iniyor ama yer yok:( gittik dişçiye (bildiğiniz diş hekimi) arkadaşı olan bir ortodontiste yönlendirdi. dişinizde çürük çarık ya da çekmelik işlem varsa dişçiye gidin ama mevcut dişlerin yerini oynatma konusunda adamlar (ortodontistler) extra okul okumuşlar sonuçta tel için onlara uğrayın derim. Korkucak bir durum yok zaten en kötü fikir verir. Yaş ilerledikçe telin durma süresi artıyor. Artık yeni teknolojiyle bebeklerin bile çıkmayan dişlerinin şekillerini görüp ileride tel takıp takmaması gerektiğini söylüyorlar. Neyse ben 10 yaşında 1,5 sene kadar tel taktım. şuan 21 yaşındayım, kusursuz güzel olan tek yerim dişlerim ^^ tel taktıktan sonra "iyiki bu iyiliği kendime yapmışım" diyorum. 1,5 sene elmayı ısırarak yiyemedim, o çocuk halimle hiç bir doğum gününde kola fanta vs. asitli içkiler içememiştim ve bunun gibi birkaç yasak daha.. ama sabretmenin meyvesini sonrasında fazlasıyla alıyorsunuz :)

  he bi de yediğiniz her yemek telinize takılıyor, bir süre sonra günde 3-4 kez diş fırçalamayı alışkanlık haline getiriyorsunuz. ama o teller çıkınca ardında gerçekten inci gibi bembeyaz dişler ortaya çıkıyor xd gelen iltifatlar da cabası.. bir de dilinizi dişlerinizde gezdirmekten alamıyorsunuz, çeken bilir:)

  15 nisan 2014 18:53 ed.16 nisan 2014 14:51

  2. Ortaokul yıllarında taktıktan sonra üniversite yıllarında yirmi yaş dişlerimin yamuk (gizlinot: yamuk ne kelime diğer dişlere dik) çıkması sonucu tamamen olmasa da bir miktar boşa giden ömür törpüsü. Bu nedenle dişlerin gelişmesi tamamlandıktan sonra takmak daha mantıklı sanırım. (gizlinot: Yamulan yamulsun komple düzeltelim.) Ağrısı da fenadır bunun, sürekli olarak ağrı çekmezsiniz ama ara ara teller sıkılıp lastikler sertleştirildiğinde gece uykuya dalmamı engelleyecek kadar ağrı yaşadığım dönemleri bilirim.

  15 nisan 2014 19:14

  3. sabır en iyi ilacıdır bu durumun diye düşünüyorum. ergenken millet dalga geçer diye takmazsın yaş ilerleyince geç kalınır. gözlemlerime göre böyle maalesef. bazı ergen akraba çocukları arkadaşlarım dalga geçer diye takmıyor. ileride seni hatırlamayacak olan tipleri ne düşünür ki insan. benim bir arkadaşım takardı. kızın ağzına yanlışlıkla vurmuştum. kız da çok duygusaldı gözler hemen yaşardı tabi. üzülmüştüm. ama dişleri gayet iyi olmuştu sonra. sabır sabır. ve diğerlerinin lafına kulak asmamalı

  27 haziran 2014 20:11 27 haziran 2014 20:32


  4. Lise sonda taktığım,üniversite 2 nin sonunda çıkardığım,yani 3 sene kullandığım meret. Ama ne harika birşeyki vampirden hallice dişlerimi inci gibi yaptı. Dişçimin de mükemmel yetenekli olmasını unutmayalım tabi. O 3 senelik işkence anlatılmaz. Her ay diş randevumdan sonra ağrıdan sızıp uyuyordum kızlar :( Ama sakın korkmayın. Sonuç harika !

  27 haziran 2014 22:33

  5. bir aya çıkaracağım mucize aparat. bizim ailede durumlar biraz ters oldu küçükken ben taktırmak istemiştim ailem dişlerimde hiçbir bozukluk olmadığını ileri sürüp taktırmamıştı. ancak ön iki dişimdeki minik çapraşıklık artarak devam edince üniversite 3. sınıfta taktırdım. aileme olan duygu ve tepkilerimi burda dile getirmek istemiyorum, neyse. ben sanırım şanslı azınlıktayım, zira çoğu diş teli mağdurları tahmin edilenden daha fazla takmaktan muzdarip. benim durum gene ters, en az 14 ay dendi, 10 ayda tedavim bitti. ama şunu da eklemem lazım, günde 2-3lt cola içen bir insanken hiç içmemeye başladım, sert ve çiğnemesi zor herşeyi hayatımdan çıkardım. çorba, su ve bebek maması en sık tükettiğim şeyler oldu. diş fırçam ve diş macunum istisnasız her zaman çantamdaydı hatta ve hatta fenerbahçe maçına giderken bile (baya baya futbol maçı, kapıda arıza çıkardıklarında tellerimle sırıttım ve geçtim hehe). sonuç erken ve mükemmel bir sonuçla biten bir tedavi. kesinlikle böyle bi takıntınız, rahatsızlığınız varsa taktırın. benimki artık takıntı boyutunda bir rahatsızlıktı. tellerim henüz çıkmamasına rağmen şimdiden aynalardan gözümü alamıyorum. teller çıksın ağlarken bile gülücem diyorum. taktırmayı düşünenler için şöyle de bir tavsiye verebilirim, benim tellerim "smile bracket" adında metal bir tel. birincisi, eğer ağız yapınız uygunsa ve istediğiniz geniş bir gülümseme ise bu teli taktırın. diğer tellerin verdiği sonuçlar düzgün dişler olsa bile dar bir gülümseme olabiliyor, ama bununla düzgün dişler ve kocaman müthiş bir gülüşünüz oluyor zaten telin adının "smile" olması bundan sebep :) tamamen gülüşü güzelleştirmeye yönelik bir tel. ikincisi, bence görünüş mörünüş demeyin metal taktırın, hem daha uygun fiyatlı oluyor hemde şeffafa oranla çok daha erken çıkıyor. son olarak; allahıım bir ay sonra sokak simidi yiyebiliceeem^^

  16 temmuz 2014 01:27 12 ağustos 2014 00:48

  6. En iyi arkadaşım hayatı boyunca telli kızlarla çıktı ve devam da ediyor, birçok erkek de telli kızları tatlı buluyorken hemcinslerimin neden çekindiğini anlamadığım hede.

  16 temmuz 2014 18:55

  7. 3 hafta sonra tedavim bitiyor ve çıkarıyorum. kurtuluyorum demek istemiyorum çünkü yıllardır takıntı yaptığım dişlerimi düzelten, güzelleştiren bir mucize kendisi ve müteşekkirim. diş teli taktıran, kullananlar bilir çok zor bir süreçti, öyle ki şu başlıkta yazılanları okudukça yazan herkese sarılmak istedim "ahh aynen kardeşim" diyerek.

  tedavimde son seansım kaldığı için tekrar yazmak istedim başlığa. diş teli takdırdığım günden bu yana yaşadıklarımı maddelemem gerekirse;

  -ilk muayenede çenenizin filmi çekilir ve oyun hamurundan daha sert kıvamda bir hamuru ağız dolusu ısırır 3dk beklersiniz, acı değil ama birazcık ağrı verir. çene ve diş yapınıza göre tel ölçüleriniz alınır, teliniz hazırlanır. şanslıysanız direk tel takılır, ama dişlerinizin düzelmesi için bir dişinizin çekilmesi gerekiyorsa bir ay gibi bir süre beklersiniz ya da üst çeneniz alta göre daha darsa damağınızı yararak genişletmek için operasyona ihtiyaç duyulabilinir. şeffaf tel daha pahalı ve daha uzun sürede tedavi eder, porselen tel zaman geçtikçe sararır, netice itibariyle en iyi tercih metal olandır, hem en kısa sürede tedaviyi bitiren teldir hemde fiyat olarak en uygunudur.

  -bir-iki hafta sonra teliniz hazır olunca tekrar gidersiniz ve öncelikli olarak üst dişlerinize takılır. istisnalar var mıdır bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla üst ve alt dişlere aynı anda takılmaz. öncelik genelde üsttedir. tellerin takılması acılı, sancılı bir işlem değil kesinlikle, hissetmezsiniz bile.

  -teller takılınca kaşıntı, gıdıklanma, ağız içinde ufak tefek yaralar ve azımsanamayacak bir sızı olur. tavsiyem sürekli temiz tutmak ve çiğnenmesi zor olan şeylerden kaçınarak, doktorunuzun yasak dediği şeyleri hayatınızdan çıkarmak. ben bu süreçte sıvı ağırlıklı beslendim, çorba, bebek maması, su, normalden daha çok haşlanmış makarna, patates püresi, dilimlenmiş ya da ezilmiş muz.. bunların hem çiğnenmesi kolaydır hemde tellerinize takılmazlar. pilav, salata tarzı şeyler yediğinizde tellerinize takılan yemek artıkları can sıkıcı olabiliyor, hatta türk kahvesi içtiğinizde telvesi bile kalabiliyor. ben sızı geçtikten sonra bunları tüketmeye başladım ancak her yemekten sonra dişlerimi fırçaladım hatta her kahveden sonra bile fırçaladım dişlerim sararmasın, teller çıkınca renk farkı olmasın diye. zaten bir süre sonra dışarda yemek yerken menüde en kolay yenicek şeyleri aramak ve "ya o değilde falanca yere gitsek oranın lavaboları daha temiz dişlerimi daha rahat fırçalarım" demek alışkanlık oluyor. bu arada belirtmem gerek cola bağımlısı biri olarak (önceki entrymdede yazdım günde en az 2lt içerdim) yok denecek kadar azalttım, yasaklara uydum ve gerçekten işe yaradı tedavim normalinden kısa sürdü (en az 14 ay denmişti ve ben 10. ayın sonunda çıkarıyorum)

  -dişleriniz düzelmeye başladıkla araları incecik ve kesici bir telle törpülenmeye başlar ve bence diş teli süresince en acı verici eylem bu. o tel diş etlerinizi de kesiyor çünkü :/ ama düzgün şekilli dişler için şart

  -1-2 ay geçince aynada düzelen dişlerinizi incelemeye başlarsınız. çapraşıklıklar ilk aylarda düzelmeye başlar çünkü. doktorumdan öğrendiğim kadarıyla en fena çapraşıklıklar bile 6 ayda düzelirmiş. ha derseniz ki neden yıllarca takılıyor, çapraşıklıkların düzelmesi ne kadar kolaysa o dişlerin sabitlenmesi o kadar zormuş. mesela benimkiler 5 ayda düzeldiyse 5 ayda sabitlendi. bu da sinir bozucu birşey çünkü aynaya bakıp o güzel dişleri görünce hemen çıksın istiyorsunuz.

  -tedavinin son aşamalarında sabitlenme için lastik kullanmaya başlarsınız. bu aşamada ben ilk kez kendi tedavimde gördüğüm lastikler kullanıyorum. normalde gördüklerim üst ve alt çeneyi birbirine hafifçe bağlayan lastiklerdi. benimkiler şöyle, dişlerimin sol ve sağ tarafı olmak üzere iki ayrı lastik, sanki üst çene ve alt çeneyi birbirine dikiyormuş gibi bir üst dişteki tele bir al dişteki tele geçire geçire takılan lastikler. resmen üst ve alt çenemi birbirine dikiyorum. bu da zor bir süreç çünkü yemek yemediğiniz her an bunları takmanız bekleniyor sizden günde en az 18 saat. tellerin ilk takılma ve seanslarda sıkma işlemlerinden daha sızı verici bir süreç bu. anlamak için üst ve alt dişlerinizi birbirine sıkıca bastırıp 1-2dk bekleyin ve sonra bunu saatlerce yaptığınızı düşünün :/ mesela şu an ben takıyorum bunları ve ciddi ciddi "bırıksını ırıspı çıcığı" karikatürüyüm.

  -ve sonuç; dişleriniz hayal bile edemeyeceğiniz kadar düzelir hatta farkedersiniz ki düzelen sadece dişler değil, çene yapısı, yüzün ifadesi ve en önemlisi gülüşünüzdür. artık fotoğraf çekilirken dişlerim şurdan daha güzel görünüyor diye kasmazsınız, birisiyle konuşurken ağzı kapalı gülmeye çalışmazsınız, istediğiniz gibi sırırtır, güler, kahkaha atarsınız.

  biraz uzun yazmış olabilirim ama umarım yeni taktıranlara yada takmayı düşünüp süreci merak edenler için faydalı olmuşumdur :)

  12 ağustos 2014 01:35


  8. Doktorumun bir yıl dişinde kalacak dedigi fakat ikibucuk yıldır dislerimde olan kurtarici mi desem iskence aleti mi desem bilemedim.

  Evet kesinlikle sonuclari cok guzel. Dislerim o kadar duzeldi ki... Ama cok zorlu sabır isteyen bir sureç, oncekle sosyal acıdan kullanmaya basladigim ilk zamalar gulemiyordum fakat zamanla geciyor. İkinci olarak doktorun her kontrolunden, telleri sıkması veya yaptigi herhangi bir degisiklikten sonra yaklasik bir hafta kadar disleriniz cok acır, sızlar,dudaklarınız yara olabilir son olarakta istedigiz herseyi yiyemezsiniz erik zeytin gibi cekirdekli urunler yada bir elmayi elinize alip isiramazsiniz..

  Zorlu bir surec olsada sonu cok guzel. Ve basldiktan kisa bir sure sonra etkilerini goruyorsunuz, buda sabrınıza motivasyonunuz destek oluyor.

  12 ağustos 2014 07:11

  9. Bu zamana kadar ertelediğim, ortaokulda dahi 'çirkin görünmiyim beni beğensinler yhaa' diye düşünerekten ertelediğim, bir süre sonra canıma tak ederek 21 yaşındayken taktırdığım aparat.

  Üniversitede diş telli olmak hoş değil, 32 diş gülerken ağzından metaller görünmeside hiç hoş değil. Ama insan ilk 2 aydan sonra hiç umursamıyor bunları. Her sabah kalktığımda aynaya bakıyorum ve iyi ki takmışım diyorum. Diş telinden korkarak kaçan ben her gün diş telinin bir mucize olduğuna inanıyorum. Şuan da 6. ayımdayım, kaldı 6 ay. Ama şuan dişlerim dümdüz. Erken çıkacak galiba, ama çıkmasa da olur benim için. O kadar alıştım.

  31 ağustos 2014 09:26

  10. Tam 26 ay boyunca takıp çıkarıldığında ayılıp bayıldığım ve neden daha önce taktırmadım dediğim mucizedir kendisi. Senelerce istemiştim ama fırsat olmamıştı hiç sonra üniversite son sınıfa geçerken taktırdım. var olan 4 dişimi kaybettim ağzımda yer olmadığı için :( 20liklerimi çektirdim ama değdi. zaten çok gülen biriydim şimdi daha çok gülüyorum :) sabrettim, acı çektim ama her ay tel değişimine gidince bu ay da lastikler pembe mor turuncu olsun yok şu ay mavi yeşil olsun derken 26 ay geçti tek eğlencem o ara lastiklerin rengini benim seçiyor olmamdı. e ne yapalım gri gri mi gezelim arkadaşım renkli insanım ben :) her neyse 2 yıldır da telsiz dolaşıyorum halimden memnunum, hiç korkmayın taktırın. çoğu yiyecekten vazgeçiyorsunuz ama diş teli sayesinde hem biraz kilo veriyorsunuz yemeden içmeden kesildiğiniz için bir süre hem de çıkarınca mükemmel dişlere sahip oluyorsunuz.

  bir de ben dişlerimle oynamayı, acımasını, damağımı kanatmayı falan severdim (manyaklık) ondan koymadı o acılar bana. yine olsa yine taktırırım herhalde.

  böyleyken böyle yani, diş teli iyidir, güzeldir.

  1 eylül 2014 11:18