yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (35)
  • medya (7)

  1. mösyö dukan tarafından geliştirilen, birkaç sene evvel dünya'yı kasıp kavuran, oldukça tartışılan diyet.

  bu konuda elbette benden daha bilgili ve deneyimli insanlar vardır ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki kitabı okumadan, kulaktan dolma bilgilerle ne bu diyete başlayın ne de eleştirin. ben diyeti yapmadım, ama kitabı okudum, kafamda ölçtüm biçtim, dukan diyeti yapanların fotoğraflarına baktım. ben daha kıvrımlı kalmak istiyorum dedim (gizlinot: sanki kıvrımları biraz düzleşiyormuş gibi geldi bana yapanların), erik mevsimi geliyordu çatlayana kadar erik yemezsem ölürüm dedim, zaten çok çok vermeme gerek yok dedim ve iki gün atak yaptıktan sonra dukana benzer ama kendi kurallarıma göre bir diyetle kilo verdim. bu kendi uydurma diyetimi uygularken de dukan diyetine uygun yemek tariflerinden oldukça faydalandım.

  hala daha diyet yapmazken dahi sağlıklı beslenmek için yağ içermeyen ama lezzetli pratik tarifler aradığımda ilk baktığım yemek sitesi dukan diyetine uygun tarifler paylaşan (link: http://www.dukandiyetitariflerim.com/ dukandiyetitariflerim) oluyor.

  bu açıdan bu diyetin üzerimde emeği çoktur :)

  bu diyet üzerine tartışmalar ne yazık ki konu hakkında fazla bilgi sahibi olmayan, kitabı okumamış kişiler arasında seyrettiği için genellikle "ama sırf proteinle de olmaz ki", "hiç meyve yenmiyormuş, meyvesiz olmaz ki" ekseninden fazla uzaklaşamamıştır. oysa ki dukan'ın amacı ne karbonhidratı ne meyveyi tamamen hayatınızdan çıkartmak; dengeli olarak hayatınıza yerleştirmek. (gizlinot: çatlayana kadar erik yemek isteyen benim gibilere uymuyor tabii) üstelik o sırf protein yeniyor dedikleri dönem yalnızca atak evresinde birkaç gün sürüyor, ardındaki dönemlerde protein ve lif ile protein günleri birbirini takip ediyor.

  diyetin temel mantığı aslında şu: diyet yapan insan yememenin etkisini hemen görmek ister, aksi halde şevki kırılır, diyeti bırakır ve daha da fazla yer. dukan bunu kırmak için atak evresi ile insanlara o morali ve şevki aşılıyor. ama bu görece "sağlıksız" dönemi sonuna kadar sürdürmemen lazım, diyetin devamında lif alımına ve spora ilişkin kurallarıma uyacaksın. (gizlinot: evet dukan sadece protein ye demiyor, asansör ve yürüyen merdiven kullanma, her gün belli bir miktar lif al da diyor.)

  benim görüşüm bu diyetin gerçekten fazla kilosu olanlar için daha uygun ve dahi ideal olduğu yönünde. bu açıdan sağlıksız olduğunu da düşünmüyorum, zira sonuçta çok kilolu insanlar zaten halihazırda yüksek kolesterol, diyabet riski gibi sorunlarla karşı karşıya oluyorlar. ama gerçekten de ilk etapta hızla kilo veren insanın morali yerine geliyor, diyete daha sıkı tutunma azmi oluyor.

  17 şubat 2014 19:08

  2. çıldırıyorum. diyetin ayrıntılarını öğrendiğim de böyle bir şeyi nasıl yapıyorlar diye düşünüyorum. yılların şişmanıyım, şişmanlık depresyonunda üstüme adam tanımam ama ben bile bunun bir saçmalık olduğunun farkındayım arkadaş..

  diyet dediğin DNA gibidir. kişiye özeldir. bir kişiye bir diyet yazılır. bir nevi senin üzerine dikilen kıyafet gibidir başkasının üzerinde durmaz potluk yapar.

  diyetidiyetisyenyazar.

  25 şubat 2014 01:16

  3. bu diyetin sonuclarına etkisine gerçekten inanıyorum. yapanlara hayran kalıyorum. ama ben peynir, yumurta, yoğurt, süt yemeyen/içemeyen biri olarak başladım bu diyete ve tabi ki atak 2 de bıraktım. yoğurdu yutmaya çalışıyorum yutamıyorum. yumurta yiyemiyorum ağzımda büyüyor, süt içemedim. peynir azcık yedim kala kala jambon ve tavuk etine falan kaldım 6 günde bunları ben imkanı yok yiyemem istediğin kadar olsa da olamazdı yani. bir de bana verdiği uzun seyir evresi tam kiraz mevsimine denk geliyor hayatımın meyvesi Allahın en güzel lütuflarından olan bu meyveyi ben nasıl yemezdim sürekli aklımdaydı. nasıl sinir yaptı 2 günde bende anlatamam, bıraktıgım an evdekiler oh çekti gerçekten, uzun lafın kısası kesinlikle işe yarıyor görüyorum ama benim gibi bunları yemiyorsanız bence hiç başlamayın.

  yaz boyu her kiraz yediğimde oha ya bir de dukan bana bunu yasakladı deyip tadına vara vara yedim.

  17 ağustos 2014 10:31

  4. 2010 yılında bu diyeti yaparak 17 kilo verdim.

  çok sıkı kurallarına bağlı kalarak uyguladım ve sonuç harikaydı. derken kpss zamanı geldi ve ben 10 gün öncesinde diyeti bıraktım. öylece gerekli önlemleri almadan bıraktım. direncimi kırdığım nokta ise annemin yaptığı mercimek çorbasıydı.

  her gün içsek eööö ne yani mercimek çorbası der geçeriz 3 aydır içmemiştim ve ufacık bir çay bardağı içtim sonrasında resmen gözüm dönmüş gerisini hatırlamıyorum. hatırladığımda kocaman bir tencerenin yarısını kepçeyi kaşık olarak kullanmış içmişim. toplamda 3 dakika içersinde oldu bu çorba içme.

  derken ertesi gün bol tereyağlı 1,5 iskenderle yoluma devam ettim. 2 senede 10kilosunu bu performansla geri aldım. şimdi ise mutlu bir dobişkoyum. o diyetten sonra bir süre yumurta ve tavuk yiyemedim. yumurtaya başladım yeni yeni ama tavuk hala açlıktan ölmzsem yiyemiyorum.

  gerçekten etkisi olan bir diyet ve şöyle tarif edebilirim sağlık sorununuz yoksa sizi mutsuz etmez. ama şekeri ve tansiyonu olan bir tanıdığım bunun yoğurt versiyonu olanını yaptı. (kendi uydurmamız yoğurt versiyonu) ana öğünlerinde et onun harici yoğurt yiyerek 5 kilo falan verdi sonra ben cıvıttım bıraktık beraber. 320lerde gezen şekeri yoğurtla beraber 180-200 lere inmişti.

  fakat çok çok zahmetli bence, hele sabah kahvaltısı hazırlamaktan nefret edenler için çok zor. ki bu ben oluyorum. dışarda ise kahvaltı tamamen yalan oluyor proteinli kahvaltı bulmak çok zor. irade güç ve kuvvet istiyor kesinlikle.

  ve benim özel tarifim sebze günlerinde tıkananlara geliyor:

  ıspanaklı fırın nanayı:

  malzemeler: ıspanak, fırın (çok önemli valla olmazsa yapılmıyor çünkü), layt kaşar, yumurta, süt

  yapılışı: tavada ıspanakla sütü kavuruyoruz, sütle birlikte ıspanak çok leziz oluyor. ne zamana kadar kavuracağız derseniz valla işte göz kararı beş dakika yeterli ölsünler yeter.

  daha sonra bunu ufak bir borcama koyuyoruz ben çok yapıyordum 15x15 cm borcama yan tarafına kalınca bi tabaka şeklinde koyuyordum. üstüne yumurtayı kırıyoruz öylece bırakıyoruz ve üzerine kaşar rendeleyip tuz atıp (tuz olayın kavurma kısmında konsa daha iyi olabilir) fırına veriyoruz 180 derecede yumurta pişip kaşar kızarana kadar.

  hem protein hem sebze alımını kurtarıyo ve yapılışı çok kolay.

  19 ağustos 2014 20:33 19 ağustos 2014 20:36

  5. 2012 yılında gelinlik giyeceğim diye kıçım tutuştuğu için bir an önce kilo vermek adına yaptığım diyettir. normalde de protein ağırlıklı beslendiğim sebze ile pek aram olmadığı için kolay yapabilirim sandım ama sadece protein yediğim 5 günün sonunda dünyanın en mutsuz insanı haline gelmiştim. gerçi 5 günün sonunda 2.5 kilo gittiğini görünce ha gayret diyerek devam ettim.

  düğüne yaklaştığımız günlerde her gün dudaklarıma peeling yapıp çaktırmadan şekerli peelingin ağzıma kaçanlarını yiyecek kadar psikopata bağladığımı bilirim.

  sağlıklı olup olmadığı konusunda yorum yapmayacağım belki benim gibi 1-2 ay içinde günü kurtaracak kadar kilo vermesi gerekenler deneyebilir. uzun vadede ben karbonhidratsızlığın bu derecesine psikolojik olarak dayanamadım.

  5 eylül 2014 10:52

  6. kilo verenleri gördükçe diyete başlamak istiyorum.

  ama aklıma yaz başında başlayıp bir gün atak yaparak bıraktığım halim geliyor.( resmen suratsız domuz olmuştum bir günde.)

  annemden bile memeyi daha bir kaç ay emip bırakmış bir insan olarak ne süt, ne yumurta, ne balık, ne peynir, ne kırmızı et, ne ne ne... diye gider. kısaca diyette ye dediklerini yiyemeyen ( bazılarını çok az miktarda yiyebiliyorum) biri olarak başlasam bile devamını getiremeyeceğim diyet bu.

  keşke şunları ayıla bayıla yiyebilen biri olsaydım da bende şu diyetle kilo verseydim.

  başarabilenlere helal olsun önlerinde saygıyla eğiliyorum.

  16 eylül 2014 10:15 16 eylül 2014 11:19

  7. geçen yaz kitabını alıp okuyup yapmaya başladığım ve sadece 4 gün sürdürebildiğim diyet. benim bünyeme hiç uygun değildi. kan şekerim altmışa düşmüştü en son oturduğum yerden kalkamıyordum. belki de ben hatalı yaptım o yüzden öyle oldu. yalnız mevsim yaz, meyvelerin en güzel zamanı, löp löp kirazlar erikler dolapta duruyorken yapması çok daha zor. sonraları çok zararlı olduğunu falan söylediler bilmiyorum tabi ama o zamanlar katıldığım bir facebook grubunda ablaların bu diyetle çılgın zayıflamış hallerini paylaşıyorlar hala.

  2 ekim 2014 15:24

  8. Sağlıklı sağlıksız geyiğini kenara bırakarak sadece şu gözlemimi paylaşmak istiyorum. Okulda sınıfımdan 5-6 kişi yaptı bu diyeti ve bir tanesi bile verdiği kiloyu koruyamadı. Ki hepsi de evden getirdiği hindi etinden köftelerle vs. besleniyordu. Kısacası; yapmayın.

  30 ekim 2014 21:45

  9. İlk lisans diplomasının üzerinde 'biyoloji mezunu'yazan benim naçizane onayladığım, daha sonrasında kilo alımı yaşamamak için, 4 evreyi de tamamladıktan sonra, canan karatay'ın önerilerine benzer bir hayat tarzına geçişin yardımcı olacağını düşündüğüm etkili kilo verme yöntemidir. benim ihtiyacım olmadı. ama bu yöntemle kilo verip yıllarca koruyanını da hemen geri alanını da gördüm. kişide bitiyor beybiler.

  30 ekim 2014 21:49

  10. Her popüler yöntem gibi inanılmaz sonuçlar alındığı gibi hüsrana uğratabilen beslenme şeklidir. Bu yöntemle iki arkadaşım ciddi anlamda before & after oldular. Onları görüp gaza gelen bir çok arkadaşta başladığı kilodan fazlasıyla yolun başından döndüler. O yüzden gazla yapılmaması gereken ciddi bir beslenme şeklidir. Başlamadan önce tartıp biçilmeli ve çokça yardımcı blog okunmalıdır.

  P.S. İrade candır.

  30 ekim 2014 22:45