yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (20)
  • medya (7)

  1. görüntüde pastane pastası bu versusun kazananıdır. hele ki son dönemdeki şeker hamurlarıyla kaplanmış pastalar söz konusuysa.

  tat olarak da kişiden kişiye değişmektedir. mesela ben pastane pastalarında o hep aynı tattaki pandispanyamsı şeyin tadından hoşlanmıyorum. evde istediğiniz kombinasyonla istediğiniz pastayı yapabilme şansınız var ve araştırarak güzel tarifler bulunabiliyor artık. işin püf noktalarını da çözdükten sonra bir pastacı havasına bürünebilirsiniz.

  evde hazır gıdalara genel olarak karşı olmamız sebebiyle evde pasta yapımı işine de el attım. o pandispanyalar, sünger kekler, pastacı kremaları, ganajlar falan çok abartılıyor diye bile düşünüyorum artık. deneyimleyerek kendi tariflerimi bile oluşturdum. en sevdiğim şey rulo pasta yapmak, 1 saatte hazır. evden çık, seç, beğen, al, gel diyene kadar yapılıyor. ama yine de vaktinizin olması lazım ve en önemlisi mutfak işlerini sevmelisiniz.

  ha bu versusun kazananı kim derseniz ben oyumu ev yapımı pastaya veriyorum (gizlinot: thanks mom )

  ukden ile bu saatte tatlı krizine girmemize sebep olduğun için teşekkürler (yazar: tubilokko) (gizlinot: swh)

  8 ağustos 2016 22:15

  2. Hangi pastaneden olduğuna göre veya kimin yaptığına göre vereceğim kararın değişeceği versustur. Mesela mistakbel kaynanacıımın yaptığı pastalar ciddi anlamda efsanedir. En baba pastahane pastalarını aratmaz. Tek sıkıntısı kremşanti sevmedikleri için şanti ve türevleri yerine muhallebi vb şeyler kullanması ki ben şanti manyağı bi insanım. Pastahane konusuna da gelince Bursa Özlüce de Mono Chocolate var. Yani pasta yapma konusunda bir numaralar benim gözümde. Ürünlerinde katkı maddesi olmaması her şeyi daha bi lezzetli kılıyor bence. Ve tabii şanti ve türevleri olduğu için sanırım pastahane pastasını tercih ediciim.

  8 ağustos 2016 22:33

  3. ev yapımı pasta her türlü alır bence.ve gerçekten yemek vs yaparken keyif alıyorsanız hakikaten yapımı zor değildir,ama şeker hamuruyla kaplamak inanılmaz zor.....

  8 ağustos 2016 22:35


  4. Krem şanti midemi bulandırdığı için, ev pastası <3

  Vereyim mi tarif?

  Bozayım mi diyetini?

  Nabcan?

  Eksileyecen mi ? (gizlinot: jshadşfl)

  8 ağustos 2016 23:06

  5. ben hatırlıyorum Pelit'in çok güzel beyaz çikolatalı bir pastası vardı zamanında. Krem santisiz. içindeki kreması çok güzeldi, puding gibi.. O gerçekten çok lezzetliydi.

  benim için pastane ve ev pastası ikiside güzel krem santisiz olduktan sonra :)

  Asıl soru pastane simidi mi yoksa sokak simidimi :) hasretim sokak simidine leyn :)

  9 ağustos 2016 00:35 9 ağustos 2016 00:36

  6. siparişle de pasta yaptığım için bizim arkadaş çevresinde hiç bir doğum gününde pastaneden pasta alınmaz :)

  hatta benim doğum günümde dahi, "sana sürpriz yapmayalım ya, pastayı gene sen yap, bu ne şimdi pasta mı" muamelesi görüyor pastane pastaları, yazık ama onlara da :p

  oyum kaliteli yapılmış ev pastasından yana; hazır ürünleri bir araya geitirince ev pastaıs yapılmış olmuyor, biri de bunu görümceme bildirsin :)))

  9 ağustos 2016 08:21

  7. annem pastane pastalarına yüz ekşitecek güzellikte ev pastaları yaptığından; hatta düğün, nikah, nişan ve doğumgünleri için sipariş alıp sattığından benim açımdan açık ara kazanan ev pastasıdır. (gizlinot: özsüt'ün pasta yarışmasında da ilk onda olarak bizi gururlandırmıştır efendim )

  ev pastası; kremasından tutun da çikolata/meyve yoğunluğuna sizin karar verdiğiniz, kekin ya da kremanın içine bilmediğiniz ve tanımadığınız maddelerin girmeyeceği (gizlinot: ovaleks, shortening vs. ) (gizlinot: ablası gıda mühendisi olan öğretmen süslünün niye bunları biliyorum diye sorguladığı an ), ayrıca yapanın güvenirliğine de bağlı olarak kalite ve temizlikten ödün verilmediğine emin olacağınız pastalardır.

  ikinci bir ayrıca ekleyeceğim; şeker hamuru, pastaya resim baskısı gibi meselelerin pastaneler tarafından abartıldığı kadar büyük bir mesele olmadığını da ev yapımı pastacılığın içinde büyümüş biri olarak görüyorum. tamam detaylı işler zorluyor belki ama pastaneler bu işler için fahiş fiyatlar istiyor.

  dipnot: başlığın ev yapımı pasta vs "pastane" pastası olarak düzeltilmesi gerekmektedir.

  9 ağustos 2016 13:20


  8. Ben evde yapılan pastaları daha çok seviyorum açıkçası ama doğum günlerinde hiç kendim yapmadım. Gidip kendime veya başkasına pasta seçmek aşırı zevkli bir iş çünkü. Bir de pastane pastalarının içinde böyle topçuk topçuk çikolatalar oluyor ya mmmh. O topçukların adını bilen söylesin lütfennn(gizlinot: Kuruyemişçi ve marketlerde birebir aynısına denk gelemedim maalesef.).

  2 mart 14:14

  9. (bkz: pastane)

  2 mart 16:32

  10. İkisinin de iyisi ve kötüsü var. Benim gibi tatlı gördü mü affetmeyenler için güzelinden pasta olsun yeter, ev ya da pastane fark etmez. 

  2 mart 20:32