yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (249)
  • medya (365)

  1. Göz Makyajı, gözü vurgulayan ve göz rengini ortaya çıkartan makyaj türüdür. Her gözün şekli, göz rengi farklı olduğundan her göze uygulanacak makyaj da farklıdır.

  Göz makyajı yaparken cevap vermeniz gereken 3 soru var:

  1- Makyajınızın sizi nasıl yansıtmasını istiyorsunuz? Sade bir makyajla gözlerinize dikkat çekmek mi, yoksa meydan okuyan cesur bir makyajla gözlerinizin öne çıkmasını mı istiyorsunuz?

  2- Göz yapınız nasıl? Gözleriniz birbirinden ayrık mı, göz kapağınız düşük mü, gözleriniz badem şeklinde mi?

  3- Gözleriniz ne renk? Onları daha da belirginleştirecek eyeliner ve far renkleri neler?

  Öncelikle göz renginden başlayalım. göz makyajınızda seçtiğiniz renkler doğal göz renginizi ortaya çıkartan renkler olmalı. göz makyajınızda kullandığınız renkler göz renginizi belirginleştirmek yerine onu soluklaştırıyorsa ya da farınız gözlerinizi tamamlamıyorsa, insanların ilk baktığı yer olan gözlerinizi vurgulamayan bir makyaj yaptınız demektir.

  Makyajda bir kural olmasa da, far seçiminde göz renginin zıttı renkler seçmek ve böylelikle renkleri zıtlayarak göz rengine dikkat çekmek en çok uygulanan yöntemdir. Birbirine zıt iki renk, daima birbirlerini keskinleştireceklerdir.

  Mavi gözler için, soğuk tonların tam zıttı olan sıcak renkler seçilebilir. Bronz tonları, turuncuya yakın sarı alt tonlu kahveler, altın tonları gibi... Mavi gözlüler yeşilin ya da morun soğuk tonlarından uzak durarak gözlerindeki derin maviyi daha da ortaya çıkarabilirler.

  Yeşil gözler de mavi gözler gibi sıcak renkler kullanmalı ancak yeşilin tam zıttı olan kırmızıdan esinlenmelidirler. Yeşili maviden ayrı kılan, içinde barındırdığı sarı tonlardır ve bu sarıyı da sarının zıttı olan mor ile belirginleştirebilirler. Lila, mor, pembe tonları; vişne çürüğü gibi bordo tonları, içinde bronz tonları bulunan kahve-kirli yeşiller (zeytinyağı rengi gibi) gözlerdeki yeşil rengin altını çizecektir.

  Kahverengi gözler ise far kullanımında en şanslı gözlere sahiptir. Herhangi bir renk ile oynayabilir, göz renklerini ortaya koyan tüm farlarla deneyler yapabilirler. Lila renkler, yeşil tonları, altın tonları, koyu maviler, gümüş, bakır ya da kahverengi... Fark etmez. Kahverengi gözleri çevreleyen her renk oldukça güzel görünür ve doğal göz renginizi geri plana atmadan gözlerinize vurgu yapar.

  Ela gözler, tek renge sahip olmadığı ve birkaç rengin birleşiminden oluşan göz rengi olduğu için, ela göz sahipleri yukarıdaki kuralları birleştirerek uygulamalıdır. Mavi-yeşil karışımı renklerde turuncu/kırmızı/sarı/kahve gibi daha sıcak tonlara yönelmeli; kahve-yeşil karışımı ela gözler ise mürdüm gibi mor temalı renklere ya da zeytin yeşili tonlara yönelmelidir. Iriste saklanmış olan yeşil tonları bu kullanılan zıt renklerle ışıldayacak, daha parlak ve canlı bir şekilde görünecektir.

  Ayrıca göz kapağı üzerinde karıştırılarak kullanılan birkaç farklı renk farı zıtlamak (smokey görünümü) ya da göz üstüne farklı renk ile gözün alt kirpiklerinin olduğu çizgiye farklı renk uygulaması da bu gözlerin daha da ortaya çıkmasını sağlayan taktiklerdir. Duo Far denen birbiri ile uyumlu zıt far renkleri ile bu tür makyajlar yapabilirsiniz.

  Gri gözler ise en az bulunan göz rengi çeşididir ve zengin renkli koyu farlar ile gözlerinin açık rengine dikkat çekebilirler.

  Ten rengi de göz makyajı seçiminde rol oynar. Bununla ilgili de sert bir kural yoktur ancak koyu ten rengine sahip kadınların açık/neon far kullanmaları tüm dikkati fara çekip göz bebeklerinin ortaya çıkmasına gölge düşürür. Yine aynı şekilde koyu tonlar kullanan açık tenli kadınlar da yine cesur bir makyaj uygulaması düşünmüyorlarsa, dikkati gözlerinin renginden uzaklaştırıp fara yoğunlaştırırlar.

  Göz makyajının kıyafetle uyumlu olması gerektiği dile getirilse de bu her zaman uygulanması gereken bir kural değildir. Farın üstteki kıyafetle uyumlu olması genelde dikkati kıyafete ve kıyafet rengine çeker ve ilgiyi gözlerden uzaklaştırır. Bu, yine de, makyaj yapanın arzusuna kalmış bir seçimdir.

  Farda renk kullanımında 3 renk skalası vardır. Aydınlık tonlar, orta tonlar ve koyu tonlar.

  Aydınlatıcı tonlar dikkat çekmek istediğiniz noktalara uygulamanız gereken renklerdir. Aydınlattığınız noktalar daima öne çıkar. Aydınlatıcı tonlarda mat renkler kullanmak, daha az dikkat çeken bir bitirişi sağlarken; simli ya da ışıltılı renkler kullanarak daha çarpıcı bir göz makyajı oluşturabilirsiniz.

  Mesela çukur gözlerde aydınlatıcı tonlar için ışıltılı, metalik ya da simli farlar kullanılması gözleri daha da öne çıkarır. Ancak düşük göz kapaklı gözlerde bu tür renkler kullanmak, düşük göz kapaklarına vurgu yapacağı için önerilmez.

  Aydınlatıcı tonlar genellikle göz kapağına ve kaşı daha da yukarıda göstermek için kaş altında kullanılır.

  Orta tonlar, en önemli renk olduğu gibi en sıkıcı renk de olabilir. 3 tonlu far kullanımında aydınlatıcı renge dikkat çekmek ve kontür renginizi daha da açık tonlarda göstermek için orta tonlar kullanılır. Göz kapağının katlandığı "crease" denen bölgeye sürülüp iyice dağıtılarak uygulanır ve o bölgede gölge yaratarak göz kapağındaki aydınlık tonların öne çıkmasını sağlar.

  Sade bir makyaj için aydınlatıcı rengin birkaç ton koyusu kullanılırken (göz kapağına krem kahve, katlanılan yere koyu kahve tonları uygulamak gibi), çarpıcı bir makyaj için aydınlatıcı rengin zıt tonu kullanılır. (Göz kapağına yeşil, katlanılan yere mor tonları uygulamak gibi)

  Orta tonlar uygulanırken aydınlık tonlarla aralarında keskin bir geçiş olmamalı, renkler iyice karıştırılıp dağıtılarak yumuşak bir geçiş sağlanmalıdır.

  Üç renk tonunun uygulanmadığı göz makyajları da vardır, bunlarda sadece orta ton göz kapağına doğrudan uygulanır ancak göz şeklini belirlemede ya da göz kapaklarına şekil vererek kusurları örtmede 3 farklı renk kullanılan makyajlar gibi başarılı olamazlar.

  Kontür yapmada kullanılan en koyu renk far ile göz şeklinizi vurgulamayı ya da değiştirmeyi sağlayabilirsiniz. Genellikle kirpiklerin bittiği yerin hemen üstüne uygulanan koyu tonlar sayesinde göz yapınızı uzun ya da kısa gösterebilir, gözünüzü ortaya çıkartan farınıza dikkat çekebilirsiniz. Koyu farların miktarı arttıkça göz makyajınız sadeden çarpıcı göz makyajına dönüşür.

  Orta tonlarda olduğu gibi bunda da yumuşak bir geçiş sağlanması için renklerin iyice dağıtılarak karıştırılması esastır. Ani bir geçiş yerine göz kapağının dış kenarından orta kısma doğru ton ton açılan renkler gözlerinizi daha belirgin kılar.

  Göz yapılarına gelince;

  Düşük göz kapaklı gözler makyaj yaparken kaş altlarındaki aydınlatıcıyı fazla sürmemelidirler. Kalın bir şerit şeklinde kaş altına uygulanan aydınlatıcı, kaş altındaki bölümün düşük göz kapağı ile karışmasına neden olur. Ayrıca bu göz yapısına sahip kadınlar, göz kapağına boylu boyunca koyu renkler uygulamamalıdır. Bu gözleri kapalı ve küçük gösterir. Göz kapağına boydan boya uygulanan aşırı ışıltılı ya da metalik renkler de dikkati düşük göz kapaklarına çeker.

  Bu tür göz çeşidine sahip kadınlar, far uygulaması yaparken burun kemiklerine yakın olan göz köşelerine aydınlık tonlar kullanmalı, orta tonları eyeliner gibi kirpik diplerine uygulamalı ve koyu tonları da göz kapaklarını da açık göstermek için dış çerçevede kaşlara doğru uygulamalıdırlar. Ayrıca dış taraftaki kirpiklere bol maskara sürülmeli, iç taraflardaki kirpiklere maskara daha az uygulanmalıdır.

  Gözlerinizin birbirinden uzaklığı bir göz boyutundan fazla ise ayrık gözlere sahipsiniz. Birbirinden uzak (ayrık) gözlere sahip kadınlar, makyaj yaparken gözlerini birbirine yakın gösteren illüzyona başvurabilirler. Bunun için gözlerin buruna yakın kısımlarında koyu tonlar kullanmalı ve bu koyu renkleri makyaj fırçasıyla gözün dış kısıma doğru kademe kademe iyice dağıtarak gözün dış kısımlarına doğru orta tonlara ulaşmalısınız.

  İç kısımlarda aydınlık renkler kullanmak gözleri birbirinden iyice ayrık göstereceği için, birbirine yakın gözlere sahip kadınlar da bu yöntemi kullanmalıdırlar.

  Çıkık gözlere sahip kadınlar, far kullanırken gözlerini biraz daha derine itilmiş gösterecek renk tonları seçmelidirler. Gözleri olduğundan daha küçük göstermek için göz kapaklarına aydınlık tonlar kullanılmaz. Bu tonlar sadece kaş kemiğine uygulanır. Tüm göz kapağına orta tonlar kullanılır ve kontür rengi de kirpik diplerinden itibaren göz kapağının katlandığı noktaya dek uygulanır.

  Çukur gözlere sahip kadınlar ise far kullanımında olabildiğince aydınlık tonlar seçmelidir. Göz kapağının katlandığı noktayı orta tonlarla karartmak, bu göz yapısı için gereksizdir. Çukur gözlerde kaş kemikleri de belirgin bir şekilde çıkık olduğundan kaş altının aydınlatılması tavsiye edilmez. Eyeliner kullanılacaksa kirpik diplerine en yakın şekilde, olabildiğince ince bir çizgi şeklinde uygulanması önerilir.

  Sarkık göz kapaklarına sahip gözlerde ise amaç, dış çevrenin yukarı doğru şekil almasını sağlamaktır. "Yavru köpek gözleri" ya da "üzgün gözler" diye de tanımlanan bu gözlerde, alt ve üst kirpik diplerindeki renklerin birleşmemesi hedeflenir. Böylelikle bu gözler daha açık görünecektir. Maskara uygulamasında ise dış kirpiklere sürmek yerine, iç ve orta kısımda bulunan kirpiklere yoğunlaşılırsa, gözler daha uyanık görünür.

  Not: El emeği, göz nuru çeviridir. orijinal kaynak için şu (link: https://www.elizabetharden.com/Tools-Tips/expert-articles/tools-tips-article-makeup-tips,default,pg.html linke tıklayabilirsiniz.) Son kısımdaki eyeliner uygulamasını çeviremedim, sıkıldım.

  29 mart 2014 19:17

  2. gözlerinizi daha cazip, büyük ve parlak göstermek için ihtiyacınız olan şöyle bir (link: http://www.drhauschka.co.nz/SiteAssets/Public/817/eye%20shadow%20for%20eye%20colour%20(3)_20120801.JPG skala) ilgili görselin sol üst köşesindeki skalada yapmanız gereken gözünüze en yakın tonu bulup, tam karşısında kalan tonları göz makyajında tercih etmeniz. böylece inanın (gbkz: adam haklı beyler )diyeceksiniz :)

  4 nisan 2014 18:01

  3. kadını kadın haline sokar. ötesi bir erkeği dahi kadın haline sokar

  4 nisan 2014 23:52


  4. Yapmasının aşırı zevkli olduğu halde çıkarması ölüm olan(tatlı tatlı yemenin acı acı .ıçması olurmuş misali), milyon tane kimyasallar içeren göz makyaj temizleme conconlarıyla kanka olmamıza sebep olan, bi nevi güzelleşme tekniğidir.

  5 nisan 2014 09:32

  5. yeni yeni alışmaya başladığımdır. farla, gölgeyle aramız hiç yoktu şu zamana kadar. şimdilerde ucuz göz fırçaları edindim kendime ki evde deneyeyim. gölge olayını çok sevdim sözlük, bunu söylemeliyim.

  ama göz makyajında en önemli hadise eyelinerdır benim için. çok uzun yıllar önce alıştım, iyi ki alışmışım. linersız göz boş gelir gözüme. bütün bakışı değiştirir linerın kalınlığı ve kuyruğun tipi. hele kedi gözü en sevdiğim. çok uzun süre boyunca da linerı maskarasız kullandım, küçüktüm cahildim. şimdi biliyorum ki maskarasız bir liner düşünülemez. yarım kalmış makyaj gibidir.

  zaten bir de modunuza göre bir ruj sürerseniz alın size günlük makyaj. günlük makyajda far olayına pek girmiyorum, fazla hissettiriyor, zaten yaşıma da yakışmıyor kendi fikrimce. eyelinerın gözünü seveyim.

  17 temmuz 2014 02:49

  6. göz makyajı yapmaya ayrı bir bayılıyorum.yüz makyajı yapmaktan daha zevkli geliyor.bir eyeliner ve bir maskarayla dahi anında gözünüzün şekli şemali,bakışlarınız anında değişiveriyor.

  21 temmuz 2014 01:12

  7. detaylı yapılanının (gizlinot: yani kalem/eyeliner ve rimelden ibaret olmayanının) güzel ve temiz görünmesi için ciddi bir el becerisi gerektirdiğini düşünüyorum.

  şahsen bazen evdeyken (gizlinot: deneme amaçlı ya da eğlencesine) çok uğraşıp detaylı bir göz makyajı yapıyorum ve sonucu beğendiğim de oluyor. fakat hemen akabinde o makyajı sildiğimde makyajsız gözüm, gözüme daha hoş geliyor be sözlük. o niye öyle oluyor ki (gizlinot: gözüm daha sadeye alışık, ondan mıdır acep) (gizlinot: çözemedim :D)

  5 şubat 2015 05:20 5 şubat 2015 05:26


  8. Zamanla illaki rutininin değiştirilmesi gereken bir makyaj alışkanlığı.Şöyle ki gozlerimi kuçuk ve etli bulduğumdan yaklaşık 4-5 yıldır eyeliner kullanırım, ve bu surede hep aynı tarzda eyeliner çektim.Fakat 2 hafta önce uzun bir sure eyeliner surmemeye karar verdim, bu benim için milattı!Çunku gözlerimi eyelinersiz görmez ve beğenmez olmuştum.Şaşırtıcı olan yüzüm ifadem o kadar garip geldi ki, sadece far ve rimel kullanarakta daha soft ve doğal bir ifadeye sahip olduğumu fark ettim.Artık ekstra olarak eyeliner kullandığımda "aa makyaj yapmışsın ne guzeş olmuş" tepkisiyle karşılaşınca mutlu oluyorum sözlük:)

  9 nisan 2015 02:19

  9. Makyajın en zevkli kısmı. Farlarla yıldızım yeni yeni barışmış olsada gün geçtikçe göz makyajı konusunda ustalaşıyorum.

  11 mayıs 2015 20:53

  10. Vaktim varsa sanat, vaktim yoksa işkencedir.

  11 mayıs 2015 21:46