yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (41)
  • medya (0)

  1. Genellikle geceleri ani bastıran bacaktaki huzursuz his. (gizlinot: tanım yapamamak)

  gelin bir de vikipedia'dan dinleyelim. sendeyiz viki:

  ..Bacaklardaki rahatsız edici his nedeniyle bacakların hareket ettirilmesi isteği

  ..Oturma ya da uzanma gibi inaktif durumlarda ortaya çıkar veya daha da kötüleşir.

  ..Yürüme, germe gibi hareketlerle kısmen ya da tamamen düzelir.

  ..Gündüz saatlerine göre akşam daha fazladır ya da sadece akşam saatlerinde ortaya çıkar.

  teşhis: Her üç hastanın birinde ailevi geçiş yani genetik bir geçiş vardır. B12 Eksikliği, Demir eksikliği (Kansızlık), şeker hastalığı, gebelik ve kanser sebep olarak belirlense de hastaların yüzde doksan beşinde bir neden bulunamamaktadır.

  Oldukça sık görülse de romatizmalı hastalıklarla karıştırıldığından hastalığın teşhisi bazen uzun sürmektedir. Daha çok romatizmal hastalıklarla karışmaktadır. Ağrının hareketle azalması ve istirahat ile tekrardan başlaması bu hastalığın ayırıcı özelliğidir.

  Bu garip his; ağrı, karıncalanma, uyuşma ve çekilme şeklinde tanımlanmaktadır. Bacaklar hareket ettirilerek geçici bir rahatlama sağlanabilir. Hastalar akşamları TV seyredemezler, misafirliğe gidemezler ve en önemlisi yattığında bacaklarındaki huzursuzluk hissinin harekete zorlaması nedeniyle uykuya dalamazlar, yataklarından kalkıp dolaşmak isterler. Aynı his gece yarısı uyanmalara ve uykuya dalma zorluğuna da yol açabilir. Bu hastalar uzun süreli istirahattan ve yolculuktan çok rahatsızlık duyarlar.

  Her yüz kişinin biri ile beşinde rastlanacak kadar sık görülen rahatsızlıktır. İleri yaşla birlikte, sıklığında artış görülmektedir.

  tedavi:

  Altta yatan bir neden varsa (B12 Eksikliği, kansızlık, şeker hastalığı gibi) öncelikle onun tedavisi gerekmektedir. Sebebi belirsiz olan durumlarda ilaç tedavisi (Ropinirol, Pramipeksol, Klonazepam, Diazepam, Karbamazepin, Sinemet) verilebilir.

  Huzursuz bacak sendromu olan kişinin bacaklarını hareket ettirmesi, sıcak sargı ile sarılması, yataktan kalkıp dolaşması ya da masajla kısa süreli de olsa bir rahatlama sağladığı ancak bu yöntemlerin sorunu geçici olarak giderdiği bilinmektedir.

  teşekkürler viki.

  d.n : sıcak sargı mı? benim bacağımı koparasım geliyor sıcak olunca bir de. en güzeli buz gibi soğuk su bence. bazen o kadar uyuşuyordu ki öğrenciliğimde, rotring kalemlerin ucunu batırıyordum hafif hafif. ne lanet hastalığımızdın sen hbs. :(

  8 mayıs 2014 00:20

  2. hastalık koleksiyonum arasında bulunan nadide tür saçma sapan bir dallamadır kendisi. ağır kelime ettiysem çektiğimdendir. hayır öyle de kibar ki teşhisin adı söylediğinde karşındaki ciddiye bile almıyor. "yav he he" deyip geçiyorlar. oysa o bacak gece uykudan uyandırıp, hadi yeğenim bir tur atıver diyor çekinmeden eşşoğlusu. uyutmuyor, uykudan uyandırıyor. kaliteli uyku namına hiçbir şey bırakmıyor. bazen rahatlatmak için bacaklarımı yumrukladığım olmuştur öyle de lanet gitsin bir şeydir bu. tabi ki her antin kuntin hastalık gibi bunun da koca sülalede sadece beni bulmasına yine hiç şaşırmadım.

  genel anlamda daha az hareket edilen zaman dilimlerinde olur gece, seyahat, dinlenme esnasında gibi. bacakları yastık yardımıyla yukarıda tutarak bir nebze rahatlatabilirsiniz. bazen neredeyse bacakları komple kaldırıp duvara yapıştırıyorum. sağ olsun nörologum tahlil falan istemeden 600 km uzaktan teşhisi koydu. ben de hastane kovalamaktan bunaldım üstüne düşmedim ama siz mutlaka altında yatan nedeni araştırın boşuna ilaçla karaciğerinizi yormayın. özetle yine kodamanları zengin ederek ilaç sektörü yardımıyla iyi kötü uyku kalitesi yakalayabilirsiniz.

  8 mayıs 2014 01:01

  3. Nedeni tam olarak bilinmiyor ama Genetik bir şey. Babaannemde, amcamda ve babamda varken bende olmaması garip olurdu zaten. İşin kötüsü nedeni bilinmediği için tedavisi de bulunamıyor. Tamamen deneme yanılma yöntemiyle o huzursuzluk hissinden kurtulmaya çalışıyorsunuz. Ben denemedim ama his gelince bir süre duşta bacaklara soğuk su tutmak ise yarıyormuş.

  Bu hissi anlatmak çok zor. Kaşıntı desen değil, ağrı hiç değil. Hareket etme ihtiyacı duyduğun bir huzursuzluk hissi. Genelde uyutmaz ama uyutursa da uykulardan uyandırır. Gecenin bir vakti kilometrelerce yürümek istersiniz. Yaşamayan bilemez o uyuz hissiyatı.

  30 temmuz 2015 07:55


  4. ben de soğuk suyun iyi geldiği hastalıktır. 30 sn. kadar bacaklarıma buz gibi suyla şok yapıyorum ve geçiyor. denemenizi tavsiye ederim.

  30 temmuz 2015 08:40

  5. Bir yaşıma daha girip yeni bir şey öğrendim biraz önce sözlük :) Nişanlımda yıllardır var bu durum. Fakat hiç bilmiyordum bu şekilde kronik bir şey olduğunu adının ilacının olduğunu.(gizlinot: okur okumaz mesaj attım)

  bunun huzursuz sırt/kol sendromu olan versiyonu var mı acaba yoksa bendeki zaman zaman artan fibromiyalji ağrıları mı?

  30 temmuz 2015 15:19

  6. Soğuk suya bır iki kapak (listerine vs) naneli, mentollü ağız gargarası koyup, 5-10 dk ayak banyosu yapıyorum. Bugüne kadar en iyi gelen bu oldu. Ferah ve soğuk his saatlerce Geçmiyor ferah ferah uyuyorum... Ama sagliga zarar-ı varmı mentollün ve Alkolün :( bilmiyorum. Çünkü yurt dışında mentollün kullanımı için cok uyarı var. Ornegın mentol türevi yağlar 1 litreye 1 damla falan diye yazıyor. Temkinli olmakta fayda var.

  31 temmuz 2015 13:16

  7. gecelerimi, uykularımı zehir eden sendromdur.

  uyutmuyor arkadaş uyutmuyor! Sanki bacaklarımın üzerine tonlarca ağırlık binmiş gibi uykumdan uyanıyorum ne yapsam geçmiyor, yatağın içinde resmen tepiniyorum. bacağımdaki ağırlık (gizlinot: aslında tam olarak ne olduğunu tanımlayamadığım his ) ruhumu daraltıyor bildiğin. havaya dikmek bir nebze çözüm sağlıyor evet ama uyanıpta beni o halde gören eşim için tam bir travma! gözlerini açmadan "bismillah bismillah tövbe tövbe" diye sayıklamaya başlıyor. sonra ben kıkırdamaya başlıyorum, sonra o sinirleniyor böyle böyle derken uykusuz bir gecenin daha sonuna geliyoruz. ezcümle; yıldım!

  29 aralık 2015 12:55


  8. hani bu ani kısa kısa ağrılar oluyor onun gibi bir şey mi acaba diye düşünüyorum. öyle bir his ki bu tutup kesesesiniz geliyor hatta o kadar sinir bir ağrı. sadece bacakta değil, kolumda parmaklarımda da oluyor..

  29 aralık 2015 13:39

  9. Genelde yatmadan önce olan lanet durum. Babamda ve bende var. Özellikle uzun yolculuklarda, yorgunken uyumaya çalışınca, ya da gergin bir gün geçirdiğimde oluyor bacaklarım kendi kendine kasıılıyor.

  23 ocak 2016 01:03

  10. Birkaç yıl önce bir dönem yoğun bir şekilde çektiğim nahoş rahatsızlıktır.

  Yine çok stresli(gizlinot: hangimiz ne zaman rahatız ki? Tüm rahatsızlıklar için 'stresten' diyorlar artık-.-) ve yoğun bir dönemimdi. Öyle ki, eve düşer düşmez üzerimdekilerle uykuya dalabiliyordum. Uykuya dalamayacak kadar yorgun olduğumda da o zaman varlığından haberdar olmadığım bu sendrom devreye giriyordu. Allah allah diyordum, bugün de öyle uzun yol yürümedim, merdiven çıkmadım, bu bacaklar..siz hayırdır?(gizlinot: swh)

  Hangi pozisyonda yatarsam yatayım asla rahat edemiyordum, bacaklarım vücuduma farklı bir ağırlık yapıyor, nereye koysam gevşemiyor, kasılıyordu. Cidden anlatılmaz yaşanır cinsten bir rahatsızlık bu.(gizlinot: bu nasıl cümle, matah bir şeymiş gibi:p) fakat bacakları duvara karşı diklemenin(?) bir nebzecik iyi geldiği doğrudur.

  Hala ne zaman uykusuz kalsam, fiziksel ya da psikolojik olarak çok yorulsam, direkt bacaklarıma vurur. Artık şaşırmıyorum.

  23 ocak 2016 01:30