sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (7)
 • medya (0)

1. (yazar: cnsycl) uktesiydi.

öğrenciler, evden çalışmak isteyenler ya da ek iş yapmak isteyenler için kazanç yöntemlerinin başında geliyor.

blog siteleri, youtube falan önermiyorum herkes az çok biliyor o süreci.

soru cevap aparatında da çok sorulmuştu. farklı bir başlığı var mı onu da bulamadım eğer varsa oraya taşıyabiliriz. benim önerilerim;

eğer bir el beceriniz varsa ya da paraya çevirebileceğiniz hobiniz varsa bunları instagram üzerinden satabilirsiniz. ilk zamanlar takipçilere ulaşmak zor, zaman alıyor ama sonunda sabırla devam ederseniz illaki kitle yakalanıyor.

mesela benim eski çalıştığım yerde grafiker bir kız vardı. düğün davetiyeleri vs. tasarlayıp yolluyordu. freepik'ten falan indiriyordu tasarımları genelde.

yazı yazma beceriniz varsa (link: http://www.icerikbulutu.com/ içerik bulutu) sitesini öneririm. türkiye'nin en büyük markalarına içerik üretiyor. diyelim ki bir web sitesinin içerikleri yazılacak. buraya ilan veriyorlar. şu anahtar kelimelerle, şu kadar kelimelik yazılar gerekiyor diye. siz de size uygun olanları yazıp teslim ediyorsunuz. profil oluştururken sizin yetkinlik alanlarınız soruluyor ve ilanlar sayfanıza buna göre düşüyor.

her türlü işinizi yapabileceğiniz (link: https://bionluk.com/ bionluk.com) (link: https://armut.com/ armut.com) iş becerilerinizi girip profil oluşturuyorsunuz. piyasası biraz düşüktür ama akmasa da damlar derseniz bir göz atabilirsiniz.

bir de 3d çizim vs yapanlar için (link: http://3dmaxworld.com/ 3dmaxworld) diye bir site var. iş yaptığım biri dolayısıyla duydum ve projenin pazarlama kısmına destek verdim. 3d çizimlerinizi buraya yükleyip satışını yapabiliyorsunuz. yurtdışında da varmış bu tip siteler.

(link: http://www.r10.net/ r10.net) neredeyse her web işi oluyor. web site tasarımı, grafik, makale satışı vs. buraya üyelik davetiyesi gerekiyor ya da kimlik bilgisiyle üye olabiliyorsunuz sanırım. ben çok eskiden üye olmuştum. davetiye kodu bulabilirseniz daha kolay diğer türlü de iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.

benim aklıma şimdilik gelenler bunlar. geldikçe güncel tutacağım burayı.

8 ocak 2018 16:58 8 ocak 2018 17:03

2. stok fotoğraf sitelerinde fotoğraf satışı. hatta dijital çizim ve video da satabiliyorsunuz. belirli standartlarda olması gerekiyor. ben üye olduğum dönemde (gizlinot: ilk kez 11-12 yıl önce üye olmuşum) üyeliğin onaylanması için 4-5 çalışma yükleyip test geçmeniz falan gerekiyordu. şu an şartlar nedir bilmiyorum.

bazıları;

fotolia -> şu an adobe stock oldu

istock-> getty images oldu

shutterstock

google'da stock photo diye ararsanız karşınıza çıkıyor. aynı fotoğraflar yüzlerce, binlerce kez satılabiliyor ve damlaya damlaya göl oluyor.. arada 100er usd fena olmuyordu. sonra vergi olayları, paypal'in tr ile anlaşmasının olmaması, diğer ödeme seçenekleri derken pek alakam kalmadı şu an.

edit: bir arkadaşım etsy'de fotoğraflarını satıyor, satıldıkça basıp gönderiyor.

stok fotoğraf sitelerinde basmanıza gerek yok tabi, dijital olarak alınıyor dergiler vb tarafından.

8 ocak 2018 17:21 8 ocak 2018 17:29

3. Altınyumurtalantavuk.com ile ilgili paylaşılan bilgiyi iletiyorum.

(link: https://paraparala.com/altin-yumurtlayan-tavuklar-inceleme-ve-analiz/ Tık tık )

9 ocak 2018 14:48

4. içerik üreterek makale başına ücretlendirme usulü çalışan bir site daha buldum.

(link: http://www.antcontent.com şuradan ) inceleyebilirsiniz.

bir de içerik bulutu yeni yazar alımlarına başlamış. bir yazar ile konuşmuştuk. eğer okuyorsa başlamışlar tekrar alıma.

7 şubat 2018 10:28

5. Yazı uzun bir yazı oldu ama bununla ilgili  bildiğim her şeyi anlatmaya çalıştım.

Boş vaktiniz bolsa doların 5 lira olduğu şu günlerde belki bu site ile ilgilenebilirsiniz. Çünkü site ödemeleri dolar üzerinden ücretlendiriyor.

(gbkz: Clixsense)

Öncelikle belirteyim bu site gerçekten vaktiniz sudan ucuzsa iş gören bir site. Ben de zaten işsiz olduğum için kullanıyorum.

Sitede para kazanabileceğiniz bir çok alan mevcut. Ama genel olarak kullanıcılar anket doldurarak para kazanıyor.

Anketler için önce bir profil oluşturmanız gerekiyor. Gelen anketler de bu profile göre geliyor. Profilde  bilgilerinizi doldurduktan sonra profiliniz kitleniyor. Cinsiyetinizi, yaşınızı ve doğum tarihinizi bir daha asla değiştiremiyorsunuz.

İş, aylık kazanç, medeni durum gibi bilgiler ise  belli zaman aralıklarına göre değiştirilebiliyor. Ben youtube'da siteyi araştırırken siteyi tanıtan arkadaşların birçoğunun anket gelecek şekilde profil bilgilerinin  doldurulması için yönlendirdigini gördüm. Ama olur da yanlış bilgi girildiğini site tespit ederse sizi anketten atıp bir daha anket göndermeme olasılığı da çok yüksek. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.

Maalesef Anket açıldığında size iki üç soru sorup anketten atması çok olası bir durum. anketi sonuna kadar doldurduğum halde ödeme almadığım anketler de var. Bunun için ticket attığınızda site de size, şirket bize ödeme yapmadı ki biz de size ödeme yapalım tarzında çaresiz cevaplar da verebilir.

Aslında içerik olarak bir çok güzel anket bulunuyor. İlk kullanmaya başladığınız anda anketlerin gelmediğini görebilirsiniz ama zamanla gelen anketlerin sayısı artıyor. Ben ilk kullanmaya başladığım zaman ancak  2 hafta sonra anket yapabildim.

Bu sitede para kazanabileceğiniz bir diğer alan ise (gbkz: task) kısmı.biraz ingilizce gerektiriyor. Hatta bazı görevler bayağı yüksek seviyede ingilizce gerektiriyor. Ama görevin başında zaten nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili epey yönlendirmeler oluyor.

Burada size şirketlerin Linkedin hesaplarını bulma, bir çalışanın şu an hangi şirkette çalışıyor olduğunu tespit etme gibi bir çok görev var. Görevlerin ise kendi içinde levelleri var. Ve level atlamak pek kolay değil. Birçok görev tamamlamama rağmen  ben birinci levelde bile değilim. level sayısı arttıkça görev başına verilen ücret de bayağı artıyor.

Forumda gördüğüm kadarıyla Görevler kısmını birçok türk kullanıcı es geçiyor ama görev yapmadan para kazanmak biraz zor. Ben görev yapmaya başlayınca gelen anketlerin arttığını fark ettim.

Bir de (gbkz: offer) diye bir kısım var. Burda bazen oyun geliyor bazen sizden bir uygulama indirmeniz isteniyor. Ben bu kısımdan hemen hemen hiç para kazanamadım. Bi kaç kez anket geldiginde anket doldurmuştum.

Gözlemlerime göre anketlerle görevler salı ve çarşamba günü diğer günlere göre daha fazla geliyor. Haftasonu ise hiç gelmiyor diyebilirim. Ama bu benim profilimden de kaynaklanıyor olabilir.

Bir de Sitenin kendi içinde bonus verme yöntemleri  var.

Örn, günde iki anket doldurursanız bonus kısmında anket bölümü aktiflesip kaç görev tamamlamaniz gerektiğini gösteriyor. - Genelde 5 görev oluyor. -

Task kısmının günlük, haftalık ve aylık diye bölümü var. Orada sıralamaya girenlere 100$ gibi bir ödül veriliyor. Ama o sıralamaya girmek biraz zor gibi.

Siteye kullanıcı kazandırmak da size bonus kazandırıyor.

Gelelim en önemli noktaya Site gerçekten çok planlı çalışıyor. Eğer telefonunuzdan kendiniz giriş yaptıysanız - diyelim ki kardeşiniz var ve o, o an sizin telefondan giriş yapmaya çalıştı - asla ikinci bir kullanıcının girmesine izin vermiyor. Biz arkadaşıma benim telefondan hesap açmaya çalışırken hesabın bloke olduğuna bizzat şahit olduk. Ona açmaya çalıştığımız mail adresi şu an sitede kullanılamıyor.  Telefonunuzdan, bilgisayarınızdan ilk kim giriş yaptıysa sadece o kullanabiliyor.

Entry bayağı uzadı ama en başta dediğim gibi vaktiniz sudan ucuzsa az çok bir şey kazanileceğiniz bir sistem. Bunu bilerek siteye yönelmekte fayda var.

(link: https://csl.ink/3Zx1 Link)

2 ağustos 2018 21:06

6. (link: https://www.suslusozluk.com/yazkazan-net?i=779198 şurada da) bahsetmiştim (gbkz: yazkazan.net) sitesinden. siteyi tekrar aktif olarak kullanmaya başlamışken daha ayrıntılı yazmak istedim. (link: http://yazkazan.net/?aff=60016 sitenin linki)

işsiz olduğum ve delirmek üzere olduğum bir dönemdeyim. bu siteyi ilk keşfettiğimde içime su serpilmişti. yıllar önce de internetten makale yazmaya çalışmıştım ama hiç bu kadar güvenilir bir sisteme ben denk gelmedim. henüz para çekmedim ama araştırmalarıma göre para çekme konusund bir sıkıntı yaşayan yok. site güvenilir yani.

günlük bir saatini bile ayırsanız aylık en azından belki alışveriş yapacak kadar 200-300 lira para kazanabilirsiniz. makalelerin ücretleri düşük gibi dursa da düzenli yazınca güzel miktarlar birikebiliyor. ben ilk aktif kullandığım da 80 lira kadar biriktirmişim ki bir gün yazdıysam üç gün hiç bakmıyordum. sitenin tek kötü yanı ayın 15'inde ödeme yapıyorlar sadece ve alt limit 200 lira.

sitenin ara yüzü çok net ve kullanışlı. yaşayacağınız en ufak sorunda da editörler hemen dönüş yapıyorlar. o açıdan hiçbir sıkıntı yaşamadım.

makale yazımı diyince gözünüzde büyümesin. hiçbir yeteneğinizin olmasına gerek yok. zaten site sizden çok derin araştırmalar yapıp makale yazmanız gibi şeyler beklemiyor. tamamen internetten bulduklarınızla yeni cümleler türeterek yazıyorsunuz. hiç bilmediğiniz bir konu hakkında bile çok rahat yazabilirsiniz. ilk yazmaya başladığınızda yazarlık seviyeniz "yeni" oluyor seviyeler arasında yükselmek kolay. ben şu an 2. seviye "standar yazar" seviyesindeyim makale başına "1.80-2.50" arası bir rakam alıyorum. 1.80'lik makaleler 300 kelime kolay makaleler oluyor. harf sayısı arttıkça ücret yükseliyor. yazarlık seviyeniz yükseldikçe makale başına aldığınız ücret de yükseliyor. site içinde çok makale yazanlara ödüller veriliyor, yarışmalar düzenleniyor oradan da ek gelir kazanabiliyorsunuz. yeni yazar kaydettirdiğinizde de çok ufak olsa da yazarlarınız yazdıkça size katkısı oluyor. o yüzden benim linkimle kayıt olursanız sevinirim.

yazılmayı bekleyenler arasından yazmak istediğiniz makaleyi seçtiğinizde o işi almış oluyorsunuz. wordde yazmak daha rahat geliyorsa size yine de seçin ki makaleyi başkası kapmasın. size bir süre veriyor seçtikten sonra genelde yeterli oluyor ama yetmese bile süre bittiğinde ek süre talep edebiliyorsunuz. makaleyi seçtiğinizde "açıklamalar" kısmını iyice okuyun. orada sizden ne beklendiğini baya açık açık yazıyorlar. mesela bazen bir kaynak veriyor ve sadece oradaki bilgilerle yazmanızı istiyor. örneğin rüya tabiri ile ilgili bir yazı ise açıklamalarda "x gibi alimlerin ismi sıkça geçsin" diyor. "bir paragraf 150 kelimeden uzun olmasın.", "alt başlıklar kullanılsın, soru şeklinde olsun.", "alt başlıklar soru şeklinde olmasın." gibi yönlendiriyor sizi. açıklamalara uygun yazmazsanız makaleniz düzenlenmesi için geri geliyor ve bir süresi oluyor. o yüzden mailden takip ediyorum ben kaçırmamak için ama başta çok geri geliyordu şimdi direk onaylanıyor yazdıklarım. zamanla sitenin olayını çözüyorsunuz yani.

eğer kopya oranı %10 gibi falan çıkarsa direk iptal ediyorlar. ben mesela bir kanun maddesinden alıntı yaptım diye bugün bir makalem direk iptal edildi. editörler iptal eden makalelerin geri gelemeyeceğini, o hatayı bir daha yapmamamı, her ihtimale karşı makalemi kopyakayıp kaydetmemi söylediler. kanun maddesi dahi olsa hiçbir cümleyi bire bir alıntılamayın kısacası. kelimeleri , cümle sıralarını değiştirin ve direk bir kaynaktan yazmayın en az üç dört yazı okuyarak gidin. 400 kelime nasıl yazıcam derken bir bakıyorsunuz 400'ü geçmiş oluyor zaten.

bildiğim kadarıyla mobilden kullanılmıyor, sadece bilgisayardan kullanılabiliyor. onu da buradan bir yazar arkadaş söylemişti. ben hep bilgisayar kullandığım için bilemiyorum.

sonuç olarak işsizler için hatta bence en çok öğrenciler için iyi bir fırsat. genel kültürümün geliştiğini bile söyleyebilirim. aynı zamanda yazmak bir şeylerle uğraşmak insana iyi geliyor. sitenin vaadi günlük 6 saatinizi ayırırsanız aylık 2000 kazanırsınız. aslında yazarlık seviyem yükselse daha yüksel ücretli makaleler geleceğinden doğru bile olabilir. ki şimdi bile 6 saat yazsam 1000 lira kesin kazanırım. bir makale yazımı ortalama 25-35 dakika sürüyor. dediğim gibi öğrenciyken bilseydim haftasonu sabahları az uyur biraz yazar en azından daha çok gezer, alışveriş yapardım. şu an hırs yapıp biriktirip telefon mu alsam diye bile düşünüyorum.

(link: http://yazkazan.net/?aff=60016 linkim) tekrar bırakayım. sorularınız olursa mesaj atın elimden geldiğince cevaplarım.

6 ağustos 2018 20:20

7. çeşitli yöntemler mevcut bu konuda. bazılarını uygulayabildim, bazılarını da teknik imkansızlıklardan ya da beceremediğimden uygulayamadım. kalem kalem gidelim:

1.((link: https://www.mturk.com/ amazon mechanical turk) bu site amazon garantili olup "crowdworking" yani internet üzerinden, sadece insan eliyle yapılabilen, bilgisayarların henüz halledemediği birtakım ufak tefek işlere ödeme yapmaktadır. burada bir hesap açtım ancak henüz onaylanmadı. anladığım kadarıyla daha çok avrupa birliği ülkeleri ya da amerika vatandaşları tercih ediliyor çünkü bu kişilerin vergilendirmesini yapabiliyorlar, sosyal güvenlik numaralarına erişimleri var, bir yerde bununla ilgili bir şey okumuştum. bu siteye kayıt olabilmek için ingilizce bilmek gerekiyor. ingilizcesi iyi olan arkadaşlar deneyebilirler.

2.Evdeki hiç aklınızın hayalinizin almadığı şeyler acayip paralar edebilir. mesela kinder sürpriz oyuncakları. ya da eski gameboy'unuz. bunların koleksiyonerleri var, küçücük parçalara inanılmaz paralar veriliyor. bununla ilgili linki de şuraya bırakıyorum, göz atabilirsiniz. (link: https://www.ebay.com/bhp/kinder-surprise-toys ebay linki) (nerden bildiğimi sormayın, kanadadan bir tane kinder oyuncağını koduyla dünya para verip getirtmişliğimiz var önemli (!) bir sebepten ötürü)

sadece kinder oyuncağı olarak düşünmeyin, kullanmadığınız kitaplar, çocuğunuzun artık oynamadıkları peluş oyuncaklar, vs. zaten bu işi birçoğunuz yapıyorsunuzdur, letgo, sahibinden.com vs. üzerinden o nedenle geçiyorum.

3.eğer herhangi bir konuda yetkinliğiniz varsa, ingilizce ya da almanca gibi, sahibinden.com'a çeviri ilanı verebilirsiniz. burada da genellikle 100 karakter için bir fiyat veriyorlar çeviren kişiler, mesela 100 karakter 9 lira gibi. toplam metni word'te tarayıp altta karakter sayısı, sözcük sayısı gibi bilgilere göre size gönderilen metne bir fiyat biçebilirsiniz. iğrenç çeviriler gelmesi mümkün, bir kere leş bir biyoloji çevirisi yapmıştım, çok zordu çok vaktimi aldı ama o anda ihtiyacım vardı yabancı dil sözlük yardımı vs. ile yaptım. tabi burada en çok dikkat etmemiz gereken husus, parayı almadan çeviriyi yollamamak. tabi kuracağınız diyalog da çok önemli, eğer muhatap olduğunuz kişi yaş olarak çok ufaksa, projesini ödevini vs. çevirttiyorsa sıkıntılı durumlar olabilir. belli bir kısmını kapora olarak yollatmak bir çözüm olabilir, ya da aynı şehirdeyseniz elden teslim edebilirsiniz. diğer dikkat etmeniz gereken husus da süre. adamlar belli bir sürede bitirmenizi isteyecek, o sürede bitiremezseniz sıkıntı.

4.çevirinin dışında skype üzerinden özel ders veren birkaç arkadaşım var. bu her iki tarafa da çok zaman kazandırıyor ama insanların ilk başta şüpheyle yaklaştığı bir şey. online yds kursları vs. revaçta şu ara, böyle bir dersane gibi bir kurumla öğretmen arkadaşlar online kurs vermek üzere anlaşabilir ya da sahibinden.com'a "skype üzerinden ingilizce dersi" falan gibi başlıklarla ilan verebilirler. tabi burada da iki konu var, online oluşu nedeniyle alışılmadık bu yönteme karşı önyargıyı kırmak ve emeğinizin boşa gitmemesi için ödemeyi sağlama almak. (bunu da şurda gördüm, almanca öğrenmek istiyorum, goethe enstitüsünün online kursunu gördüm, ama şu anda fiyatı 695 euro olduğu ve o kadar hazırda param olmadığı için bulaşamadım. rus bir kızla tanışmıştım, kendisi anlattı günahı boynuna, rusyadayken skype üzerinden almanca dersi alıyormuş. sonra almanyada iş aradı buldu, yerleşti çatır çatır konuşuyor şimdi. gavurlar yapıyor işte.)

5. instagramda karşıma çıktı ve malesef bu tuzağa ben de düştüm: japon çiçekçilik. bu işi şöyle pazarlıyorlar: biz size toprak, saksı ve tohum göndereceğiz, siz eğer çiçek çıkarsa bize teslim edip 50 lira alacaksınız saksı başına. tohum ve toprak ücreti de 18 lira (2018de 18di, şu anki güncel fiyatı bilmiyorum) sipariş verdim, (aşırı derecede garip görünüşlü ve çok kolay bir adresi bile bulamayıp 4 defa telefonla arayan bir özel kurye getirdi) küçücük bir torba toprak ve birkaç susam tohumu olduğundan şüphelendiğim şey geldi. ha pardon bir de 2 tane plastik saksı, delik deşik bir şey. birkaç arkadaş sipariş etmiştik hepimiz çok dikkatli suladık talimatlara uygun şekilde baktık ancak hiçbir şey çıkmadı. yani kısacası bu 1 küçük toprağı 18 liraya satmak için ufak bir tokatlama oyunuymuş, geçmiş olsun dert değil dedik geçtik. o nedenle ben yedim siz yemeyin, bunu da geçiyorum.

6. anket doldurmak. şu an aylık yaklaşık 30 dolar (şu an itibariyle 170 tl) para kazanıyorum. ) (link: https://www.clixsense.com/?r=13843597&p=Surveys buradan) üye oldum. güzel olan şey, anketlerin tamamı türkçe.

üye olurken sizden kişisel bilgileriniz talep edilmiyor, o nedenle şifre ve nickname ile üye olup türkçe forumunu okuyabilirsiniz, birçok kişi ne kadar kazandığını ekran görüntüleriyle paylaşıyor. kredi kartı gibi bilgiler zaten hiçbir zaman talep edilmiyor.

sitede gelir elde edebileceğiniz 3 adet bölüm var; surveys, offers ve tasks.

surveys kısmından anket çözebiliyorsunuz, buraya gün içinde anketler geldiği gibi, 2 adet router'a yani "opinion world" ile "opinion surveys"e kafamıza estikçe tıklayarak anketleri yakalamamız mümkün. yani anket kalmadı diye üzülmeyin, gün içinde tıklayıp denk gelebiliyorsunuz. ayrıca offersta da yine anketler ve bunun yanında cep telefonunuza indirebileceğiniz bazı uygulamalar var, bunları indirdikçe applestore'da ya da google play store'da "rank" dediğimiz sıralaması artıyor uygulamaların, o nedenle yükleyince ufak tefek paralar veriyorlar.

ben task yapmıyorum, task'ların çoğu hatalı, çok vakit alıyor. süper doğru yapsanız da "low accuracy" diyor yani düşük güvenilirlik hatası veriyor, yanlış yaptığını söyleyip seni atıyor. ömür törpüsü bir şey. gerek yok, ruh sağlığım paradan daha önemli.

kazandığınız ücret 22 dolar olduğunda (bu yaklaşık olarak iki aylık bir süreyi buluyor ilk başlarda) payoneer ile banka hesabınıza aktarım yapılıyor. (skrill diye bir yöntem daha var ama onu önermiyorum, çok fazla komisyon alıyor. payoneer yalnızca 2 dolar alıyor, 50 dolar size kalıyor yani.) eskiden paypal vardı, booking.com gibi o da türkiyede yasaklanınca şimdi artık payoneer kullanılıyor paypal yerine.

vaktiniz bolsa bu siteyi deneyebilirsiniz, evde boş oturacağınıza aylık 200 lira en azından ulaşım giderlerinizi karşılamaya yetiyor. sürekli "you did not qualify" yazısı çıkınca sinir bozucu olabiliyor ama umudunuzu kaybetmeyin, 1-2 hafta sonra gerçek anlamda para birikmeye anca başlıyor.

(link: https://www.clixsense.com/?r=13843597&p=Surveys linkimi) tekrar bırakayım, aklınıza takılan bir şey olduğunda mesaj atabilirsiniz.

7. bunun gibi aynı sistemle çalışan(link: https://www.google.com/intl/tr_tr/adsense/start/#/?modal_active=none google adsense) varmış, o da amazon gibi büyük site olduğu için yamuk yapmazlar diye düşünüyorum. onu henüz keşfetmeye sıra gelmedi, bilen arkadaşlardan yönlendirme bekliyorum. orada da sanırım yine anketler falan var ama dediğim gibi denemedim henüz net fikrim yok.

8. amazon dropshipping. bu da yeni yeni gelişen bir teknoloji, bunu da yakın zamanda denemeyi düşünüyorum. burda şunu yapıyoruz anladığım kadarıyla: amazon mesela türkiye pazarında bir şey satmak istiyor ama bunun için ayrı bir depo vs. tutmak istemiyor bu ürünleri saklamak için. sen bu ürünlerin amazon adına türkiyedeki tedarikçisi, göndericisi, stokçusu gibi bir şey oluyorsun. bununla ilgili bir arkadaşım video attı da şu ara sıkışık durumdayım ve canım sıkkın bakamadım o nedenle.

internetten para kazanmaya dair tecrübelerim ve bendeki durumlar bu şekilde arkadaşlar, biraz uzun oldu farkındayım ancak yavaş yavaş bütün ticaret internete kaymaya başladı. bugün o ses'te gördüm yılların koskoca beyazıt öztürk'ü bile youtube kanalı açmış. youtube işini zaten hiç saymadım listede, o maharet bende yok youtuberlık ayrı bir iş, kameraya konuşmak vs. ben şahsen beceremem. şu an en garantili bulduğum ve sık yaptığım şey (link: https://www.clixsense.com/?r=13843597&p=Surveys anket) çözmek, bunun dışında alternatif yöntemleri olan varsa buraya yazsın hepimiz yararlanalım.

ha unutmadan bir de şu iş çok revaçta; bir oyun hesabı oluşturup onu belli bir seviyeye getirip satmak. ama o da genellikle erkeklerin becerebildiği bir şey, o kadar hırs azim zaten bende yok.

5 şubat 15:22 12 şubat 13:34

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar