yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (2)

  1. lord of the rings ve the hobbit serisinin yaratıcısı ingiliz yazar, şair, filolog ve profesör ünvanlı akademisyen. ölümünden sonra oğlu christopher tolkien tarafından tamamlanan the silmarillion ve unfinished tales'da da imzası vardır. tabii bunların dışında da yaratıcı eserleri vardır.

  "tek bir hayal, binlerce gerçeklikten çok daha güçlüdür." demiştir.

  6 kasım 2015 22:49

  2. John Ronald Reuel Tolkien (d. 3 Ocak 1892 - ö. 2 Eylül 1973), İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen. Uzmanlık alanı Anglo-Saxon Dili ve Edebiyatıdır. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu eserleriyle tanınır. (bkz: wikipedia)'dan alıntılanmıştır.

  Fantastik kurgunun allahı, hobbitlerin, lotr serisinin ve daha nicesinin babası, elf dilinin kurucusudur. İngilizce dilinin t.ş.kları yüz kilo çeken profesörüdür. Kurguları arasından su damlamayacak kadar iyi örülmüştür. Kendi için elf dilini kurmuş ve bu dili kurgularında kullanmıştır. (Ekli, köklü, okunuşu, yazın dili olan sistemli bir dilden bahsediyorum)

  Hala okumadıysanız hemencecik bir lotr kapıverin. Orda burda tolkien'e sallayan bir cahil görürseniz de acımadan vurun beşşüz sayfayla kafasına.

  18 nisan 2016 02:06

  3. yalnızca yüzüklerin efendisi ve hobbit'in yazarı değil,koskocaman bir evrenin,ırkın,dilin yaratıcısıdır tolkıen.kendisiyle yüzüklerin efendisi filmiyle tanıştım.o zamanlar küçüğüm tabii.anca legolas euu diye bağırıyorum.ailemin de filmi ve kitapları çok sevmesiyle tolkıen sevgisi bende küçüklükte başladı.dayım yüzüklerin efendisinin oyunlarını oynardı,yılda en az iki üç defa üçlemeyi bitirirdik birlikte.ergenliğe girmemle beraber,karakter arayışlarına da girdim.kendimi sorguladım.aklıma ilk gelenlerden biri çocukluğumdan beri sevdiğim yüzüklerin efendisiydi.12 yasında başladı gerçek maceram.kitaplar tek tek okundu,hobbitler,üçlemeler,tekrar tekrar okundu,elfçe öğrenilmeye çalışıldı,filolog olma hayali kuruldu daha sonra türkiyedeyiz denilip vazgeçildi.Orta dünya vücuduma o kadar işledi ki,adeta organım gibi olmuştu.gel zaman git zaman 18 yasında geldim ve orta dünyaya olan ilgim bir gram azalmadı.piyasadaki tüm tolkıen kitaplarını bitirdim ve koleksiyon yapmaya başladım.bitmemiş öyküler adında bir kitabı var üstadın.öykü falan değil bildiğiniz ansiklopedidir kendisi.özlediğimde acar,türkçe matematik çalışır gibi orta dünya tarihi çalışırım.bu seriyle büyüdüm ben,orta dünyayla ufkum açıldı,iyinin amma iyi olduğu kötünün de amma kötü olduğu bu evrende tüm barışı sağlayacak varlıkların buçukluklar olduğunu kim bilebilirdi ki? ölmeden önce gerçekleştirilecekler listemin başlarında,tolkıenin oxford kütüphanesindeki çizimlerini ve taslaklarını görmek var.her şey için teşekkürler üstad.huzur içinde yat.herkesin kendi ''beren''ini bulması dileğiyle.

  10 mart 2018 21:58


  4. kullervo'nun hikayesi kitabını yeni bitirdim. kitap tolkien'in tarzının biraz dışında bir yapıda. Fin halk mitlerinin derlemesi olan kalevala isimli kitabı okuması üzerine esinlenmiş ve bu kitabı yazmış. kitabın geneli çok karanlık ve dramatik. yarısından çoğu notlar, açıklamalar ve tolkien'in notlarıyla dolu. silmarillion'un en dramatik hikayelerinden turin turambar'ın trajedisine temel oluşturacak birtakım fikirler var kitapta, tolkien'in düşünsel dünyasına girmek isterseniz okumanızı tavsiye ederim.

  26 mart 2019 19:36 26 mart 2019 19:37

  5. Kendi icadı elf diline harcadığı emeği beni şoklardan şoklara sürüklemiştir. Bu adamcağız uydurma bir dil yaratıp kitaplarında elflere konuşturmakla kalmamış, hayır efendim. Filolog kimliğine yaraşır bir şekilde elfçeyi coğrafya ve zamana göre çeşitlendirmiş, yani tarihi olan bir dil icat etmiş. Mesela silmarillion ile yüzük kardeşliği arasında binlerce sene var; o yüzden silmarıllion'da konuşulan elfçe yüzük kardeşliğinde konuşulan elfçenin arkaik bir formu. Fiil çekimleri falan bile farklı. Ya da aynı kitapta bile olsa farklı elf grupları farklı elfçe konuşuyor mesela.

  18 ağustos 2019 00:04

  6. Bir aylığına oxforda dil kursuna gittiğimizde kaldığımız evin yanındaki mezarlıkta tamamen tesadüfen mezarına rastladığımız efsane yazar, kurgucu. Yüzüklerin efendisi serisinin, hobbit'in, silmarillion'un ve daha birçok ünlü eserin babası. Bahsettiğim mezarlık wolvercote cemetery ve aynı mezarda eşi edith mary tolkien de gömülü. Wolvercote mezarlığı ise bakımlılığı ile bizi gerçekten hayrete düşürmüştü. Orada çektiğimiz birkaç fotoğrafı ekliyorum.

  ilgili medya:
  2
  18 ağustos 2019 00:45 18 ağustos 2019 01:04