sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (47)
 • medya (2)

1. of bunlar çok sinir bozucudur, beyaz oluyorlar minnacık. çenemde var ve kurtulamıyorum. kurtulan varsa help me...

30 kasım 2015 14:41

2. steril bir iğne ucuyla ufak bir delik açıp, siyah nokta aletiyle temizlenebilir. (gbkz: beyaz nokta) da denir buna.

nasıl temizlendiğiyle ilgili dr. pimple popper'dan bi video da ekleyeyim: (link: https://youtu.be/Ez0XW2VXLOo?t=1m8s link)

30 kasım 2015 21:05

3. deri altında vuku bulan minik kabartılar. belki bunlardan kurtulmanın iyi bir yolunu bilen varsa diye başlığı hortlatmak istedim.

29 şubat 2016 12:32

4. Düzenli peeling yapmak bunun tek çaresi arkadaşlar, bu konuyla ilgili gördüğüm her yere yazıyorum bunu çünkü ben bunları oluşturmaya çok müsait bir cilde sahibim ve böyle kurtulduğumu belirtmek istiyorum. İsterseniz fiziksel(tanecikli peelingler) isterseniz kimyasal(asitli tonikler, yüz yıkama jelleri) aksatmadan yapılan peelingle yok olup tekrar çıkmıyorlar.. Hatta bunlar zamanla sivilceye dönüştüğü için cildinizde sivilce oluşmu da minumuma inmiş oluyor.

Kimyasal olanı benim tercihimdir çünkü sivilce de mevcutsa onları yaymadan söndürür.

29 şubat 2016 13:05 29 şubat 2016 13:05

5. 25 yaşımdan sonra birdenbire yüzümde çıkmaya karar veren lanet beyaz noktaların adı. özellikle ağız çevremde çıkıyorlar. çıktıktan sonra bir süre kendi hallerinde takılıyor bunlar, sonra bir gün ansızın, nedenli/nedensiz biçimde kırmızı sivilcelere dönüşüyorlar. gerisi malum zaten, aylarca geçmeyen yara izleri...

fazla makyaj yapan biri değilimdir, fondöten, kapatıcı falan kullanmıyorum mesela hiç. cilt temizliğime de çok dikkat ederim. yine de bu saçma şeyler yüzümden eksik olmamaya başlamıştı. ergenlikte bile sivilce sorunu yaşamadığım için, insanların dikkatini çekiyordum direkt. dayanamadım, doktora gittim. ilk 3 ay (gbkz: isotrexin), sonraki 2 ay da isotrexin'in yanısıra (gbkz: tetradox) yazdı doktor. toplamda 5 aydır tedavi görüyorum ve çok şükür yüzüm normale döndü. umarım tedavi bittiğinde eskisine dönmez cildim.

not: kontrole gittim. 1 ay daha tetradox verdi doktor. ayrıca isotrexin'in yerine (gbkz: differin) jel ve (gbkz: skinoren) krem verdi. 2 ay sonra bakalım neler olacak...

not 2: sorun çözüldü. inek sütü ve ürünlerinin içerdiği hormonlardan kaynaklanıyormuş. özellikle de süt ve peynir. yoğurtta sıkıntı yok. keçi/koyun peyniri yiyorum artık, süt zaten içmiyordum. beyaz komedon sorunum halloldu. aynı sorunu yaşayan herkese tavsiye ederim inek sütü ve peynirini bırakmasını.

5 nisan 2016 13:46 18 mayıs 2016 08:06

6. 30 yaşından sonra yanaklarımın çeneye yakın kısmında oluşan lanet minik beyaz kabartılar. Dışardan pek belli olmuyor sadece elimi sürünce anlıyorum ve cildi gerince görünür oluyorlar. Sonra bu minikler devasa ve çok acı veren sivilcelere dönüşüyor maalesef ve o sivilceler haftalarca kalıp izleri de aylarca görünür halde duruyor. Ben ki ergenliğimde bile sivilce sorunu yaşamamış insanım. Özellikle nedenini bilemediğim bir şekilde bahar aylarında hortlayıveriyorlar. Cildime de temiz bakarım ve günlük hayatta ten makyajı yapmam ancak kesin çözümünü henüz bulamadım.

7 haziran 2016 16:05

7. sir ağdadan sonra kullanılan yağ, cilt bakım kremleri, fondöten gibi ten ürünleri sebep olabiliyor.

7 haziran 2016 16:16 7 haziran 2016 16:17

8. Nedense dudak çevremden eksilmeyen beyaz noktacıklardır. Bir de bulundukları bölge itibariyle sıkılmıyorlar da doğru düzgün, sıktığım an devasa ve ağrılı sivilcelere dönüşüyorlar. Ankarada okurken hacettepe üniversitesinde yanağımda beni çok rahatsız eden minik bir kaç yağ butonuiçin ufak bir işlem yaptırmıştım. İşlemin ismini hatırlamıyorum ancak sıcak incecik iğne uçlu bir cihazla butonları delip komedonu açıyordu özetle. Yine öyle bir işlem yaptırmak niyetindeyim İstanbul'da güvenilir bir yer bulabilirsem. Bu dertten muzdarip süslü kardeşlerimin mesajlarını bekliyorum :)

7 haziran 2016 19:37

9. Sıksan çıkmaz, sıkmasan göze batar. ne illet şeymişsin sen kapalı komedon.

Yaz geldi ya, güneş kremlerinden midir nedir fazlalaşmaya başladı bende, sabah uyanınca pütür pütür çok sinirlerimi bozuyorlar. Bir de 1-2 haftadır krem temizleyiciler kullanıyorum onlardan da olabilir mineral yağ içerikli olanlardan. Sanırım agresif temizleyicilere geri dönmek zorunda kalacağım bunlar yüzünden. Bezdim yaa.

27 haziran 2016 18:55

10. Ne peeling ne düzenli cilt bakımı ne de başka bir şey, bendekiler zaman zaman azalıp zaman zaman çoğalıyorlar ve sırrını hala çözebilmiş değilim.

Kesin olarak bildiğim bir şey varsa, o da sıkmanın asla çözüm olmadığıdır. Pozitif anlamda hiçbir işe yaramadığı gibi(gizlinot: temizlenmiş iğne ucuyla da yapsanız nafile, sivilcede olduğu gibi irin çıkmıyor) bende sadece tahribata bağlı kocaman ve uzun süre solmayan bir kızarıklığa yol açıyor.

Burada birçok süslü differin adlı bir ilaç/kremle cildi soyarak bundan kurtulduğunu anlatmıştı ama doktora gitmeden temin edilir mi, ne kadar doğru bilemiyorum.

Miktar olarak kontrolden çıkmadıkça uğraşmaktan kaçındığım cilt yüzeyindeki beyaz pütürler.

27 haziran 2016 20:38