yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (42)
  • medya (0)

  1. bursa dünya göz hastanesinde yaklaşık 2 yıl önce yaptırdığım ameliyat.

  en az 3,5 hipermetrop ve astigmatımla 9 yaşından itibaren 19 yaşına kadar gözlük ve devamını da lensle yaşamıştım. göz kusurum doğuştan geliyordu ve göz tembelliğiyle birlikte görememe davranışlarıyla 9 yaşında farkedildi.

  lensle geçirdiğim yetişkin yaş yıllarının ardından cesaret edip lazerle gözlerimi çizdirdim. ve her gün şükür ediyorum bu işlemi yaptırdığım için. ve görebildiğim için.

  ortalama 20 dk süren bir müdahaleydi. baygın olmuyorsunuz, göze sıkılan damlalar sebebiyle de göz hem duyarsızlaşıyor hem de görme duygusu azalıyor. bir sedyeye uzanmış bir halde başınızı kıpırdatmadan doktorun gözünüze bir makineyle yaptığı işlemi sabırla beklemek gerekiyor. acı duygusu yoktu ama kesinlikle çok rahatsızlık duygusu, batma ve yanma duygusuyla boğuşup, kendimi bolca dualar ederek telkin ettiğimi hatırlıyorum.

  işlem bittiği anda bile iyi gördüğümü hissetmiştim. göz ışığa karşı had safhada duyarlı oluyor. güneş gözlükleriyle ve dışarıda minimum sürede kalarak eve gitmeniz gerekiyor. evde de bütün ışık vb. ortamlardan kendimi korumuştum. günün ilerleyen saatlerinde doktorun yazdığı damlaları söylenen saatlerde göze sıkmak gerekiyor. doktor 6 saat kadar hassasiyet yaşayabileceğimi söylemişti. eve gittiğimde yaklaşık 6-8 saat kadar ciddi büyük bir acı yaşadım gözlerimde. gözlerime cam kırıkları dolmuş gibiydi ve göz bebeklerimi asla kıpırdatamıyordum, gözlerimi damla sıkabilmek için bile açamıyordum. acıdan oluşan ağlama duygum bana daha da çok acı veriyordu. her nasılsa ağrı kesici almayı akıl ettim ve vaad edilen sürenin sonuna doğru acım azalarak uykuya daldım.

  sabah uyandığımda her yer pırıl pırıldı. bütün eşyalar birbirinden ayrı, tane tane ve renkler çok canlıydı :) yeni görme duygumla içim içime sığmıyordu. müthiş bir mutluluk hissi. :) her şeye bakıyordum. her şeyi uğraşmadan görmek - gözleriniz bozuk olduğunda görmek için çaba sarfediyorsunuz ve bu baş ağrısı yorgunluk vb. hisler yaşatıyor- mükemmel bir duyguydu.

  sonrasında 15-20 gün okumak bilgisayar bakmak vb. konularda yasak ve ksııtlamalar söz konusuydu ama ben çok uymadım. kendimi iyi hissettiğimi farkedince hızla normal hayatıma döndüm.

  üzerinden 2 yıl geçti denebilir. 40lı yaşlar itibariyle hipermetrobun geri döneceğini söylemişti doktorum. zaten hastalığım nedeniyle %100 görme de vaad edilmemişti ki ben her türlüsüne razıydım.

  ve sonuçtan çok memnunum. her yıl yapılacak bişey olsa gider her yıl yine yaptırırım. yaşadığım rahatlık, hayatıma kattığı konfor benim için ölçülemez.

  gözlük numaralarım çok daha küçük ve görme duygum daha fazla olsaydı gözlükle yaşamayı tercih edebilirdim bilemiyorum ama sahip olduğum şartlarda kendime yaptığım büyük iyiliklerden biridir.

  ekleme: ardından geçen zamanla birlikte son 1 yıldır görme sorunu yaşamaya başladım. geçtiğimiz yıl bir göz doktoruna gidip numaralı gözlük aldım ama son 6 aya kadar pek kullanmadım. son 6 aydır da malesef ciddi hitiyaç hissediyor, okurken, bilgisayarda çalışırken, temizlik yaparken gözlük arıyorum. bu kadar ihtiyaç duyma durumuma bağlı olarak geçen ay da tekrar dr gidip göz muayenesi oldum. geçen yılki gözlüğe takılı olan numaram neydi hatırlamıyordum, şimdiki kontrolde sol 1,50 hipermetrop, sağ 0,75 hipermetrop olduğunu öğrendim. tekrar lazer ameliyat sorduğumda ise dr, tavsiye etmediklerini ama hasta ısrarıyla eğer göz uygunsa yapılabildiğini söyledi.

  şimdilerde yeniden olmayı düşünmesem de numaram büyürse bir çaresine bakarım diye düşünüyorum.

  astigmat hipermetroplu biri olarak tam da göz ameliyatımı yapan doktorun söylediği gibi 40 yaşına gelirken hipermetrobum - ki zaten sıfırlanamamıştı- yeniden ortaya çıktı. benden önceki yıllarda ameliyat olup (miyop) hala gözlük ihtiyacı duymayan arkadaşlarım var.

  kısmett..

  sorunsuz görebilmek çok güzel bir duyguydu, çok rahattı, renkler.. şekiller..tane tane eşyalar :) keşke yeniden ortaya çıkmasaydı bu hipermetrop.

  bakalım artık bir gözlüğüm var, bir de lens alır yaşamaya devam ederim.

  30 ocak 2015 15:11 4 haziran 2018 08:37

  2. 2007 yılında yaptırmış olduğum ameliyat.

  iyi bir doktora güvenilir bir merkezde yaptırmanız durumunda korkmanız gereken bir şey yoktur.

  Kışın yapılması güneşin gözleri rahatsız etmemesi ve tatil planlarınızı gönlünüzce yapabilmeniz açısından daha iyi bir tercih olabilir.

  benim kendi tecrüme dayanarak verebileceğim bir tavsiye ise ameliyatı akşam saatlerinde yaptırmanız olacak, çünkü ilk 7-8 saat bir batma hissi yaşanabiliyordu benim yaptırdığım zaman (gizlinot: sanırım şimdiki ameliyatlarda olmuyormuş bu), bu durumda eve gidip uyuyup uyandığınızda sabaha hiç bir şey olmamış gibi uyanabiliyorsunuz.

  ilk günün sabahında doktorum kontrole çağırmıştı, yolda giderken uzaktaki tabelaları okuyarak yeni okuma öğrenmiş çocuk sevinci yaşadım valla kaç yıl olmuş hiç unutmuyorum.

  gözlük ya da lens bağımlılığını ortadan kaldırmasıyla hayatımda yeni bir sayfa açmıştır. (gizlinot: evet tamam biraz abarttım gibi)

  30 ocak 2015 15:14

  3. Tam bir sene oldu yaptıralı. her yağmurda, ilk otobüse bindiğimde falan iyi ki yaptırmışım diyorum ama gel gelelim her sabah gözlerimi açamadığımda Allah benim belamı versin diyorum. Öncelikle iki dklık işlem diyenlere kulak asmayınız, benim gibi gözüne bir şey girmesi en büyük korkularından biri olan biriyseniz o iki dk uzuyor da uzuyor. Benim ameliyatım yaklaşık 15 dk sürmüş, bunu dışarıda beni bekleyen annem söyledi. Dr sürekli kızım gözünü kırpıştırıp durma makine odaklanamıyor diye kızıp duruyordu, üstelik bu kırpıştırma gözünüz tamamen sabitlenmiş bir haldeyken, düşünün nasıl korkuysam ona rağmen gözümü kırpmayı beceriyormuşum. Neticede sakinleştirici ile hallettiler ama. Benim komplikasyon olarak kronik göz kuruluğum gelişti, ameliyattan normalde 3 ay sonra bırakılması gereken damlalar daha ağırlarıyla değiştirildi, gece ekstra jel eklendi. Ama hala sabahları kuruluktan gözlerimi açamaz halde uyanıyorum. Her iki gözümde de 0,25 kadar bir kusur kaldı. Ama 4 numara miyobu ve 2.5 numara astigmatı olan biri olarak yani kısmen körlükten buna da şükür diyorum o ayrı. Şimdi tekrar bir operasyon yapalım o da gitsin deseler asla yaptırmam. Bu arada ben lasik yaptırdım, diğerleri nasıldır bilemem. Ama o dönem baya araştırmış o günkü şartlarda en iyisinin o olduğuna karar vermiştik. Doktorum bu konuda en tecrübeli diye lanse edilen isimlerden biriydi. Bir de benden tavsiye paranıza kıyın, göz bu şakaya gelmez. Ben 2500e yaptırdım ama aynısını 1000e kadar yapan yerlerde vardı.

  30 ocak 2015 15:19


  4. bir buçuk ay önce denizli'de özel bir göz hastanesinde yaptırdığım ameliyat. sağ gözüm 2,50 sol gözüm 1.25'di. Şimdi sıfırlandı. Ameliyat 20 dakika sürdü. Şu ara tek sıkıntım ders çalışmam gerekiyordu ancak çalışamıyorum. Gözlerim çok çabuk yoruluyor. Doktorların kullandığı göz ameliyatını yapan makina ilk olarak almanya'da üretilmeye başlamış ancak almanya hükümeti kullanılmasını yasaklamış üretimini serbest bırakmış. 3.dünya ülkelerine satılmasına izin vermiş. onlardan biri de biz oluyoruz. Hatta bedava verildiği bile söyleniyor. Biz kör olmayınca almanya da kullanmaya başlamış. Almanya yenilince biz de yenildik hikayesine benzedi ama öyleymiş.

  16 mart 2015 18:02 ed.2 nisan 2015 20:17

  5. Burdaki hayalet surecim tamamlanir da beni aranizda gorurseniz bilgi ve tecrubelerinize acigim 5 6 yilda gozlukten biktim.

  25 temmuz 2015 23:27

  6. deli gibi yaptırmak istediğim ama doktorun 'keşke yapmasaydım dersin' deyip(gizlinot: korneam hassasmış ) (gizlinot: hassas olmayan birşeyim yok zaten )beni korkutup eve yolladığı işlem :((

  20 ağustos 2015 10:08 20 ağustos 2015 10:09

  7. 3 yıldır düşündüğüm ameliyat ama ne yalan diyeyim tırsıyorum, sol gözüm 4.25 sağ gözüm 6.00 miyop, 8 yıldır lens kullanıyorum evdeyken de gözlük takıyorum, 8 yaşından beri bozuk gözüm o yüzden lens veya gözlüğe bağımlıyım bildşğiniz, yaptırmayı düşünüyorum lazer ameliyatı ama nasıl olur bilmiyorum, uzuun bir süredir bahçelievlerdeki istanbul göz hastanesine muayene olmaya gidip gelirim çokta memnunum, gözlerim ameliyata da elverişliymiş, burdaki girdilerden de biraz korktum baskı yanma batma vs gerçi onlar olacak o kadar ama şimdilik beklemedeyim... :)

  20 ağustos 2015 10:44


  8. Göz doktorlarının kendilerine yaptırmadığı göz çizme olayı kullanışlı konforlu ve fakat zaman içinde tekrar nüks edebilen bir olay mecbur değilseniz yaptırmamak en doğrusu ve bence gözlük kullanımı çok karizma..

  27 kasım 2015 01:20

  9. Para biriktirdiğim ameliyat.

  Her gece lens çıkarıp her sabah takmaktan bıkan bünyeye en büyük hediyedir.

  27 kasım 2015 02:21 ed.17 şubat 2016 15:17

  10. 2yıl kadar önce olduğum operasyondur. Kendime yaptığım en doğru yatırım, şimdiye kadar neden yaptırmadım ki diyorum hep. göz kuruluğum vardı aynı artmadı. Ankara da Koray Budak isimli doktora oldum, benden sonra iki tanıdığım daha ona oldu ameliyatını, benden öncede sorduğum herkes de ona olmuştu zaten. Gerçekten harika bir doktor ve güvenilir biridir, Ankara da olan süslülere önerebilirim.

  28 kasım 2015 00:16