sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (16)
 • medya (0)

1. bence maskara sürmek bir sanat. herkes maskara sürüyor ama düzgün sürebilen çok az kişi var. bunda kullanılan maskarayı tanımanın da büyük önemi olduğunu düşünüyorum. 2. katı sürme zamanı her maskaraya göre değişiyor. benim de iyi maskara süremememin nedeni bu diye düşünüyorum.

not: bu başlık sayesinde belki hangi maskaralar yavaş hangileri hızlı kuruyor hepimiz bilgi sahibi olabiliriz süslüler. :)

22 ekim 2018 20:44 26 ekim 2018 13:54

2. makyajı yaparken çıkarmasının en zor ve sıkıcı adımı olduğunu bildiğim halde her seferinde zevkle yaptığım eylem. tam bir aşk-nefret ilişkisi.

22 ekim 2018 21:27

3. Kirpiklerim seyrek ve orta boy. Düz diyebilirim ayrıca. Daha çarpıcı kirpikler sevdiğim için de 2 kat sürerim maskarayı.

Plastik fırçalı maskaralar genelde kirpiklerimi yıpratıyor sürerken, mümkün olduğu kadarıyla kıl fırça kullandım bugüne kadar. Ancak yeni bir teknik geliştirdim bu fırçalarda, kaşlarımın kavis kısmını elimle biraz yukarı kaldırıp yavaş bir şekilde en alttan yukarı doğru çekiyorum ilk kat için fırçayı. Fırçada olan maskarayı kirpiklerime yavaş ama iyice yedirdikten sonra kirpiklerim ne çok ıslakken ne de çok kurumuşken ikinci katı geçiyorum(gizlinot: Bu süre maskaranın yapısına göre değişiyor. Maxim eyes'ta önce iki gözümü de yapıp ardından aynı sırayla bir kat daha geçiyordum. Rocket volum'de bir gözümü bitirip 5-10 saniye bekliyorum ve ikinci katı geçiyorum. Ardından diğer göze başlıyorum.) İlk kat uzatma aşamasıyken ikinci kat kıvırma ve dolgunlaştırma aşaması oluyor bir nevi. İlk katı zemin oluşturduğum için plastik fırça kirpiklerime zarar vermiyor ikinci katı hızlıca sürerken.

Plastik fırçalı maskaralarda en çok golden rose maxim eyes'ı ve Maybelline rocket volum'ü sevdim. Golden rose maxim eyes, tek katta daha çok uzatırken Maybelline rocket volum tek katta dolgunlaştırıyor özellikle. Uzatması da gayet iyi ayrıca.

Kıl fırçalı maskaralar yumuşak yapılı oluyor, kirpiklerime sürerken hiçbir şekilde zarar verdiklerini gözlemlemedim. Bu maskaraları haldır huldur sürüyorum iki kat hâlinde. Yine, ilk kat zemin olduğu için biraz yavaş oluyor ancak yine de plastik fırçalılar kadar yavaş değil. En dipten başlayıp kirpik ucuna kadar getiriyorum fırçayı.

Kıl fırçalı maskaralar içerisinde en çok Maybelline'in black drama'sını beğeniyorum.

Maskara sürerken göz kapağına bulaşmaması için de göz kapağıma çok yakın şekilde tutmuyorum fırçayı. Kirpik dibinden başlayıp uca doğru git gide uzaklaştırıyorum göz kapağımdan. İkinci katta zaten daha kolay oluyor, fırça gideceği yolu kendisi buluyor diyebilirim ilk katın hafifçe kurumasından dolayı.

Uzun zaman boyunca kıl fırça kullandım fakat yeni yeni plastik fırçalara alıştım anlattığım şekilde uygulayarak.

Alt kirpiklerimdeyse kullandığım maskaranın türünü ne olursa olsun fırçayı düz tutarak aşağı doğru çekiyorum. İki hamlede alt kirpiklerimin tamamı bitiyor. Fırça eğer biraz tombik yapılıysa maalesef bazen alta bulaşabiliyor. Alt kirpiklerimin gözümün altına neredeyse yapışık olması nedeniyle o da.

Bahsettiğim plastik fırçalı maskaraların hem uzatmasını hem de dolgunluğunu çok beğeniyorum. Özellikle de maybelline rocket volum benim için ayrı bir yerde şu an.

Edit: Destan gibi olmuş, yazarken böyle olacağını düşünmemiştim.

22 ekim 2018 21:31 22 ekim 2018 21:41

4. Kıl fırçalarla daha iyi anlaşan orta hacimde, orta uzunlukta ve açık renkte, düz kirpiklerim var.

Genelde ilk önce maskaranın fazlasını muhakkak kapağında sıyırırım. Az ürün geldiğine emin olduğumda fırçayı kirpik dibine yerleştirip maskara fırçasını hafifçe döndürerek uyguluyorum maskarayı. Böylelikle kaldırma etkisini en iyi şekilde yapmış oluyorum. Kirpik diplerinden göz kapağıma maskara bulaşmasın diye de alttan tuttuğum aynaya bakarak sürüyorum maskarayı. Tam anlatamadım ama böylelikle yukarı bakmadığınız için maskara göz kapağına yapışmamış oluyor. Alt kirpiklere yine çok az ürünü yatay hareketlerle gel git yaparak yediriyorum. Boş bir maskara fırçasıyla ki genelde beğendiğim maskara fırçalarının tamamını sonra kullanmak üzere yıkarım, ikinci katı geçmeden önce kirpiklerimi tek tek ayırıyorum. İkinci katı geçerken ilk kattaki işlemi daha yavaş hareketlerle kirpiklerin en dibindense uçlarına doğru uygulamayı tercih ediyorum.

Maskara ile ilgili tüm başlıklarda yazdım bence ama bir kez daha yazayım. Favori maskaram, deborah 24 ore volume maskara, waterproof olmayanı. En yakın plastik fırçalı muadili ise tartışmasız maybelline lash sensational. Her iki maskarayı da yukarıda bahsettiğim yöntemle uygulayıp takma kirpikten hallice hacimde kirpikler elde edebiliyorum.

22 ekim 2018 21:48

5. Son maskara yiyici geldi. Makyajda en iddialı olduğum alandır. Çok farklı taktiklerim yok ama malesef, el alışkanlığından kaynaklı.

Eğer acil durum değilse rimeliniz bitmeye yakın yenisini açın çünkü ilk açıldıklarında ıslak olup kirpikleri yapıştırma eğilimindedir. Yüzde doksan böyledir bu, sekmez. Ortalama iki hafta sonra kendine gelir. Eğer acil durumsa, bekleyecek vaktiniz yoksa, kullanmadan önce fırçanın kenarlarını şişenin ucuna bastırarak sürtmek suretiyle fazlasını almayı unutmayın.

Maskarayı kirpiklerin altından, en dipten başlayarak uca doğru hafif hareketlerle sağ sol yapıp sürerseniz dipten uca taranmış simsiyah kirpikleriniz olur. Eğer kirpiklerinizin üstüne far dökülmüşse sürmeye başlamadan bir kez kirpiklerinizin üstünden de sürebilirsiniz ama kalkık kirpikleriniz yoksa mümkün mertebe bu uygulamadan kaçının çünkü kirpikleri daha da düşürüyor.

kirpikleriniz yapışırsa da üzerinden boş bir fırçayla geçebilirsiniz. Para verip satın almak istemiyorsanız biten maskaralarınızın fırçasını kapağından ayırıp/kırıp temizleyebilirsiniz.

Eğer rimelin performansından emin değilseniz alt kirpiklere de sürmeyin. Alt kirpiklerden daha sık/kolay akma dökülme yapıyor. Alt kirpiklere sürerken göz altına değdirmemek için de aynayı daha yukarda tutup kafanızı iyice eğmenizi öneririm. Böylelikle alt kirpikleriniz daha havada durur, bulaşma ihtimali azalır. Göz kapağına değdirmemek içinse klasik olarak ağzı açıp kaşlarımı kaldırmaktan başka yöntemim yok malesef. Kaşık, kart gibi yardımcı olabilecek şeyleri duymuşsunuzdur mutlaka ama benim için tamamen vakit kaybı.

Son olarak nasıl anlatacağımı bilmiyorum ama mesela sağ elinizle sol gözünüze rimel sürerken fırçayı -> bu şekilde tutuyor ve diğer gözünüz için el değiştirmek istemiyorsanız fırçayı <- bu şekilde çevirmenizi tavsiye ederim.

Yazıya dökmek çok zor oldu, umarım anlaşılabilmişimdir.

Ek olarak çoğunlukla drugstore kullanan bir tüketici olarak favori maskaralarım: maybelline lash sensational intense black, one by one, loreal telescopic extra black. Loreal paradise da şimdilik iyi gibi ama yeni kullanmaya başladığım için tam emin değilim. (gizlinot: Kirpiklerim orta boy, normal yoğunlukta ve malesef dümdüz.)

22 ekim 2018 21:59

6. En nefret ettiğim şey. Çünkü benim kirpiklerim ok gibi yer çekimine yenik düştüğü için yere bakıyor resmen. Kirpik kıvırıcı da kullansam beş dakika bile havaya bakmıyor allahsızlar hemen pıt pıt düzeliyorlar. Kıvrık kıvrık olaydı ne vardı ne günahım var benim :(

22 ekim 2018 23:47

7. Sürerken aşk yaşayarak sürdüğüm makyajın en güzel adımlarından birisi fakat çıkarması işkence. Maskara çıkarırken ömrümden ömür gidiyor. Yağ temizleyici deneyeceğim şimdi yves rocher’nin papatya bişeyli olanı vardı onu denemeyi düşünüyorum. Daha çabuk ve hırpalamadan çıkarır diye ümit ediyorum.. 

23 ekim 2018 00:22

8. yıllardır makyaj yapıyorum tek sevmediğim daha doğrusu uygulayamadığım adım. bir türlü güzel maskara süremiyorum :(

23 ekim 2018 14:53

9. küçük gözleriniz varsa(gizlinot: bi de hooded eyes ise) en önemli makyaj adımı falan. çünkü bir anda uyanmış daha diri bakışlar yaratıyor. günlük olarak tek kat, özel zamanlarda çift kat uyguluyorum. sürün sürdürün süslüler^^

23 ekim 2018 15:06

10. ucu sarı kirpiklerimi 2 katı daha uzunmuş gibi gösterdiği için gerekli bulduğum eylem.

23 ekim 2018 17:09