yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (19)
  • medya (1)

  19. drugstore ürün kullanmanın tek başına varlığına nasıl sebep olabileceğini anlamadığım oluşum. lüks ürünler de içerik açısından pekala cildinize uygun olmayabilir veya genetik olarak yatkın olabilirsiniz. esasen sağlık açısından bir tehlikesi yoktur, sadece görsel olarak rahatsızlığa yol açar. bir de burada bazı girdilerde anlatıldığı gibi yağ bezesi değil, keratin bezesidir. zaten yağ bezesiyse dikkatli davrandığınız takdirde kendiniz de müdahale edebilirsiniz fakat keratin bezelerine daha dikkatli ve özenli davranmak gerekir, özellikle de ekseriyetle göz çevresi gibi son derece hassas bölgelerde çıktıkları için. dolayısıyla profesyonel müdahale önerilmekte. ben sanırım son zamanlarda çok sorunsuz olan göz bölgeme maruderm'in %5 kafeinli serumunu nemli cildime uygulayıp yüzüme de hep uyguladığım nemlendiriciyle takviye yaptığım için iğne ucu kadar çok minik bir tanesinin oluşumuna yol açtım. fakat milia olduğundan hâlâ emin değilim ve maruderm'in serumunu yalnızca dört beş gündür kullanıyorum, bir hafta bile dolmadı. ben anti aging ve ödem karşıtı etki istedim aslında, bu serum da peptitler içerdiği için iyi bir seçenek olacağını düşündürmüştü. uygulamamda yüksek ihtimalle hata var, işte cildinizi dinlemek çok önemli böyle durumlarda. kuru uygulamaya geçip nemlendiriciyi göz çevreme denk getirmemeyi düşünüyorum. birkaç gün böyle deneyecek ve a vitaminli bir kremi çok hafif bir şekilde sadece milia zannettiğim oluşumun üzerine uygulayarak kendisini öldürmeye çalışacağım. bütün milia sahiplerine kolaylıklar dilerim.

  27 mayıs 15:30

  18. Ergenliğimden beri muzdarip olduğum kistik yapılar. Abimde de olduğu için genetik bunlar yine çıkar diye düşünüp hiç umursamadım. Gözüme hiçbir şey sürmem artarlar diye. Ne kapatıcı ne fondöten ne göz kremi. Bazen sivilce zannedenler oluyordu, sivilce değil diyip geçiyordum ama son zamanlarda biraz bıkmıştım açıkçası. Pürüzsüz bir yüzü herkes ister sonuçta. aha, bha kullanmayı düşünüyordum ama bir rahatsızlık yaşamam dolayısıyla gündemimden çıktı gitti her şey. Bu rahatsızlık dolayısıyla gluten ve laktoz tüketimini bırakmak durumunda kaldım. Şu anda pürüzler %80 oranında geçti. Hatta gözeneklerim bile küçüldü. Rutinimde hiçbir şey değişmedi. Aynı yıkama jeli ve kremi kullanıyorum. Bu tükettiklerimi kesmemle alakalı olduğunu düşünüyorum. En az 20 yıl bunlarla yaşama sebebim bu muymuş diye şaşkınım açıkçası.

  23 ekim 2021 18:56

  17. Bende de var hem de 13-14 belki daha erken yaştan beri. Sebebi ne makyaj ne yediklerim bende tamamen genetik. Bir şeyi yemeyi abarttığımda artmıyor ya da bıraktığımda azalmıyor. Nerdeyse 1 senedir makyaj da yapmıyorum bununla da alakalı değilmiş. Geçmesi için dermoskin aha/bha kremi kulak çubuğuyla minik minik 2-3 günde bir uyguluyorum ve minik boyutta olanlar geçti. Tabii bunu yaparken güneş kremini unutmamak ve miliaları kesinlikle sıkmamak gerekiyor yoksa daha kötü sonuçları olabilir. 

  Kremle geçmeyenleri ise lazerle aldırmayı düşünüyorum. 

  Edit: uzun zaman düşünüp taşınmamdan sonra dün milialarımı ve göz altımdaki kistik yapıları 20 dk süren randyofrekans operasyonuyla aldırdım. Operasyon şöyle gerçekleşiyor;  önce minik ince bir iğneyle tek tek miliaları uyuşturuyorlar, ardından ince uçlu bir aletle yakıyorlar ( alev alev yakmıyorlar, minik minik çizikler atıyorlar ). Ardından içindeki kistik yapıyı sıkarak çıkarıyorlar. Benim hala bantlı, bugün bantlarımı çıkaracağım. Tamamen iyileşmesi 2-3 ay sürüyormuş doktorumun dediğine göre. Önce kabuk bağlıyor, sonra kabuklar düşünce çukurlar oluşuyormuş. Bu sırada verdiği kremleri kullanmak önemli. Merak eden varsa mesaj atarsa bilgilendiririm ama 2-3 ay geçmeden yaptırdığım yeri paylaşmayı düşünmüyorum. Sonuçları görmeden kimseye sebep olmak istemem.

  28 şubat 2021 20:16 2 nisan 2021 10:58


  16. bir kez göz altımdan operasyon geçirdikten sonra oldukça dikkat ettiğim konu. göz çevresi, vücudumuzda cildin en ince olduğu noktadır. dolayısıyla da çok hassas olup gözenekleri de hemen tıkanır.

  milianın oluşma nedeni, yağ içeren ürünlerin, yahut bizzat kimi yağların kendisinin göz çevresine değdirilmesi/uygulanmasıdır. bende de yüzüme badem yağıyla masaj yapmaya başladıktan sonra oluşmuştu. hem de aniden. bu işe son verdikten sonra da ne yaptıysam geçmedi, kendi kendinize çıkarabileceğiniz bir şey de kesinlikle değil. uzun bir süre de gitmişti bende. ama rahatsız ediyordu.

  en nihayet doktora gittiğimde (estetik cerrahi) sanıyordum ki onu iki dakikada hemen iğneyle filan pıt diye sivilce sıkar gibi çıkaracak. öyle olmuyor. bana milianın cilt altında kökü olduğunu söyledi. yani lokal anestezi uygulayarak neşterle alması, o bölgeyi temizleyip dikiş atması gerekir. ki bu bende o mini görünümlü alan için bile 2 dikiş oldu ve yüzüme yaz günü 2 hafta su değdiremedim.

  6 şubat 2020 23:51

  15. Gözlerime asla çok yağlı veya ucuz ürünler kullanmama, günde iki kez yıkamama, cilt bakım ve makyaj ürünlerinde drugstore ürün tercih etmememe rağmen neden beni bulduğunu anlamadığım oluşum. Kullandığım tek drugstore maybelline eyeliner onu da 2011’den beri kullanırım, hiç böyle bir şeye sebep olmadı. Nip + fab markasının no needle göz kremini kullandım son birkaç ay, ondan olduğunu tahmin ediyorum. İnatla da bitsin diye kullandım ürünü, sonuç olarak iki gözümde de ikişer tane çok küçük milia çıktı. Bu ürüne kadar böyle bir şey söz konusu değildi. Bu mudur yani o kadar sene iyi bakıp tek bir hatada çıksın bunlar? Üzdü. Neyse Üstteki süslünün dediğini yapıp bir hafta vegan olacağım sanırım. Deneme yanılmayla çözmeye çalışacağım bakalım.

  Edit; hepsi geçti kendiliğinden. Önce her gözden biri gitti, sonra da kalanlar. 

  6 şubat 2020 23:11 20 şubat 2020 07:42

  14. Bol su için,(gizlinot: En önemlisi.) yağlı ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durun, fondoten ve kapatıcınızı iyi seçin sürekli değiştirmemeye özen gösterin bu yöntemle gözle görülür bir değişim olacaktır...

  11 temmuz 2019 13:22

  13. En az 6 yıldır benimle olan, burun bitişi göz çevremde yerleşen milia bir kitap okumamla geçti :) Şaka ve gerçek tabi ki. Kitapta; bazı şeyleri 10 günlüğüne bırakın ve size zararını görün, isterseniz tekrar başlarsınız gibi bir öneri vardı. 10 günlüğüne vegan oldum. Hiç hayvan ürünü kullanmadım. Sonrasında miliamın bu tarihlerde gittiğini fark ettim.

  Denemekten hiçbir zarar görmeyeceğiniz bir yöntem. Umarım siz de benim yaşadığım güzellikleri yaşarsınız.

  Bu arada kitap Minimalizm ve anlamlı yaşam.

  11 temmuz 2019 13:17


  12. Bir yıldır benimle olan iki miliamı bugün dermatoloğum 5 dk bile sürmeyen bir işlemle aldı. Canı çok tatlı olan ben hafif bir sızı haricinde bir şey hissetmedim. O kadar beklememe gerek yokmuş, keşke daha önce gitseydim. Doktor genetik olabileceğini söyledi bu arada. Işlem sonunda minicik bir iz kaldı, onu görmek için de çok çabalamak lazım. Doktor izlerin 2-3 gün sonra kaybolacağını söyledi. Biri göz altımda biriyse göz kapağımdaydı.

  2 temmuz 2019 18:40

  11. Neyin yaptığını bulamadığım minik beyaz pütürcükler. Göz kapağımda çıkıyorlar ama muntazaman bir sırayla. Önce sağ tarafta çıktı, sonra Kendi kendine kayboldu tamamen, izi bile kalmadı. Ardından sol gözümde çıktı o da kayboldu, şimdi yine sağ gözümde var. Kullandığım ürünleri değiştirmedim, rutinim hala aynı. Kullandığım ürünlerden bir tanesi yapıyorsa eğer aynı şeyleri kullanırken nasıl tamamen yok olabiliyor aklım almıyor. Sadece bir tane yanağımda çıktı şimdiye dek, tüm cilt rutinimi neredeyse değiştirdim ve müdehalede de bulundum açıkçası. Doğru değil biliyorum ama kendim komedon kaşığı ve steril iğne yardımıyla çıkardım, ardından bir daha çıkmadı. Talc içeren bir allık kullanıyordum muhtemel o yaptı diyorum, bir de aha+bha içeren peelingler işe yarıyor sanırım. 

  18 şubat 2019 18:44

  10. zaten bir gözümün kenarında vardı. daha önce garnier micellar kullanıyordum ama bir aydır nivea çift fazlı kullandığım için diger gözümde de bana merhaba diyen, küçük, beyaz ve sıkılmayan oluşum.

  21 eylül 2018 09:28